Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4642. 1$uveau £boo$$txaai 317. EERSTE BLAD. De Poolsche Banneling. 16de Jaarg. Zondag 23 Juli 1893. Een politiek tooneelspel. Feuilleton. ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers t' 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Do afgeloopen week heeft ons de be ëdiging van den strijd bij de Gemeen teraadsverkiezingen gebracht. De stern- mis heeft uitspraak gedaan en over het '°t der aftredende raadsleden beslist, en straks, op den vastgestelden datum 1,1 de maand September, de nieuwgeko- leden zullen zijn beëedigd, zullen "je stedelijke colleges weder voltallig Zljn. Voltallig ja, zullen ze zijn, maar gullen ze naast de kwantiteit ook in d(- kwaliteit der leden gewonnen heb ben? Dit is eene vraag, die slechts voor l®der college in-'t bijzonder, met volko men kennis van plaatselijke toestanden, *au worden beantwoord. Zeker is 't, bat men er vele „nieuwe gezichten" zal Zlen. Men heeft het hier en daar niet gander succes beproefd, „nieuw bloed" 111 den Raad te brengen. En ook Schie dam heeft ons een eigenaardige proeve van inspuiting van nieuw raadsbloed te zien gegeven. Van liberale zijde werd de raadsver kiezing van 18 Juli 11. sedert lang v"orbereid. Zij werd voorafgegaan door enne „omwenteling" in de kiesvereeni- S'ng „Schiedam," die een grooten in vloed op den loop" van zaken heeft uit geoefend. Het was toch sedert lang bekend, dat er groote plannen voor de •luli-verkiazingen waren ontworpen. De ëstandigheid dat de hoofden der op positie-partij in den Raad tevens de bestuursleden waren van do liberale kiesvereeniging „Schiedam," gaf eeni- gen grond aan het loopend gerucht, dat 'oen van liberale zijde trachi en zou, bij 'Ie Juli-verkiezingen de Burgemeesters- Portij in den Raad te verzwakken, door haar van de meest vooruittredende elementen te berooven en de oppositie fractie met nieuwe krachten te verster- i) „Waarde Sigismund. „Hebt gij u wel ooit uw vriend voorgesteld ich yoor y ju leven latende binden door de 'edige banden des huwelijks, en zijn vrijheid, vaarop gij altijd zoo ijverzuchtig waart, neer liggende ;.an de voeten eener vrouw Wanneer le vreemde gedachte zich aan u inocht heb- e" opgedrongen, dan hebt gij die zeer zeker erworpen als het onwaarschijnlijkste van alle •'waarschijnlijkheden. Welnuglimlach niet, 'e hypothese is thans geheel overeenkomstig waarheid. De losbol, wiens beuzelachtige rei 1 ?or§elooze jeugd hem zoo slecht voorbe- le tpt deze ernstige handeling, gaat trom sli'V- b dacht mij te dwaas om zulk eeu be- ssing te nemen na rijp overleg en te eerlijk er luchthartig over heen te stappen en het ken. Daarop volgde de strijd in den boezem der kiesvereeniging „Schiedam." Die strijd, in zijne uiterlijke vertooning een worsteling tusschsn het verouderde liberalisme en het nieuwe radicale element, waarbij het eerste het onderspit moest delven, had blijk baar, in licht der posterieure feiten, zijn ontstaan aan andere, meer ingrij pende oorzaken te danken. Met eeni- gen grond mag men vermoeden, dat het stuk 't welk in de kiesvereeniging „Schiedam" werd afgespeeld, vooraf be hoorlijk was ingestudeerd, en dat zich daarbij de invloed van zekeren regisseur, die gewoon is de executanten naar zijn wil te plaatsen, in hooge mate heeft doen gevoelen. Heeft het in de uit voering wellicht eenigszins gefaald, het is zeker niet de schuld van hem, die de rollen met zooveel talent had verdeeld, maar het moet veeleer geweten worden aan gebrek aan medewerking hij hen, op wier hulp men voor ditmaal vast gerekend had, doch die ook nu weer onwillig bleken, de hun toebedeelde rol te vervullen. Het eerste bedrijf van het nieuw oor spronkelijk tooneelspel, door een dienst vaardige hand voor de kiesvereeniging „Schiedam" geschreven, werd uitgevoerd in de kleine concertzaal van Musis Sacrum" op den 30 Juni 1893 en het tweede bedrijf speelde drie weken later terzelfder plaatse; het derde bedrijf verplaatst ons deels