Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. gevaarlijk hoog pe>l bereikt, zoodat New Orleans met overstrooming wordt bedreigd. Twee dijkbreuken hebben reeds eene verwoestende overstrooming in den omtrek dier stad veroorzaakt. Schiedam, 21 Juni 1893. De Verdubbeling der Inkomstenbelasting. Een onaangename verrassing voor velen onzer lezers was zeker het bericht, dat de Gemeenteraad het percentage van de inkomstenbelasting van 1 tot 2 pet. heeft verhoogd. Daardoor wordt de gehate inkomsten belasting, die reeds zooveel kwaad bloed heeft gezetdie doordringt tot in uwe intieme zaken, welke men slechts aan enkele vertrouwden mededeelt die den belastingplichtige plaatst voor het vaak zoo moeilijk dilemma: „beurs of geweten", verdubbeld, verzwaard, en zal zij in hoogere mate den druk van haren looden arm op de ingezetenen dezer gemeente doen gevoelen. Nu weten wij wel, dat in de Raads zitting van gisteren door den heer Dom is aangevoerd, dat tegenover dezen ver hoogden belastingdruk df opcenten op het personeel van 100 tot 50 cent waren teruggebracht, en de gewone plaatsel. dir. belasting van 5 tot 4 pereent is verminderd. Maar kunnen deze omstan digheden wel als aequivalent gelden voor den verzwaarden druk die den ingezetenen door de verdubbeling der inkomstenbelasting wordt opgelegd? Vooreerst was de verhooging der opcenten op het personeel een excepti- oneele toestand, die reeds het vorig jaar een einde heeft genomenmaar ten anderein welke verhouding staat eene vermindering der pi. dir. belasting van 5 tot 4 percent tot de verdubbeling der inkomstenbelasting, welke in eene verhooging van 1 tot 2 pCt. is gelegen Zij die zich reeds verheugden over de ontheffing van een gedeelte van hun aanslag welke hun door den Raad is verleend, zullen dus ontwaren, dat zij zich te vroeg hebben verblijd het vol gend jaar zullen zij meer te betalen hebben dan de gewraakte aanslag bedroeg. Tegenover het totaal bedrag d»r verleende ontheffingen staat het verhoogd bedrag der belasting als een hoon tot den brouwketel. Nu gaan wij reeds 2 pCt. betalen. Wie verzekert ons, dat het een volgend jaar niet 3 zal zijn, ja dat wij over 2 jaren niet het maximum van 4 pCt. zullen moeteD opbrengen Waar wij te doen hebben met een Raad, die zoo vrijge vig blijkt om te springen met de zoo moeilijk verdiende penningen der belast bare burgerij is dit zeker alleszins te verwachten. Niet minder dan zes leden waren in de Raadszitting van gisteren afwezig, en daaronder drie van het zevental, dat in de volgende maand moet aftreden. Hebben zij gehuiverd dezen nieuwen aanslag te doen op de toch reeds zoo berooide beurzen der belastingbetalende burgerij Voorzeker zal geen weldenkende wei geren naar vermogen bij te dragen tot het instandhouden van de gemeente huishouding. Maar waar nog zoovele uitgaven worden gedaan, die niet ge motiveerd worden door bet belang dei- gemeente; waar kostbare inrichtingen worden in 't leven gehouden, waarbij de gemeente slechts een uiterst gering of twijfelachtig belang heeftwaar pen sioenen worden uitgekeerd, die de krach ten der gemeente ver te boven gaan, durft men daar nog van een welbe- steden der gemeente-financiën spreken Welnu, burgers van Schiedam, zoo handelen met u de mannen, die velen uwer hun vertrouwen hadden waardig gekeurd! Zult gij het hun bij voort during blijven schenken? Het woord is aan u. Binnenkort hopen wij het te vernemen. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen dat het kohier van het Patentrecht No, 2 (be vattende de wijken A en B) dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 15n Juni 1893 executoir ver klaard, aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat 19 dezer de ter mijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. De Burgemeester van Schiedam, ge zien de wet van 30n December 1887 (Staatsblad no. 255) betreffende onder stand (ondersteuning) aan mindere ge ëmployeerden, vaste werklieden en be dienden, op daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's Rijks zeemacht en op 's Rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 (Staatsblad no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van den lOn Januari 1888 (Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende onder steuningen Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde onder steuningen, in het begin van ieder kwar taal, op de werkdagen van des voor middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. In de vergadering van den Gemeen teraad op gisteren waren, behalve