BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen. Handelsberichten. (Sloft.) Hamb. heid, tenzij de betrokken personen hunne gemoedsbezwaren aan genoemden offi cier van gezondheid persoonlijk hebben kenbaar gemaakt. (Nies.) In Zeeland en het Westen van Noord- Brabant kwamen tot 3 Juni jl. 179 ge vallen van pokken voor, waarvan 25 lüet doodelijken afloop. Yan deze 25 dooden waren 24 niet en éen wel in geënt. Herhaaldelijk traden de pokken op in die buurten, waar de zindelijkheid het 'Heest te wenschen overliet. He gemeentebesturen zij n uitgenoodigd de ingezetenen op het wenschelijke der inenting opmerkzaam te maken. Gisteren-ochtend kregen te Den Bosch twee leerjongens van eenen koperslager m de werkplaats twist over het ruilen van aakmessen, waarbij de eerste, oud 12 jaar, den andere, oud 15 jaar, met ®en knipmes in de borst stak. De ge jonde is naar het gasthuis overgebracht. 2ijn toestand is hoogst gevaarlijk. He dader is voorloopig in hechtenis gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in de gemeente Willescop, nabij Gudewater, de hofstede, bewoond door H. Kemp. tot den grond afgebrand. Gorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Een treurig voorval had Zondag middag omstreeks 5 uur nabij Zutfen Plaats. De gebroeders N., van welke de een zeer onlangs dienst had geno men bij het O.-I. leger en thans met 14 dagen verlof van het koloniaal werf depot aldaar vertoefde, werden, terwijl mj aan do herberg Het Lindeboompje rustig zaten, bij herhaling lastig ge tallen door een paar familieleden en eenen hunner kennissen. De verlof ganger F. N. vertrok na eenigen tijd tan daar naar de stad, vanwaar hij echter terugkwam, met eene revolver gewapend. Opnieuw gesard en aange grepen, verwijderde hij zich, weder ver gezeld van zijnen broeder, doch bij het heengaan een paar schoten in de lucht Ier waarschuwing lossende nog steeds door zijne aanranders vervolgd en met steenen geworpen, moet hij, zich om berende, op hen hebben geschoten, met net ongelukkig gevolg dat één hunner, zekere F., in de borst werd getroffen. Het slachtoffer, dat omstreeks 8 uur Per raderbaar naar het ziekenhuis is tervoerd, moet zeer ernstig zijn ver bond. De dader bevindt zioh in hech tenis. (Z. C Te Assen is door bijzondere omstan digheden een arbeiderswoning in brand geraakt en verbrand. Zeker C. J. name lijk heeft een schot uit een geweer ge lost op die woning, waarna al spoedig brand was ontstaan. Dit schieten zou m verband staan met justitiezaken, waar mede de dader en de bewoners in aan raking zijn geweest en eenigen haat tegen elkaar hebben opgewekt. De zaak is in °nderzoek bij de politie. HEN HAAG, 20 Juni. Mgr Rinaldini, ë^wezen Pauselijk Internuntius bij ons Hof, verliet heden ochtend per trein van -•27 u. der H. IJz. Sp. Mij. de residentie. Hem werd uitgeleide gedaan door Mgr. Hovieri, auditeur der Nuntiatuur, oenige Herw. Heeren geestelijken, tal van leden Van het Corps diplomatique, waaronder opmerkten de gezanten v».i Rusland, lalië, Spa ïjo, Engeland en België, de militaire at .aché bij de Duitsche en de ccretaris der Franscho legatie, voorts °or eenigo Kamerleden en leden van pn Gemeenteraad en verschillende aan- menlijke i ïgezetenen der Hofstad. He Internuntius vertrekt van hier ®\or L ixemburg, waar hij zijn geloofs leven zal aanbieden, naar Rome. Een baanwachteres aan een der posten nabij Amsterdam ontdekte, terwijl zij met de seinvlag naar buiten ging, dat ia.ar kindje lucifers bemachtigde en deze in brand stak. Toen de trein voorbij was, vloog ze naar binnen en kon nog door het overwerpsn van een deken de vlam, die reeds de kleertjes had aan getast, dooven, zoodat de kleine geen letsel bekwam. