BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen. Cargalijsten Handelsberichen. Keulen. Parijs. Ilamb. Herliin. i R°gge, Juni/juii 8Vt 3 houding is gebracht tot hunne dienst jaren. Door deze gunstige beschikking van en nieuwen directeur-generaal der pos-' crijen en telegraphic is tegemoet ge- offlen aan een meermalen geuiten wensch. Het Gemeenteblad beval hel kortvor- S 01nH'ent de uitkomsten der plaat- 'e \)ke directe belasting naar het inko ken over het dienstjaar 1890/1891, op staakt geheel op dezelfde wijze als oor het verslag der voorgaande jaren Werd gevolgd. voor zoover zijn taak in Hen schrijft aan het Dbl. v. Z.-H. De vervroegde opkomst der militie Jaar voor het eerst in Maart werd a°or alle vakmannen met vreugde be boet. De compagniescommandant kon ZlJo onderhebbenden nu eens terdege oeienen. Het jachten van weleer, om de lüiiitie behoorlijk te onderrichten in den 'J tusschen de opkomst onder de wa penen en de najaarsoefeningen zou plaats Diaken voor een degelijk, ruim oefenings systeem. Ieder meende dan ook, dat de poriode van Maart tot half September uitsluitend benut zou worden aan de op leiding van den recruut, deze betrekking heeft op het gevecht. Wachtdienst, corveeën, oppassersbe zigheden en meer dergelijke diensten, ac it men uit te stellen tot na de herfst- manoeuvres. De oudere lichting was (aai toe immers als van self aangewezen. Die overweging heeft de Tweede Kamer aan ook voornamelijk er toe gebracht om met het voorstel van Minister keyffaxdt mee te gaan. Maar jawel Tot niet geringe schade van het leger, Welks geoefendheid uiteraard toch reeds zoo groot niet is, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de oudere lichting, ol. het blijvend gedeelte van'92, reeds Diedio Juli met groot verlof zal worden gezonden. Van dien datum af zijn derhalve de jonge soldaten uit de hand van den ka- pitein, want zoodra men den milicien zoogenaamd „dienstdoende" brengt, is let met een geregelde oefening gedaan. Te hooi en te gras neemt hij dan nog aan de voorbereidings-exercitiën voor de najaarsoefeningen deel. Sommigen ziet men dan zelfs nimmer meer met een g»weer op den schouder een patroon in de hand. Het witte sloofje van den cantine- knecht of de bezemstok van den kamer wacht worden dan het teeken der waar digheid Te laat is het kevel te gei het blijvend gedeelte te verstaan gege- ven, dat het blijft. Anders ware ue gan- 8che vervroegde opkomst van nul geener waarde. nog niet om contra- Onverwijld behoort aan en Voor de verkiezing van een lid der provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Leiden, (vacature prof. Buys) zijn uitgebracht 679 geldige stemmen. Hiervan verkreeg prot. mr. P. A. van der Lith 646 stemmen, zoodat deze gekozen is. Zaterdag avond hadden er te Amster dam, in de Damstraat, als gewoonlijk, Weer standjes plaats tusschen de colpor teurs van Socialistische bladen en Oranjeman en, die eene tusschenkomst der politie noodzakelijk maakte. Naar de Arn.it. Ct. meldt, heeft mr. Troelstra zich naar aanleiding daarvan mj het h" .ld der politie beklaagd, dat cle Oranj mannen door de politie tegen de socialisten in bescherming worden geuniucn en gesteund. Door den burgemeester is een onder hoek bevolen, dat door den commissaris 'htork geleid wordt. Dinsdag-namiddag Werf te Amsterdam geklonken werd op 's Rijks de eerste nagel aan het pantserschip Korte- naer. Verscheiden marine-autoriteiten woonden deze plechtigheid bij. De vice-admiraal N. Mac Leod hield een kernachtige toespraak, waarin hij allen, die aan den bouw van dezen bodem zouden medewerken, aanspoorde tot krachtige samenwerking. Den werk lieden, van wie dikwijls veel werd ge vergd, sprak Z.Exc. iust en volharding in, opdat, wanneer deze bodem, evenals die, waarover de met roem overladen zeeheld Kortenaer het bevel voerde, in ons land eens mocht terugkeeren, zij met trots konden zeggen Daar hebben wij eens aan gearbeid Een driewerf hoera volgde op deze woorden, waarop de bout werd gesla gen en het naambord werd vastgehecht. In den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam steeg gisteren middag te ongeveer 5 uur de Belgische luchtschipper