Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. 34 stemmen; artt. 20 en 21 zonder hoofde lijke stemming verworpen artt. 22 tot 62 met meerderheden, wisselendtusschen 33 en 35 stemmen aangenomen. Lord Salisbury heeft een rondschrijven gericht aan de leden van het Hoogerhuis, die tot zijne partij behooren, hen uit- noodigend vooral tegenwoordig te zijn in het Hoogerhuis de laatste week van Augustus, bij de tweede lezing van het home-rule-ontwerp. Lord Salisbury ziet dus blijkbaar geene verwerping hij eerste lezing tegemoet. De Times verneemt uit Bangkok, dat Siam kalm maar ferm den eisch des Franschen gezanten, dat totnogtoe Fransche kanon neer booten op den Me- nam zou toelaten, heeft afgeslagen. Mochten de Franschen des ondanks de rivier trachten op te varen, dan zouden de Siameezen verplicht zijn op hen te varen, Frankrijk voor de eerste oorlogs daad aansprakelijk latend. De corres pondent der Times spreekt ten stelligste de beweringen der Fransche regeering tegen als zouden de Franschen den ge- heelen linkeroever van den Mekong be zet hebbenhet Fransche volk wordt in dezen misleid. Schiedam, 14 Juli 1893. De Katholieke Vereeniging„De Grond wet" hield gisteren-avond de aangekon digde vergadering, die meer dan gewoon lijk door de leden werd bezocht. Er waren ruim 30 leden met het Bestuur vereenigd, waaronder verschillende oud leden van den Gemeenieraad en andere verdienstelijke mannen uit de katholieke ingezetenen dezer stad. Nadat de Voorzitter, de heer W. A. Beukers, de vergadering had geopend en de secretaris,de heer J.Th.Wittkampf, de notulen had gelezen, die bij applaus werden goedgekeurd, stelde de voorzit ter aan de orde de bespreking van het onderwerp waarvoor deze vergadering was bijeengeroepen, nl. de aanstaande verkiezing voor den Gemeenteraad. Alvorensdenleden gelegenheid te geven over dit onderwerp van gedachten te wisselen, werd hun medegedeeld dat bij het bestuur van „De Grondwet" een tweetal brieven waren ingekomen: De liberale kies vereeniging,, Schiedam" deelde mede, dat haar gewijzigd regle ment toeliet met de besturen van andei-3 kiesvereenigingen samen te werken. Zij zou Vrijdag 14 Juli tot het stellen van candidaten vergaderen en vroeg zoo tijdig mogelijk opgave wie de candidaten van „De Grondwet" zijn, teneinde te onder zoeken in hoever zij hare ondersteuning verdienen. Het antwoord werd inge wacht ten huize van den heer M. Horn Plantage ^Lange Nieuwstraat) alhier. De antirevolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" deelde mede, dat zij van plan was voor de aanstaande raadsverkiezing candidaten te stellen. In het vertrouwen dat „de Grondwet", het groot gewicht der zaak in aanmerking genomen, tot deze verkiezing zou willen medewerken, verzocht zij haar voor of op Woensdag 11. mede te deelen, welke candidaten gesteld of vermoedelijk gesteld zouden worden en of zij ook genegen zou zijn „enkele onzer candidaten" over te nemen. Verder deelde zij mede dat in hare vergadering besloten was zoo mogelijk eecige katholieke candidaten te stellen, ten einde aan het stuitend onrecht der tegenwoordige samenstelling van den Raad een einde te maken. Naar aanleiding van deze ingekomen brieven stelde de Voorzitter der ver gadering de vragen of wij bij de tegen woordige gedragslijn van onthouding moeten volharden de vergadering eigen candidaten zou stellen,of die van „Neder land en Oranje" overnemen of wel dat wij de kiesvereeniging „Schiedam" zou den steunen Deze vragen werden door verschillen