«•>rpifut^ burgerlijke~"stand; GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Zeetijdingen. Men. Ilamb. Verbetering van woningen. In het Sociaal Weelchlad schrijft prof. olengvaaff, dat hij voor de verbete- ring der volkshuis vesting veel meer heil ?erwacht van het optreden der over- eid dan van bepalingen in het Bur gerlijk Wetboek, die all een door pro eessen zijn te handhaven. Hij raadt het v°lgende aan >]Den Gemeenteraad of aan een ander aar voor in het leven te roepen auto- riteit (b. v. een plaatselijke gezondheids commissie) wordt de bevoegdheid ver end, indien een huis in een toestand Verkeert, die gevaarlijk of schadelijk is v°or de gezondheid, of daaraan gebre kleven van soortgelijken aard, te bepalen, welke verbeteringen moeten golden aangebracht. Ook thans wordt dit wel door den Gemeentel aad bepaald. v°or de bestaande sanctie van onbe woonbaar-verklaring behoort echter iets anders in de plaats te treden, nl. het recht van de overheid om na waarschu wing, in geval van nalatigheid, de aangewezen verbeteringen onverwijld zelve op kosten van den eigenaar aan te brengen. Voor het verhaal der kosten z°u een summiere wijze van invordering, evenals in belastingzaken, vastgesteld, ®n aan die kosten een recht van voor- rang op de opbrengst der verbeterde perceelen moeten worden verbonden, leliën deze voor dit verhaal bij executie Werden verkocht. Een spoedig, kracht dadig optreden zou dan mogelijk zijn verkregen zou worden datgene waarom bet toch eigenlijk te doen is: het feite bjk tot stand komen der verbeteringen, z°nder den huurder tegen den verhuur der in het harnas te jagen. De over heid zou niet eens klachten behoeven af te wachten, maar door geregelde enquêtes of inspecties voor de handha ving van het openbaar belang kunnen Waken." Als voorbeeld van een dergelijk aan pakken van de zaak wijst prof. M. op de Engelsche gezondheidswet voor Lon den van 1891. Deze wet legt o. a. aan elke autoriteit, belast met de zorg voor de openbare gezondheid, den plicht op, te onderzoeken of er nuisances, (voor de gezondheid hinderlijke dingen) bestaan, die opgeruimd moeten worden. Daartoe behooren o. a. perceelen, die in een voor de gezondheid nadeeligen of gevaarlij- ben toestand verkeeren, privaten, waar mede dit het geval is, huizen of gedeel ten van huizen, dio onbevolkt zijn, en Psrceelen, die niet voorzien zijn van Water. Degene, wien het aangaat, of anders de eigenaar, wordt dan gewaar- schnwd, om binnen een bepaalden tijd die hindernis te doen eindigen en de Werken uit te voeren, die de waarschu wing kan aanwijzen, op straffe van ten boogste 10 pd. st. voor elke overtreding. Het college van vrederechters kan dau een bevel tot verbetering uitvaar digen met boete van ten hoogste 20 sh. voor eiken dag verzuim, en de overheid machtigen, zelve het noodige uit te voe ren op kosten van den nalatige, of de onbewoonbaar-verklaring uitspreken, be houdens hooger beroep. Kerknieuws. Blijkens berichten uit llome heeft de H. Yader den 30 Juni 11. in audiëntie ontvangen de Oostersche priesters en leeken, waarbij Z. H. een merkwaar dige toespraak hield. Hij bracht in her innering, dat hij sinds liet begin van zijn pontificaat steeds groote zorg had getoond voor de waarachtige belangen van de Oostersche natiën, die een vrucht baar veld van heiligheid en weten schap wart n, wat Z. H. thans her nieuwd we:.scht te zien door den terug- beer tot de katholieke Kerk van de zonen, die ongelukkigerwijs van baai- zijn ge?