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 20 Juni, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Afwezig de heeren Bergs ma, Ris, Vis ser, Van Erpecum, Knappert en Tak, allen met kennisgeving. Na vaststelling der notulen werd mu- dedeeling gedaan van de ingekomen stuk ken, waaronder weder verschillende be zwaarschriften in zake do inkomsten belasting. Overgaande tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen, was het eerst aan de beurt het adres van de directie der Stearine-kaarsenfabriek Apollo" om afstand van gemeentegrond. Over het voorstel van B. en W. om den bedoelden grond af te staan tegen f 2 per centiare ontspon zich eene vrij- langdurige discussie. - De heer Hoek stelde in 't licht, dat door dien afstand de achterliggende hectaren gemeente grond in waarde zouden verminderen, daar zij een directen toegangsweg vanaf de Buitenhaven zouden missen. De heer Den Breems bracht daarenboven in herinnering, dat de gemeente ter eenigertijd dien grond noodig zou hebben, als er noodzakelijkheid bestond bij groote reparatie de Buitensluis om te graven. Naar aanleiding van eeno opmerking van den heer Hoogendam deelde de heer Loopuyt mede, dat het de bedoe ling van „Apollo" was, langzamerhand hare fabriek uit te breiden. De Voor zitter verdedigde dan ook het voorstel van B. en W. op grond van het alge meen belang der nijvere burgerij. Het denkbeeld, om den bedoelden grond te verhuren, vond echter geen in gang bij de vergadering maar met 12 tegen 3 stemmen vereenigde zij zich met een amendemontLoncq, om een toegangsweg naar de achterliggende terreinen op den af te stanen grond vrij te houden. Het voorstel van B. en W., aldus geamendeerd, werd met 8 tegen 7 stem- aangenomen. De omstandigheid, dat ook de heer Loopuijt tot de aanneming van dit besluit medewerkte, ontlokte den heer Maas de vraag, of heeren aan deelhouders der betrokken onderneming zich niet in deze van stemming behoor den te onthouden; doch de Voorzitter meende, het in deze zaak, waarbij een naamlooze vennootschap is gemoeid, moeilijk was uit te maken wie aan deelhouders waren. In zake het tweeledig verzoek van den heer A. Korteweg te 's-Gravenhage, stelden B. en W. voor, adressant vrij te stellen van het betalen der boete van f350, wegens te late oplevering van het werk, maar afwijzend te beschikken op zijn verzoek om een toelage boven de aannemingssom, wegens het wegbre ken van een grooter gedeelte kaaimuur dan in het bestek was voorzien. De heer Loopuyt verdedigde het voor stel van B. en W. op grond dat de latere oplevering der gemeente geen nadeel had berokkenddoch de heer Poortman meende, dat wij hier geen precedent moesten stellen, hetwelk het bedreigen met boeten voortaan illusoir zou maken. Zijn voorstel om, overeen komstig het advies der comm. van fabr., het bedrag der boete op f 175 te bepalen, werd met 6 tegen 9 stemmen afgewezen. Het voorstel var. B. en W. werd daarop met 14 tegen 1 stem (de heor Poortman) aangenomen. Den heer J. Amoureus werd we gens verkoop van zijne branderij aan de Noordvestgracht, gedeeltelijke res