in de trouwzaal van het raadhuis aai de Markt en deels in het nieuwe, gymnastieklokaal aan de Buitenhaven en het vierde bedrijf speelt zes weken later in de raadszaal dér gemeente Schiedam. Opmerkelijk is het dat hij die dit stuk met. zooveel talent ontwierp, daarbij een der betrokken partijen een eigen aardige rol had toebedeeld. De Katho lieken waren bestemd bij dit politiek tooneelspel als figuranten op te treden. Zeer grootmoedig werd hun verzocht weder aan het verkiezingswede deel te Van 1—6 regels f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan kwam u voor, als ware ik veroordeeld om een ouden vrijer te worden. „Door welke omstandigheden ik er toe ge bracht ben mijn vrijheid prijs te geven Later zult gij dit weten, want aan uw vriendschap zal ik mjju ge Ink mededeelen en gij zult mij gelukwenschen, wanneer gij den naam zult kennen van haar, die weldra alle zegeningen des hemels over mijn huis zal brengen. Ojj kent haar. Het is dus onnoodig, dat ik u een portret schilder, welks getrouwheid het niet vrijwaart voor de verdenking van overdrijving wanneer dusdanig portret het werk is van een verliefd jongmensch. Hoe hoog gij ook moogt zweven hoven alle menschelijke zwak heden, toch zult gij mij mijn geluk benijden, wanneer gjj weet, dat ik Helena Salinska huw uw gevoellooze deugdzaamheid, welker zelfge noegzaamheid door niets is te storen, zal u echter niet beletten de gevoelens, waarvan injin hart vol is, te begrijpen en medelijden gevoelend voor de zwakheden van nederige stervelingen, zult gij mijn keuze toejuichen. Binnenkort ontvangt gij nadere berichten, want er is bepaald, dat gij mijn getuige zult zjjn wij, zij en ik, rekenen op uik heb behoefte aan uwe tegenwoordigheid, opdat niets aan mijn geluk ontbreke. „Uw vriend, „Ladislas Pokoski." nemen. Der Katholieke vereeniging „De Grondwet" werd opgave van hare can- didaten gevraagd. Zij had die slechts in te zenden ten huize van den heer Horn, waarschijnlijk omdat de heer Horn, die zich als tooneelcriticus een bekende reputatie heeft verworven, het best kon beoordeelen of zij voor het bedoelde werk geschikt en in staat waren. De kiesvereeniging„Schiedam" zou dan overwegen of en in hoever zij die candidaten kon steunen.Vermoedelijk zouden zij zich omtrent haar nieuw pro gram moeten verklaren en eene politieke geloofsbelijdenis afleggen. Yiel dit exa men naar wensch uit, dan zouden zij door „Schiedam" worden overgenomen, en het gevolg zou dan zijn, dat een twee- a drietal Katholieken als figuranten in het poli tieke tooneelspel zouden optreden. Want een actieve rol te spelen, zou hun niet worden toegestaan zij zouden bij het stuk mogen figureeren, er zekere kleur en cachet aan geven, maar de actie zou huiten hen om plaats liehhen. Het is zeker niet te verwonderen, dat de Katholieken zich tot zulk een rol niet hebben willen leenen. Van de partij die hen voor vier jaren geen enkelen zetel in den Raad gunde, omdat naar den zetel van een barer corifeën door de schromelijk misdeelde katholieke partij slechts met den vin ger was gewezen, mocht zij zeker zulk een schijn-gunstbetoon niet aannemen. Wanneer de deelneming der Katholieken aan het gemeentebeheer eerlijk bedoeld, oprecht begeerd werdwaarom gaf de libe rale oppositie inden Raad dan geen gevolg aan haar aanvankelijk voornemen oir. en bloe af te treden, dan hadden wij een groote raadsverkiezing, een nagenoeg geheele vernieuwing van den Raad gehad, waarbij den Katholieken de gelegenheid kon worden gegeven in <jjön Raad weder te keeren tot het getal waarop zij met recht aanspraak kunnen makennu werd hun slechts de kans geboden met een drietal hunner mannen in den Raad Zoo luidde de brief, die mij zoo even was ter hand gesteld ik las hem tot tweemalen over en liet hem toen op tafel vallengedu rende geruimen tijd bleef ik in mijn overpein zingen verdiept, met verstrooide blikken de eerste sneeuwvlokken volgende, die de straten in Warschau wit kleurden. In Ladislas' oogen was