( heiden. E. 11. herinnerde vervolgens aan het Eucharistisch congres van Jeruzalem. Onze legaat, zeide hij, beeft op wel sprekende wijze onze gevoelens ver tolkt tegenover de in het Oosten ver spreide christenen, die geroepen zijn om onder de hoede van één herder te leven. Het Pausdom is noch Latijnsch, noch Grieksch, het is katholiek, d. w. z. universeel, gelijk het goddelijk vader schap en de verlossing van Christus. Al moge het ons, met het oog op onzen gevorderden leeftijd wellicht niet meer vergund zijn deze eenheid tot stand te zien komen. Wij begroeten haar van verre, daar zij eenmaal komen zal als een dag van vreugde voor de geheele kerk. Met het stoomschip Prins Willew II vertrok Dinsdag 31 Mei naar Nederland de hoogeerw. heer mgr. B. Erederiks, pastoor der St. Anna kerk aan do Over zijde. In hem zien de Katholieken van Curasao een hunner eerbiedwaardigste en meest geachte priesters de missie verlaten zegt de Amigoe di Curagao. Zou het slechts voor een wijl zijn? Wij hopen het van harte, doch vreezen er voor. Het is bekend, dat het in het plan vain mgr. Erederiks ligt, na herstel zijner krachten zoo spoedig mogelijk terug te keeren. God bespoedige dan dit herstel. Intusschen houde Mgr. Erederiks zich overtuigd, dat hier onder de Katholie ken, die hij achterlaat, duizenden dank bare harten kloppen, die de gedachtenis aan hun Yader en Weldoener eerbie dig bewaren en hun gebeden voor zijn herstel ten hemel opzenden; dat menig andersgezinde, die in hem den rechtschapen, hartelijken, eerbied- waardigen priester en vriend hoog schatte, zijn heengaan betreurt. Meer dan veertig jaren werkte Mgr. Frede- riks aan het heil der zielen in deze koloniejaren van vruchtbaren, zegenrijken arbeid, die wel door ons op hoogen prijs gesteld, maar slechts door God naar waarde kan vergolden wor den. Wij volgen Mgr. Frederiks met odze gebeden, wenschen hem een ge lukkige* ouertocht en, als het God be haagt, een spoedig weerzien in ons midden. Em arbeider te Finsterwolde had vóór eenigen tijd het ongeluk, dat zijn koe ongesteld werd. De veearts geraadpleegd doch kon het dier niet genezen, en op zijn aanraden werd het geslacht. Het bleek nu dat het een lange stopnaald in het hart had. De echtelieden Gijst, in het algemeen bekende „Meerhuisje" aan het Abcou- dermeer, schrikten gistermorgen zeer vroeg wakker door eenig geraas. Bij onderzoek bleek, dat een man zich op verdachte wijze in huis bevond. Toen hij zich op heeterdaad betrapt zag, dreigde hij met een mes en zeide, dat hij hen beiden vermoorden en de deur sluiten zou, als ze hem niet onge moeid lieten begaan. Ongekleed, met den schrik op het lijf, liepen de bedreigden het huis uit om den veldwachter te halen, in deze verwarring ijlden zij den verkeerden weg op, en toen zij eindelijk den man dei- wet vonden die dadelijk met hen medeging was de dief ouderwijl ge vlogen met een bedrag van circa f40 en een zilveren horloge. Aan het huis was geen spoor van in braak te ontdekken, zoodat men veron derstelt, dat de dief zich heeft laten insluiten. Landverhuizers naar Engeland of Amerika mogen voortaan hun beddegoed niet meer medenemen. Doen zij dit, dan wordt het bij aankomst aldaar in beslag genomen en verbrand, zonder dat zij daarvoor schadeloos gesteld worden. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Mei 1893 verongelukt 59 zeilschepen, waaronder één Keder- landsch. In dezelfde maand verongeluk ten 15 stoomsehepen, waaronder geen enkel Kederlandsch. Wielerwedstrij d WeenenBerlij n Donderdag-ochtend zijn 117 wielrij ders uit Weenen naar Berlijn vertrok ken. Er hadden zich nog 33 meer aan gemeld, die niet opgekomen waren. De mededingers vertrokken bij groepjes om de 5 minuten. Slechts éen reed op een hoog wiel. Onder de deelnemers was ook de bekende wielrijder Lehr uit F]ank fort, die de eerste 8 kilometer in 13 minuten aflegde en naar men verwachtte, binnen 30 uur 't eerst Berlijn zou be reiken De deelnemers hadden onderweg zeer slecht weerdoor den regen waren de wegen moeilijk te berijden. Lehr zakte te Znaim uitgeput ineen en moest een uur rusten. Hij werd door Sorge uit Keu len voorbijgereden, die bet, eerst te iglau aankwam hij had den afstand van 139 kilom. in 5 u 10 m. afgelegd. Ka hem kwam Rehais te Iglau aanhij had tot zoover het beste record gemaakt, en den afstand in 7 min. minder afge legd dan zijn voorganger. Te Kolin, 236 kil. van Weenen, was Sorge nog nummer éénhij had er 11 u. 18 m. over gereden. Ka hem kwam Fischer, van de Germania-club uit Mün- chenLehr was dicht bij Kolin gevallen en reed op een nieuwe machine verder. Te Hogerswerda, 150 kilometer vóór Berlijn, waren Sorge en Fischer gelijk. Van de overige deelnemers hadden reeds 15 het opgegeven. De eerstaankomende te Berlijn was Fischer. Hij was Donderdag-ochtend om 6.10 uit Weenen vertrokken en kwam Vrijdag-middag om 1 u 11 min. 22 sec. op het Tempelhofer Feld, waar het eind doel washij zag er toen nog recht frisch uit. Wie het beste record heeft gemaakt is nog niet beslist, daar de verschillende groepen op verschillende tijden vertrokken zijn. In Minnesota woont een vrouw die in het bezit is van haar 24sten man. Zestien maal is zij zoogenaamd gescheiden de zeven andere echtgenooten van dit oude potstuk zijn hun natuurlijken dood ge storven. OVERLEDEK21 Juni. Johannes Brederveld, oud 39 jaren, echtgen. van K. van Dorp, Zusterlsade, (op zee over leden) - 26. Johannes van Selm, oud 15 maanden, Kwakelsteeg. --- Cornelis Storm, oud 3 jaar en 8 maanden, Ooster straat. --Kornelis de Jong. oud 3 jaar en 8 maanden, Oosterstraat. 28. Maria Anthonia van der Meer, oud 16 jaren, Kwakelsteeg. BEURS TE SCHIEDAM, 3 Juli 1893. Moutwijn f81/2. Verhandeld: f8. Stemming: Zeer vast. Spokt.ino. Vereeniging fl.40. Schiedam. 1 Juli aangekomen, Eva kapt. R. Struis van Helgoland. Schiedam, 3 Juli aangekomen, stoom trawler Vigilantkapt. A. Heinen, van de Koordzee met een lading visch. Amsterdam, 1 Juli aangekomen, Neer lands Vlag, kapt. D. J. Brouwer, per sleepboot Rotterdam van Schiedam. Pernau, 29 Juni vertrokken s, s. Europa, kapt. A. Stapelmann, naar Schiedam. Gibaltar, 1 Juli gepasseerd, ss. Homer, kapt. D. Moij, van Braila naar Schiedam. Frederikshald, 1 Juli vertrokken s.s. Johanna, kapt. M. Eriksen,naar Schiedam. GEBOREK1 Juli. Anna Maria, dochter van L. van der Toorn en M. E. van Oorschot, Dam.Cornelis zoon en Johanna Petronella, dochter van H. Post en G. van Wieringen, Kieuwe West- Frankelandsche laan. 2. Helena,doch ter van A. vanWoerkomenD. J.Lühring, Buitenhavenweg. OVERLEDEK 6 Juni. Leonardus de Wolf, oud 63 jaar, Lange Achterweg. OKDERTROUWD: 1 Juli. W. L. van der Steen en A. Kool. VLAARDIKGEK. GEBOREK 24 Juni. Hendrik, zoon van A. van Leeningen en J. Don, Ridder straat. Johanna, dochter van J. van der Ster en J. Verhoeven, Oosterstraat. 