de reeds genoemde of die stukken wier inkomen uit de behandeling der betrok ken onderwerpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken Van de commissie uitmakende de directie der stedelijke gasfabriek eene missive met de rekening dier fabriek en bijlagen over 1892; de rekening en bijlagen werden in handen gesteld der fimmcieele commissie ten fine van onder zoek en rapportmissive van de raads commissie benoemd 6 Juni 11. daarbij ter voldoening aan de haar verstrekte opdracht indienende een ontwerp-ver- ordening voor de gezondheids-commissie; werd ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering missive van de commissie voor het burgerlijk armbestuur, met ontwerp-besluiten tot het doen van af-en overschrijvingen op posten van uitgaaf der begrootingen van het burgerlijk armbestuur en het stads ziekenhuis voor 1892; deze besluiten werden in het verloop der vergadering goedgekeurd adres van J. Roetman, «en aanbod bevattende om aan de ge meente, tegen den prijs van f25, in eigen dom af te staan een strook grond aan de Kreupelstraat, ter verkrijging van een verbeterde noodlijn aldaar in han den gesteld der comm. van fabr. om onderzoek en rapport adres van de firma Wenneker Co. om restitutie op haren aanslag in de plaatsel. dir. be lasting dienst 1893, wegens verkoop op 26 Mei 11., van bare branderij, mouterij en pakhuizen c. a. aan de Schie en de Raam alhier, wijk F nos. 37, 38 en 195 adres van de firma wed. A. Legner om afschrijving van plaatsel. dir. belasting dienst 1893, vooi hare branderij aan de Westvest, wijk B no. 17, welke op den 6n Juni 11. door brand is vernield beide adressen werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering adres van mej. C. A. Wil- lemse, om ontheffing van betaling van plaatselijke directe belastingen over 1892, daar zij zich door de tegenwoor dige rijks- en gemeentebelastingen te zwaar gedrukt voelt. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten op der adressante verzoek afwijzend te beschik ken, daar eerst bij nalatigheid tot be taling en, als gevolg daarvan, tegen adressante in te stellen vervolging haar onvermogen zal moeten blijken. Bezwaar schriften van II. J. Wiliemse, F. Bak ker en F. Vink tegen hunnen aanslag in de pl. directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1892/93 op deze bezwaar schriften werd afwijzend beschikt, daar zij niet zijn ingediend binnen den termijn bij art. 265 der gemeentewet gesteld omtrent adressen van gelijke strekking van wed. D. van der Lely geb. E. Ker- hof, N. Bleecke, W. Hoogerboord en J. Prins werd de gewone beschikking genomen. De later ingekomen stukken, bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde, waren eenige missiven van Ged. Staten ten geleide van door hen goed gekeurde raadsbesluiten, welke allen voor kennisgeving werden aangenomen en eene missive' van de regenten der Hofjes van Belois, ten geleide van de rekening met bijlagen van hun gehouden beheer over 1892, alsmede van de be grooting dier instelling voor 1894, welke stukken ter behandeling in eene vol gende vergadering ter visie werden gelegd. Bij de te 's-Gravenhage gehouden akte-examens voor het lager onderwijs is voor de akte als onderwijzer geslaagd de heer G. Bokhorst, te Schiedam. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is eergisteren het eerste natuurkundig exa men afgelegd door den heer Ch. Men del, alhier. II. M. de Koningin Regentes heeft benoemd tot rekenplichtig secretaris van de intendance der koninklijkepaleizen den heer J. N. Voorstad, ambtenaar ter ge meente-secretarie van 's-Gravenhage. Reuter seint dd. gisteren uit Neuren berg De Nederlandsche Koninginnen be zichtigden gisteren het Germaansche Museum en de oude Hohenzollern- burciit met groote belangstelling. Hare Majesteiten hebben vele inkoopen ge daan, in 't bijzonder van antiquiteiten. De Koninginnen zijn heden-ochtend te half negen uur naar Arolsen ver trokken. Na terugkeer der Koninginnen op Het Loo zal de dienst aldaar worden waar genomen door den kapitein ter zee Van Hogendorp als adjudant, den kamerheer Van Pabst van Biugerden en den or- donnance-officier Van Sytzema. De groothertogin van Saksen komt 27 Juni op het Loo. In verband met eene aanvrage van het hoofdbestuur der Vereeniging „Het Nederlandse! Rundveestamboek" om, ter bevordering van de belangen der Nederlandsche veefokkers, eene ïijks- subsidie te verleenen van f 10,000, heeft de minister van waterstaat Ged. Staten der provinciën verzocht, te dezer zake de noodige inlichtingen te