Dagblad voor Schiedam en 16de Jaarg. Zaterdag 1 Juli 1893. No. 4623. bureau ^oog^traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. OP DE HEIDE, Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: f 1.50 - 2.- PRIJS DER ADVERTENTIÉN NIEUWE SC Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 30 Juni '93. Gelijk hekend is, sluit het Lagerhuis honden den 12n Augustus zijne zo- ^^'zittingen om tot Februari of Maart ln vacantie te gaan. Nu is 't bekend, at de heeren een maand hebben zoek genaakt met de behandeling van nog geen zestiende gedeelte der wet, rege lende Ierlands zelfbestuur en dan is het t°t dusver afgedane nog niet eens het belangrijkste. Gelukkig geeft de Grond wet den premier een middel aan da hand om de kracht der oppositie te breken. Hij brengt dan in toepassing een besluit van 1887 op grond waar aan de nog te bespreken artikelen wor den verdeeld in vier groepen, aan elk daarvan een week kan worden gewijd, z°odat binnen een maand de discussie 0ver home-rule moet geëindigd zijn. Gis teren stelde hij in het Lagerhuis voor be doeld besluit toe te passen. Hij betoogde, dat het Huis zijne zittingen niet ver dagen en niet uiteengaan kon voor de behandeling van het liome-rule ontwerp. Gok moest alle kracht worden inge spannen om de andere belangrijke kwes ties welke aan de orde zijn, voor het emde van het jaar tot oplossing te bren gen, en hoewel het hem hoogst pijnlijk ls, de vijheid van discussie te beperken, Zlet hij in de bestaande omstandigheden toch geen anderen uitweg wegens de houding der oppositie. Balfour bestreed he resolutie ten krachtigste. Chaplin vroeg verdaging der discussie. Deze m°tie, door de Regeering bestreden, ^erd met 308 tegen 279 stemmen ver worpen. Een door Russell voorgesteld amondement, waarbij de Kamer weigert een beslissing goed te keuren, die in strijd is met het recht van discussie aan de volksvertegenwoordigers ver eend, werd verworpen met 206 tegen 19 stemmen. Deze vermindering van hot cijfer der meerderheid lokte de toe juichingen der oppositie uit. Een motie Van Gladstone betreffende de opheffing van het reglement de sluiting der de- helia rei-ile naar Duitschland, besloten om tot Y. i onica te wenden, met haar alles in n>i te Geulen en dan in een verafgelegen Uthoek h.var leven voort te slepen, tot een ng-el Kaar zou verlossen, de dikwijls te hulp upBPe"' bleeke, zachte engel des doods. Weer was het lenteDe ooievaars kwamen u de boschviooltjes bloeiden toen was Lelia weer op de heide zij zond het rijtuig weg en png te voet, langs de onde paden, het dorp n. Up de heide was het stil en kalmzij ]n°i bevers snorren en gonzen in de ucht, de meibloemen, de wilde, liefelijke dtm J1 Tau het bosch, geurden zoet en ver vend haar was het, als moest het geheele batten om middernacht vaststellende, werd aangenomen met 302 tegen 271 stemmen. Zoo krijgen we dan weer nacht zittingen, die allicht tot het krieken van den dag duren De Duitsche bladen constateeren een parig, volgens verschillende berichten uit Berlijn, dat na den uitslag der her stemmingen voor den Rijksdag, een meerderheid voor de Legerwet is te ver wachten. Enkele bladen berekenen deze meerderheid, wanneer de twijfelachtige afgevaardigden niet mede gerekend wor den op ongeveer 205 stemmen tegen 192 andere becijferen, dat er 210 stem men voor de Legerwet zullen zijn. De National Ztg. wijst er daarbij op, dat een aantal loden van het Centrum zich vrijheid van handelen voorbehielden, en het dus mogelijk is, dat zij de meerder heid komen versterken. De Voss. Zei- tung verklaart nog, dat de meerderheid voor de Legerwet nog zoo heel zeker niet is, maar gelooft, dat zij er ten slotte tot komen zal, al gaat liet dan ook niet vlot en niet in den door de Regeering voorgesteldeu vorm. Zal de Regeering dus zoover haar zin krij gen, er bestaat voor haar allerminst reden tot juichen. De Regeeringsmeer- derheid zal zoo losjes zijn samengehecht, dat zij den kanselier geen vertrouwbare steun kan zijn. Een