25. Kornelis en Hugo, zoons van M. Moerman en 11. van Woerden, Markt. 27. Willem zoon van W. Vermaas en J. Roos, Achterstraat. 28. Jan Jacobus zoon van J. J. Bos en A. F. A. A. Bentleij, Zomerstraat. Klazina, doch ter van C. Westerdijk en J. van Minnen, Markt.29. Kornelis, zoon van J.de Keizer en M. van der Vlis, Kieuwstraat. Adrianus, zoon van S. Foesert en M. van Toorn, Maasstraat. llendrina Gerarda, dochter van W. Smulders en M. J. Rieken, Pad. -1 Juli. Hen drik, zoon van H. Groeneveld en 0. Melissant, Hoogstraat. GEHUWD Hendrik Kicolaas Her- weijer met Arendina Jacoba van Toor. Arie Droppert met Helena de Keijzer. Berlijn. I Llogg-e, Juni/Juli Juli, Aug. Sept./Oct. Rogge dadelijk. per Kov. Meell2Merk.l.md. „12 Aug. Rogge, loop. md. Aug. Spirit. Juli/Aug. Sept./Oct. 1 Jnli 17.75 45!—! 45.30, 14.101 14.25 24.75', 25.3715| 3 Juli 143.75 149.— 36.80 35.30 17.75 45.10 45.50 14.— 14.10 24.75 25.25 30 Juni 0.481 1 Juli 0.49 New-York. Maïs Amsterdam. 1 Juli. Rogge op lev. weinig veran derd; Oct. f133; per Maart f135,134 3 Juli. Rogge op lev. iets hooger per Oct. f 13.3, 134, 135, 134, 133,134 per Maart f 134,135,136,135,134,135 Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 1 Juli 1.76 M. 3 Juli 1.74 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 2x/2 pCt. Parijs -48.15 2J/2 1 Antwerp. 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 3 Juli. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, - veulens, ezel, 129 vette runderen, --- magere dito, 227 vetteen graskalveren, 4 nuchtere kal veren, 1153 schapen of lammeren,474var- kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: runde ren lste qual. 72 ac., 2de qual. 64 c. 3de qual. 58 a c., kalveren lsto qual. 87 '/2 cent, 2de qual. 70 80 c. schapen lste qual. 45 c., 2de qual. 40 c., alles per kilo varkens lste qual. 23 a c., 2de qual. 22 c. 3d» qual. 21 c., licht soort 22 a 23 e. par 12 kilo. Aardappelen. Westlandsche zand- 3.60 a 4.- -, dito ronde f2.80 a 3.60, muisjes f2.40 a 2.60. Zeeuwsohe eieren f 3.40 3,50. Over- maassche dito f 3,50 a 3,70 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 21,a 30,per 50 kilo. Aan voer 21 partijtjes. Handel slap. ROTTERDAM, 3 Juli. Buiton- landsclie Granen kalm. Tarwe wordt niet bij koers aangeboden. Rogge per 2100 kilo Taganrog f 145 a 139 naar kwal. Gerst per 2000 kiloZwarte Zee voer. f 109 a 115 naar kwant, en kwal. Boekweit per 2100 kiloAmer. f 180 a 183. Boekweitgrutten per 2100 kiloLi- bau f250. Mais per 2000 kilo Amerik. Mixed f124 a 128, Foxanian f122 a 127, en boordvrij langs stoomb. f 118 Cinquan- tin f128 a 130. Publieke veiling. De aangebo den partijen Rogge en Gerst zijn opge houden VEEMARKT TE LOKDEK. 3 Juli. Er werden aangevoerdl500 runderen. 15000 Schapen, 30 Kalveren en 50 Var kens. Men noteertRunderen 3/0 a 4/9, Schapen 3/4 a 5/2, Kalveren, 2/4 a 4/4 ®n Varkens 2'6 a 4/2 per steen. 14

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3