verstrekken, ook omtrent hetgeen door het provin ciaal bestuur of door de gemeentebe sturen ter bevordering van de fokkerij wordt verricht. In verband met den toenemenden aan voer van Russische landverhuizers is door den minister van justitie aan de procureurs-generaal, fungeerende direc teuren van politie, onder verwijzing naar vroegere circulaires eene missive gericht, waarin, met het oog op dien toevoer en de vrees voor eene besmet telijke ziekte, is bepaald, dat alleen dan, wanneer Russische .'andverhuizers zijn voorzien van vervoerbiljetten naar deVereenigde Staten van Noord-Amerika met de Nederlandsch-Amerikaan sche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam zij kannen worden toegelaten zoo niet dan behooren zij aan de grens te wor den teruggewezen of onmiddellijk langs denzelfden weg waarlangs zij gekomen zijn te worden uitgeleid. Deze landver huizers moeten bovendien voorzien zijn van voldoende middelen om de enkele dagen, die zij te Rotterdam vertoeven, in hun onderhoud te kunnen voorzien. In deze missive zegt de minister, dat volgens ingekomen berichten, binnen enkele weken nog ongeveer 50,000 dezer lieden aan de grenzen van ons land te wachten zijn. Nu de Tweede Kamer op 25 Juli de behandeling der kieswet zal aan vangen, heeft de heer Tydens afgezien van zijn voornemen om de tentoonstelling te Chicago te bezoeken. Door Gedep. Staten van Zuid-Hol land is geadviseerd op een verzoek om wijziging van de prov. verordening op de stoomvaart in de boezemwateren. De Leidsche stoombootmaatschappij „De Volharding" vroeg nl. een belangrijke verhooging der geoorloofde snelheid voor passagiersbooten. De provinciale hoofdingenieur en de besturen van Rijnland, Woerden, Delf land en Schieland, verklaren, dat, werd aan het verzoek voldaan, de beschadi ging van de oevers zeer aanzienlijk zou toenemen. En hoe gezind ook om al wat aan de scheepvaart ten goede kan komen, zooveel mogelijk te bevorderen, ontraden Gedeputeerde Staten daarom het verzoek in te willigen. Voor de zomervergadering der Sta ten van Zuid-Holland is aan de orde gesteld een voorstel tot nadere regeling der heffing van rechten voor het gebruik van het scheepvaartkanaal tusschen Rijn en Schie. Een bruggeld van 5 cents bij dag en 10 cents bij nacht achten Ged. Staten raadzaam voor het draaien van de Hoornbrug en de brug bij Reineveld. Vermits de heffing van het sleepgeld practisch moeielijk uit voerbaar is, wenschen Gedep. Staten het padgeld af te schaffen, maar daar entegen, zonder trekkracht in aanmer king te nemen, alle vaartuigen, die thans door den Leidschendam schutten, iets hooger te belasten, door met be houd van het recht van l1/, et. voor de eerste 10 M3., een verhoogd recht van 2 cent per M3. te heffen van de kub. meters boven 10, en voorts voor elke stoomboot boven dit recht nog een vast bedrag te eischen van f 0.25. Te Rotterdam wordt in de eerste helft van September in den salon van den Kunstkring (Passage) een nationale ten toonstelling van! f'otografien en benoo- digdheden vooral voor heeren amateurs en ber'oepsfotografen. Uitgeloofd worden gouden en zilveren medailles en eere diploma's. Secretaris der regelingscommissie is de heer A. Van Raalte Jr. aldaar. In den Delftschen trekvliet, bezuiden de Hoornbrug, is het baggerwerk aan gevangen ten behoeve der vaartverbe- ring tusschen Rijn en Schie. Men hoopt in het najaar met dit werk grootendeels gereed te zijn. De Zuidhollandsche bierbrouwerij in de Noordstraat te 's-Gravenhage, ver keerde bij eene vechtpartij gisteravond in staat van beleg. De oorzaak van het oploopje was dat een man, vader van een ontslagen werkman, tweemaal door den machine meester met geweld op straat was ge zet. De volksmenigte, uit het kabaal dat de verwijderde maakt», denkende dat hij erg mishandeld was, heeft uit wraak bijna alle ruiten der fabriek in gegooid en de hoofdpoort gerameid. De politie moest latei de straat met gebruikmaking van den wapenstok ont ruimen, waarna de orde hersteld werd. In Constantiahet vereenigingsgebouw der sociaal-democraten te Amsterdam, trad Van Emmenes uit Arnhem gister avond op met het onderwerp „het laat ste woord der roovers," waarmede hij doelde op de jongste rechtsvervolgingen tegen sociaaldemocraten ingesteld, en inzonderheid op zijn eigen veroordeeling tot een gevangenisstraf van 9 maanden. De opbrengst der entréegelden zal dienen tot bekostiging van rechtskun digen bijstand, daar Van Emmenes het plan heeft in hooger beroep te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2