Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4616. bureau J>oogstraaf 317. OP DE HEIDE. 16de Jaarg. Woensdag 21 Juni 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIE SCHE GO Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 20 Juni '93. De uitslag der verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag is, naar men uit Berlijn bericht, thans bekend op éen enkel district, na, waar vermoedelijk een Duitsch Hannoveraan of zoogenaamde «Welf aal gekozen zijn. In de 397 districten worden gezamenlijk gekozen: °I leden van het Centrum, 50 conser vatieven, 1 agrariër, 9 vrij conservatie ven, 18 nationaal liberalen, 24 sociaal democraten, 3 leden der vrijzinnig# ver- eeniging, geen enkel lid der vrijzinnige Volkspartij partij-Richterf 13 Polen, 2 anti-semieten, geen Welf, 1 Deen, 6 Elzassers, 4 leden der Zuid-Duitsche Volkspartij en 1 onafhankelijke of Wilde. In herstemming komen 59 conservatieven, 9 agrariërs, 10 vrij-conservatieven, <3 nationaal-liberalen, 32 leden van het centrum, 84 sociaal-democraten, 14 leden der vrijzinnige vereeniging, 37 leden der vrijzinnige volkspartij, 11 Polen, 16 anti-semieten, 2 Welfen, geen Deen, 1 Elzasser, 10 leden der Zuidduitsche Volkspartij, 1 Wilde. Eene der interessantste verkiezingen is die van graaf Herbert Bismarck. Terwijl nog uit do verder gelegen dor pen de cijfers der stemmen niet waren ingekomen, bleek toch reeds dat graaf Herbert met 11,769 stemmen gekozen Was, tegen 6848 stemmen op den aan hanger van Richter, Wöllmer, en 4311 °p den sociaal-democraat Glocke uitge bracht. Graaf Herbert sluit zich bij de gematigd conservatieve Rijkspartij aan. Daar de jonge Bismarck natuurlijk de zittingen van het parlement zal gaan hijwonen en stellig geen zwijgend lid zal zijn, krijgen dus in elk geval de rijkskanselier, graaf Caprivi, en de staats secretaris voor builenlandsche zaken, Von Marscliall, geen gemakkelijken tegen stander, daar graaf Herbert wel altijd beoordeeld zal worden als de spreek huis van zijn beroemden vader. Intus- sclxen, graaf Herbert is niet wat men een handig spreker noemt, maar in elk geval krijgt de oppositie, die Bismarck nog trouw gebleven is, in hem een mid delpunt in het parlement. Hij dankt zijne verkiezing vooral aan de agrariërs. Ten Hove moet de verkiezing van Her- bert Bismarck de grootste belangstelling hebben gewekt. Bij de vermelding van dit eindresul taat der verkiezingen in eerste stem ming dringen zich aanstonds twee vra gen op den voorgrond zal de nieuwe Rijksdag nog een meerderheid tegen de Legerwet aanwijzen En zal een nieuwe KarUll meerderheid gekozen worden? De eerste vraag moet wegen» het verdwijnen der Richterianen waar schijnlijk met neen, de tweede volgens de laatst bekende resultaten waarschijn lijk met ja worden beantwoord. Dit laatste vooral is van bijzonder gewicht en brengt eenige wijziging in de tac tiek der katholieke kiezers bij de her stemmingen op 24 dezer (in Beieren wegens den St. Jansdag op 25 dezer). Worden de gezamenlijke conservatieven, vrij-conservatieven en nationaal-libe ralen sterk genoeg om een nieuwe Kartell meerderheid te vormen, dan dreigt niet alleen een ondragelijke ver zwaring der militaire lasten maar ook eene hernieuwing der ellendige, anti godsdienstige, anti-vrijheidlievende, anti- protectionistische en anti-hervormings gezinde politiek, waarbij alle dringend noodige maatschappelijke hervormingen onmogelijk worden enz. enz. Daarom zullen de katholieke kiezers hun stem men moeten weigeren niet enkel aan vrij-conservatieven nationaal-liberalen en soc. democraten, maar ook aan con servatievenal valt op hun persoon niets aan te merken, terwijl aan den anderen kant niets hen mag verleiden, om op socialisten te stemmen, of gelijk de Berlijnsche correspondent van dc II est f. Merk. Landesz. en eenige andere katho lieke bladen het uitdrukt, „den Kar- fe/Aluivel met den socialistischen Beël zebub te willen uitdrijven." 