blootlegging van de regeeringsplannen ten aanzien van de dekking der kosten, door liet mili taire voorstel veroorzaakt, zal onmid dellijk leiden tot scheuring in de gele deren der meerderheid, daar de moge lijkheid om allen te vriend te houden, als het op de dubbeltjeskwestie aankomt, vrij wel ondenkbaar is. Zoo heeft Ca- privi 't met zijn politiek bij alle par tijen verkorven, en dat in nog geen drie jaar tijd; een bepaalde partij heeft hij niet voor zich kunnen winnen. Reeds wordt er dan ook over zijn heengaan gesproken en begint men te redekavelen over zijn opvolger, die men in de hoogste hofkringen meent te moeten zoeken. Zoo zal dus aan 't eind blijken, dat de lasten zijn verzwaard, de verwarring is besten digd en de ontevredenheid vermeerderd, verleden herrijzendaar was de groene hemel waar zjj zoo vaak in de schaduw had uit gerust hier had Sebastiaan haar als kind voor het eerst omhelst dat waren zalige tjjdenen naast dit zonnige beeld van geluk plaatste zich, zonder licht, mat en dood, de werkelijkheid toen wrong Lelia de handen en stak ze omhoog naar den hemel, de smart was in haar nog even diep als op den eersten dag, en luid weenend verborg zjj liet gelaat. Zjjt gij ziek, schoone dame, en kan ik u van dienst zijn vroeg een vriendelijke stem en Lelia voelde zich zacht aangeraakt. Zij richtte zich op, eene vrouw knielde vol deelneming naast haar in het gras, en toen zij haar scherp aanzag, herkende zij Veronica. Leliastamelde deze, zijt gij het, of dwaal ik? Ik ben het, goede, lieve Vero nica, antwoordde Lelia, hare hand drukkend ik kom tot u, verstoot mij nietik heb slechts een korte bede, dan ga ik weer heen. Ook zal Sebastiaan mij niet zien. Sebastiaan sprak Veronica zeer ernstig, mijne arme Lelia, dien vindt gij niet meer; hij is verleden herfst gestorven, de vallende bla deren hebben hem begraven, ik kom juist van zjjn graf, wand hjj rust hier op de heide; zoo was het zijn laatste wensch. alles als de vrucht van den nieuwen, on vasten, ter wille van het liberalisme veranderden koers. Naar luid der berichten uit Parijs, zal men in Frankrijk ook spoedig in de verkiezingsagitatie zitten. De minister van ooilog heeft de reservisten opge roepen tegen 5 September, een beslis sing, die de bladen doet uitrekenen, dat 20 Augustus de algemeene verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden zul len plaats hebben en 3 September de herstemmingen. Zoo zal zich dan weer het eigenaardige geval voordoen, dat d« Frinsehe republiek zichgedurendeeenige weken mag verheugen in twee wetge vende lichamen. Indien 't nu in dien tijd van overvloed eens kwam tot een of ander voorval, dat de samenroeping van het Parlement noodzakelijk maakte, welke afgevaardigden zouden het dan moeten zijn, die ter beraadslaging zou den moeten worden opgeroepen aldus vraagt men en dan krijgt men de keus tusschen de op grond der wet nog niet geborenen en de krachtens die zelfde wet reeds stervenden. D6 tactiek der Regeering hij deze vaststelling der ver kiezingen op zoo korten termijn, zal wel zijn overhaasting der hegrootings- debatten door een parlement, welks leden er naar hunkeren, zoo spoedig mogelijk te beginnen met de propagande voor hun herkiezing In de Kamer van afgevaardigden te Brussel heeft de heer Anspach-Prissant gisteren gevraagd, de Regeering te in terpelleeren over de te nemen maatre gelen voor het geval de Latijnsche Unie mocht worden opgezegd en over de daling van het zilver, voortspruitende uit den toestand in Britsch-Indië. De minister Beernaert verzocht de verdaging dezer interpellatie wegens redenen van inter nationale betamelijkheid hij zeide, dat de munteonferentie binnen twee maanden weder te Brussel bijeenkomt en de re- geering der Amerikaansche Unie aan de Belgische regeering verzocht had hare samenkomst voor te bereiden. De onderhandelingen over een Rus- Lelia bleef kalm dat Sebastiaan gestorven was, kon haar nauwelijks nog ontroeren; zij had hem reeds smartelijker beweend dan een