Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. sticht onmiddellijk zal worden weer legd. Ten slotte geven wij den geachten schrijver toe, dat het verschil van straat, waar het Sint-Liduïna-klooster heeft gelegen en waar thans het Hervormd Weeshuis ligt, ons geenszins eene onover komelijke moeilijkheid toescheen. Waar zoovele redenen pleiten voor het kloos ter Leliëndaal, waar oorspronkelijke documenten, officiëele bescheiden en ge tuigenissen der oudste schrijvers ons naar dit klooster heenwijzen, daar zien wij geen bezwaar om te vermoeden, dat de naam van Bogaertsiraat voor dien van Achterweg heeft moeten wijken. Dit geval is in de geschiedenis van onze steden, ook van Schiedam, niet zeld zaam. En hiermede vertrouwen wij de „Sprok kelingen" nader te hebben toegelicht. Mocht de geachte schrijver ons met oorspronkelijke stukken of authentieke bescheiden van misvatting overtuigen, dan zullen wij volgaarne ons gevoelen afleggen zoolang dit echter niet ge schiedt, handhaven wij onze stelling: Leliëndaal of het Sint-Liduïna-klooster. G. A. M. Schiedam, 15 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, in aanmerking nemende dat het verbruikte water, zoowel voor ge woon huishoudelijk als industrieel ge bruik in de laatste dagen tot eene buitengewone hoeveelheid is gestegen, noodigen in het algemeen belang, allen die met hunne panden aan de drinkwaterleiding aangesloten zijn, dringend uit er streng op te doen toezien, dat in hunne woonhuizen of fabrieken geen water worde ver spild. Wij vernemen, dat er vooral Vrijdag en Zaterdag 11. in verscheidene gedeelten der stad gebrek aan water uit de water leiding is geweest, hetgeen voor een aantal fabrieken groot ongerief en schade heeft veroorzaakt. Ten gevolge van de daaromtrent in gebrachte klachten heeft het Dagelij ksch Bestuur besloten geen nieuwe aanslui tingen voor fabrieken toe te staan, zoo dat zelfs de werkzaamheden hij een in aanleg zijnde aansluiting moesten wor den gestaakt. Zou het vooral met het oog op onze industrie, niet verstandiger zijn geweest, wat zuiniger te zijn met het water dat gebruikt werd om de Warande en Wester kade na het afbreken der kramen en tenten te besproeien? In de vergadering, door de liberale kiesvereeDiging „Schiedam" gisteren avond in „Musis Sacrum" gehouden, die door 73 stemgerechtigde leden werd bijge woond, had de stemming plaats over de candidaten,dievoor de aanstaande gemeen- De pinken worden weder vereenigd, de poot kraakt en de tafel wipt op. Geef mij antwoord Osiris. De tafel gaat langzaam naar boven, de ge neraal telt liardop. Een twee drie vier vjjf zes- zeven acht De tafel aarzelt. Negen Zjj aarzelt weer. Tien -- de tiende letter van het abc. J. roept men in koor. Iedereen zoekt den naamJan Jacob Jules 1 Alles hangt van de tweede letter af, gaat Mijnbeer Dorilas voort, wij moeten ook de tweede weten. De tafel beweegt zich opnieuw. Ee n twee drie vier vijf is dat alles Zes. Nu is 't uit. Dus een F. J. F., wie heet er J. F.? Een sympathiek lachen breekt van alle kanten los. Dan zal ik het maar zeggen, roept de ver schrikkelijke generaal. Marthe snelt op hem af en heel onschuldig: Ach als ik U bidden mag Dan zal ik het zachtjes zeggen. Hijtl keert zich naar Mijnheer Parodi en fluistert wat aan zjjn oor dat hem niet wei nig schijnt te verbazen. tcraadsverkiezingen op het grostal wa ren geplaatst Daarvan verkregen de heeren C. Bergsma, (aftr. lid) 39 J. W. J. van Harwegen den Breems, (aftr. lid) 51 M. Elzevier Dom, (aftr. lid) 56 H. R. M. A. van Gent, (bedankt) 4, J. Loo- puyt, (aftr. lid) 51 J. J. G. Nolet, (bedankt) 3 Jobs. Plooy, (bedankt) J. H. Ris Hzn., (bedankt) 19 Mr. H. J. Schuurman, (aftr. lid) 61 G. W. Snel, (bedankt) J. Tak, (bedankt) 4 W. F. Tak, 46; J. H. van Westendorp JDz., 55en. W. A. J. Wittkampf, (bedankt) 4. Verder waren nog uitgebracht op de heeren H. Dienske, C. Klein en C. van der Vlies, allen candidaten van „Ne derland en Oranje", resp. 7, 9 en 3 stemmen, op den heer P. Loopuyt, (be dankt) 25 en op den heer A. van Buy- sen, 53 stemmen. De personen, achter wier namen be- danlet staat, hadden vóór of staande de vergadering, te kennen gegeven, niet in aanmerking te willen komen, o. a. de drie katholieke candidaten de heeren H. R. M. A. van Gent, J. J. G. No- let en W. A. J. Wittkampf, die mede op het grostal waren geplaatst. Aldus