Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. TWEEDE KAMER. Déroulède en Millevoye werden dooi den voorzitter tot de orde geroepen, met aanteekening in de notulen. Gij zult mij rekenschap geven, mijn heer Déroulède, sprak Clémenceau. Ik heb u reeds inter dan eens reken schap gegeven, antwoordde gene. Ik voel geen behoefte om nog eens met u naar het land te gaan. De heer Déroulède toont hoeveel moed hij bezit, hermin Clémenceau. Gij gevoelt dus niet hoezeer gij ver acht zijt, wierp Millevoye er tegen in. Ook al een, die niet vechten wil, liet Clémenceau hooren. Met horten en stooten zette Clémen ceau eindelijk zijn rede voort. Spreek toch niet, voegde Déroulède hem weer toe. Gij hebt maar al te veel gesproken. Gij stikt in het goud van Cornelius Herz. Wat baten u uw logen straffingen Er zijn lieden, wier logen straffing niets beteekent. Het spijt mij maar, dat ik niet welsprekend genoeg ben, om u naar verdiensten te brand merken. Men kan toegevend zijn jegens anderen, maar niet jegens hem die ge bukt gaat onder het goud van een vreem deling. Lafaard werd gehoord, De boulangist Marius Martin wierp zijnerzijds nog het volgende in het de bat, als het dien naam dragen mag Wij wenschen wel te weten, wanneer het rapport betreffende het onderzoek aan gaande de Panama-zaak zal ingediend worden. (T.) Schiedam, 2" Juni 1893. Wij vernemen met genoegen, dat ons gemeentebestuur een zeer prijzenswaar- digen maatregel zal nemen, om op het Westerhavenhoofd des daags een roode vlag en des nachts twee helder roode lichten loodrecht bovon elkander te doen vertoonen, tot teek en dat de golf slag van voorbij varende stoom vaartuigen gevaarlijk kan zijn. Op het zien van dit teeken moeten bedoelde vaartuigen ingevolge art. 30 van het kon. besluit van den 13n Augus tus 1891 Staatsblad no. 158) hunne vaart zooveel verminderen als noodig is om nadeeligen golfslag te voorkomen. Aan d« voormiddag-barddraverij te Ylaardingen werd gisteren deelgenomen door tien paarden. De prijs (eene me daille van de Koningin-Regentes met vijftig gulden van de vereaniging) werd behaald door i\roief,eigenaarDopVermaat, berijder B.W. Schippers; de eerste premie (vijf-en-twintig gulden) door Grunoeige naar A. Yan Hattum, berijder Matze; tweede premie (tien gulden) door Prinses eigenaar Ruys, berijder Yan den Burg. De voormiddagharddraverij te Vlaar- dingen werd eenige oogenblikken latei- gevolgd door eene draverij voor paar- pen van zessen klaar, waaraan werd deel genomen door 8 paarden van uitmuntend ras; als overwinnaars uit het srijdperk traden de zwarte bles Nobelvan den heer D. Yermaat, te Charlois, bereden door B. W. Schippers, en de schimmel- hengst Souvenir van den heer W. B. J. Brom, te Utrecht, bereden door J. G. Matze, eerstgenoemde met den prijs, eene medaille, door H. M. de Koningin aangeboden, met f100 van de Vereeni- ging De Eendrachtlaatstgenoemde met de premie f 50. Hierna volgde de hittenrennerij, waar aan 5 hitten deelnamen. Ie prijs f25 behaald door Jan van den heerS.Roo- denburg, bereden door L. v. d. Knoop le premie Eva van den heer P. v. d. Jagt, bereden door J. Klootwijk; 2e premie door Prins vanden heer J. Ketting, be reden door J. Kremer. Door den voorzitter der Vereeniging, den heer K. S. v. d. Brugge werden de verschillende prijzen met een gepast woord uitgereikt, vooral wijzende op de vorstelijke onderscheiding die de ver eeniging was te beurt gevallen door het ontvangen der 'beide medailles. Bij gelegenheid van het 10-jarig be staan der vereeniging waren ook eenige volksspelen aan het feest verbonden, die uitstekend zijn geslaagd en de ver wachting ten volle hebben verwezenlij kt. Een en ander werd opgeluisterd d ooi- het Vlaardingsche muziekgezelschap Concordia onder leiding van den heer G. M. Mertz, dat als altijd zijn ouden roem