2) Op de li ide speelden twee kinderen in het avondrood. Sebastiaan, de zoon van den op zichter, ca een klain meisje met donkere, znideljke trekken en schitterende, groote zwarte oogen. 't Was iu het voorjaar. In 't naburige watervlak stonden da eerste ooie vaars en de kindaren jubelden er over. Kom dieper in de struiken, Leliariep de knaap, de boschviooltjes bloeien al, ik zal u een groo- ten ruiker plukken! Gaan wjj niet te ver vroeg de kleine, niet vreemden tongval, als ik nu weer moe word, geljjk gisteren Dan zal ik u weer dragen, antwoordde hy en zag haar met heldere oogen aan, als ware het zjjn trots en zijne vreugde haar te beschermen en haar bij te staan. Toen legde zij zonder aarzelen hare kleine hand in de zijne en volgde hem, diep, diep iu het boich. Sebastiaan was eene blonde schooue knaap met dweependen blik. Zijne grootste kracht lag iu het gevoelhet hart was bij hem de spil, waarom zijn geheele wezen draaide. Hij werd daarom dikwijls miskend, ja gehoond; zijn vader, een strenge, werkzame man, noem de hem verwijfd en zijn makkers lachten hem uit, als hij zich, gekrenkt, van hunne ruwe spelen terugtrok. Zoo werd de kleine Sebastiaan vroegtijdig een eenzaam mensch, en bracht dikwijls in de stille natuur een diep gewond hart mee, waar van hij de weemoedig-kinderlyke smart zelf niet begreep. Daarbuiten in de eenzaamheid' gevoelde hij zich gelukkigdaar waren geen menschen, die hem kwetsten en hij leefde met bloemen, boomen en dieren zijn eigen, inner lijk leven. Dikwijls lag hij uren lang tusschen de groene varens, boven hem suisde au ruischte het, hoog, hoog, iu de toppen der dennendie verre, onbepaalde toon klonk hem als een antwoord op zijn eigen onbestemd verlangen. De vlinders rustten op zijn hoofd en zijne lippen, in den waan dat hjj een deel der na- Dat de laatste in üuitschland bij alle welgezinden niet minder schrik wekt dan de eerste, bewijst de agitatie die er ontstond, toen het aantal stem men, op de aanhangers der sociaal- democratie uitgebracht, werd openbaar gemaakt. Men heeft zich allerlei schrik beelden gevormd van eene meerderheid der sociaal-democraten binnen een zeker tijdsverloop en zoo is de mogelijkheid ontstaan op eene aaneensluiting der „bourgeoisie" tegen het dreigend mon ster der sociaal-democratie. Die moge- .ijkheid trachten bladen van zeer uit- eenloopende richting werkelijkheid te doen worden, zoodat bij de herstemmin gen veler parool zou zijn„voor of tegen de socialisten", wat de regeering gewis ten goede zou komen. Op de houding der nieuwe afgevaardigden te genover de Legerwet kan de overwin ning der sociaal-democraten van veel invloed te zijn: alles liever dan sociaal democratisch zullen niet alleen de trouwe regeeringsmannen, maar ook velen zeg gen, die anders minder gewillig de Re geering volgen. Zoo wordt dus voor de Regeering de kans grooter in zake het Legervraagstuk haar zin te krijgen. In- tusschen kunnen de agrariërs en anti semieten het haar nog zeer lastig ma ken, vooral wanneer het legervraagstuk aan de orde komt en er gezocht moet worden naar hulpmiddelen, om in de uitgaven door de Legerwet veroorzaakt, te voorzien. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs werd gisteren met 383 tegen 214 stemmen, besloten niet over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen van het ontwerp tot gedeeltelijke vernieu wing der Kamer. De zitting is zeer onrustig geweest. Clémenceau, Dérou- lède en Millevoye hebben elkaar belee- digingen toegeworpen; na den afloop dei- zitting zond Clémenceau zijne getuigen aan Déroulède en Millevoye, maar deze weigerden de uitdaging aan te nemen. De Siameesche legatie te Parijs heeft uit Bangkok bericht ontvangen, dat men daar nog niets wist van de hin derlaag, waarin een Fransch escorte zou zijn gelokt, maar dat eene vergoe ding verschuldigd zou zijn, indien het geval zou blijken werkelijk te hebben plaats gehad. Aan de Times wordt uit Cairo ge seind, dat om de volledige afschaffing der corveëen te verkrijgen het departe