Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Schiedam, 7 Juli 1893. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van het Patentrecht no. 7, be vattende de wijken Cr. en B, (buiten wijken) en het kohier voor de belasting op het Personeel no. 3 (bevattende de wijken D. en E) dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94 door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe be lastingen te Rotterdam, op 3 Juli 11. executior verklaard, den Ontvanger der Directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt herinnerd dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenals mede dat den 6n Juli de termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behoo- ren te worden ingediend. Door Burgemeester en Wethouders werd gisterenmiddag ten raad huize aan besteed het uitvoeren van verfwerken in twee perceelen als I bruggen en II gebouwen. Daarvoor waren de volgende inschrijvingsbiljetten ingekomen P. P. J. van der Hammen alhier, perceel I f 479.J. E. J. Marchal Co. te Rotterdam, perceel II f1224. gebr. van der Hammen alhier, perceel I f 499. -perceel II f 1249.— J. Cle- ton te Rotterdam, perceel II f 1369. N. J. Boon te 's-Gravenhage, perceel I f 492. - perceel II f 1500.—A. J. Sohreuder alhier, perceel I f 619. perceel II 11423. W. Roodenburg, Vlaardingen, perceel I f1536 en P. lioogenboezem alhier, perceel I f726. perceel II f2100. De uitvoering der werken werd door Burg. en Weth. opgedragen aan de minste insehrij vers, en wel perceel I aan P. F. van der Hammen, voor f479. en perceel II aan J. E. J. Marchal Co. te Rotterdam voor f 1224. Door de politie te dezer stede wordt gewaarschuwd tegen een persoon, zich noemende Nagel, die, onder voorgeven van zijn papierwinkel;je te willen uit verkoopen om aan 1100 te komen voor borgtocht bij de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij, waar hij in dienst zou kunnen treden, papier op monster te koop aanbiedt, het gekochte zich laat betalen, belovende het den volgende dag te zullen leveren, doch in de levering nalatig blijft. Op verzoek der politie melden wij, dat de politie niet het minste bewijs van schuld heeft gevonden bij de juf frouw, die gisteren-avond op het ker misterrein alhier door een dienstbode verdacht werd, dat zij hare portemonnaie had gerold, en die daarvoor naar de politiewacht aan de Hoofdstraat is mee genomen. Alweder een dr.nna, waarmede de Rotterdamsche Tooneelisten ons gister avond in de zaal der Officieren-Vereeni- ging kwamen vergasten, 't Is werkelijk wel wat zware kost die wij te verduwen krijgen en dat in de week die voor de vroolijkste van het gehsele jaar moet doorgaan. Doch niet zoodra is het scherm opge haald of men verliest zich geheel in het talentvolle spel en denkt allerminst aan luidruchtige vroolijkheid. „Dertig jaren of het leven van een dobbelaar" is een dier stukken die zich een blijvende plaats op het repertoire veroverd hebben en dat ons den hartstocht van het spel op de zwartstmogelijkewijze leertkennen. Wij zien den on gelukkigen slaaf van het spel zijn ganscho vermogen verlie zen, juist als hij op het punt staat in het huwelijk te treden; zijn bruidsge schenk is afkomstig van diefstal, en de arme bruid vermoedt niets van dit alles; zij weet dat haar bruidegom speelde, ja, maar had hij niet plechtig gezworen dien ongelukkigen hartstocht te verzaken? Maar op het oogenblik zelve dat de huichelaar ontmaskerd zal worden, I Zweert zij den ellendeling voor het altaar eeuwige liefde en trouw. Daarna een leven, zoo diep rampzalig aan de zijde van een man die zich zelve ten verderve voert, die door zijn ouden, stervenden vader werd gevloekt,dieer niet voor terugdeinst valsche wissels te ma ken. En toch, de diep ongelukkige gade beschouwt hem nog immer als den echt genoot, wien zij alles opoffert, zelfs haar laatste schat, dien zij voor haar zoon bestemde. Maar de ellendeling brengt ook dit bloedgeld weder naar de speel tafel; een vreeselijke nacht volgt, waarin de z. g. vriend van den speler hem op de meest schandelijke wijze bedriegt. Vijftien jaren later vinden wij de eehtgenooten terug in een ellendige hut tusschen de rotsen de voorspelling van den ouden vader werd bewaarheid de speler werd dief, werd moordenaar. En het goud, door dien moord verkregen wil hij weder over de groene tafel doen rollen. Amélie, zijne gade, heeft alle smart met hem doorstaan, die nog vermeerderd wordt door de on- bekendheid over het lot van haren zoon, dien zij bij haren braven, rechtschapen oom had achtergelaten, en dienueenmau moest zijn. Dienzelfden nacht echter komt een Fransch officier de hut binnen, maakt zich bekend