Denijs met zijn ballon La Belgique op, vergezeld van zijn luitenant Schippereijn, een Amsterdammer van geboorte, maar reeds sedert eenigen tijd te Brussel woonachtig. De luchtvaart, de 457e van den heer Denijs reeds, ving bij oostelijken wind onder de gunstigste voorteekenen aan. Te half zes ongeveer daalden de lucht reizigers op een weiland bezuiden Half weg neder en bereikten goed en wel den beganen grond. Nabij de Koog op Texel zijn uitge- trekte zandgronden aangekocht, met het doel om daar de bloembollenteelt op groote schaal uit te oefenen, Voor- loopige proeven, nabij het terrein geno men, moeten boven verwachting ge slaagd zijn. De gemeenteraad van Breda heeft besloten de uitgeschreven geldleening ad f 500.000, ten behoeve der water leiding, niet in openbare inschrijving te brengen, doch het geld op te nemen bij de Amsterdamsche Bank. Op last der regeering is eergisteren de Maasbrug te Maastricht door eene commissie van deskundigen onderzocht. De uitslag van dat onderzoek is nog niet bekend. Alleen wil men weten, dat de regeering niet ongeneigd is, eene nieuwe brug te laten bouwen, mits dooi de stad een gedeelte in de kosten wordt bijgedragen. Do heer J. Ch. W. Beek, te Ensche dé overleden, heeft aan de Rooinsch- Katholieke gemeente aldaar vermaakt f 145.000, om daarvoor een weeshuis te stichten. Er is onder den titel„De weesva der van 't Lindenhout ontmaskerd, of onthullingen ovei de wees-inrichting te Neerbosch door G Van Deth, oud-kapi tein, en A. J. Van Houten, eene brochure verschenen, waarin beschuldigingen van zeer ernstigen aard, met betrekking tot de toestanden in genoemde weesinrichtin- gen worden ingebracht. De redactie van het te Amsterdam verschijnende Nieuwsblad voor Nederland heeft naar aanleiding daarvan persoon lijk een onderzoek in deze inrichting ingesteld, waarvan het resultaat was, dat zij tot de overtuiging kwam, dat de brochure eene aaneenschakeling is van leugen en laster. Genoemde re dactie deelt mede dat de heer Van Houten die als onderwijzer aan de in richting te Neerbosch ontslagen werd, omdat hij niet is een man van die be ginselen, welke aan deze inrichting ten grondslag liggen, hoewel hij dit bij zijne aankomst had beweerd, schriftelijk aan geboden had, de brochure niet uit te geven, zoo de heer Van 't Lindenhout hem f 300 wilde betalen. De schrijvers der brochure zegt de redactie van het Nieuwsblad voor Nederland zullen zich weldra voor de justitie te verantwoorden hebben, daar de lieer Tjessinga te Nijmegen, een schoonzoon van den drecteur, die even eens zwaar beleedigd is, eene aanklacht heeft ingediend titie. bij den Officier van Jus- In Eriesland heerscht de, worm- of madenziekte onder het wolvee. Deze ziekte ontstaat door de eitjes, die eene groenachtige vlieg op de huid der schapen en lammeren legt. De maden, die daaruit ontstaan, dringen in het vleesch door, waardoor de dood dei- schapen een onvermijdelijk gevolg is. Men tracht de vliegen te weren door het wolvee met teer, petroleum of ter pentijn te bevochtigen. te In de Haarlemmer-Houttuinen Amsterdam viel een metselaar van een der balken in het huis, dat onlangs gedeeltelijk is uitgebrand en waar men thans aan het sloopen is. De ongeluk kige kwam, van een hoogte van vijf verdiepingen, met het hoofd op een hoop sieenen terecht en was onmiddellijk dood. Snoepen leidt totstelen! Een tweetal jonge dames van uiterst nette familie, maakten bij schier alle banketbakkers te Breda kennis door herhaaldelijk voor eene kleinigheid te koopen. Eenige winkeliers vermisten na hbt bezoek gewoonlijk iets van het geen stond uitgestald, doch hoewel er vermoeden was, ontbraken de bewijzen. Gepasseerden Zaterdag was een ban ketbakker gelukkigerhij bemerkte dat een doos bonbons verdwenen was in den tijd, dat de dametjes voor de toonbank stonden, hij vroeg de doos terug en deed proces-verbaal opmaken. Het geval maakt nogal sensatie. Te Nijmegen viel Zondag een kind in een pot met kokende soep, die op den vloer in de keuken stond. Den vol genden dag is het jongetje aan de gevol gen zijner brandwonden na een smarte lijk lijden bezweken. De spoorwegarbeider J., te Naarden, legde voor