Stads- en Gewestelijk Nieuws. aanmerking: conservatieven 52; bond van landbouwers 9 rijkspartij 7 natio- naal-liberalen 72; centium 30; sociaal democraten 77vrijzinnige vereeniging 11; vrijzinnige volkspartij 35; Polen 10; anti-semieten 16; Welven 8; El- zassers 1Zuidduitsche volkspartij 10. Tot nog toe blijkt uit de verkiezings telegrammen, dat de partij van Richter geheel en al daar nederligt. Richter en zijne volgelingen zijn ten eenenmale parlementair dakloos, wanneer het cen trum en de socialisten zich niet over hen ontfeimen. De centrum bladen geven reeds het volgende paroolTer bereiking van het doel der centrumpartij en opdat het centrum ook verder „het tongetje in de parleraents-weegschaal" blijve, moeten bij herstemmingen de candidaten der liberale linkerzijde, inzonderheid echter de Richferianen, tegenover e 1 k e andere partij worden gesteund. De socialistische partij geei't het paroolDe partij heeft aan herstemmingen tussehen anti-socialistische candidaten slechts in zoover deel te nemen als het belang der partij vereischtdat wil zeggen wanneer er ten gunste van het socialisme tegendiensten worden verleend doch in alle geval mag er slechts steun worden verleend aan candidaten, die zich na drukkelijk verbinden, elke vermeerde ring van het staande leger en van be lasting, alsook elke beperking der volks rechten, inzonderheid van het kiesrecht voor den Rijksdag, te verwerpen. Bij de nationaal-liberalen en gematigd vrijzinnigen heerscht natuurlijk groote voldoening over Richters geduchte neder laag, eene nederlaag, „gelijk nog nooit eene partij in Duitschland heeft geleden." Yan nationaal-liberale zijde wordt aan Richter te kennen gegeven, dat wanneer hij zich thans bij de her stemmingen niet recht braaf en aardig gedraagt, alsdan de nationaal-liberalen, die in zijn district (Hagen) thans dan dooi slag kunnen geven, hem eenvoudig tegenover den socialistischen candidaat zullen laten vallen. Wil hij gekozen worden, dan moet hij daarvoor in andere districten de nationaal-liberalen helpen. Hoewel het er nog verre van af is, dat Europa tot algemeene ontwapening zou overgaan en als weleer den Paus weder als opperste scheidsrechter in alle internationale geschillen erkenne, wordt de rampzalige druk van het alles ver pletterende militairisme meer en meer ondragelijk en doet allengs ook de be hoefte aan een internationaal scheids gerecht zich zoo krachtig gevoelen, dat de als altoos practische Amerikanen reeds een gewichtig initiatief in die lichting genomen hebben. Het Oongres der Vereenigde Staten van Noord-Ame rika heeft nl. president Cleveland ge machtigd om een scheidsrechterlijk tractaat te sluiten met willekeurig welke mogendheid. Dinsdag avond werd dat besluit door den afgevaar digde Cremer, ten spraak gebracht in het Lagerhuis te Londen. Hij stelde een motie voor, om levendige instem ming met dit besluit der Amerikanen te betuigen en tevens den wenscli uit te spreken, dat de Engelsclie regeering de eerste de beste gelegenheid zal aan grijpen om onderhandelingen over een dergelijk tractaat aan te knoopen. Gladstone juichte den maatregel toe, als in het belang der menschheid, maar wenschte de motie aldus gewijzigd te zien Het Huis verheugt zich dat het Congres den President machtigde de Mogendheden uit te noodigen een even tueel geschil aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, en hoopt dat de Engelsclie regeering het Ameri- kaansche gouvernement krachtig zal bijstaan in die richting." Gladstone hoopte, dat er te eeniger tijd een cen trale raad van de groote mogendheden zal bestaan, waarin alle concurreerende belangen van de mogendheden geneu