BURGERLIJKE STAND. Zeetijdingen. Cargalijsten. Handelsberichten. (Slotk.) Spil'itus/^VseUpt' Keulen. Parijs. Hamb. iuren, die de tiend te Udenhout zouden gaan halen, posteerden zich een groote honderd Udenhoutsche boeren op de grens van Oostei wijk om genoemde tiend- mners te ontvangen; en had de lievige regen laatstbedoelden niet naar huis gedreven, dan was dit waarschijnlijk toch door de hoeren uit Udenhout wel bewerkstelligd. Te Sprang zijn wegens voorgevallen en geregeldheden samenscholingen ver eoden na 9 uur 's avonds mag men er IQet niet meer dan 3 personen bijeen °P straat komen. Te Boxmeer trachtte men Zondag-och tend ir. te breken in de hewoondè villa Van den heer Yan der Drift, doch we gens de solide sluiting moest men het Werk staken en bleef liet hij het ver nielen van het hekwerk. De daders zijn herkend. Bij een hevig on weder, dat Vrijdag nacht in Zuid-Limburg woedde, is te Bunde een meisje door den bliksem bin nenshuis doodgeslagen. Aan de grens te Station-Vlodrop zijn Russische landverhuizers, zonder mid del van bestaan, aangekomen. Zij werden door de maréchaussees uit den trein Verwijderd en over de grenzen gezet. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 25 Juli, des namiddagsten kwartier vóór twee ure. Afwezig de heeren Brillenburg, Yan Erpecum, v. d. Schalk, Roelants, Knap pert, Ris, Tak en Bergsma, de vier laatsten met kennisgeving. Na vaststelling der notulen werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder een nader adres van de directie der Stearine-kaarsenfa- briek „Apollo" over den afstand van grond aan de Buitenhaven en twee rapporten van den gemeente-architect over de oprichting van een volksbad huis en schoolbaden met een teekening van een volksbadhuis. De heer Maas, die verzocht had na de mededeeling van de ingekomen stuk ken het woord te mogen voeren, ver klaarde nu, dat het gedrukt verslag der handelingen van de laatstgehouden zitting van den Gemeen ter aaad, hem aanleiding gaf tot een paar opmerkin gen. Vooreerst bestreed hij de opmer king van den voorzitter, dat de uit voering van liet groote waterverver- schingsplanSchotel alleen zou zijn tegengehouden door het benoemen van de raadscommissie voor de Wa- terverversching; en ten andere pro testeerde hij tegen de wijze waarop de heer Tak alstoen over de benoe ming en de werking van de cholera- commissie had gesproken. Deze uitlatingen van den heer Maas gaven aanleiding tot heftige discussie tusschen den Voorzitter, die zijn groot Waterververschingsplan als het eenig mogelijke aanprees, en den heer Maas, die de onuitvoerbaarheid van het „prach tige planSchotel" wegens de enorme financieele gevolgen aantoonde. Nadat deze discussio, waarop wij na der terugkomen, ten einde was gebracht, Werden eenige ontwerp besluiten tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1893 goed gekeurd. De vaststelling van het kohit r der pl. dir. bt lasting naar het inkomen werd uitgesteld tot de volgende vergadering °p verzoek van den heer Schuurman, die in zijne hoedanigheid van voorzitter der betrokken raadscommissie mede deelde, dat de commissie dit uitstel wen- achelijk achtte, omdat zij over de recla mes van eenige adressanten eerst over morgen uitspraak zal doen. Het bezwaarschrift van J. Prins tegen mjn aanslag in de pl. dir. hel. naar het inkomen, dienst 1892, werd afge wezen, omdat het niet binnen den bij de verordening bepaalden tijd is ingediend. Der firma Stolk en Fliehe werd in gevolge haar ingekomen adres onthef- 'ieg van pl. dir. bel. over G maanden l°t een bedrag van f7 verleend. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad op het ingekomen adres van de directie der stearine-kaarsenfabriek „Apollo" om tenietdoening van haren aanslag in den hooldelijken omslag of pl. dir. bel. ingevolge een advies van den heer Oppenheim, afwijzend te beschikken. De Raad besloot ingevolge het advies van B. en W. liet in het adres van den heer J. Roetman vervatte aanbod van afstand van grond tot den prijs van f25, ter verkrijging van eene betere rooi lijn aan de Kreupelstraat, aan te nemen. Ten aanzien van het adres van den heer J. W. Schippers te Ylaardingen stelden B. en W. voor, acht gevende op het heden ingekomen nader adres, de voorwaarde in sub. 3 der erfpacht zoo te wijzigen, dat adressant met inacht neming der bestaande voorschriften, het pakhuis „Java" ook zal mogen gebrui ken voor het door middel van stoom zuiveren en raflineeren van olie. liet ontwerp-besluit regelende den