heeft gehandhaafd. Het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam is thans in druk verschenen. In het algemeen overzicht van den handel wordt gezegd, dat deze in 1892 in alle opzichten niet bevredigend was. Wel is waar bleef de vrede gelukkig ongestoord en bracht 1892 ons geen groote politieke of handelscrisissen, maar toch waren in menig opzicht de resultaten vene van verblijdend. In den nazomer heeft het heerschen der cholera een uiterst «torenden in vloed geoefend op het handels- en scheepvaartverkeer in geheel Europa, maar loch gaf het laatste in de Rot- terdamsche haven geen stof tot klagen De tonnenmaat der ingeklaarde sche pen wees wederom een vermeerdering aan en ook de cijfers voor de binnen vaart en het Rijnvaart.'verkeer wijzen op uitbreiding. Hier stond eeiiter te genover, dat in den groothandel in pommige artikelen groote verliezen wei den geleden en dat de financieele resul taten voor de vrachtvaarders slecht waren. Alles te zamen genomen was 1892 voor Rotterdam geen tijdperk van ach teruitgang van den handel in het alge meen, maar toch voor menig handels huis een van groote zorgen en gevoelige verliezen. Immers de prijzen van sommige arti kelen daalden gevoelig. Rogge stond einde 1892 50 pOt. lager dan de prij zen in Januari waren en de prijs van tarwe, maïs en voergerst daalde 35 pOt Petroleum daalde van f 8 tot 1' 6 alleen de katoanprijzen stonden einde des jaars 20 pCt. hooger koffie 3'/2 a 5 cent; suiker onveranderd, terwijl Sumatrata- bak 20 cent hooger noteerde dan ver leden jaar en bij kleinen oogst ook voor Javatabak hoogere prijzen werden besteed. Het politietoezicht op de vreemde landverhuizers fa Rotterdam is thans verscherpt. Thans is bevonden, dat onder landverhuizers, daar per spoor aange bracht, twee poklijders waren, die in het Ziekenhuis zijn opgenomen. Naar men zegt, zijn er onder de immigranten vele personen, die de reis naar Amerika niet kunnen betalen en aldaar reeds eanigen tijd leven van de openbare lief dadigheid. Natuurlijk baren deze lie den veel zorg aan de politie. Gisteren-middag had naar men meldt een conferentie plaats tusschen den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht en den Burgemeester, met het doel te beraadslagen over de maat regelen, tegenover het stoomschip San- dal te nemen. Onder de equipage van genoemd schip heerschen nl. de zwarte pokken. Het schip zelf ligt voorloopig in quarantaine te Maassluis. De hoofdprijs der Ten toonstellings loterij voor Katli. onderwijs te Rotter dam, het stel tafelzilver, ter waarde van duizend gulden, is gevallen op no. 4369. De trekking duurt nog eenige dagen en wordt verricht doorR. Kath. weesmeisjes. Yanaf Maandag a. s. is de volledige trekkingslijst te hekomen bij de heeren E. De Bont en Zn. aldaar. Het pantserschip der Kon. Ned. Ma rine, waarvan eergisteren in tegenwoor digheid van den Minister van Marine en andere autoriteiten op de werf der Nederl. Stoombootmij, te Feyenoord de kiel werd gelegd, zal den naam dragen van Piet Hein. De plechtigheid had plaats op den sterfdag van dezen ver maarden zeeheld. Na de kiellegging hield de Minister een warme toespraak waarna de verschillende werkplaatsen werden bezichtigd, en men zich vervol gens aan een dejeuner vereenigde. In de vorige week, dus midden Juni, zijn door een vlasboer te Charlois nog aardappels gepoot, op een stuk land, waarvan het vlas ondergeploegd is moe ten wo r don. Men is erg nieuwsgierig te weten of daar nog iets van terecht zal komen. Zitting van Woensdag 21 Juni. Bjj het voortgèzet debat over de Bedrijfs belasting, werd in de eerste plaats door de regeering een amendement overgenomen van de commissie van rapporteurs om in liet eer ste belastingjaar inkomsten wegens tijdelijke werkzaamheden in het jaar, het belastingjaar voorafgaande, niet te