traliseerd worden. De gewijzigde motie werd met eenparige stemmen aange nomen. Bij het voortgezet home-rule debat werden op art. 4 weder verschillende amendementen met de gewone Glad- stoniaansehe meerderheid van circa 40 stemmen verworpen maar ook ditmaal werd weder een amendent door Glad stone overgenomen en vervolgens door de liberaal-conservatief-unionistische meerderheid aangenomen, zeer tegen den zin der Ieren en eenige radicalen zoodat de Iersche leider Sexton reeds dreigde, dat als er nog meer in Glads- stone's (oorspronkelijk door de Ieren reeds als een minimum van tegemoet koming aanvaarde) home-rule-bill bedor ven wordt, de Iersche vertegenwoor digers zich zullen genoodzaakt zien tegen te stemmem. Stemmingen tegen den zin der Ieren zijn voor Gladstone altoos gevaarlijke waagstukken want als de conservatieven op een gegeven oogenblik een plotselinge zwenking maken en met de Ieren medestemmen ligt het Kabinet omver. De Standard verneemt uit Berlijn, dat keizer Wilhelm en de Czaar elkander waarschijnlijk op zee in Juli of Augus tus zullen ontmoeten, ieder vergezeld van een eskader Waarschijnlijk zal de Czaar worden geëscorteerd door een eskader, hetwelk te Brest zal wachten en zal hij keizer Wilhelm naar een Duitsche haven vergezellen. Cornelius Herz zal nu niet meer ge moeid worden door de Eransche regee ring, die zoolang op zijne uitlevering heeft moeten wachten. De tegen hem ingebrachte beschuldiging, dat hij zich medeplichtig heeft gemaakt aan oplich terij, is door het arrest van het hof van cassatie, als verjaard, vervallen, en wat de andere beschuldiging betreft, die van omkooping van ambtenaren, deswege levert Engeland niet uit. De Zaterdag te Parijs gehouden mi nisterraad, had plaats onder voorzitter schap van den heer Guérin, minister van justitie, daar de heer Dupuy neg ongesteld is. De heer Delcassé, onder secretaris van Staat voor koloniën, las een door hem ontvangen telegram voor betreffende een nieuwen aanval van de Siameezen. De Eransche con3ul-goneraal te Bangkok heeft een audiëntie bij den koning van Siam aangevraagd. De ministerraad heeft besloten, onmiddel lijk bevel te geven aan den admiraal Ilumann, om Saigon te verlaten en zich naar Bangkok te begeven. In den toestand van den heer Carnot is weer verbetering gekomen. De Kamer van afgevaardigden te Belgrado is Vrijdag voor de eerste maal door den jongen koning Alexander ge opend met een troonrede, waarin hij zeide, dat hij, door zelf de teugels van het bewind in handen te nemen, een gebiedende plicht vervulde, want hij kon niet langer dulden, dat de regeering handelde in strijd met de beginselen, waarop de Grondwet berust. Voorts wordt in de troonrede de bijzondere aandacht der vertegenwoordiging geves tigd op de handelsverdragen met Oos tenrijk en Duischland. Het ministerie had ontslag gevraagd, omdat het na de eedsaflegging door den Koning zijne missie als afgeloopen beschouwde. Do- kitch werd echter opnieuw belast met de samenstelling van een Kabinet. Volgens bericht uit Athene had al daar gisteren een hevige ontploffing plaats in een oorlogsmagazijn in de na bijheid der stad. De ramp had den dood van 9 officieren en 12 soldaten ten gevolge. Er zijn verscheidene gewon den en de schade wordt op 4 millioen begroot. Schiedam, 17 Juni 1893. De orgelbespelingen in de Groote Kerk zullen Donderdag 29 dezer weder een aanvang nemen. Voor de eerste uitvoering is de gewaardeerde mede werking verkregen van mej. Joh. Stuif- sand en van den heer Julius Egener, beidon van Rotterdam. De tweede feestavond van de Schie- damsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, voor liet andere deel harer