Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. Schiedam, 30 Juni 1893. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer J. T. Beukers, om verguu- ning tot uitbreiding zijner bran derij aan de Lange Haven alhier, wijk C. no. 22, kadaster sectie C. no. 942, door plaatsing van een stoomketel met een verwarmingsoppervlak van 5.30 M2, ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Woensdag den 12n Juli aanst., des namiddags ten 2 ure, ten Raad huize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, ter secretarie kennis kan worden genomen. In eene vergadering door de afdeeling Schiedam van het Nederlandsch Werk liedenverbond Zondag 11. alhier gehou den, was o. a. ingekomen eene uitnoo- diging van eenige heeren hier ter stede, om een afgevaardigde te benoemen, teneinde met hen te beraadslagen over het verkrijgen van een eigen vereni gingslokaal voor de hier ter stede bestaande werklieden-vereenigingen. Besloten werd aan de tot standkoming van dit plan zoo krachtig mogelijk mede te werken. Tot afgevaardigde werd be noemd de president der afdeeling. Eene uitnoodiging van een viertal leden van de kies vereniging „Schiedam," die het wenschelijk achten, dat ook de werkende stand door een paar leden in den Gemeenteraad vertegenwoordigd worden om opgaaf van een zestal werklieden, die onder zekere voorwaar den in aanmerking zouden kunnen komen voor een eventueele candidatuur voor den Gemeenteraad en bereid zouden zijn deze te aanvaarden. Het bestuur, gaarne aan deze uitnoodiging willende voldoen, had zich tot eenige werklieden gewend, welke daarvoor naar zijn meening in aanmerking konden komen, doch zonder gewenscht gevolg en zag zich daarom tot zijn leedwezen genoodzaakt op deze uitnoodiging een ongunstig rapport uit te brengen. Nadat door vele leden nog de wenschelijkheid was uitgesproken, dat de werklieden een vertegenwoordiger uit hun midden in den Gemeenteraad zouden hebbeD,dochde bezwaren daaraan verbonden niet gering achtten, ging de vergadeiing uiteen. In den loop dei- vergadering werd nog besloten, dat de afdeeling Sehiedain zoo algemeen mo gelijk gevolg zal geven aan de uit noodiging tot deelneming aan de mee ting, welke op 23 Juli te 's-Gravenhage in zake de uitbreiding van het kiesrecht zal gehouden worden. In eene vergadering der Anti-revo lutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier gehouden, hebben de heeren I. Hoogendam en J. H. Hout man gevolg gegeven aan hun vroeger uitgesproken voornemen, en dus ontslag genomen als President en Secretaris van die Yereeniging. Tot leden des Bestuurs werden daarop gekozen de heeren D. Stolk en M. Woensdregt, voorzitter van Patrimo nium alhier. De vergadering benoemde vervolgens bij acclamatie tot voorzitter den heer Ds. Goslinga en tot secretaris den heer M. Woensdregt, en ging toen over tot een voorloopige bespreking van candidaten voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezing. Eene overtalrijke menigte, die het gelieele Stationsplein innam, wachtte gisteren-avond op de terugkomst der Schiedamsche processie van Kevelaer. Volgens nader bericht bleek do pro cessietrein iets later uit Kevelaer te zijn vertrokken, zoodat ze eerst ten 7.2 (spoortijd) het station alhier binnen- stoomde. Op het perron, waar zich mede vele belangstellenden bewogen, werden de terugkeerende pelgrims door hunne verwanten en vrienden verwelkomd zij bleken allen in goeden welstand te zijn en hoogst voldaan over het geestelijk genot, dat zij in Kevelaer gesmaakt hadden. Onder het gelui der klokken begaf zich de onafzienbare menigte langs den Singel naar de bijkerk O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, waar ten' l3/k ure het Lof tot dankzegging werd gecele breerd. In schoone bewoordingen sprak onder het Lof de weleerw. pater A. J. Winkelhagen de teruggekeerde pelgrims toe, wekte hen op tot dankbaarheid voor hetgeen zij te Kevelaer hadden mogen genieten, en spoorde hen aan de deugden na te volgen van Haar Die daar onder den titel van Troosteresse der Bedrukten sedert twee en een halven eeuw wordt vereerd. Met het plechtig Te l)eum werd daar na deze dankstond besloten, die ook nu weder de kroon zette op het schoone werk ter eere van de Allerh. Moeder des Heeren in het dierbaar Kevelaer volbracht. Aan het 29 en 30 dezer gehouden eindexamen aan het Gymnasium al hier, damen deel 5 examinanten, die allen slaagden: de heeren H. Dubbeld, F. X. M. Schiphorst en G. A. Slag molen alhier, D. den