en een roerend tooneel schetst ons dit wederzien tusschen moe der en zoon. Doch nog een ander vreemde ling treedt dien nacht de hut binnen. Warner, de valsche vriend van den speler, die al even ellendig is geworden als dezen. De speler weet nog niets van de terugkomst van den zoon, en War ner, vernemende dat de officier een groot vermogen bij zich heeft, zocht hem over te halen, ook hem te ver moorden. Na langen tijdtevergeefs te heb ben getracht hem daartoe te overhalen, snelt hij zelf naar het vertrek waar zijn slachtoffer zich bevindt en steekt hem het mes in de borst. Op dit oogen blik treedt de moeder binnen, en hoe ontzet ook over het vreeselijk tooneel, deelt zij den vader mede dat de ver moorde hun zoon is. Intusschen is de vorige moord ont dekt, de dader eveneens, en de justitie maakt zich meester van de beide schur ken, die het spel tot zóo ver had ge voerd. Het behoeft niet gezegd, dat het spel der verschillende artisten niets te wenschen overliet. Inzonderheid was het mevr. Beersmans die ons door haar onnavolgbaar spel, dat zich vooral in dramatische kunst zoo heerlijk schoon uit, geheel wist mede te voeren. Ook de beide heeren Haspels vervulden hunne rollen op eene uitstekende wijze. Gisteravond viel er wat te lachen in den schouwburg aan de Westerkade, waar men het kluchtspol Het, leven te Amsterdam opvoerde. Het kan zijn, dat sommigen meer verwacht hadden van dit stuk, dat als een uitbundig lach succes was aangekondigd, maar het voldeed over 't geheel toch zeer goed. Veel succes had vooral mejuffrouwMönch, die als Betje, de dienstbode, bijzonder op haar plaats was Zij bewoog zich los en vlug op het tooneel en voldeed ons vooral in de scbne bij den zaak waarnemer in den Voddenkelder. Het stuk di aait geheel om het bezit van eene trouwakte, waardoor te gelijk de maatschappelijke positie van een ander persoon, nl. de strijkster Carolientje mej. Fuchs alsmede het al of niet verkrijgen van eene erfenis door deze beslist wordt. Die trouwakte nu wist Betje, door zich het hof te laten maken door den ouden voddenkoopman, behendig in handen te krijgen, om haar later op een gemaskerd bal, aan de ware rechthebbende ter hand testellen, waardoor natuurlijk sommige intiigan- ten bedrogen uitkwamen, maar anderen daarentegen heel gelukkig werden. Ook mej. Fuchs en de andere dames kweten zich verdienstelijk, terwijl de heeren Wijlacker Stoel, Fedi en Bigot ijverig bijdroegen tot het welslagen van den avond. Onder de aardige coupletten welke voorgedragen werden, noemen wij die van mej. Mönch en den heer Bigot; wat meer actualiteit zou aan die van den heer B. ge n schade gedaan hebben. Het publiek ging blijkbaar wel voldaan naar de kermis. In de eergisteren avond gehouden ver gadering der liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Delft werd de heer L. Vliegenthart, aftredend lid van den ge meenteraad, al dadelijk definitief candi- daat gesteld, terwijl de candidatuur van het afgetredèd lid, dr. J. Thomée, met warmen bijval werd begroef. Voorts werden als voorloopige car.didaten ge noemd de heeren 0. H. van der Mandele, J. J. Bergansius (aftr.j, H. II. Roes (aftr.) A. Bijl (aftr.), G. Knuttel, H. van Sant- wijk, J. P. Henneveld, A. F. Marlet en J. den Braanker. In het zeehospitium te Loosduinen werden van het Sophia-kinderziekenhuis alhier in 1892 verpleegd 39 kinderen met 3207 verpleegdagen, alzoo gemiddeld 82 dagen. De verkregen resultaten hebben in de eerste plaats bevestigd, dat de zeelucht een onschatbaar geneesmiddel is voor scrofuloso en sommige vormen van tuberculose, maar ook ten duidelijk ste doen zien, dat een langdurig verblijf aan de zeekust voor vele dier ziekte- vormen dringend noodig is". ROTTERDAM. In de Spoorhaven heeft ligtplaats genomen het stoomschip Pernambucouit Santos, met ruim 100 landverhuizers aan boord. Dezen emigran ten, meest Russen zonder middel van bestaan, wordt de ontscheping belet. MAASSLUIS, 6 Juli. Dr. Th. G. den Houter alhier, heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, in ver band met de op hem rustende verplich ting, om op te treden als vaccinateur en doodschouwer van de gemeente. Blijkens achterstaande advertentie zal moigen (Zaterdag) en aanst. Zondag avond in den Schouwburg aan de Wes terkade worden opgevoerd het drama „De Twee Weezen." Daarmede zal zeker voldaan zijn aan veler verlangen om dit, zoo populaire stuk nog eens gedurende de Kermisdagen hier te zien opvoeren. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen den 19en Juli, des namiddags te drie uren. De Regeering heeft, inzonderheid ook namens den minister van marine en het personeel der Koninklijke Nederland- sche marine, hare deelneming doen over brengen aan het Britsche Gouverne ment, naar aanleiding van de ramp overkomen aan het Britsche oorlogsschiu Victoria. Het Bitsche Gouvernement heeft daarop met eenen brief van dank betuiging geantwoord. Maanden geleden vernamen wij reeds het gerucht, dat de betrekking van Commissaris der Koningin in Overijsel geambieerd werd door den minister van Binnenlandsche Zaken. Nu de heer Van Panhuijs slechts eenige maanden dat ambt heeft waargenomen als pied ii terre op zijn tocht van Groningen naai den Haag, schijnt dat gerucht zich te bevestigen. Mocht het waarheid behel zen, dan doet de heer Tak niet de minste concessie en heeft de kiesrecht hervorming weinig kans. (Geld.) Dinsdag is de vergadering der Staten van Overijsel door den commissaris dei- Koningin, jhr. mr. J. JE. A. van Pan- huys, geopend. Er waren 38 leden te genwoordig. De voorzitter hield, naar aanleiding van zijn ophanden zijnde vertrek, een korte toespraak, waarin hij zeide dat hij het staatsambt niet begeerd, noch gewenscht had. Hij schroomde niet te bekennen, dat het hem lief ware ge weest, indien daarmede een ander, toe gerust met meer bekwaamheid, talent en ervaring dan hij bezit, ware vereerd geworden, terwijl bij verzekerde, dat zijn particuliere belangen en wenschen kwalijk zijn overeen te brengen met de verandering die zijn levenslot zal on dergaan. Iu tegenwoordigheid van vele belang' stellenden werd gisteren-middag door den voorzitter der Haagsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde den heer G. van Rossen, de rozententoonstelling, te 's-Gravenhage met eene toespraak geopend. De voorzitter wees er op, dat juist de keuze op rozen was gevallen, omdat die bloem de meeste popularitet heeft cn het getrouwe beeld is van liefde, jeugd en vriendelijkheid, gelijk zij, tel' wier eere deze tentoonstelling werd ge organiseerd, de lieveling van heel het het volk. De Voorzitter bracht dank aan de Koninginnen, aan de groother togin van Saksen-Weimar en aan de prinses Van Wied, alsook aan den com missaris der Koningin mr. Foclc, het gemeentebestuur van Den Haag en voorts aan allen die sympathie met deze expo sitie hebben betoond. De heer .T. C. de Lange te Rotter dam is op de rozententoonstelling be kroond met een zilveren medaille (door de Koningin geschonken) en voorts met eene gouden en eene zilveren medaille- Het tweede groote jubileumfeest tel' herinnering aan het 75-jarig bestaan van de badplaats Scheveningen is bepaald op Zaterdag 15 Juli aanstaande Het zal worden gevierd in den voor middag door het uitvoeren van choraal- ruuziek met vol orkest, een ochtend concert op het terras en een groot kinder feest in den namiddag. Vervolgens dooi' een avond-csncert, een buitengewoon vuurwerk en een bal champêtre- De Kurzaal zal met een nieuwe de coratie, geheel toepasselijk op het feest, prijken, terwijl ook voor de danszaal op het terras een nieuwe versiering wordt gereed gemaakt. Naar men verneemt zal het roemrijk forceeren der Japansehe straat van Simonoseki op 11 Juli 1863, aanstaan den Dinsdag door de nog in leven zijnde état-major en den oud-commandant der Medusa in het Hotel Faulez te 's-Gra venhage aan een vriendschappelijk maal worden gevierd. In de nabijheid van Nieuwediep Is eergisteren eene loods vlet, waarmede de loods van het uitgaande schip Josi»<' Louise was afgehaald, door eenen ruk wind omgeslagen. De drie opvarenden- de zeeloods Molenaar en de leerlinge" Hopman en van der Kooij, werden dooi' de marine torpedoboot XXI, comman dant Koning, gered en naar Nieuwedief gebracht De omgeslagen vlet werd door de stoomkanonneerboort Vali opgevischt- In de Friesche kanalen is de water stand zoo laag, als in geen jaren het geval geweest is. Het water is 1 meter lager dan in den jongsten winter. schipperij, die al weinig verdient, onder vindt er veel last van en veel schade- Er kan op vele kanalen slechts met hal ve lading gevaren wordeD. In de eersts helft van September zullen vanwege de Carnavalsclub wel dadigheidsfeesten te Breda worden g"' ovganiseerd. Zijn wij goed ingelicht, dan bestaat het voornemen de groot" zaal van Concordia in eenen bloem""' tempel te herscheppen, waar tal vaJ1 bekoorlijke jonge dames afgesued"'1 bloemen zullen verkoopen, terwijl den tuin een bataille des fieurs zal gü houden worden. Verder zullen middag en avondconcerten gegeven worden. b (B. Ct.) Nog steeds wordt sterk naar reg"n verlangd. Te Rozendaal en Steenberg"a wordt het water zoo schaarsch, dat landbouwers zelfs niet meer te drink" hebben voor hun vee. Velen moeten bö

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2