leden, wier familienaam begint met de letters A tot K., deed Zondag-avond weder velen naar den Offieierentuin opgaan. De zaal was nog dichter dan I don vorigen feestavond door een over talrijk publiek bezet, waaronder ook nu weder eenige eerw. heeren geeste lijken dezer stad werden opgemerkt. De uitvoering van het bekende pro- giam was nog beter dan bij de vorige gelegenheid. Nadat de president, de heer C. Willeman, den feestgenooten welkom had geheeten en hun een genoeglijken avond toegewensoht, deed het Harmonie korps onder leiding van den heer J. F. M. Smits zijne opwekkende tonen hooren en vderde do eerste nummers van het program op verdienstelijk wijze uit. Ook de zangafdesling bleek zich met de haar -aangewezen nummers van het program nog meer vertrouwd te heb ben gemaakt. Onder directie van den heer A. M. den Draak voerde, zij die uit op eene wijze die bewondering wekte, vooral als men bedacht dat het meercn- deel dezer zangers voor korten tijd zelfs in de grondbeginselen der muziek ge heel vreemd waren. De tooneelafdeeling toonde ook dezen avond dat zij over goede krachten te beschikken heeft. Het spel dezer dillettanten was over 't algemeen vrij goed, hoewel het spel van enkelen soms niet van eenige overdrijving was vrij te pleiten. „Jan Spreeuw" was in „het Spreekuur van den Dokter" be paald nog beter dan den eersten avond. Nadat de tooneelisten het tweede stukje „de loteling voor den militieraad" coulant hadden afgespeeld, en daar mede het feest program teneinde ge bracht, nam de geestelijke adviseur, de weleerw. heer J. S. van Buchem, hot woord. Hij verklaarde van deze verga dering niet te kunnen scheiden, zonder een hartelijk woord te hebben gespro ken en vond daartoe aanleiding in het geen het laatst door de dri« lotelingen was gezongen. Hier had men te loen met drie recruten, die onwillens soldaat waren geworden, maar de leden van den Volksbond zijn allen vrijwillig soldaat geworden in den Bond; soldaten van recht en plicht, vereenigd door den Broederband die allen te zamen houdt. Dat zij soldaten zijn aan orde en tucht gewend, bewijzen deze feestvergaderin- gen wier ordelij k verloop zelfs de bewonde ring van de vreemde feestgenooten heeft gewekt. Zij bewijzen dat de echt katho lieke geest onder u heerscht. Blijft die geest u beheersehen en bezielen, dan is voorzeker de overwinning u verzekerd. Deze feestavonden hebben zeker den broederband onder u allen nog ver sterkt. Zij deden zien, dat eene gulle levensopvatting niet in strijd is zooals men wel eens heeft beweerd met den geest van het Katholicisme, niet in strijd met de ordening van den goeden God, die Zijne zon laat opgaan over goeden «n kwaden, die ons een volle teug gunt uit den beker van vrijheid en blijheid, mits die niet met Zijne wet in strijd is. Spr. besloot dit hartelijk woord met eene opwekking aan de vrouwen om hunne mannen aan te sporen steeds trouwe leden van den Bond te zijn; zij zijn, zoo eindigde spr., de mannen van den vrede, wier leuze is voor geloofgezin en eigendom.. Het daverend applaus dat deze op wekkende woorden begroette, bewees dat zij der geheele vergadering als uit het hart waren gesproken. In opgewek te stemming scheidde dan ook op het vergevorderd uur de talrijke schare van de plaats waar zij zulk een alleszins genoeglijken avond had doorgebracht. Gisteren-middag omstreeks zes ure ging de ruim twintigjarige Chr. van Krugten, machinist in do stoombran- derij van den heer G. M, Ham alhier, met de tram te zes uren uit Rotter dam naar hier. Van een oogenblik dat de tram op den Binnenweg stopte, maakte hij gebruik om haar voor een zekere behoefte te verlaten. Nauwelijks