ik een koud, harts tochteloos wezen, ternauwernood in staat om den hartstocht van anderen te begrijpente midden van de vele ernstige zorgen, die mij bezig hielden, was geen plaats voor de ge voelens des harten. Hoe weinig kende hij mij. Hij wist niet,dat de tijding van zijn huwelijk weder de hevigste smart mijns levens verlevendigde dat ik Helena bemind had, dat ik haar nog lief had met al de kracht mijner ziel, dat ik, van haar afziende, het zwaarste offer bracht, dat mij door het noodlot kon worden opgelegd. Beu innige vertrouwelijkheid had haar vader eu den mijnen vereenigd, en hun vriendschap was reeds vroeg op hun kinderen overgegaan. Hoe dikwjjls, terwijl zij inet elkander spraken over Polen's lotgevallen, hadden wjj met elk ander gespeeld in den tuin of in de schaduw van den grooten boom 1 Hoe dikwijls hadden wij niet te zamen die versterkende lichaamsoefe ningen gehouden, door welke men toenmaals de jongelieden van beider geslacht gewende aan de grootste vermoeienissen 1 Wij hadden geleerd elkander te waardeeren en een dier genegenheden gesloten, die blijven bestaan in eene rol te vervullen, die met den naam figuranten i.iet ten onrechte wordt aan geduid. Nog eenshet was o. i. van de Katholieken goed gezien, dat zij zich tot die rol niet hebben willen leenen. Zullen zij ooit weer tot het gemeentebe- heer worden geroepen, dan moet het zijn op eerlijke, loyale wijze, met bet gegrond vooruitzicht dat hun een billijker beje gening zal ten deel vallen dan hun vóór het jaar 1889 in den Raad weder voer met de zekerheid dat zij daar eene positie zullen innemen, die hen in staat stelt in vereeniging met andere welgezinden aan het welzijn der gemeente krachtig te arbeiden. Zoolang hun dat vooruitzicht niet wordt geopend, zoo lang hun die zekerheid niet kan wor den gegeven, behooren zij te volharden hij de onthouding die hun door den loop der feiten als van zelve wordt opge legd. Eene staatkundige partij de ver antwoordelijkheid te doen mededragen voor een toestand, waaraan zij onmach tig is iets te veranderen, is haar een rol toebedeelen, die aan den figurant in het tooneelspel doet denken. 22 Juli '93. De verhouding tusschen Frankrijk en Siam blijft nog altijd zeer gespannen. Donderdag-ochtend is Frankrijks ultima tum in handen gekomen van den Fran- schen consul-generaal te Bangkok die het vermoedelijk nog denzelfden mid dag aan de Siameesche regeering heeft overhandigd, zoodat de termijn van 48 uren heden-avond afloopt, en Siam uiter lijk Zondag-ochtend moet antwoorden. Le Myre de Villers, die als buitenge woon gezant door de Fransche Regeering met uitgebreide volmachten naar Siam is gezonden, passeerde verleden Zondag Port-Said. Hij zal te Singapore aan boordg aan van een der Fransche oorlogs- weerwil van alle wisselvalligheden des levens. Hoe zou het mogelijk zijn geweest, dat ik haar niet bemind had, ik, die in haar alle eigenschappen zich zag ontwikkelen, die zoo zelden in éen persoon vereenigd zijn en elkan der als het ware schijnen uit te sluitenzjj bezat alles wat kon bekoren eu verleidenzij bezat zoowel datgene wat eerbied, als dat wat bewondering afdwingt; ik was onder de be- toovering van de zeldzame verhevenheid van haar hart, zoowel als onder die van de vroeg tijdige ontwikkeling van haar verstand. Zij was reeds tot jong meisje opgegroeid, toen de gebeurtenissen ons scheidden, doch de herinne ring aan haar was mij overal gevolgd en, wan neer het mij had mogen gegeven zjjn haar nogmaals te ontmoeten, hoe trotsch zou ik geweest zijn op haar ontwikkeld verstand, welks invloed een ieder ondervond, op haar schoonheid, aan welke een ieder hulde b e- wees 1 Ik kende slechts éen hartstocht buiten dien, waarvan zjj het voorwerp was, of liever, de liefde die ik voor haar gevoelde vereenzel vigde zich met die voor ons vaderland, want reeds vanaf mijn wieg had ik Polen leeren beschouwen als het einddoel van mjju heilig ste gevoelens. Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1