berekenen. Mede werd overgenomen een amendement derzelfde commissie om voor imkomsteu, die naar het gemiddelde der drie laatste kalender jaren moeten worden berekend, het eerste jaar van invoering te doen geschieden naar het ont vangen bedrag, met inachtneming van de noodzakelijke afwijkingen, en de twee volgend* jaren naar maatstaf van het eerste jaar. Ingetrokken werd het amendement der Commissie van Rapporteurs om reductie te verleenen ten bate van inkomens, beneden de f4500, zoolang het personeel niet is herzien. Na klemmende bestrijding door den Minister stelde de heer Pijtterseu nu eenzelfde amen dement voor, voor inkomens beneden de f4000, slechts tot 1 percent reductie, welk amendement echter verworpen werd met 43 tegen 30 stemmen. liet amendement van den heer Conrad om reductie toe te staan voor vasie tractementen werd ingetrokken, terwijl door den Minister werd overgenomen een amendementLevy om het dwangmiddel van garnisaire» niet toe te passen bij de Bedrijfsbelasting. Door den heer Gerritsen was voortgesteld de invoering der bedrijfsbelasting onbepaald uit te stellen, omdat hij ontkende de bevoegdheid dezer Kamer tot de invoering en het nood zakelijk achtt* eerst de herziening van het personeel af te wachten. Zjjn politiek gewe ten was niet elastiek genoeg om even als an dere leden voor de wet te stemmen, ofschoon ze verklaren dat die onkruid zaait. Zfjn amendement werd verdedigd door den heer Harte (echter los van de toelichting) en bestreden door de heeren Van der Kaay en Tijdens, die in elk geval verlaging van den druk der lagere klassen gewenscht achtte. Ook de heer Van Houten en de Minister bestreden het, waarna het amendement ver worpen werd met 53 tegen 25 stemmen. Art. 58 werd hierop goedgekeurd. Door den heer Levy werd de volgende slot bepaling voorgesteld „De vrijheid om, waar de belanghebbende het verkiezen mocht, handel, beroep, nering of bedrijf uit te oefenen, wordt, binnen de grenzen door de wet gesteld, gewaarborgd". Ter toelichting zeide de heer Levy, dat het noodig is om, ter voorkoming van over schrijding hunner rechtsmacht door de gemeente besturen, te behouden het beginsel van art. 2 der Patentwet, waarbjj ook is aangenomen, dat men vrij is in het kiezen der plaats, waar men zijn handel wil uitoefenen. Wordt nu art. 2 der Patentwet zonder meer afgeschaft, dan staat de rechterlijke macht machteloos tegen over den willekeur van den plaatselijken wet gever. Dit amendement werd bestreden door de heeren R o e 11 en Van der Kaay, die be toogden, dat by aanneming van dit amende ment, de gemeentebesturen dezelfde bevoegd heid van beperking zullen hebben als thans. De heer Van Alp hen was het daarmede eens en ook de Minister verklaarde zich op gelijke gronden tegen het amendement, dat ook door den heer Van Houten namens de Comm. van Rapporteurs bestreden werd. De heer Levy, volgaarne gevolg gevende aan den wenk van den Minister, om zijn amen dement in te trekken, behield zich voor, later den Minister te interpelleeren omtrent het nog in werking zijn van plaatselijke verordenin gen die de vrijheid van bedrjjf beperken. Door den Minister werd overgenomen een amendement van den heer Van Alphen om de beweegreden aldus te lezen Alzoo wij in overweging hebben genomen dat het noodig is in verband met de Vermogensbelasting, het recht van patent, door een belasting op be- drijfs- en andere inkomsten te vervangen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de eindstemming over het wetsont werp te doen plaats hebben morgen, Vrij dag, te 12 uren. Een voorstel des V o o r z i 11, e r s om alsnog te behandelen het wetsontwerp nopens de fabrieks- en handelsmerken, wordt verworpen met 50 tegen 27 stemmen. De heeien Gebr. Houtman te 's Gra venhage en L. Joh. Fillet te Amsterdam roepen bij advertentie in het Oosten