hij zich naar zijn werk be gaf, het fornuis aan in de schuur. Zijne vrouw bleef nog wat te bed liggen. Het vuur schijnt zich echter medegedeeld te hebben aan het omliggende brand bare goedje althan» spoedig stond schuur in brand, waaruit niets kon ge red worden. Een varken, een geit, en eenige konijnen kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. Waarom niet De oorzaak noch de daders der ont ploffing vóór het venster der woning van den procureur des Konings te Ant werpen zijn bekend. Nu de eerste schrik iets voorbij is, verneemt men van liever lede getuigenissen vaD personen, die tijdens de ontploffing in de nabijheid waren, en verzekeren dat er weinig rook bij zichtbaar was, dat de slag zeer onbeduidend was, dat het voorval zeer is overdreven, enz. Merkwaardig is dat van het ontplofte voorwerp zelf geen spoor te vinden is. GEBOREN 14 Juni. Stephanus Cor nells Leonardus, zoon van P. Donker en A. Hille, Hoofdstraat. Petronella Adriana, dochter van A. den Herder en P. 0. van der Marei, Broersveld. GEHUWD: 15 Juni. E. L. Beck- schebe en K. L. Danrnreier. J. Tette- laar on A. van Rhijn. Schiedam, 14 Juni. vertrokken, s. s. Ossiankapt. L. Hoff, naar Cardiff. Het dezer dagen binnengekomen En- gelsche stoomschip Wilberforce, kapt. W. Rayrnont, van Braila en Galatz, had een diepgang van 53 decimeters, Philadelphia, 2 Juni. aangekomen. Emmanuel, kapt. A. Hemmes,van Londen. St. Wilberforcekapt. W. Raymens, van I brail, met 1.978.000 kilog. Gerst, 255.000 kilog. Rogge. BEURS TE SCHIEDAM, 15 Juni 1893. Moutwijn f 8y2. Verhandeld: f 77/8. Stemming: Onveranderd. Spoej.ino, Vereeniging fl.20. Juli Aug. Sept./Oct. (Slötk.) Spirits Jnni/Juli Aug,/Sept. Rogge dadelijk. per Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Juli Rogge, loop. md. Juli Spirit. Juni/Juli Aug./Dec. 14 Juni 147.50 15L50 36.60 37.60 17.75 46.25 46.75 14.50 14.75 25.— 25.50 15Juni 147.75 15L75 36.70 37.70 17.75 46JJ5 46.80 14.50 14.60 New-ï"on Maïs 13 Juni 0.483/4 14 Juni 0.491 Amsterdam. 14 Juni. Rogge op lev. willig; 139, 138, 187, 138. Rogge öp lev. hooger; 140, 141. Oct. f138, 15 Juni. Oct. f139, Keulen 14 Juni /2 per per Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 1.47 M. 15 Juni 1.48 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. f 12.101 Disc. 2i pCt. '2 Londen kort Parijs -48.10 Antwerp. -47.90 WEEKMARKT TE DELFT 15 Juni Op de markt van heden waren de prijzen als volgtvette koeien le kwal. f185 4 220, dito 2de kwal. f 125 a 145 kalfkoeien le kwal. f 170 a 190 dito 2e kwal. f135 a 154 vaar koeien, le f 130 a 170, dito 2de kwal. f 65 a 100; vette kalvereD le. kwal. f 60 a 75, dito 2de kwal. f 30 a 50 vette schapen le. kwal f 13 a 20, dito 2de kwal.- a lamschapen le kwal. f a 2de kwal, f- a vette lammeren f 14 a 19; wei lammeren f 3 a 7magere varkens f20, a 35; biggen f7 a 13 nuchtere kal- verenf 4 a 14; paarden f50 a 100; stieren f45 a 106; ossen fa rund vleesch 52, 60 a 65c., vet kalfsvleesch 65, 75, a 80 c., schapevleesch 48, 54 a c., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 6,25 a 7,75,Westlandsche roode ris dito f 6,75a f 7,25, nieuwe Zeeuwsche en Over maassche tarwe f af Zeeuw sche en Overmaassche rogge fa f nieuwe dito f 5,a f5,75, wintergeist f4,25 a f4,75, zomergerst f4,—at4,50. chevalier dito f 5,a 5,75, zware haver f 4,50 a f5,-, lichte dito f3.75 a 4,groene erwten f8,25 a 9,25, mesting f 6,25 a f7,—, paarde- boonen 5.25 a f6,25, duiveboonen f6. a 7.bruine boonen f 7.a 8,50, witte boonen f 6,a 7,50,koolzaad f9. alO.,buitenl. hennepzaad f7.50 a 8. kanariezaad f 14.a f16. Met uitzondering van haver, waar voor 25 c. hooger prijs was te bedingen, was er voor alle andere artikelen weinig vraag en bleven prijzen onver anderd. De prijzen der boter waren heden le kwaliteit f56, goede f50, mindere f46 per V4 vat van pot. 951/8 en te zamen 19.760 VEEMARKT TE LONDEN. 15 Juni. Er werden aangevoerd 400 runderen. 8000 Schapen, 140 Kalveren en 15 Var kens. Men noteertRunderen 3/- a 4/6, Schapen 3/- a 4/5, Kalveren, 2/8 a 4/8 40 kilo. Aanvoer 74/16 vaten, wegende kilogram. en Varkens 2'9 a 4/6 per steen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3