stond hij echter op den weg of de tram zette zich in beweging met het noodlottig gevolg dat een zijner armen tussehen de tram en een boom bekneld geraakte, en dit lichaamsdeel vrij ern stig gekwetst werd. Naar Delftshaven vervoerd, werd hem daar het eerste ver band gelegd, waarop hij met een vol gende tram naar Schiedam vertrok. De geneesheer Rutsohy, die spoedig in zijne woning aan de Baan verscheen, oor deelde zijne overbrenging naar het zie kenhuis noodig, waar heden zou beslist worden of Van Krugten den gekwetsten arm zou kunnen behouden. Zaterdag is er opnieuw, vermoedelijk door dezelfde oorzaak brand ontstaan op den Mathenesserdijk, waar het gras over een vrij groote uitgestrektheid vlam vatte. Spuit 28 met haar brandmeester den heer Ouwendijk, bluschte het vuur onder leiding van den hoofdman der brandweer, den heer Lourens. Ook heden ochtend geraakte weder oen tamelijk breede strook van het grasgewas aan den dijk tussehen Delfts haven en de z g. Hoekplahkjes in brand. Werd de vorige malen het ontstaan van den brand toegeschreven aan vonken uit de locomotief van de stoomtram, hier valt daar toch bezwaarlijk aan te denken. Zou er ook baldadigheid in het spel zijn The Graphic geeft in haar jongste nummer, naar aanleiding van de ope ning der Stoomvaartlijn Harwich-Hoek van Holland eenige over 't algemeen welgeslaagde gravures van Hoek van Holland en ook van eenige plaatsen aan den Nieuwen Waterweg gelegen, o. a. een gezicht op de „S. Marie Kerchte Schiedam. De toren onzer kerk is vrij duidelijk afgebeeld, maar de fantaisie heeft den teekenaar toch leelijke par ten gespeeld, door dezen toren, die waar lijk op een fraaie omgeving, met de breede Haven daarvoor, mag bogen, af te beelden te midden van rookende fa brieken en bovenbakken van branderijen. Dit teekeningetje is dan ook waarlijk niet geschikt om het aanzien van Schie dam in den vreemde te verhoogen Een sterk contrast hiermede geeft dan ook eene afbeeling van de Fish Market to Vlaardingen te aanschouwen. De z.g. Vischbank is met hare omgeving natuur getrouw weergegeven. Ook'de Groote Kerchte Maassluis geeft een aardigen indruk, terwijl ten slotte de voorstelling van eenige Hollaudsche kappen van de boerinnen onzer eilanden het geheel tot een aardige studie vormen. Maar Schiedam werd ook hier weder stiefmoederlijk behandeld. Zaterdag-middag ontstond er op on geveer een half uur afstand van Mon ster brand in üelflands duinen, welke na korten tijd, door een 20tal lieden, met schoppen gewapend en per wagen daarheen gebracht, werd gehluscht van gemeentewege. Eene groote oppervlakte duin en eenig struikgewas verbrandde. De uien staan in het Westland zeer slecht te velde het gewas is sterk door de maden aangetast, waardoor een groot gedeelte is vernield, terwijl ook de droogte veel afbreuk doet. De tuinders brengen van wat hun overblijft, veel in bossen ter markt om er nog iets van te halen, daar het te verwachten is, dat er voor den groothandel niet veel van terecht zal komen. De gemeenteraad van Monster ver wierp met 6 tegen 3 stemmen het voor stel, om een rentegai-antie voor een som van f4000 tegen 4 pCt, voor 10jaren te verleenen aan de W 'V Is-lm Stoomtram voor de verlengii naar den Hoek-van-Holland 's-GRAVENZANDE. Dooi UtJU jLiait«A dezer gemeente ie opnieuw behandeld het verzoek van de directie der West- landsche stoomtram om subsidie voor den aanleg der lijn 's Gravenzande Hoek van Holland. Hoewel de Raad zijne instemming met het plan betuigde, heeft hij het verzoek, met het oog op den min gunstigen finaneieelen toestand der gemeente, van de hand gewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2