Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 7 Juli 1893. No. 4628. bureau Jtoog^traaf 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Grootvader Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer conrant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 6 Juli '93. straatschandalen te Parijs hebben Zich gisteren herhaald en beginnen een denkelijk karakter aan te nemen. Den Scheelen voormiddag bewoog zich eene !?^hte menigte over den boulevard Saint Tichel. De garde te paard reed aldoor ^een en weder. In den loop van den v°ormiddag kwam er ruiterij aan; et terden gisteren 16000 ruiters verwacht. Eene delegatie van den gemeenteraad z°u aan den minister van Justitie het °htslag van den prefect van politie ver beken. Men vreesde, dat de onlusten °P andere wijken der stad zouden over gaan. De onlusten toch nemen een bcialistiscli-anarchistisch karakter aan. Tusschen de verschillende posten van Troepen in bewogen zich aldoor de pa- Trouilles, Om half twaalf bezette een ^ei'tigtal agenten het kruispunt der boulevards Saint-Michel en Saint Ger- jruiin. Om twaalf uur gelastte zij aan de ^oetsiersder trams en deromnibussennaar stallen terug te rijden. Gisteren-avond ®n8 Yj ure is er op den boulevard Magenta ®eUe geduchte botsing geweest. Voor "e Arbeidsbeurs trachtte de hoop vólks- Dam wagens omver te werpen. Een der- Dgtal politiedienaren voerden een charge bet de blanke sabel uit. Een onbe- bhrijfelijk tumult ontstond er. Een oscadron dragonders en een bataljon barine-soldaten voltooiden den aftocht oproerlingen. Op het voorplein der Notre-Dame en aangrenzende straten, Jjad er opnieuw een gevecht plaats. De boulevard Saint-Germain werd door de 1"rde republicdine schoon geveegd. Een bloedig gevecht had gisteren-avond ten ure plaats in de rue des Ecoles. De Harde republicaine voerde met de blanke sabel een charge uit en de politiediena- ren schoten met de revolver. Een per bon is gedood en twee zijn gewond. Een tramwagen is omver geworpen en "egoten met petroleum en toen in brand De sleepen le, langzame gang van den ouden man was voor Frank op dat oogenblik onver- faaglyk. 1 i ij nam grootvader bjj den arm, enlde hem over de straat en trok hem toen ™et zulk i en haast over de stoep voort, dat v®. verba asde grijsaard buiten adem was en Una neerviel. Eerst toen er eenige straten ussehen hen en het armenhuis lagen, matigde rank zijn schreden, zoodat de oude weer adem on halen. Daarna bracht hij hem in zijn huis ri,g en zette hem op zijn gewone plaats in en armstoel bij den schoorsteen, rik kon het niet over mijn hart verkrijgen, ai tha," zeide Frank, „ik stond voor den in- sang, cn heek naar de bel, toen hij zfin oogen sur "iY Dobtte. Zijn blik en hetgeen hij tot mij V ak deden mij sidderen. Ik kon het niet doen. gestoken. Men verzekert, dat een onder brigadier verdronken is gevonden. De opgaven omtrent het aantal per sonen, die eergisteren-avond gewond zijn, loopen uiteen. Men krijgt een verschil in de cijfers van 50 tot 100. Een der manifesteerenpen is in de rue Hachette door een revolverkogel van een ander manifesteerende gedood en een politie dienaar werd zwaar gewond. In de Kamer heeft de Voorzitter me degedeeld 3 interpellatie te hebben ont vangen over de straatoproeren. Deminis- terpresident Dupuy verzocht verdaging der behandeling totdat de orde geheel hersteld zal zijn. Dit lokte levendig ver zet uit bij de uiterste linkerzijde. De minister verklaarde verder, dat de ma- nifesteerendeu de gewone soldaten van het leger der wanorde zijn. De vreem delingen zullen onverbiddelijk wegge- hezemd worden. De regeering zal de orde onverwijld herstellen. De Kamer heeft de beraadslaging over de intei- pcllatiën met 317 stemmen tegen 133 op Maandag bepaald, waarmede de mi nister genoegen had genomen. Het gisteren door den Duitschen Keizer onderteekende verbod tot uit voer van stroo, haver en hooi, wegens het gebrek aan veevoeder, heeft in Baden grooteontsteltenis