BURGERLIJKE STAN1X Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Keulen. Hamb. Passagier. De politie rekende de vecht- Ustigen in en bracht ze naar den amigo". Een tweede vriend der „Maatschappij an Weldadigheid" heeft zich bereid e. laard f 1000 te schenken, mits de r?lm f 100.000 benoodigd voor de aflos- der schuld aan de Rotterdamsche ypotheekbank, worden volteekend. ®er toezeggingen van dien aard worden Us n0g gaarne <}00r ,je commissarissen er Maatschappij ingewacht. II. Jl- Zaterdag-middag trokken de deel nemende zangvereenigingen in optocht jUor twee muziekkorpsen en de artil- Tele te paard begeleid, door de stad. 'e ongeveer kwartier voor achten be- &°n de eerste groote uitvoering met een °Uverture voor orkest van Ant. Haver kamp, uitgevoerd door de Arnhem- ®°he Orkest-Yereeniging en gedirigeerd °°r den componist-zelven. Deze com positie werd met oorverdoo vend handge klap en luide bra vo's naar waardejgeschat. Eaarop volgde de uitvoering der uudere, nummers o. a. van de cantate Wolumbus", die mede met bijvalsbe- .uigingen werden begroet. „Columbus" ls ,een groote dramtische cantate voor s°H-mannenkoor en groot orkest, ge ïmponeerd door Heinrich Zöller (zegt re verslaggever van het Haagsche ^a&blad). „Text vom componisten" lezen Wj op het progiamma, hetgeen ons met oewondering vervult voor den kunste naar, die nevens benijdenswaardige mu- Zlkale talenten, blijkt te beschikken °Ver litteraire gaven. Ee leziDg reeds schenkt een eigen aardig genot. Hier en daar wat hoog dravend, boeit overigens het stuk door de poëtische kracht, de forsche grepen, de kernachtige taal. De kooren waren, vooral in de lage Partijen, goed. Zelfs m. i. uitstekend in de 5e acte van het le deel. Het minst 111 het slotkoor. De sopraanpartij, gezongen door me juffrouw Kempees uit Brussel, voldeed Zeer. In de hooge tonen was ze vaak Yegslepend. Mejuffrouw Kempees zingt de vrij zware partij met oogenschijnlijk veel gemak. Toch is het haar soms aan zien, dat sommige passages niet ponder inspanning worden gezongen. Schoon was zij in de opstandscène, waar Ze als antwoord op hetAufwerpt den Admiral ins Meer! van het koor, den 0ProerliDgen de les leest in deze forsche 8D'ophe „Nur über meine Leiche geht der Weg zu ihm Verrather ihr! Kleinmüthige Die ihr euch Manner nennt Und Memmen Seid, So lernet Muth denn durch ein Weib De bariton (Colunrbus), door Orelio JUot talent gezongen, is wel de dank baarste uit het stuk. Somwijlen over stemde het accompagnement den zang, vooral in den aanvang. Orelio, die reeds terstond door zijn zoo heerlijk sympa thiek geluid tot onverdeelde aandacht ujong, beviel mij het meest in het duo Uiet Felipa, doch ook in de opstand- 8ct'-ne deed hij veel genieten. Hoe mooi ^as ook zijn „Auf dennlichtet die Anker!" Rogman's partij was niet zoo omvang- lljk, doch daarom niet minder in de Vertolking. ,»Nur odes Meer sonst sell ich nichts" mnk mei. recht als een klok. Hoe zuiver, hoe klankrijk, hoe vol van toon 18 hetgeen Rogmans geeft. Oorverdoovend was het applaus voor ï'S.ent en artisten, toen ten slotte het wig, ewig sei sein Ruhm" met veel j^Phapf door het koor gezongen werd. eze balde was dan ook zonder eenige ,fc;8arve verdiend. JNa de pauze die zooals men denken an gretig werd benut kregen wij Leidens Ontzet" (tekst De tenor-partijen werden beide