grondslag voor de pensioenen en wacht gelden der gemeente-ambtenaren werd na eenige redactie-wijzigingen vastge steld. Het zal gedurende 14 dagen voor de belanghebbenden ter visie worden gelegd. Het voorstel van B. en W. om te voorzien in het gebrek aan plaatsruimte op de 2e en 3e openbare kostelooze school, door uitbouwing van laatstbe doelde school (Brouwer) werd aange nomen, nadat de Voorzitter op de vraag van den heer De Groot of het hoog bedrag (voor f 8700 schoolbouw en f800 voor meu belen) ook aanleiding vond in eene bij zondere inrichting, had geantwoord dat er niets bijzonders bij was bedoeld. B. en W. werden tevens gemachtigd over te gaan tot het vaststellen van het be stek teneinde aanstonds tot den bouw te kunnen overgaan. Na eenige discussie was men het algemeen eens, dat deze buitengewone uitgave motst gedekt worden door buiten gewone inkomsten en dat dus de op brengst van den landverkoop aan den heer Jurgens te Oseh (f 30.000) daar voor het eerst zou worden aangewend. De hoer Dom verzocht den Baad de bestemming van het resteerende bedrag nog niet aan te wijzen, daar het bij de aanstaande begrooting blijken zou dit bedrag voor meerdere buitengewone uitgaven noodig zou wezen. Het door B. en W. ingediend gewij zigd leerplan der Burger-Avondschool, gaf stof tot breede discussie. Het voor stel om aan de Burger-Avondschool te verbinden een cursus in vreemde talen, vond van verschillende zijde afkeuring, ook vooral daarom, omdat die cursus dan te veel op den leest van het mid delbaar onderwijs zou geschoeid wor den. Die cursus, meende men, behoorde bij het lager onderwijs tp blijven en zou het best in aansluiting bij de school Tijl kunnen opgericht worden. Ook meende men, dat waar er hier gelegen heid tot het aanleeren van vreemde talen bestaat, men niet zoo vlot een som van f 1300 voor het oprichten van bedoelden cursus kon toestaan. De heer Maas belichaamde deze ge dachte in een voorstel om: le te beslui ten geen cursus in vreemde talen aan de Burger-Avondschool op te richten 2e de comm. van toezicht op het lager onderwijs uit te noodigen, een rapport met kosten-berekening uit te bren gen, of aan de schoolTijl een cursus in vreemde talen kon worden opgericht. Dit voorstel word aangenomen met 10 tegen 3 stemmen (de heeren Loncq, mr. Schuurman en mr. Poortman,) Daarna kwam in behandeling het voorstelDom-Loopuyt om met weg lating van meet- en scheikunde het leerplan van de Burger-Avondschool vast te stellen, geheel in overeenstem ming met het rapport door den heer Doorman over die znak uitgebracht. Meerdere leden verklaarden zich met dit voorstel niet te kunnen vereenigen. Alvorens te besluiten tot de vermin dering der lesuren en het vaststellen der vakken wenschte men de meening der betrokken leeraren te vernemen, daar men betwijfelde of het rapport van den heer Doorman wel de mee ning van het korps leeraren uitdrukte. De heer Den Breems deed daarom het voorstel,1 de Commissie van Toezicht op hot M. O. uit te noodigen, den Raad zoodra mogelijkinet de opinie der leeraren in kennis te stellen. Aldus werd be sloten met 10 tegen 2 stemmen (de heeren Poortman en Loncq.) Het voorstel van B. en W. tot kos telooze toelating van leerlingen op de Hoogerc Burgerschool en het Gymna sium werd mede in den breede bespro ken. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met eenige wijzigingen door den heer mr.Schuurman voorgesteld, aan genomen en aldus besloten Bij den aanvang van iederen cursus, na het met goed gevolg afleggen van het vereischte toelatings-examen,worden kos teloos toegelaten op het Gymnasium l,en op de Hoogere Burgerschool 2 leerlingen; zij moeten voldoende bewijzen van ge drag en ijver hebben gegeven, den leef tijd van 12 jaren hebben bereikt, ter wijl het moet blijken dat de ouders, voogden en candidaten onvermogend en de ouders of voogden ingezetenen der gemeente zijn. De ouders of voogden zullen voor be doelde candidaten een maand voor hot toelatingsexamen schriftelijke toelating moeten verzoeken. Zijn er meerdere candidaten, dan zullen die worden toe gelaten, welke bij het examen het meest aantal punten verkregen hebban. Is het aantal punten gelijk, dan zal een verder doorgezet vergelijkend examen uitmaken, wie er zal worden toegelaten. Een voorstel van den heer De Groot om op H. B. S. en G. niet 1 en 2, maar- zooveel leerlingen kosteloos toe te laten als de beschikbare ruimte toelaat, vond geen steun bij de vergadering en kon dus niet in behandeling komen. Na eenige mededeeling omtrent den verkoop van gerooide hoornen en den afloop der laatstgehouden aanbesteding van verfwerken, werd de zitting dooi den voorzitter gesloten. GEBOREN 23 Juli. Gerardus Mar- tinus Eranciscus, zoon van G. M. F. Rietstap en A. Driesse, Broersveld. - Simeon, zoon vanL. van Rhijnen P.Hout man, Gasstraat. Cornelis, zoon van L. van Pelt en J. M. Kruidenier, Lange Achterweg. Maria Clazina, dochter van F. van Hoek en C. Meijer, Jacoba straat. 