titutie van pi. dir. bel. verleend. Op vele bezwaarschriften in zake de inkomstenbelasting werd gunstig be schikt en de gevraagde ontheffing ver leend, terwijl daarentegen ten opzichte der inzenders van andere bezwaarschrif ten, de gestelde aanslag werd behouden. Het voorstel van B. en W. in zake het percentage van de Inkomstenbe lasting dienst 1893/4, luidde om het van 1 tot 2 pCt. te verhoogen. De heer Hoogendam verklaarde met dat voorstel niet te kunnen medegaan. Hij wilde niet medewerken om dezen belastingdruk te verdubbelen, waar het nog onzeker was welken druk andere belastingen zouden opleggen. De heer Dom merkte daar tegen op, dat de opcenten op het personeel thans tot 50 waren teruggebracht en het percentage van de pi. dir. belasting van 5 tot 4 pCt. werd verminderd. De voorgestelde verhooging werd daarop aangenomen met 14 tegen l stem. Tegen stemde alleen de heer Hoogendam. Ten aanzien van het voorstel van B. en W. tot definitieve aanstelling van twee onderwijzers 3e kl. aan de 2e kos- telooze school boven het getal bij de verordening vastgesteld deed de heer Den Breems het voorstel om die onder wijzers eenvoudig te benoemen bij het lager onderwijs opdat men ze zou kunnen gebruiken waar ze noodig zijn. De Voorzitter meende dat daartegen wette lijke bezwaren bestonden. Ten slotte vereenigde de Raad zich met 12 tegen 3 stemmen met een voorstel van den heer De Groot, ondersteund door de heeren Den Breems en Schuurman, om deze zaak tot de volgende vergadering aan te houden. De voorgestelde behandeling van het ontwerp-reglement voor de kolenmeters- wegers leverde weinig belangwekkends op. Naar aanleiding van eenige opmer kingen door betrokken adressanten ge maakt werd het weegloon nu bepaald op 85 oents per 100 sch. van 46 kg. en met de bascule op 92 cents, terwijl voor het wegen van cokes een loon van 4 ets. per 100 kg. werd vastgesteld. Nadat de artikelen omtrent de korting voor het pensioenfonds uit het ontwerp waren gelicht, werd dit ontwerp-regle ment bij acclamatie goedgekeurd. De heer De Groot meende den kolen- meters-wegers in 't openbaar den raad te moeten geven op te houden met de buitengewone uitkeeringen, die het pensioenfonds in gevaar brengen, en de heer Loncq sprak als zijne overtuiging uit dat het pensioenfonds na eenigo jaren geheel verdwenen zou zijn. De Voorzitter beloofde den heer De Groot intijds te voorzien in het geval dat de Raadsvergadering, die volgens het ordereglement op 18 Juli zou moeten gehouden worden, door het samenvallen met de gemeenteraadsver kiezing, op dien dag niet kan plaats hebben. Alsnu was aan de orde de voortzet ting der behandeling van het ontwerp strafverordeningen, rakende de openbare reinheid en gezondheid. Toen de behandeling gevorderd was tot het artikel, waarin sprake is van het vragen van praeadvies, stelde de heer Den Breems voor, te bepalen, dat dit advies niet door een deskundige, maar door de gezondheid.icomm.usie zou gegeven worden. De Voorzitter maakte bezwaar tegen die wijziging, op grond dat eerst eene verordening in zake de instructie van de gezondheidscommissie moest worden vastgesteld. Juist dit was ook onze meening zoo betoogden de heeren Dsn Breems en Maas wij meenden dat eerst de ontwerp-instruetie voor degezondheidscommissie en daarna die der ontwerp-strafverordeningen rakende de openbare gezondheid en reinheid moesten vastgesteld wordenen wij