Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Schiedam, 6 Juli 1893. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier heeft, op haar verzoek aan de Administratie van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, om te Schiedam ook gelegenheid te geven reizi gers voor Harwich in trein 241 toe te laten, het antwoord ontvangen, dat, met ingaüg van 15 Juli a. s., trein 241 ook te Schiedam reizigers zal opnemen, voor zien van plaatsbewijzen le en 2e klasse via Hoek van Holland. Deze welwillende maatregel strekt ongetwijfeld zeer ten gerieve van reizi gers uit Schiedam en omstreken naar Engeland, en verheft Schiedam tot halte voor de sneltreinen Amsterdam-Hoek van Holland. smaak vallen, publiek den te bij meer het zoo bijval verscheiden vinden. Een vrij talrijk en zeer verscheide publiek was gisteren-avond in het ge zellige zaaltje van „Musis Sacrum vereenigd, dat aan eer.e fraaie versierin met levend groen eene hoogere aantrek kelijkheid ontleende. De uitvoering van het zeer gevarieeri program nam een aanvang met een marsch en ouverture door het orkest waarna mejuffrouw Anthonie zich als Hollandsche Varieté-Soubrette deec. hooren, en mile Louize als solo-piston niste het publiek in vervoering bracht door het schoone geluid, dat zij aan haai instrument wist te ontlokken. De heer Draesens, die als Hollandsche Karak ter Komiek optrad, kon ons reeds in de eerste afdeeling niet voldoen. Daaren tegen zagen wij met genoegen den heer Poule als equilibrist optreden. De stoute toeren die deze equilibrist o. a met brandende lampen en levende dieren uitvoerde, wekte de verbazing van het opgetogen publiek. Menigeen hield zich hat hart vast als hij met het bran dende lampje op een stokje ter dikte van een liniaal balanceerdemaar de heer Poule verstaat zijn werkhij weet zelfs de lamp onder het manoeuvreeren uit te blazen en te keeren. Friiulein Delavarre maakt zeker eene zeldzame uilzondering op don regel volgens welke de vrouwen het zwakkere deel van het men schel ijk geslacht zijn zij betoonda een kracht, die zelfs vele mannen haar zouden benijden. Na het comisch duet van den heer en mejufvrouw Bouwman, werden we vergast op de muzikale excentriciteiten van de familie Ell d' No- ral. Vooral het nummer waarin mej Louizeophet geïmproviseerde paard, door de „Chineezen" begeleid, rondrijdt, had een verbazend succes. In de tweede af- deeling muntte vooral uit het nummer, waarin de „Brothers Rowel" als carica- tuur en landschapsschilders optraden. De caricaturen maar vooral de tableaux, die zij op het doek wisten te too veren, maakten een verrassend effect en vol deden zeer goed. De heer Van Buuren, de onvermoeide worstfabrikant, die alle gelegenheden aangrijpt, welke hem tot reclame kunnen dienen, bevond zich in in de zaal en verspreidde zijne reclame kaarten. Na de pauze wisten de heer en mejufvrouw Anthonie, die als Hol landsche Duettisten optraden, in hunne slagerspakjes, op zeer eigenaardige wijze voor den bekenden worstkoopman re clame te maken. Zoo werkte alles te zamen om de vroolijke opgewekte stemming onder hot publiek te onderhouden. Jammer was 't, dat de heer Dreesens in de tweede afdeeling een dissonant in dit aceoord bracht, door zaken te debiteeren, die hij zeker allerminst ODder een net en gemengd publiek ten gehoore mocht brengen. Van deze karakter-komiek kunnen wij waarlijk niet zeggen, dat wij hem met genoegen weer zullen zien optreden. Integendeel wij hopen, dat de heer Meijer, die alles doet om het publiek te gerieven, bij eene volgende gelegen heid maatregelen zal nemen, om zich te vrijwaren tegen eene onaangename Verrassing als waarvan hij gisteren avond de dupe werd dan zullen zeker I dergelijke