bleken tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad te zijn gekozen de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems (aftr. lid)M. Elzevier Dom (aftr. lidl J. Loo puyt (aftr.lid), mr.H.J.Schuurman, (aftr. lid), W. F. Tak, J. H. van Westendorp J.Dzn. en A. van Buysen. Hieruit volgt, dat de heeren C. Bergs ma, J. Tak en J. H. Ris Hzn. niet voor eene vernieuwing van hun mandaat in aanmerking komende heeren Tak en Ris, omdat zij, zooals blijkt, hadden be dankt; de heer Bergsma, omdat hij blijk baar niet meer in voldoende mate het vertrouwen van de ter vergadering aan wezige kiezers bezat. Ondei de bewoners van Feyenoord circuleert een adres aan de directie der „Rott. Tramweg-Mij.," houdende het verzoek tot invoering van overstap- kaartjes a lOcents naar de lijnen Beurs Park en Beurs-Hoflaan. (M.) Ruim 70 genieten groen vlas is door drie vlasboeren te Rockanje aange kocht om in deze gemeente te laten verwerken. Gelukkig voor don arbei denden stand, die thans uitzicht heeft op werk in den a. s. winter. Met het plukken is reeds een begin gemaakt en de werkzaamheden zullen dus weldra een aanvang nemen. De koopprijzen loepen nogal uit elkaar, en variëeren van f 100 tot f 200 per gemet. De boonenteelt in 't Westland, welke nog kort geleden zeer slecht stond, be gint er nu geheel anders uit te zien. Yooral de regen van de laatste dagen heeft zeer veel goed gedaan. Wel is waar zijn zeer veel hoeken als geheel verloren te beschouwen, doch er zijn ook geheele veldensnij-en piïnsesseboonen,die Het zij zoo, het is goedik zal het ant woord controleeren. Henri is verrukt. Osiris bedriegt zich im mers nooit. Men verlaat de praatzieke tafel en ter- wjjl de geprekken vroolijk hervat worden, gaat Mijnheer Parodi met zijn dochter naar den luitenant van de genie Marthe, zegt hij met een aanmoedi gend lachje, ik stel je Mijnheer Jules Farge voor. Het is morgen. In een hoekje van den sa lon praten zjj samen, zij-dieeft haar museum kleedje aan en hand in hand blaken z\j van geluk. Marthe, wat zijn wij die tafel niet ver schuldigd Ja! Jules, antwoordt zij, met een over heerlijke lach, maar je begrijpt toch dat ik met mijn voet eventjes op de poot gedrukt heb. Fidelius. Parijs, 5 Juli 189i). nu zelfs zeer mooi staan, Er mag dus geen overvloed zijn, gebrek is er even min. Het spreekwoord: als het kermis is, komen de kramen, kan met recht ook hierop worden toegepast. SCHIPLUIDEN. Door deR. K. kies- vereeniging Plicht en Hecht alhier zijn in de eergisteren avond gehouden ver gadering met algemeene stemmen als candidaten gesteld de heeren N. v. Wijk en J. van der Knaap, aftredende leden en wethouders der gemeente. MONSTER. De aftredende leden van den Raad onzer gemeente zijn de heeren A. v. d. Kuatp, M. S. v. d. Hark en J. M. Reincke, van welke de laatste, ook opnieuw candidaat gesteld, te kennen heeft gegeven, niet wederin aanmerking te willen komen. HH. MM. de Koning en Koningin van Saksen worden Maandagmiddag te Scheveningen verwacht. De aartshertogin Josepha van Oosten rijk zal Hunne Majesteiten niet verge zellen, maar eerst eenige dagen later komen. De Minister vanBuitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van Harer Majes- teits gezant te St. Petersburg, in Rus land een dubbel tarief van invoerrechten is ingevoerd. In verband daarmede zullen - van het oogenblik af dat het maximum-tarief op eenige mogendheid zal worden toe gepast bewijzen van oorsprong wor den vereischt van goederen, afkomstig uit landen, welke, zooals Nederland, in het genot blijven van het vroegere, thans minimum-tarief. Omtrent die bewijzen van herkomst bevat het Journal de St. Petersbourg voor schriften. De miliciens van de lichting 1892 worden heden in het genot van onbe paald verlof, naar hun haardsteden terug gezonden. Zij, die den wensch te kennen hadden gegeven, om op eigen kosten naar huis terug te keeren, zijn reeds gister-mid dag vertrokken. Uit Disse De bloembollenoogst is nagenoeg af- geloopen. De bollen zijn nu in de schu ren gebracht. Het gewas is in het al gemeen goedhet warme voorjaar was oorzaak, dat de groeitijd vroeg intrad, wat aan den omvang van de bol (waar- het toch voor den handel op aan komt) goed te zien is. De prijzen zijn ten gevolge van groo- ten voorraad wel wat gedrukt, en be halve voor Crocus, ongeveer 25 pCt. lager dan verleden jaar. Op