de leden met weder-vragen beantwoord, nl. wat of in deze de meening van het Bestuur was. cd of het Bestuur ook eenige inlichting omtrent de bedoeling der andere kiesvoreeuigingen kon geven De Voorzitter verklaarde op de eerste vraag liever nog niet te willen ant woorden, omdat hij de vergadering ge heel vrij wilde laten in het uitspreken van hare meening en op de tweede vraag het antwoord schuldig te moeten blijven, omdat het Bestuur omtrent de bedoeling der betrokken kiesvereenigin- gen volstrekt niet was ingelicht. Over het al of niet deelnemen aan de aanstaande raadsverkiezing ontspon zich nu een warme discussie. Het voor en tegen van die deelneming werd breed uitgemeten, maar ten slotte stemden allen daarin overeen, dat de vergadering zich in elk geval van het stellen van candi daten moest onthouden. Het nemen van dit besluit belet den katholieke kiezers niet aan de verkiezing deel te nemen zoo betoogde men maar laat hen geheel vrij hun gewicht daar in de schaal te werpen, waar zij dit nuttig of noodig zullen oordeelen. Aldus toegelicht werd het voorstel van eenige leden, waarmede het Bestuur zich vereenigde, in rondvraag gebracht, en met algemeene stemmen aangenomen. Nadat dit besluit gevallen was, deelde de Voorzitter mede, dat het ook de meening van het Bestuur was, de ver gadering zich van het stellen van can didaten moest onthouden, tenzij zij ineens zeven katholieke candidaten zou stel len, waarop de katholieke partij te dezer stede, met het oog op eene evenredige vertegenwoordiging, recht zou hebben. Met het overgroots deel der leden was echter het Bestuur van meening, dat, waar het beslist onmogelijk bleek een zevental Katholieken te doen ver kiezen, het geen nut kon hebben, als er een twee- of drietal Katholieken in den Raad werden gebracht. Ten slotte werd door een der aanwe zigen nog de vraag gesteld, of de con tributie voor het lidmaatschap der Ver eeniging niet zou kunnen verlaagd wor den hij meende, dat het toetreden voor vele kiezers dan minder bezwaarlijk zou worden. Daarop werd vanwege het Be stuur geantwoord, dat de contributie zeker zou verlaagd worden, als door het toetreden van meerdere leden de toestand van de kas zou verbeteren, waarna de vergadering door den Voor zitter, onder dankzegging voor de goede opkomst, werd gesloten. In eene door 21 Leden bijgewoonde vergadering der Antirevolutionaire Kies vereeniging „Nederland en Oranje" alhier werden gister-avond tot candi daten voor de a. s. Gemeenteraadsver kiezing gesteld de heeren H. Dienske, C. van der Vlies, (Oostsingel), C. Klein, J. Tak, J. J. G. Nolet, W. A. Beukers. Het Bestuur werd gemachtigd met de zevende plaats naar bevind van zaken te handelen. Gisteravond ongeveer zes uur viel het 4-jarig zoontje van C. de Lange, in de Kethelstraat achter de woning, in het water. R. Velthoven, die het ongeluk bemerkte, begaf zich spoedig gekleed te water en bracht het kind, dat reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, op het droge. De genees- heeren L. van Pinxteren en J.Rutschy trachtten vruchteloos de levensgeesten weder op te wekken zij konden slechts den dood constateeren. Tot hoofd eener openbare school voor 1. o. te Rotterdam is benoemd de heer J. Stout, te Schiedam en tot onderwij zer aan eene school voor m. u. l.o. te Rotterdam, de heer W. L. van Vlaar- dingen, eveneens te Schiedam. Namens de door den gemeenteraad benoemde commissie voor de kennis- enquête is aan neringdoenden te Rot terdam eene circulaire gezonden, met het verzoek een 9-tal vragen, daarop ge steld, te beantwoorden, ten einde te kunnen beoordeelen of de Rotterdam- sche keimis van eenigen invloed kan zijn op neringen en bedrijven. De C. F. C. Kralingen heeft eene nationale wandelwedstrijd voor Amateurs over 50 Kilo meter op Zon dag 6 Aug. in den Prins Alexander Polder uitgeschreven. Deze wedstrijd belooft zeer belang wekkend te worden, daar vele bekende en goede wandelaars zich reeds opge geven hebben. Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijg baar bij M. J. Overeijnder, Lagedijk Kralingen en bij Joh. C. F. Heubel Dijkstraat 101, Kralingen. De Commissie, welke zich te Gouda geconstitueerd heeft, tot feestelijke vie ring van den verjaardag van H. M. de Koningin gaf Woensdag bij aanplak biljet aan de ingezetenen kennis, dat zij de medewerking verkregen had van een eere-comité, bestaande uit de heeren mr. A. A. Yan Bergen IJzendoorn, Bur gemeester, als voorzitterG. J. D. M. Riesz, majoor-garnizoens-commandant, H. W. G. Koning en J. M Noothoven van Goor, Wethouders, als leden. Te vens noodigt zij de ingezetenen uit, om, door geldelijke bijdragen, het welslagen van dit Oranjefeest, mede te willen be vorderen. Circulaires zullen hiertoe rondgaan. YLAARDINGEN, 13 Juli. Door de kiesvereeniging Burgerplicht zijn tot candidaten voor den gemeenteraad ge steld de aftredend» leden, namelijk de heeren J. DusseHorp A.Mzn., J. G. van Linden van den Heuvel, C. Moerman Jr., A. Pot en P. de Zeeuw Hz. MAASSLUIS. In de Woensdag-avond gehouden vergadering var. de vrijzinnige kiesvereening Gemeentebelang zijn tot candidaten gesteld voor den gemeente raad do heeren: A. van Rees en II. M. Dirkzwager, en de heeren W.H.de Meijer Jr. en J. Leverstein. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg in de afgeloopen maand f 8,377,047 in de eerst# maanden van dit jaar 1 52,590 711, dus belangrijk minder dan de helft der raming, welke 57,475,265 bedraagt. De opbrengst der vermogensbelasting ontbreekt nog in deze opgave. Bij de behandeling van de Provinciale Begrootingen in de Staten vergadering van Zuid-Holland zijn de subsidies aan de ambachtsscholen te Leiden en te Gorin- ehem verhoogd resp. tot f 2000 en f 500, het laatste op voorstel van den heer Seret. De opcenten voor 1894 zijn bepaald op 8 voor de grondbelasting (gebouwd en ongebouwd) en op 5 voor het per soneel. De zomervergadering der Staten is gesloten. Gisteren-voormiddag te elf uren is te Scheveningen aangekomen Z. K. H. Prins Waldemar van Pruisen. In twee rijtuigen reed de Prins en HDs. ge volg van het Staatsspoorwegstation naar het Oranje-Hotel te Scheveningen, waar voor Z. K. H. eii HDs. Moeder, Prin ses Heinrich van Pruisen, die den 18n dezer te Scheveningen wordt verwacht, twee villa's zijn bestemd. De Prins, een vierjarige knaap, zag er recht hupsch uit in zijn matrozen- costuum. Van het Hotel wapperde, naast de vaderlandscha driekleur, de Pruisische vlag. De Nederlandsche Maatschappij voor Geneeskunde zal op het internationaal geneeskundig congres te Rome worden vertegenwoordigd door de heeren dr. Godefroi te 's-Hertegenbosch en dr. Van Tienhoven te 's-Gravenhage. Woensdag-ochtend te 10 uren ver trok uit Amsterdam met een gehuurde stoomboot een groot aantal drankbe strijders en geheelonthouders, met het doel in de Zaanstreek een propaganda- tocht te organiseeren. Ongeveer 160 personen, waaronder een 40 dames, na men aan den propagandatocht deelmet ontrolde vaandels en de muziek aan het hoofd, ging men aan hoord van het