teweeggebracht, zoodat de Badensche afgevaardigden in den Rijksdag pogingen in het werk stellen om schorsing van het verbod te verkrijgen. In de tioonrede, waarmede gisteren de zitting van den Pruisischen Land dag te Berlijn is gesloten, wordt eene opsomming gegeven van wat er aan wetgevenden arbeid is tot stand gebracht in de laatste vijfjaren, nadruk wordt gelegd op de hervormingen in de belastingen aangebracht. Voorts wordt verklaard, dat de financieele dienst van het afgeloopen jaar gunstiger is ge weest dan men had verwacht. Men hoopt dat in het loopend dienstjaar een deficit niet zal komen tot het geraamde bedrag. De Regeering heeft maatrege- Het was nfij of ik op het punt stond den ouden man te vermoorden. Eu het is erger dan een moord, vrouw, iemand van zijn medemenschen tusscheu die muren te brengen, zij zijn daar levend begraven." „Maaï Frank" „Het zal nooit gebeuren, Martha", viel Frank zjjn vrouw in de rede. „Wij moeten alles doen om hem en ons hiervoor te bewaren." Met een wederkeerigen blik in elkandersvoch- tige oogen bezegelden de echtelieden het verbond, dat grootvader een thuis bij hen zon hebben, zoolang zfi-zelf een dak boven zich en een stuk brood met alkander hadden te deelen. De oude was niet slechts kostbaar, maar ook in de wintermaanden vooral door zijn gebrekkigheid zeer lastig geweest. In het voorjaar kwam hierin verbetering, doordien hij een groot deel van den dag voor de deur van het huis kon zitten. Met den kleinen Koeuraad aan de hand, strompelde de oude man dikwijls door het naburig plantsoen, terwijl hij den kleinen jongen de vroolijkste geschiedenissen verhaalde. Frank en Martha werden echter met den dag stiller en bedroefderzjj waren de offers van hun zware zorgen. Het huisgezin vermeer derde nog, terwijl de inkomsten voortdurend verminderden. Frank geraakte zelfs langza merhand in schulden. len genomen tegen het gebrek aan strooi sel. Het zal een voortdurend onderwerp voor mijne landsvaderlijke bemoeiing zijn zoo heeft het verderte trach ten den landbouw altijd bij deze en andere moeilijkheden te hulp te komen. De troonrede, die door den Koning in de Witte Zaal van het koninklijk paleis werd voorgelezen, werd besloten met het uitspreken van de hoop op het voortduren van den vaderlandslievenden geest en van den vrede. Naar men uit Londen bericht, be zochten de koningen en de koninginnen van België en Denemarken gisteren namiddag koningin Victoria op het Buckinghampaleis. Vervolgens bezochten de Russische kroonprins, de groothertog van Hessen, prins Albert van België en prins Philip van Gobuig en anderen de Koningin. Ten 4 ure had er in de tuinen van Marlborough House een groot feest plaats. Alle vorstelijke personen namen er deel aan, alsook de ministers, het corps diplomatique, het hooge per soneel, vele generaals en een groot aan tal lieden uit de arristocratie te Londen. Het aantal genoodigden bedroeg 2000. Ondanks het verbod der politie zijn de socialisten te Londen toch voorne mens heden den huwelijksdag van den hertog van York eene betooging te houden. De sociaal-democraten hebben Zondag op Trafalgarsquare een bijeen komst van werkloozen samengeroepen om to protesteeren tegen wat zij de geldver spilling voor het huwelijk van den her tog van York noemen. Een spreker kon digde aan, dat op den dag van het hu welijk de werkloozen zich op den Tower Hill zullen vereenigen, om aan de men- schen diezich vermaken,degroo'eellende te toonen, die om hen heerscht. Een zelfde bijeenkomst heeft in Hyde Park plaats gehad. Naar men uit Christiania verneemt, zal de uit leden der linkerzijde bestaande meerderheid der commissie voor de grond wetsherziening, voorstellen de consulaire begrooting aan te nemen, onder voorbe- De toestand was zeer treurig. Het echtpaar wist nauwelijks raad, om het droge brood voor hun talrijk kroost bij elkander te krijgen, ter- wjjl zfj hun eigen behoeften zooveel mogelijk beperkten, oin den ouden grootvader „iets krachtigs" te