soirëes, die blijkbaar wel in Rosier Faassen's bekroond tooneel- spel „Anne-Mie", gister-avond door de Vereenigde Rotterdamsche tooneelisten in de zaal der Ofïicieren-Vereeniging opgevoerd, is een dier weldoordachte, ernstige grepen uit het volksleven, zoo als wij die van denzelfden auteur, meer malen en steeds met voldoening mochten genieten. Het boeiend onderwerp werd door het Rotterdamsche gezelschap vertolkt op eenu zóo geacheveerde wijze,dat wij ons die niet beter zouden kunnen voorstellen. Waar acteurs als de heeren Rosier Faassen, Tartaud en Haspels en actrices als mevr. Beersmans. mevr. FaassenVan Velzen en mevr, v. EysdenVink de hoofdrollen ver vullen kan dit ook geen verwondering baren. De heer Faassen sleepte met zijn meesterlijk spel allen mede; - is het wellicht vandaar dat er uit het geheele ensemble spel een gloed en animositeit straalde, die ons dikwijls deed vergeten dat het spel was en geen werkelijk heid. Wie toch gevoelae geen medelij den voor den armen, gebroken man, die de smet, geworpen op de eer zijner dochter, had gedacht met bloed te kunnen uitvvisschen, maar gedurende zijn gansch verder leven dat oogenblik van blinde drift moest boeten, zelfs nog na aan de mcnschelijke gerechtigheid den tol te hebben betaald. Mevr. Beersmans, die de titelrol ver vulde deed dit ook op eene wijze die boven alle lof verheven ishoe waardig be toonde zij zich in haar onuitsprekelijke smart, welk een warme liefde bezielde haar voor haar kind, hoe gelaten droeg zij den last om voor dat kind slechts eene tante te schijnen, tot dat door vlijmend wee verscheurde moederhart zich ten slotte geheel voor hare doch ter uitstortte. En welk een kinderlijks» liefde sprak en vervolgens uit het spel van die doch ter, mevr. v. Eijsden—Vink, die zoo volkomen natuurlijk, zoo naïef het type van het schalksche Zeeuwsche meisje vertolkte. Het echtpaar Kwak, de heer Van Kerckhoven en mevr. FaassenVan Velzen, brachten door hun geestig spel en de echt typische vertolking hunner rol niet weinig tot een volmaakt ge heel bij. Ook de heeren J. Haspels en Tartaud waren voortreffelijk. Toonde de eerste ons het beeld van den nurkschen Nik ker, die zich onder de vroolijken niet weet te vermaken, uit anderer ongeluk zich zeiven zoekt te bevoordeelen, die slechts haat weet uit te spreken als hem de vriendenhand zoo eerlijk wordt toegestoken de ander vertolkte volko men getrouw den rondborstigen, trou wen aard van den stoeren Zeeuw. Maar ons bestek is kort. Laten wij dus eindigen met ook al de overige acteurs en actrices een wèlverdiend woord van lof te brengen. uitge- In den schouwburg aan de Wester kade werd gister-avond het drama „De Gfebochelde"opge voerd,da t bl ij kensde her haalde krachtige bij valsbetuigingen van iet vrij talrijke publiek, zeer in den geest viel. Het moet dan ook gezegd worden, dat vooral de hoofdpersoon, Henri de Lagardère, voorgesteld door den heer Barendse, zijne sympathieke rol zeer goed speelde. Dit was ook het geval met de andere hoofdpersonen, die allen hur.ne beste krachten inspanden om het stuk tot zijn recht te brengen,dat oor de herhaalde gevechten en moorden en de schrikwekkende nachtelijke scènes waarbij het tooneel w, 1 wat meer in het duister mocht gehuld zijn geweest geheel aan de toelichtende titel van Drama a grand spectacle beantwoordde. Ook de damesrollen werden goed ver tolkt en mej. Mönch had als Blanche de Nevers veel succes. Over't geheel us eene goede vertooning, waarbij het publiek zich best amuseerde. De Zaterdag avond van de Kermis zal zeker als gewoonlijk weder honder den samenbrengen in den Tuin der Officieren-Yereeniging, waar een zeer varieerend program zal worden voerd. Ook het gewilde slotnummer van