Breems en A. Groeneveld te Vlaardingen. De melkboeren en melkshjters te Charlois hebben de melk allen één cent per liter opgeslagen, zoodat ze nu voor 7 k 8 cent wordt verkocht. Het weinige melk geven van de koeien is hiervan de oorzaak. De goede boter geldt er 70 a 75 cents per half kilo. Te Charlois kan men bij de Herv. ge meente maar geen 2en predikant krij gen. Op elk beroep volgt een bedankje. De kerkeraad wijt het nu aan de tuin- looze pastorie en daarom hoort men er nu van praten dat er plannen bestaan een nieuwe pastorie te bouwen en daar een grooten, Hinken tuin bij aan te leggen. Aan den Gemeenteraad van Rotterdam is een adres verzonden met ca. 400 handteekeningen, van neringdoenden in de kom der gemeente, om de kermis weder op de oude standplaatsen in de stad terug te krijgen. Een ander adres uitgaande van de vereeniging tot behoud der Rotterdam- sche kermis, dringt aan op het weren van vreemde poffertjes- en wafelbakkers, zooals in Utrecht, Leiden, enz. geschiedt. In het gehouw van den Ned. R.-K. Volksbond aan den Oppert te Rotterdam is geplaatst het souvenir, welwillend door het eerelid, en dat ter herinnering zal strekken aan het gomden bisschops jubilé des Pausen. Het bestaat uit een bronzen beeldje van den H. Petrus, zit tend op een uit marmer en albast ver vaardigden zetel. eene copie van het beroemde beeld van Michelangelo in den St. Pieter. Dit stuk heeft eene plaats gevonden in de bestuurskamer. Ook een portret van Z. II. den Paus zal eene plaats krijgen. Het is voor dit doel, dat de gelden gebezigd zijn, welke inder tijd werden bijeengebracht om een af gevaardigde aan de Nederlandsche bede vaart te doen deelnemen, doch welk plan niet tot uitvoering kwam. De vijf olifanten van den circnsLock- hardt te Rotterdam zijn thans met een groot gedeelte van den troep te Ant werpen, alwaar de vertooningen meer succes schijnen te hebben dan hier. De circus alhier is door een nieuw gezel schap betrokken. Bij den commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland, is eergisteren aangebracht een postduif, welke Zon dag blijkbaar zeer vermoeid op het dek van den loodskotter No. 8 ^bij het lichtschip Maas) neerviel. Zij was in het bezit van een elastiek ringetje om den linkerpoot gemerkt E 304. Te Delft is het mond- en klauwzeer uitgebroken onder de koeien van eenen landbouwer aan 't Zuideinde. De koeien zijn naar de resp. stallen getransporteerd. De inspecteurs der Rijksveldwacht zijn thans in functie getreden. Hun uni form komt nagenoeg overeen met de tenue der officieren van de maréchaussée. Zij dragen echter zilveren fourragères met dito kwasten en een helm. Aan den Minister van Financien is een adres gericht door het Bestunr der Ver eeniging van commiezen bij 's Rijks be lastingen in Nederland, waarin opnieuw het verzoek wordt gedaan, de tracte- menten dezer commiezen te verhoogen. O.a. wordt gezegd, dat het Departe ment van Justitie, de onvoldoende be zoldiging der lagere ambtenaren erken nende, die der Rijksveldwachters heeft gebracht: 3e klasse op f 640: 2e klasse op f765 en le klasse op f 825'sjaars, behalve vrije bovenkleeding. Mitsdien verkeeren de Rijksveldwach ters thans in tegenstelling van vroeger, in een veel betere financieele positie dan de kommiezen bij's Rijks belastin gen, ofschoon van deze laatsten, na een streng geneeskundig onderzoek, niet al leen veel meer kundigheden worden ver- eischt, maar het aam hen is opgedragen voor meer dan de helft der Staatsin komsten tegen fraude te waken, waar aan dikwijls vele gevaren en onaange naamheden zijn verbonden, en eerlijk heid, gezond oordeel in het toepassen van wetten en besluiteu, gepaard aan nauwgezette en onvermoede plichtsbe trachting, met deze inkomsten in het nauwste verband staan. De groothertogin van Saksen-Weimar, prinses Sophie der Nederlanden, kwam Dinsdag-avond te 8 uur met gevolg op het Loo aan. Op het perron werd H. K. H. verwel komd dooi de Koningin-Regentes, die met een adjudant en een officier van dienst, benevens de grootmeesteres ba ronnesse Van liardenbroek, den trein afwachtte. Na een hartelijke omhelzing begaven de vorstelijke peisonen zich pei rijtuig naar het paleis. Naar het Weekblad van liet Recht verneemt, sluit het wetsvoorstel van den heer Hartogh tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring zich op vele punten nauw aan bij het ontwerp van een nieuw Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering van 1865, dat nooit de Tweede Kamer