Woensdag den 2aen Augustusi zal het Leger des Heils weer een veld- dag houden, en wel een Westervelddag, op het landgoed Vogelenzangdaartoe wederom welwillend in gebruik afge staan door jhr. Barnaardt. Deze Wester-velddag zal hoofdzake lijk zijn voor personen uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, uit welks deelen dien dag extra-treinen zullen loopen. De heeren Lagus, lid van de Vereeni- ging voor den boekhandel, en A. Tem plier, president van de club van den boekhandel, beiden te Parijs, zijn door H. M. de Koningin-regentes benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, en zulks ter erkenning van de medewerking, door hen verleend bij de laatst gehouden boekhandeltentoonstelling te Amsterdam. De Nederl. Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid telt 26 departe menten, waarin 1552 leden, 79 donateurs, 14 donatrices, 34 bijzondere leden en 31 honoraire leden. Sedert eenigen tijd worden te Amster dam valsche postwissels aangeboden, die van echte niet te onderscheiden zijn en dikwijls worden uitbetaald. Alle chefs van de bijkantoren aldaar hebben op dracht gekregen, goed toe te zien. De adresbeweging in zake de onder havige wijziging der pensioenwet, in het leven geroepen door de Vereeniginj van Rijkstelegraaf ambtenaren te Amster dam, ondervindt sympathie alom in den lande. Uit 24 plaatsen werd bericht ontvangen, dat in het geheel 129 adres sen met 2638 handteekeningen aan Z. E. den minister van financiën zijn inge zonden. Valsche postzegels! Bij een drukker te Amsterdam is op last van den officier van justitie huis zoeking gedaan. De heer S. uit Zutfen, te Amsterdam kantoor houdende, had n.l. herhaaldelijk brieven gepost, die met valsche postzegels waren gefran keerd. Op zijne mededeeling, dat hij de zegels van voornoemden drukker had gekocht, zonder te weten of zij valscb waren of niet, heeft de huiszoeking plaats gehad met welk resultaat is ons vooralsnog onbekend. Nader vernemen wij, dat de bedoelde drukker wederom een effecten maker heeft aangewezen als de man van wie hij de postzegels gekocht heeft. Het plaD tot oprichting van een Room- schen Werkliedenbond naast den reeds bestaanden „Volksbond", (president de lieer Passtoors)begint reeds tot uitvoering te komen, voor zoover het aartsbisdom Utrecht betreft. In Zwolle zijn Zondag jl. de presi denten der verschillende werklieden- vereenigingen en daarmede verwante vereenigingen van het aartsbisdom Utrecht vergaderd geweest, om te trach ten een bond van genoemde vereenigingen tot stand te brengen. Dr. H. J. A. Schaep- man werd bij acclamatie tot voorzittel' der vergadering benoemd. De vergaderden kwamen overeen een tiental artikelen vast te stellen, die na de goedkeuring van de verschillende besturen en van de leden der vereeni gingen verworven te hebben, ten grond slag moeten dienen voor de statuten en het huishoudelijk reglement van den op te richten bond. (54) Te Grosthuizen (N.-lloll.) is, bij een zeer kort onweder, de bliksem geslagen in de boerderij van den heer J. Leeuw- Door spoedige hulp wist men te voor komen, dat het perceel geheel in asch werd gelegd. Bij het hevig onweder, dat gisteren in den namiddag boven het dorp Schim- mert woedde, werden in het gehucht Oensel 4 stuks runderen van den land bouwer Pluymakers door het hemel vuur gedood. Het koemeisje kwam met den schrik vrij. Bij het hevige onweder, dat Donder dag namiddag te Osch woedde, is eene vrouw in het Schaiksche veld door den bliksem getroffen en aan de beenen verwond, die blauw gekleurd en als verlamd waren. Onder redactie der heeren P. van der Meulen en A. J. Schreuder is te Leeu warden het eerste nummer verschenen van het orgaan der drankbestrijding1 Sluit Schiedam.! De kampioen op dit ge bied, ds. C. S. Adama van Schelteroai is weder het eorst aan het woord, ter wijl de verdere inhoud van het blad getuigenis aflegt van het ernstig streven dar redactie, om de groote volkszonde kra«htig te bestrijden. De afdeeling Deventer van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht heel besloten, deel te nemen aan de provin ciale meeting voor het kiesrecht-ontwerp Tak, op 23 Juli te Zwolle te houdern en daartoe een tocht naar Zwolle pel stoomboot te organiseeren, waaraan ongü veer 250 personen uit Deventer on om streken zullen deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2