lieten ons, mijnh. de Voorzitter, dan ook alleen van ons denkbeeld afbrengen door uwe op merking, in de vorige zitting, dat laatst bedoelde verordeningen zeer goed zonder schade voor het eeistgenoemde ontwerp kon worden vastgesteld. Nu het echter er op aankomt uwe opmerking in prak tijk te brengen,maakt gij moeielijkheden. Onder die omstandigheden, zeide de lieer Maas, stel ik voor de behandeling van deze ontwerpen te laten rusten tot eerst bedoelde ontwerp-instructieis vastgesteld. Het voorstel van den heer Maas ver viel echter door de aanneming, met 8 tegen 7 stemmen, van het voorstel - Den Breems om voor deskundige te lezen „de gezondheidscommissie". Na eenige redactie-wijzigingen werden daarop de bedoelde ontwerp-strafver ordeningen aangenomen, nadat in de o vei gangsbepalingen op voorstel van den heer mr. Schuurman was vastgesteld dat een deskundige zal gehoord worden zoolang de gezondheidscommissie niet is aangesteld. Daarop deed de Voorzitter nog eenige mededetlingen omtrent bestekken van aanneming en den afloop van het proces met de stearine kaarsenfabriek „Apollo", waarna de vergadering word gesloten. GEBOREN 18 Juni. Wilhelmus An- tonius, zoon van F. D. Roeters en C. A. M. de Graaf, Konijnenbuurt. 19. Catha- nna, dochter van L. Hertogen S.Groenen- daal, Hoofdstraat. Maria Francina Josephina, dochter van J. H. Loog en C. W. Zijdenbos, Nieuwe Haven. Gerardina Maria Liduina, dochter van H. C. Grims en P. Muilenburg, Broers- veld. OVERLEDEN: 19 Juni. Alida Noor- dijk, oud 82 en 4 maanden, wed. van W. Bronkhorst, Hoogstraat. 18 Juni. Vertrokken stoomtrawler Vigilant, kapt. A. Heijnen, ter trawler- visscherij Schiedam, 19 Juni vertrokken, s. s. Wilberforce, kapt. W. Raijment, naar Cardiff. 20 Juni. Aangekomen Fuths, kapt. Joh. Mikkelson, van Haynasch. BEURS TE SCHIEDAM, 20 Juni 1893. Moutwijn f8'/2. Verhandeld: f73/47/8. Stemming: Vast. Spoeling. Vereenïgïng fl.40. Berlijn. 1 B°re®i Juni/Juli Juli/Aug. Sept./Oct. Spiritus Juni Juli Aug./Sept. Rogge dadelijk. per Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Juli Rogge, loop. md. Juli j Spirit. Juni/Juli Aug./Dec. 19Juni 148.25 154/75 36.40 37.20 17.75 46.10 46.75 14.75 14.75 25.— 25.50 20 Juni 146.75 15s!— 36.30 37.- 17.75 17 Juni 0.501 46.25 46.60 14.75 14.75 25.— 25.50 19 Juni 0.51 Y, NKW-York. Maïs Austeudam. 19 Juni. Rogge op lev. vast;per Oct. f143, 142, 141. 20 Juni. Rogge op lev. iets lager per Oct. f140. Keulen Rijnhoogte ('s inorg. 11 uur) 19 Juni 1.31 M. 20 Juni 1.30 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.11'/j Diso. 2*/2 pCt. Parijs -48.12% 2% Antwerp. -47.95 8 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 20 Juni. Op do veemarkt waren heden aange voerd 30 paarden, - veulens, ezel, 530 vette runderen, 818 magere dito, 257 vette en graskalveren, 214 nuchtere kal veren, 3 schapen of lammeren, 6 var kens, 117 biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: runda ren 1ste qual. 68 a c., 2de qual. 62 c., 3de qual. 56 a c., kalveren 1ste qual. 92% cent, 2de qual. 70 k 75 cent Melkkoeien/130 a 180, kalfkoeien flbö a f 190, stieren f60 120, graskxl veren apinken 35 üi 50vaarzen 100 a 120, alles mager vee paarden/50 a 90. Op de botermarkt werden aangevoerd 114 8 en 80/16 ton, en 900 stukken a 7» kilo; prijs le kwal./52, 2e kwal. 48* 3e kwal. f44, per kilo 55 k 65c. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3