door Rogmans en de baryton-partijen door Orelio (Yaldez en Yan der Werff) ver vuld. Yan den eerste was zeer indruk wekkend het lied van den burger, die in vertwijfeling over den dood zijns kinds uitroept„Mijn kind, mijn eenig kindenz. Een storm van bijvalsgejuich werd als hulde gehoord. Orelio was ons weer zoo sympathiek in de partij van Yan der Werff, waar hij met kinderlijk vertrouwen op den Hemelvader, Dezen toebidt en met ge strengheid den moed inspreekt, doch tevens zijn lichaam aan hen biedt. Enkele gedeelten uit de koorpartijen heb ik aangestreept in mijn tekst boekje, als hebbende bijzonder de aan dacht getrokken. De drie basstemmen konden mij niet bekoren. Blijkbaar was hun de partij wat zwaar. Het slot van het 6e lied was ook niet geheel zuiver. Doch over 't geheel genomen, scheen men erg vol daan. Er kwam geen einde aan de betui gingen van sympathie met den dirigent, voor zijn uitmuntende leiding en niet minder ook voor de compositie, die veel schoons bevat. De begeleiding was hier voortreffelijk geweest. Tot slot: Wilhelmus van Nassouwe, van Nicolaas Beets, dat uitmuntend gezon gen werd en door het geheele publiek, van het begin tot liet einde, staande werd aangehoord. Na afloop vereenigde men zich in het Park, waar de stafmuziek van het 5e regiment infanterie het 2e vauxhall gaf. Laat in den nacht scheidde men. Richard Hollk zelf Schimmel), lloll dirigeerde tal en 'S U bekend, niet waar, hoe entvol deze toondichter den dirigeer- '°k hanteert. Mijnheer de Redacteur De verkiezing van 7 leden voor den Gemeen teraad is nabij. Wat zullen de Roomsch-Katholieken doen? Dit is eene vraag die op 't oogenblik niet liebt te beantwoorden valt, want men hoort verschillende zonderlinge berichten. De „vooruitstrevende liberalen" willen 3 of 4 R. K. en 3 leden van den werkenden stand in den Raad brengen de gematigde liberalen zeg gen, dat het rechtvaardig is, dat de 7 vaceeren- de zetels alle door R. K. worden ingenomeu; ja, zij gaan nog verder en verklaren zelfs dat het bilfjk zou zijn dat éen der Wethouders R. K. was. De z. g. socialisten schijnen verbroedering met R. K. en A. R. te beoogen. Wij beleven dus wel eene kentering op so ciaal gebied, vroegen de R. K. geheel geweerd, en nu zelfs 7 zetels tegelfjk aangeboden. Is grooter tegenstelling wel denkbaar? Nog eenswat zullen de Roomsch-Katho lieken doen Zullen eenige flinke mannen uit hun mid den opstaan en zich verkiesbaar stellen in het waarachtig belang onzer gemeente. Met alle reden kan verwacht worden, dat met het stel sel van uitsluiting der R. K. voor goed zal gebroken worden. Moge het in deze omstandigheden niet aan de rechte mannen op de rechte plaats ont breken U dankzeggend voor de plaatsing. Uw getrouw lezer, O. Een kindje uit de Blankenstraat in Amsterdam dat uit een fleschje met naphta, voorhanden in de woning der moeder, die een handschoenwasscherij heeft, een teug had genomen, werd naar het gasthuis vervoerd, maar het arme kind stierf spoedig na de opneming. Zaterdag-avond om zes uur is de ballon Koningin Wilhelmina in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam met groote moeite omhoog ge gaan. Hij slingerde door de boomen en ging dadelijk dalen. Het anker vatte een telefoondraad, die brakdaarna den nok van een huis aan de Wetering schans, waar het hield. De kapitein haalde de