24. Gerhardus Cornelis, zoon van J. F. Nauman en J. J. van dei- Bil, Roosbeek. OVERLEDEN 23 Juli. Johanna Ma ria Woermeijer, oud 5 maanden Heeren straat.24. Anna Gonda, oud 80 jaar en 2 maanden, wed. van M. J. Roetman, Lourensstraat. Catharina Johanna Eikenbroek oud 53 jaar en 2 maanden, wed. van G. Markus, Spuistraat. Libau, 24 Juli vertrokken, s.s. Occident kapt. W. G. Röder, naar Schiedam. Schiedam, 25 Juli vertrokken, s, s. lucohakapt. II. Witt, naar Rotterdam. StT Jacoba, kapt. II. Witt, van Ham- bary, met 7768 Hectoliter Rogge. Zeilschip Conjiaucekapt. li. Gras dijk, van St. Peteisburg, met 633 kub meier gezaagd hout. Zeilschip Quiutuskapt. P. Boeijing, van Sundval, met 409 kub. meters ge zaagd hout. Laatste Berichten. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 25 Juli. (per t e 1 e g r a a f). Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer Borret, die in handen werden gesteld van een commissie Van onderzoek. Nadat de sectiën waren samengesteld en de president en vice-president waren gekozen, werd overgegaan tot de be handeling der Kiesrechtontwerpen, waarover de algemeene beraadslagingen werden geopend door den heer Tra- vaglino, die het met de goede ma nieren en de staatsmanswijsheid in strijd acht, om tot een kiesrechtuitbreiding over te gaan ten tijde van een regent schap. Maar afgezien van dit bezwaar, dat hem tegenstander doet zijn van elke kiesrechtuitbreiding, meent hij dat het ingediende wetsontwerp lo in strijd is met de Grondwet2o niet gevorderd wordt door de behoefte van het volk, wijl de Kamer de belangen van het volk uitstekend behartigt; 3o wijl het wetsontwerp is democratisch en dus de monarchie en het Huis van Oranje be dreigt. De Heer B o o 1 is eveneens een tegen stander van deze wet, al wil hij gaarne een zeer groote uitbreiding van het kiesrecht. Behoudt men de tegenwoor dige kenteekenen, dan moet men minstens den leeftijd van 30 jaar vorderen. In den loop der zitting werd de heer Borret geïnstalleerd. De Heeren Harte en Kolkman hebben zich als sprekers laten schiappen. Volgens uit Indië ontvangen telegram men heeft te Padang een groote brand gewoed, waardoor de toko's van Gebr. Veth en C. Boon H. Schlüter totaal en die van Haacke Co. gedeeltelijk afgebrand zijn. De totale schade moet, volgens een heden door de Y. U. Crt. ontvangen telegram, niet minder dan G ton beloopen. BEURS TE SCHIEDAM, 25 Juli 1893. Moutwijn' f 8V, Ver h an del d Stemming: zeer vast. Spoeling. Ver eenig ing f0.90. Bellijn. iE°gge' Juni Juli Juli/Aug. Sept./Oct. j Rogge dadelijk. per Nov. Meeil2Merk.l.md. 12 Aug. Rogge, loop. nul. Aug. Spirit. Juli/Aug. Sept./Oct. 22 Juli 0.48% 24 Juli 144.— 146.- 34.70 34.70 17.75 44.— 44.40 13.40 13.60 23.825 24. 25 Juli 144.— 148.75 34.50 34.50 17.75 44T0 44.50 13.40 13.60 23.825 24,- 24 Juli 0.50% New-York. Al ais Amsterdam. 24 Juli. Rogge op lev. weinig ver anderd per Oct. f 125. 124; per Maart f126, 125. 25 Juli. Rogge op lev. vast geopend, sloot traag; Oct, f126, 125, 124, 123, 124; per Maart f 126. Keulen Rijnhnogte ('s morg. 11 uur) 24 Juli 2.04 M. 25 Juli 1.96 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Londen kort f 12.12° Disc. 21/, pCt. Parijs - 48.07 Antwerp. 47.92 V, 2% 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 25 Juli. Op de veemarkt waren lieden aange voerd18 paarden,veulens, 1 ezel, 550 vette runderen, 1150 magere dito, 270 vette en graskalveren, 68 nuchtere kal veren,schapen of lamineren, var kens, 111 biggen, 2 bokken. De prijzen waren als volgtrunde ren 1ste qual. 70 a c., 2de qual. 64 e., 3de qual. 58 a c., kalveren 1ste qual. 80 cent, 2de qual. 65 a, 70 e. per lcilo. Melkkoeien ƒ-! 40 a 210, kalf koeien ƒ140 a ƒ230, stieren ƒ70 a 160, graskalveren apinken 50 tl 90, vaarzen ƒ110 a 140, alles mager vee paarden 45 a 95. Op de botermarkt werden aangevoerd 83 8 en 68/16 ton, en 854 stukken a (2 kilö; prijs le kwal. ƒ58, 2e kwal. ƒ54! 3e kwal. f50, per U, kilo 55 k 70 c, Pnv Tolno,i,flo(

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3