doode. Verhaal mjj van hemsmeek zij zijne vrouw. Hij heeft veel geleden, begon Veronica, hij kon u niet vergeten ik wist ook dat hij aan u toebehoorde, toen ik zijn vronw werd; maar hij had mij noodigdat ik bij hem kon zjjn om hem te verplegen, was nffin geluk, omdat ik hem altijd lief had gehad als een broeder. Hij is nooit weder gezond, nooitweder zich zelf geworden, sedert hij u had verloren. Slechts kort voor zijn dood kreeg hij nog eens zijn volle helderheid terug, toen sprak hij over u, met de oude warme trouwhij dankte mij en noemde mij zijne goede zusterhij zegende zijn kind, toen schenen hemelsche droomen tot hem te komen, hij sprak van leute en vrij heid, kom op de heide, Lelia riep hij einde lijk met stralend gelaat, hij opende zijne armen, als om een geliefd wezen te omhelzen, en zoo stierf hij. De nacht was reeds aangebroken, toen Vero nica met haar aanzienlijke gast in het dorp kwam. Lelia wilde eenigen tijd bij haar ver toeven, om het kind dat zjj zoo innig liefhad. Het werden weken en maanden, zij kon niet sisch-Duitsch handelstractaat waren vol gens berichten uit St. Petersburg nog geen enkel oogenblik afgebroken. In het midden dezer maand werd daar het antwoord van Duitschland ontvangen, waarop Rusland voorstelde te Berlijn eene conferentie te houden tot het voe ren van rechtstreeksche onderhandelin gen. Het antwoord van Duitschland op dit voorstel is daar nog niet ingekomen. Het in werking treden van het maxi mum-tarief zal zoolang opgeschort wor den, totdat Rusland inziet dat de onder handelingen tot niets leiden. Yolgens berichten aan de Times uit Bangkok blijkt, dat de drie vaartuigen, welke de Siameezen in de rivier deden zinken, jonken waren door de Chineesche kolonie geschonken. Het heet thans, dat de zending van den Franschen ad miraal een e vredelievende strekkin g heeft. De correspondent zegt, dat een vrede lievend onderhandelaar de Fransch- Siameesche geschillen gemakkelijk zou den kunnen bijleggen, maar de Fran- sclie regeering en natie worden onjuist ingelicht door de scheeve voorstellingen der Fransche chauvinisten te Saigon. Naar men uit Buenos-Ayres meldt, duurt in de Argontijnsche republiek de crisis nog steeds voort. Slechts vier ministers hebben de benoeming aange nomen. Kolonel Balza zal optreden als minister van oorlog aclinterim Pellegrini's gezondheidstoestand is te slecht om hem te veroorlooven eeu portefeuille te aanvaarden. Bij de Hypotheekbank is een tekort ontdekt van verscheiden millioenen. Twee der directeuren zijn weggejaagd- Er wordt een gestreng on derzoek ingesteld. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld, dat in het Lagerhuis door Rho des verklaard is, dat de Kaapsche regee ring het voornemen heeft de immigratie van Aziaten te regelen bij de wet, waartoe zij bezig is de Amerikaansche immigratie wetgeving te bestudeeren. heengaan. Veronica, aan de verpleging van lfjders gewoon, hield haar gaarne bij zich, met warme teederheid hing Lelia aan het kind, dat zij voortaan niet meer verliet. Zfj leerde het en speelde met het meisje; in haar zag zij het verleden een liefelijk beeld der toekomst worden. En deze liefde was de laatste bloesem van haar leven, want toen de lente terugkeer de, stierf Lelia, kalm en zacht. Veronica gunde haar een graf naast Sebastiaan. Daar insten zjj nu vereenigd, de twee, die elkander zoo vurig hadden bemind. De heide, tot welke zij als kinderen zoo dik wijls hun toevlucht hadden genomen, geeft nu ook aan de moede levenspelgrims een laatste rustplaats, waaruit niemand hen weêr zal ver drijven want in de natuur schuilen geen vij andige elementen, zij scheidt niet wat hjj elkaar hoort. Als een liefdevolle priesteres heeft zjj in haren tempel de geliefden opgenomen en hen in vrede gezegend. Boschviooltjes bloeien op de stille plekdaarboven ruischen en rillen de oude takken, en de kleine Lelia de frissche geest des levens speelt op de gra ven der dooden. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1