alle belangstellende oud-weezen op, teneinde gemeenschappelijk te overleggen, op welke wijze zij den heer Van 't Linden- hout en de weesinrichting te Neerbosch het waardigst kunnen rehabiliteeren. Teneinde zoodra mogelijk tot het doe] te geraken, achten zij het zeer wensche- lijk, dat de oud-weezen in alle plaatsen van ons land zich aaneensluiten en éen namens allen zich schriftelijk tot hem wendt. Gisteren-middag om 12 uur is nabij het station Dordrecht een van Breda komende trein met dwarsleggers m botsing gekomen meteenen rangeerenden personentrein, die ledig was. Van den goederentrein zijn twee wagens ont spoord, die evenwel om half twee weer op de rails stonden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats, uitgenomen eene onbeduidende verwonding, welke een spoorwegarbeider opdeed. D mate- rioelo schade is ook onbelangrijk. Er zal zeer waarschijnlijk in den loop van dezen zomer to Brielle eene tentoonstelling worden gehouden van pluimgedierte; door eenige ingezetenon aldaar zijn met medewerking van enkele omwoners v..n Bridle, plannen daartoe gemaakt. Reeds mochten do ontwerpers van versehillendezijdesteunondervinden. De heer J. v. d. Bunt te Haarlem deelt in de Haart. Cl. een lage streek van etm wielrijder mede. Den 5n April werd zijn zoontje door een wielrijder overreden en ernstig gewond. De dader beloofde de kosten van genezing te be talen en gaf naam en adres op. De knaap bleel 54 dagen onder behandeling'- En nu is volgens de heer v. d. Bunt gebleken, dat de wielrijder een valschen naam en valsch adres heeft opgegeven. Hij d et nu een beroep op den dader, daar hij zelf een onvermogend man is- Baat dit niet, dan zal hij de zaak bij den rechter aangeven het signalement van den wielrijder is hem en een getuige, een telegraafbeambte, zeer nauwkeurig bekend. Dinsdag-ochtend is te Zandvoort aan gehouden zekere Schutz, verdacht zich aan oplichterij schuldig gemaakt te heb ben. Hij moet evenals onlangs te Diepenveen getracht hebben op de na volgende wijze de inwoners op te lichten. Bij zekeren P. Stokman kwam Schutz binnen en vroeg inzage van de assuran tiepolis, voorgevende controleur der ver zekeringsmaatschappij te zijn. Hij be weerde dat de verzekerde sedert jaren te veel betaald had en beloofde dat be drag door zijns zorg te zullen restitu- eeren. Maar hij vroeg om f4.14 ter be strijding van noodzakelijke onkosten. Dit bedrog werd hem ter hand gesteld, doch toen men begreep, dat hij een on lichter was, werd hij in hechtenis ge nomen en naar Haarlem gebracht. De bouw van het pantserschip Konin gin Wilhelmina op de werf te Amsterdam vordert goed. Gisteren is deze bodem, de grootste onzer zeemacht, in het Konin- ginnedok opgenomen tot het aanbrengen van schroef met vinnen. De groote schoor steen werd eergisteren-avond met behulp van de 100-tons kraan geplaatst. Amsterdam telde opl Januari jl. een bevolking van '37,892 personen of bijna 11.000 meer dau een jaarte voren.Er zijn 23,000 vrouwen meer dan mannen. Niet minder dan 152 tweelinggaboorten kwa men er het vorige jaar voor. De Raad der gemeente Renen besloot gisteren in buitengewone vergadering, om met het oog op do tijdsomstandig heden, het aan de gemeente toebehooren- de hooiland, gratis aan de pachters van weiland der gemeente, wegens gebrek aan voedsel op die weilanden, af te staan. Evenals eenige dagen geleden, zijn eei gisteren te Arnhem weder zooge naamde kwartjesvinders in de stad ge komen. Zij hebben hunnen slag ge* slagen bij eenen tapper, die met kaartspel pl. m. f250 verloor. Toen de politie met een en ander i° kennis was gesteld, waren er twee van hen met het geld reeds op reis naai' elders; de twee anderen, onder welke een Duitscher, zijn aangehouden. Be Duitscher wordt over de grenzen gezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2