met vlaggen en schilden versierde stoom bootje, Van den mast wapperde een reusachtige witte vlag met do woor den: „Sluit Schiedam!" Op den voor steven een evengroote blauwe vlag, waarop in wit de woorden geborduurd „Niet drinken, niet schenken." Aan den achtersteven ontplooide zich de Nederlandsche driekleur. De reizi gers ontvingen allen een liederhoekje, waaruit af en toe met begeleiding der muziekkapel een toepasselijk lied werd gezongen. Aan den steiger stond een nieuwsgierige menigte, en de propagan disten maakten hiervan gebruik om hun geschriften te verspreiden. Even voor het vertrek nam de heer Keizer, standszen deling, bet woord en herinnerde ei' san, hoe deze tocht hier te lande in zijn soort de eerste was. Hij hoopte, dat d# gevolgen zegenrijk zouden zijn, door iets bij te dragen tot bestrijding van den drankduivel. Onder het spelen van het Wilhelmus stak de boot van 'wal. Op hun tocht stapten de drank bestrijders te Zaandam af en wandelden van daar naar Koog aan de Zaan en Zaandijk. Door Wormerveer werd de afstand per boot afgelegd. Te Knollen dam werd halt gehouden. Als sprekers traden o. a. op de heeren C. Velthuy- sen, J. C. Van Rietschoten, A. J. Schreu- der, mej. Scholten, rabbijn J. A. M- Chumaceiro en J. B. Leguyt. Eenige ondernemende mannen hebben het denkbeeld opgevat om in den loop van den volgenden zomer te Amster dam een internationale tentoonstelling te organiseeren van al wat op het rei zen betrekken heeftinrichting van hotels, vervoermiddelen, reisbehoeften en al wat daarmede in betrekking staat- Het aangekondigde waterfeest van de Zangvereeniging Zang en Vriendschap te Haarlem had eergisteravond plaats. Gelijk reeds is medegedeeld, was het kolossale vaartuig smaakvol versierd. Niet minder dan 4000 vetglaasjes waren aan de buitenzijde aangebracht. Er was een flinke dansvloer en daarboven een zoldering van veelkleurige lampioDS. Langs de beide oevers was het zwart van menschen, die tot op de daken het eigenaardig schouwspel gadesloegen. Langzaam voet inen huiten de kom der Gemeente. De liedertafel zong in* tusschen nog een groot koor. Een oha-- smet, waarop de overwinning der liedor- tafel werd herdacht, werd verlicht door een bootje rondgevaren. Bij een stuk weiland werd eindelijk halt gehouden. Hier had de heer J.W- Merkelbach uit Amsterdam een „sciopti- con" opgesteld en vertoonde daarmede beelden betrekking hebbende op Zang Vriendschap. Eerst zag men de oprichters, vervol gens oud-Directeuren, den tegenwoordi' gen Directeur, den heer Robert, deu Voorzitter, den heer De Lanoy, de ont vangst der Koninginnen te Haarlem, het vorige jaar, toen de liedertafel het voorrecht had voor HH. MM. te zingeo enz. Bengaalsch vuur en vuurwerk werden bij afwisseling ontstoken. Een geanimeerd bal besloot het feest- Blijkens bericht van den directeur van het Geologisch Museum is het te IJmuiden op een diepte van 10 metm opgegraven gebeente, dat vermoed werd afkomstig te zijn van een mamraouthi een gedeelte van een walvisck, dat daar bedolven schijnt te zijn geraakt- Voor de wetenschap is het van gee° waarde. Het Nederlandsch Gasthuis voor be hoeftige en minvermogende ooglijders t* Utrecht heeft weder f250 ontvangen va'1 mej. M. M. te Amsterdam en een legaa groot f1000, van een dame, die vd langd heeft onbekend te blijven. Voor tabak was het jaar 1892 betor dan 1891, vooral voor Sumatra-taba waartoe veel bijdroeg, dat Amen weer kocht. Op de Nederlandsche ma'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2