het program, het vuurwerk, zal ditmaal niet ontbreken. Onder de verschillende nummers van het vuurwerk zal bijzon der uitmunten dat nummer, 'twelk voorstelt een levensgroot wielrijder in racfc'-costuum, rijwiel ouderwetsch model. Ter gelegenheid van den feestavond welke tot sluiting van de tentoonstel ling voor het katholiek onderwijs te Rotterdam werd gegeven, heeft de ver vaardiger van het vuurwerk, de heer A. Gall, met dit nummer een bijzon Ier succ63 gehad. Als een met beleid wer kend racer reed het jongmensch eerst zeer bedaard zegt de N. 11. Crl. maar spoedig deed hij de wielen zoo snel draaien, dat zelfs Pim het hem niet zou hebben verbeterd. Wij vertrouwen, dat dit nummer ook bier, waar de wielersport zoo druk he beoefend wordt, een bijzonder effect za maken. Den heer De Koe zij dus Za terdag-avond succes op zijn ondernemin verzekerd Te Overschie is door de rijkspolitie beslag gelegd op eene roeiboot, aldaar voor een geringen prijs van de hand gedaan. De boot is hoogstwaarschijnlijk te Rotterdam ontvreemd de verkoopers zijn bekend. De jaarvergadering van de onderwij zers-vereeniging in het arrondissement Schiedam zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 15 Juli e. k. te Üostvoorne in de villa „Ons Genoegen." De punten van bespreking zijn: a Een terugblik (inleider de heer J. C. Sander): b. Het steilschrift (inleider de lieer C. Kerdel). Door 24 peurders uit de gemeente Oud-Beierland is een verzoekschrift zonden aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, om niet aan te nemen het voorstel van Gedeputeerde Staten, waarbij o. a. ook aan hen verboden wordt, aal en paling te visschen door middel van de peur. Ook uit andere plaatsen van de Hoek- sche Waard en het eiland IJselmonde zullen adressen in denzelfden geest aan de Staten verzonden worden. De pokken komen nu te Hillesluis reeds in vele gezinnen voor. Gelukkig zijn ze niet van ernstigen aard zoo het schijntten minste er zijn nog geen sterfgevallen aan geweest. Het plan bestaat te Oostvoorne een hulppostkantoor te vestigsn en tevens den dienst naar die gemeente, welke tot heden slechts eenmaal per dag geschiedde, tweemaal te doen plaats hebban. Provinciale Staten van Zuid Holland. Very ader'mg van Dinsdag 4 Juli. De Zomervergadering v&u de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd heden geopend door den Oornmis»aris der Koningin mr. C. Pock, met een toespraak, waarin hfj hulde bracht aan de twee sinds de vorige vergade ring overleden leden, de heeren Constant Re- becque en Buys, vo>r de groote belangstelling door hen steeds aan den dag gelegd bjj de behandeling der verschillende aangelegenheden in het belang der provincie. De nieuw benoemde leden, de heeren Wal deck en prof. Van der Lith, werden, na goed keuring hunner geloofsbrieven; door den voor zitter beëedigd en namen vervolgens zitting. De verkiezing van leden der Eerste Kamer en van een buitengewoon lid van Ged. Staten is bepaald op 11 Juli a.s. De begrootingsontwerpen met bijbehoorende stukken zijn naar de afdeelingen verzonden. Verschillende andere stukken zijn commisso riaal gemaakto. a. die betreffende de ontwerp besluiten tot nadere regeling der heffing van rechten voor het gebruik van het scheepvaart kanaal tusschen Rijn en Schie, en het voorstel tot herziening van het tarief van bruggelden voor den overtocht van de brug over de Oude Maas, verbindende de Hoeksche Waard met het eiland IJselmonde, Beide onderwerpen zijn in handen gesteld van de heeren Boonzajer, Boefje, Bevers, Seret en Goekoop (voor G. L.) In handen van dezelfde heeren is gesteld het adres van het hoofdbestuur der schippersver- eeniging „Schuttevaer" betrekkelijk de heffing van rechten op het