ment van openbare werken op kleine schaal proeven zal nemen met de Nijl- werken, zullende de dusver onbezoldigde heerendiensten al laar gedeeltelijk door bezoldigden arbeid worden vervangen. De volledige afschaffing der corveëen zou per jaar 105.000 p. st. kosten en onuit voerbaar zijn zonder de medewerking der groote mogendheden. Bovendien zouden maatregelen moeten genomen worden, om de instandhouding der hee rendiensten in tijden van gevaar te ver zekeren Yolgens berichten uit Weenen hebben er op verschillende plaatsen der Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie rust verstoringen plaats gehad. Te Brünn is er eene botsing geweest tusschen de politie en eene volksmenigte, welke riepleve het algemeen kiesrechtweg met het kapitaalEr werden 6 agenten gewond en de tusschenkomst der cava lerie werd ingeroepen. Er vielen scho ten en het aantal gewonden is zeer groot 55 personen warden aangehou den. Ook te Weanen hebben kleine schermutselingen en arrestaties plaats gehad, ingevolge eene socialistische ver gadering. Te Praag werden de ven sterruiten van het Duitsch casino met steenen ingeworpen, waarvan er ook vier agenten hebben gekwetst. Iets derge lijks heeft voor de adellijke sociëteit plaats gehad. De politie joeg de menigte uiteen. Twee arrestaties hebben er plaats gehad. Naar uit Bern wordt bericht, joeg gisteren-namiddag aldaar eene bende van twee honderd Zwitsersche werklieden met steenen de Italiaansche werklieden weg uit de werkplaatsen van Kirchen- tuur was, die haar als uitsluitend eigendom toekwamen hij hield zich stil, doodstil, om de kleine boschgeesten niet te verjagen, die vertrouwen in hem hadden hfj wist immers zelf hoe smartelijk het is. te worden weggejaagd. Zoo werden heide en bosch zijn eenige vrienden, tot er dan, later, nog een betere tjjd voor hem aanbrak, Op het kasteel was het oude orgel, een waar kunstwerk, beschadigd, en de graaf, die een levendige belangstelling voor de muziek had, liet een kundigen meester roepen, om het in strument te herstellen. Het was een Italiaan, Nerani genaamd, die zich, wegens den langdurigen arbeid, geheel op het kasteel vestigde en ook zjjn dochtertje meebracht, een lief klein meisje, vol dartel heid en jeugdig vuur, aan wier oogen alleen men de zuidelijke afkomst reeds kon raden. Lelia, zoo heette liet kind, zou tot kunste nares worden opgeleid en bespeelde nu reeds verschillende instrumenten met ongeloofelijke vlugheid, vooral de harp, waaraan zij geheel eigenaardige klanken, die tot diep in de ziel drongen, wist te ontlokken. Maar deze vlugheid werd" geenszins zonder offers gekocht; gedu rende geheel den dag was het kind aan zijne studiën de strengheid haars vaders helde dik wijls over tot hardheid, als het er om te doen wes Lelia tot het overwinnen van nieuwe moeieljjkheden te dwingen, want de oud» hoop te eenmaal van het talent zijner dochter eene goudmijn maken eene mijn vol goud waar naar hij gedurende heel zijn leven een bran denden dorst had gevoeld. In de avonduren, na volbrachten arbeid, mocht de kleine Lelia in den hof of op de plaat» onder den lindeboom spelen maar dat hielp haar niet veel, want de kinderen in het dorp spraken een andere taal en hadden te weinig geduld, om zich door haar te doen verstaan. Zoo zat zij bij hunne spelen meestal verla ten en zag dikwijl» met tranen in de oogen toe uit de verte. Deze verlatenheid was het, waardoor Sebas tiaan zich tot haar voelde getrokkenhij ge voelde dat daarin tusschen hen beiden iets overeenkomstigs gelegen was. Dikwijls ging hij naast haar zitten, greep hare hand en zag haar vriendelijk aan«ij knikte hem tot antwoord toe, want spreken met elkander konden zjj immers niet. Iu de bewegingen van Lelia lag zooveel fijnheid, welgemanierdheid en bevalligheid, als door gaans d»n bewoners van zuidelijke landen eigen zijn het betooverde Sebastiaan, die van af wat ruw en gemeen was een diepen afkeer had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1