kunnen aanbieden- Maar alle vlijt en spaarzaamheid vermochten niet het ongeluk af te weren, dat Frank en den zijnen hoe langer zoo dreigender toescheen. Op zekeren namiddag, terwijl Frank, in sombere gedachten verzonken, in zijn kleinen winkel zat, bemerkte hij eensklaps een man, die half binnen de deur van zijn woning stond. Frank gevoelde, dat thans de ontzettende, lang gevreesde slag hem zon treffen en dat nu de schande over hem en zijn gezin zou komen. „Kom binnen, en maak geen omslag voor mij," zeide hij tot den vreemdeling, „ik ben geheel op uwe komst voorbereid." „Werkelijk?" vroeg de man, die nu nieuws gierig binnentrad. „Ja, volkomen. Ik ken uw last, evengoed als gij-zelf." „Zoo, weet gij het reeds antwoordde de man op denzelfden toon. „Gjj zfjt toch niet gekomen, om met mij te spotten riep Frank, terwijl hij van zfjn stoel opstond en den vreemdeling uitdagend aanzag, „om met mij te spotten en mij te ruïneeren „Met u te spotten neen, verre van dat. Mijn bezoek geldt eigenlijk niet u, maar mijn- houd dat de Regeering het wetsvoorstel betreffende de opzegging van het ge meenschappelijk consulaat met Zweden, indiene na 1 Januari 1895 en een wets ontwerp voorbereide, strekkende om voor Noorwegen een afzonderlijk con sulaatwezen in het leven te roepen. De Nowoja Wienjadie te St. Peters burg verschijnt, verneemt, dat eergisteren de gewezen seminarist Chiazintow 25 jaar oud, van ziekelijk uiterlijk en op krukken loopend, te Sawkoje Selo in de villa van den oppersten procureur der Synode Pobedonoszew verschenen is, verlangende den procureur te spreken. Toen deze verscheen, trachtte Chiazin tow hem met een mes eenen steek toe te brengen, doch hij werd onmiddellijk door een bediende bij den arm gevat en in eene kamer opgesloten. Toen de politie der plaatse was gekomen, verklaarde de aanvaller toevallig bij het uithalen van den zakdoek ook een mes in de hand te hebben gekregen. Later echter bekende hij den oppersten procureur vrees te hebben willen aanjagen. Een nader onderzoek is ingesteld. Yolgens bericht uit Belgrado levert de vorming van een hooggerechtshof ter vernieuwing van het liberale kabinet ernstige moeilijkheden op doordien ver scheidene leden van den vroegeren staats raad nu minister zijn. Men spreekt zelfs van eene kabinetswijziging. De Times verneemt uit Bangkok, dat een gevangen genomen inlander, die als tolk bij de Franschen heeft gediend, zou hebben verklaard, dat het gerucht, dat deFranscheambtenaar Grosgorin door een Siameesch beambte zou zijn vermoord, volkomen onwaar is. De Franschman zou zijn gedood bij het gevecht van Keng- chek waarin ook een Siameesch officier en zoowel Fransche als Siameesche sol daten zijn gesneuveld. De Siameesche beambte Phrayrod had het kamp der Franschen op het oogenblik van Gros- gorins's dood reeds verlaten. heer Gaywood, mijn onden bnurman." „O, dan verzoek ik u vergeving", riep Frank half verlegen, half verschrikt, „maar wij ver- keeren in zulke droevige omstandigheden, dat ik werkelfjk niemand anders dan een dienaar van het gerecht verwachtte." „Wanneer ik mij niet zeer bedrieg", ant woordde den vreemdeling vriendelijk, „dan breng ik goede tijding. Zijt ge niet de schoon zoon van mijnheer Gay woord „Ja, mijnheer, ik ben zijn schoonzoon en wenschte wel in ziju belang, dat ik een rijke schoonzoon ware," „Misschien zal hjj die niet eens behoeven." „Wat bedoelt u daarmede vroeg Frank. „Nu, dat is vlug verteld. Ik las voor eenige dagen in een courant een bericht, waarin aan Henry Gaywood werd medegedeeld, dat als hij zich bij den heer Hawk aanmeldde, hij goede tijding zou ontvangen. Daar ik dadeljjk ver moedde. dat dit mfin ouden buurman en vriend gold, en ik toevallig ook met mijnheer Hawk in kennis ben, zocht ik laatstgenoemde op, vond mijn vermoeden bevestigd en hoorde, dat uw schoonvader, Henry Gaywood, volgens het testament van zijn in Indië gestorven broeder (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1