ballon in. Allerlei soort lieden drongen in de huizen om te helpen. Gelukkig was 't een serie platte daken De politie en de brand waar rukten aan. De politie deed een charge en maakte het dak schoon. De brandweer bemach tigde den ballon. De kapitein en de passagier, de heer Obreen, zijn veilig op het dak uitgestapt. De ballon is, nadat het gas was uitgelaten, weer ingepakt. Sedert enkele dagen is bij de Amster- darasche brandweer een zeer practisch werktuigje in gebruik genomen. Het is een klein electrisch gloeilampje, dat in het knoopsgat van de jas kan worden gedragen en gevoed wordt door een droge draagbare batterij. Het toestelletje is zeer doelmatig en moet hoofdzakelijk dienen om onderzoekingen te doen waar men niet met licht kan werken. B. v. wanneer ergens een gasontploffing heeft plaats gehad, kan men, zonder eenig ge vaar, met dit electrische lampje de ges- leiding onderzoeken. Telkens wanneer de brandweer uitrukt, wordt het toestelletj e meegenomen. In het IJ vóór het Westerhoofd te Amsterdam zijn gister-middag vier kin deren uit een roeischuitje te water ge vallen. Twee hunner werden de beide anderen verdronken. Het ongeluk was te wijten aan de onvoorzichtigheid der beide oudsten die op de bekende wijze met het bootje zoo sterk „wiegelden" dat het ten laatste omsloeg. Zondag 11. sloeg op het Bozenmeer tusschen Zuiderwoude en Broek in Water land een schuitje, waarin zich een man en twee kinderen bevonden, door een rukwind om. De man wist de kinderen te redden door zich schrijlings op den rand van de boot te zetten met de kinderen in zijn armen, tot zij door den heer De Oude, arts, uit hun nete- ligen toestand verlost werden. De hofstede van P. Yan Tatenhove onder Zaamslag is door brand vernield 12 paarden, 2 runderen enl kalf kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbe kend. Alles was verzekerd. Te Soest wilden eenige schoolkinde ren bij het naar huis gaan op een in vollen gangzijnden hooiwagen klimmen. Een 6jarig meisje had het ongeluk te vallen, en kreeg den zwaar beladen wagen over borst en been. Naar huis gébracht, stierf zij na eenige uren in de armen der radelooze moeder. Te Gronau staan sedert eenige dagen 4 der grootste fabrieken halve dagen stil, nl. die van de heeren G. van Delden, M. van Delden, Jordaan en Stroink. Wijl de Dinkel te Gronan bijna droog is, kan meu voor de stoomketels geen voldoende wateraanvoer krijgen. Welke buitensporige prijzen dezen zomer in Friesland besteed worden voor veevoeder, kan hieruit blijken, dat een kamp hooiland onder Terwispel, dat ten vorige jare verhuurd werd voor f 35, thans niet minder dan f323 heeft opgebracht. Zondag-ochtend te 5 uren is een 16- jarig jongeling bij het zwemmia in de Maas bij het Huis Ten Donck verdronken. Een paar uur later is zijn lijk opgevischt. Hij was met een kameraad gaan baden, en had zich te ver in de Maas begeven. Als men zegt dat op den avond van den dag waarop de hertog van York met prinses May in het huwelijk trad, zich millioenen door de straten van Londen hebben bewogen, om de fraaie illuminatie te bewondeien, dan wordt daarmede niet overdreven. Op sommige punten, b. v. bij de Engelsche Bank en bij 't Mansion Housewas het gedrang ontzettend, zoodat het te verwonderen is, dat niet honderden er het leven bij hebben gelaten, en het bij het in zwijm vallen