scheepvaartkanaal Rjjn^" Schie. Tot behandeling op 11 dezer is aan de orde gesteld het advies van Gedeputeerde Staten betrekkeiijk het verzoek om wjjziging der Pr°' vinciale verordening op de stoomvaart in de boezemwateren InterpellatieVisser. De heer Visser vroeg verlof de volgende vragen tot Gedeputeerde Staten te richten. Waarom of niet op de agenda voorkwam een voorstel van Ged. Staten betreffende de uitvoering van de werken der vaart verbetering van den IJsel naar de ringvaart van de Haar lemmermeer, waartoe in 1887 besloten is Wat Ged. Staten sedert de laatste vergade ring ter voorbereiding der uitvoering van de werken hebben gedaan? En wanneor of Ged. Staten een voorstel den ken in te dienen. Na verkregen verlof ontwikkelde apellaiit zjjne vragen. Resumeerende, zeide de interpellant, dat hfj uit de herfstvergadering van November 11. den indruk medenam, dat het moment daar was om eene beslissing te nemen over de al- of niet-nitvoering der werken; dat de groote belangen schade lijden, wanneer daartoe niet zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan. Van daar spr.'s vragen. De voorzitter zeide, dat Gedep. Sta tan zich voorstellen in de volgende vergaderiug deze vragen te beantwoorden, terwjjl hij met 't oog op de gemeenteraads-verkiezingeu, den 18en te houden, verzocht aan de verschillende com missies hunne rapporten zooveel mogelijk te willen bespoedigen. De vergadering is gescheiden tot Dinsdag 11 dezer, voorm. 11 uur. De heer T. P. Viruly, die voornemens was zich voor het lidmaatschap der Eerste Kamer niet weder benoembaar te stellen, heeft zich voorloopig daarvan laten te rugbrengen. Aan het nieuwe lid der Tweede Ka mer voor Gouda, den heer Yalette, is op zijn aanvraag een jaar verlof verleend als leeraar der rijks hoogere burger school, aldaar, op voorwaarde dat hij de kosten drage zijner vervanging ge durende dit tijdvak. Het voormalig personeel der Rhijn- spoorweg-maatschappij, dat thans bij de Exploitatie-Maatschappij in dienst is, klaagt zooals men weet over verkor ting door laatstgenoemde maatschappij van de rechten, die de eerstgenoemde ten behoeve van dat personeel bedong- Er zijn nog ongeveer 800 personen, welke op die rechten aanspraak maken. Terwijl nu een aantal hunner zich bij adres tot de tweede Kamer heeft ge wend, heeft de werkman Spies te Utrecht, die reeds meermalen, ook bij den Mi nister, als woordvoerder zijner metge zellen optrad, den Staat der Nederlan den voor den Hoogen Raad gedagvaard om voor zich en zijne lotgenooten zulk eene uitvoering van het bewuste be ding te erlangen, als waarop zij ver- meenen recht te hebben. De Staat heeft van den Hoogen Raad verlof bekomen om de Exploitatie-maatschappij in vrij waring te roepen. Ofschoon de waterstand in de laatste dagen eenigszins beter is geworden, kan de scheepvaart toch nog bij lange niet in haar vollen omvang worden uitgeoefend. Op dan Boven-Rijn wordt het meest van de gunstiger omstandigheden voor de vaart partij getrokken. Buitengewoon levendig is daar het verkeer, wijl de expeditie-kantoren zich haasten van de gunstige gelegenheid tot verzending ge bruik te maken. Ook op den Neck ar is de scheepvaart sedert eenige dagen weer geopend. Op de reede te Millingen lag ver eden Donderdag eene vloot van 40 n schepen, alle wachtende op hoogereu waterstand, teneinde met lading den IJsel te kunnen afvaren. Deze schepen zijn nu, op enkele na, alle vertrokken- Inmiddels wordt van boven weer val gemeld er. worden de vooruitzichten op vaarwater van voldoende diepte daar door weer slechter. Door de Kunstclub, te Rotterdam zal Zaterdag a. s. te Schoveningen, Gevers Deynootplein, een tentoonstel"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2