be reikte, en waarvan alleen de eerste drie boeken, door den minister Olivier bij den Raad van State aanhangig ge maakt, door dien Raad zijn onderzocht. In den loop dezer maand is door de „Ned. Bell Telephoon-Maatschappij" in Den Haag voor het eerst een gedeelte der bestaande luchtgeleidingen door on- dergrondsche geleidingen vervangen, ter lengte van 18.500 M. De te Bangkok gevestigde Nederlan ders hebben zich, met het oog op de gebeurtenissen in Siam, tot den consul- generaal der Nederlanden gewend met verzoek om bescherming, en van dien ambtenaar de verzekering bekomen, dat hij zich tot zijn Regeering zou wenden om assistentie. Naar gemeld wordt, is ook de lieer Van Detli, als schrijver der brochure, door den rechter-commissaris in bet arrondissement Arnhem gedagvaard om getuigenis af te leggen in zake de be weerde mishandelingen in de weesinrich ting te Neerbosch. De directeur van het postkantoor te Rotterdam noodigt het publiek in het belang van den dienst uit, op bileven de postzegels te plaatsen daar, waar op binnenlandsohe briefkaarten het 2' 2- cent zegel is afgedrukt. Niet uitsluitendmaar bij voorkeur len voortaan voor post- en felegraai- bestellers gepasporteerde of gepension- neerde militairen in aanmerking komen, meldt thans de V. R. Ct. Er blijkt hier niet uit, of dit de oorspronkelijke verordening was van den directeur- generaal, of dat deze van een vroeger besluit, om het civiele element buiten te sluiten, is teruggekomen. Het laatste komt ons evenwel het waarschijnlijkste voor, wijl, naar ons verzekerd werd, reeds sinds lang bij voorkeur gepas- posteerde of gepensioneerde militairen werden gekozen. Uit Velsen wordt aan de Haarl. Ct. gemeld dal ter plaatse, waar men den nieuwen sluisput te IJmuiden graaft, een been is gevonden, dat wel 400 pond weegt, alsmede een kop van een reus achtig dier, van binnen bezet met tan den. Naar men meldt, zal een en ander naar Amsterdam worden opgezonden ter onderzoeking. De oliefabrikanten aan de Zaan vin den tegenwoordig Hinken aftrek voor hun koeken. Op veel plaatsen toch moeten de boeren hun vee met lijnkoe ken voederen, bij gebrek aan voldoenden voorraad gras. Ook naar olie is thans voel raag. Olie, die twee a drie jaar stond, gaat nu van de hand. De vaart op den Boven-Rijn is dooi den ingetreden was dei rivier in de vorige week eenigszins gemakkelijker gewor den, hoewel schepen met vollen diepgang er nog niet kunnen varen. De vrachten houden zich nog goed staande, omdat voortdurend groote graantransporten voor den Boven-Rijn in de zeehavens aankomen. De haven te Ruhrort geeft den schippers het meest reden tot klagen. In de gemeente Zoeterwoude heelt zich een persoon gevestigd, die verzekert de echtgenoot van de vroeger zoo be ruchte „Millioenenjuffrouw" te zijn. Hij zegt dat Jannetje Struik voor zich ge vangenisstraf heeft ondergaan, doch daarvoor f 5000 heeft genoten. Ook verklaart hij dat toen hij nog met zijne vrouw leefde (zij is nuelders woonachtig), zij in het bezit waren gekomen van eene som van f 100,000, maar dat zijne vrouw hem verlaten heeft, die geheele som medenemende. LD.) De ontwerper van het kolonisatie plan in Noord-Amerika, waarvan reeds vroeger werd melding gemaakt, de heer Steiniweg, vergezeld van den heer W. G. F. Van Marselis Hartsinck en eenige anderen zijn naar Amerika ver trokken waar zij zich in de allereerste plaats bezighouden met de keuze van een terrein, geschikt voor Nederland sche landverhuizers. Van dezen zullen de eersten in Februari a. s. derwaarts kunnen trekken. (Ilbl.) In de Woensdag-middag gehouden zitting van den raad der gemeente Gouda vroeg de heer Van der Garden hoe, nu de heer Valette tot lid der 2e Kamer benoemd is, 't nu ging met zijne be trekking van leeraar aan het Gymna sium. De Voorzitter antwoordde, dat het niet uitgemaakt was of het lidmaatschap der Tweede Kamer was een openbare betrekking dan wel een mandaat. Als het een openbare betrekking was, dan kon de Raad vergunning geven tot het gelijktijdig bekleeden van beide betrek kingen was het een mandaat, dan was all -.en noodig een regeling der lesuren door rector en curatoren. Het vette vee in de Overbetuwe is laag in prijs en wordt geleverd tegen 32 centen per half kilo, eerste kwali teit, terwijl de vleescbhouwers in Be tuwe en Veluwe en elders ('e vleeschprijzen steeds houden op 45 a 50 cents per ha.lf KG. Sommige veeboeren zullen hun vee zelf uitponden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2