van eenige dozijnen vrouwen is gebleven. Bij de illuminatie speelde het electrische licht een voorname rol. Bij hun aankomst op Tork Cottage wachtte liet prinselijk echtpaar nog een verrassing, die strikt geheim gehouden was. Zij waren al thuis, toen tot hun verbazing plotseling de eilanden en rot sen in de wateren van het park, de rustieke brug en het schuitenhuis ver- lieht werden aan een 50tal boomen om het huis hingen lampions te bran den, en er werd vuurwerk afgestoken. Het was een tooverachtige aanblik in het stille park. Hoe bier in water veranderde Een Bredaasch dienstmeisje komt de zer dagen bij een herbergier, met een paar kruiken en laat die vullen met bier. In den tuin zijn huzaren, wier traditio neel goed hart er toe dringt om even met het meisje te gaan schommelen, wat ze heel prettig vindt. Rood van pleizier komt ze met de kruiken bij hare mevrouw, doch het bier is in water ver anderd GEBOREN 8 Juli. Elisabeth Maria, dochter van J. van Katwijk en A. van Gent, Maasstraat. Susanna Sara, dochter van G. A. Kok en M. Mak, Singel. 10. Helmert, zoon van H. van Ravens en C. de Vlaming, Gasstraat. Annetje HendrikaBastiaantje, dochter van D. Holleman en A. J. Volkerts, Yisscherstraat. 11. Johanna, dochter van P. Bosman en P. Stolk, Hoogstraat. OVERLEDEN9 Juli. Helena van Deursen, oud 8 maanden, Nieuwe Singel straat. 10. Maria Catharina Henarika Looman, oud 3 maanden, Spinhuispad. Levenl. dochter van J. Muis en E. J. van der Vlies, Singel. Levenl. dochter van B. P. Ottolini en H. M. A. Cornelus, Broersvest. BEURS TE SCHIEDAM, 11 Juli 1893. Moutwijn f 8l/2. Verhandeld: f73/47/g. Stemming: Onveranderd. Spoeling. Vereeniging f 1. Berlijn, t Rogge, Juni/Juli Juli/Aug. Sept./Oct. (Slötk.) Spiritus Juni/Juli Aug./Sept. Rogge dadelijk. per Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Aug. Rogge, loop. md. Aug. Spirit. Juli/Aug. Sept./Oct. 10 Juli 146.— 148Y5 35.60 35.80 17.75 43.90 44.60 13.75 13.90 24.375 24.75 8 Juli 0-497/g New-York. Maïs Amsterdam. 10 Juli. Rogge op lev. vast 11 Juli 145.50 148Ï25 35.40 35.50 17.75 43B0 44.30 13.50 13.75 24.— 24.375 .0 Juli 0-49 s/8 per Oct. f 132, 133 per Maart f 135, 134, 133, 134. 11 Juli. Rogge op levering lager; per Oct. f132, 131, 130 per Maart f131, 130, 129, 130. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 10 Juli 1.54 M. 11 Juli 1.57 M. Per telegraaf. Londen kort f 12.12 Disc. 2i/i pCt. Parijs -48.127* 2'/2 Antwerp. -47.97y2 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 11 Juli. Op de veemarkt waren heden aange voerd 24 paarden, veulens, ezels, 500 vette runderen,1150 magere dito, 256 vette en graskalveren, 138 nuchtere kal veren, 2 schapen of lammeren, var kens, 136 biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: runde ren 1ste qual. 70 a c., 2de qual. 64 e., 3de qual. 58 a c., kalveren 1ste qual. 87Vj cent, 2de qual. 70 a 75 c. per kilo. Melkkoeien/140 a 200, kalfkoeien/150 a 220, stieren/60 a 130, graskalveren a—pinken/50 a 65, vaarzen/100 a 120, alles mager vee paardenƒ30 k 60. Op de botermarkt werden aangevoerd 87 8 en 66/16 ton, en 860 stukken a 7* kilo; prijs le kwal. ƒ56, 2e kwal. 52, 3e kwal. f48, per ll2 kilo 55 70 c. Het Zangersfeest te Arnhem. (Buitam veiaatvoordaljfkhaidi ram lataatta.) I) W Wisselkoersen te Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3