Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 28 Juli 1898. No. 4646. bureau ^oog^traat 317. ALGEMEEN OYERZICHT. De Poolsche Banneling. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE SCHIEDAIHSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 Het auteursrecht van den inhond dezer conrant is verzekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 (Stsbl.) No. 124. - 1 Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 27 Juli '93. De aandacht die totnogtoe aan het Fransch-Siameesch geschil werd gewijd, Is eenigszins afgeleid door het oecono- niisch conflict tusschenRuslandenDuitsch- land. Aan de Beurs te Berlijn houdt men zich meer met den Russischen tarieven-aanval dan met de Siameesche kwestie bezig. Tengevolge van inkoopen Welke de Russische regeering deed be Werkstelligen, hielden de Russische Waarden zich goed daarentegen gingen industrieele en spoorwegwaarden (Rus sische Zuidwesters) sterk naar beneden. Enkele bladen troosten zich er mede, Jat de officieele Petersburgsche bekend making slechts in het algemeen van invoering van een maximaal tarief op 1 Augustus spreekt, zonder Duitsch- land te noemen. Zij herinneren ook, dat het aan den Russischen minister van financiën staat te bepalen, op welke herkomsten het maximaal-tarief toe te passen zal zijn. En aangezien nu in den herfst de onderhandelingen over een Duitsch-Russisch handelsverdrag, die slechts wegens de vacanties in de ministeriën werden afgebroken, worden hervat, zoo zou misschien de toepassing van het maximaal tarief tegenover Duitschland nog worden verschoven. De meeste bladen gelooven echter aan het uitbreken van een toloorlog, wijl Rusland meent, dat het wegens den mislukten oogst in Duitschland thans juist gunstige voorwaarden zal kunnen afdwingen. Doch dit wordt een dwaling genoemd, daar de jongste berichten over den stand der veldgewassen in Duitsch land een beteren winterroggeoogst doen tegemoet zien dan men tot dusver Verwachtte. De Duitsche regeering bezit overigens nog van vroeger de wettelijke volmacht om ten allen tijde zoogenaamde ttam pfzotte (rechten die 50 pCt. hooger zijn dan de gewone) zonder goedkeuring Naar liet Frausch van Louis Collas. 5) Wfi allen vergaten de andere deelnemers aan dit eclit wintervermaak en hadden alleen oogen voor dit jonge paar, zoo schoon in zijn door den wind 1 ewogen kleeding, hun schitterende °ogen, hun frissche gelaatskleur, do zachte golving an hun buigzame lichamenalles verried een onvermengd geluk en ieder onzer deed bfi zich zelve den wenscli, dat zfi altijd met dezelfde onbezorgde vroolijkheid voorbij de vele klippen in het leven mochten glfiden, zonder zich ooit te wonden aan de oneffenhe den van den weg. In hun toomelooze vaart over de spiegel gladde ijsvlakte hadden zij de overige schaat senrijders ver achter zich gelaten, als wilden zij zich te midden van de kalme, schitterende schoonheid van den winterdag van de wereld van het Parlement te decreteeren. Ook in de politieke kringen hoopt men nog op een vergelijk, aangezien de weder- zijdsche handelsbelangen zoo groot zijn. Luidens de jongste statistiek immers beliep in 1891 Rusland's uitvoer naar Duitschland ruim 191.000.000 r. (hoofd zakelijk in Russische rogge) terwijl Duitschland's uitvoer naar Rusland onge veer 133.000.000 r. bedroeg. De oorlog tusschen Siam en Frank rijk is thans een feit. Volgens te Parijs ingekomen berichten zou het eskader van admiraal Humann gisteren-avond de afsluiting overschrijden. De forten aan den mond van de Menam hebben met het voorbijvarende eskader reeds de eerste salvo's gewisseld. Omtrent de blokkade heeft de admiraal uitvoerig geseind aan de Fransche admiraliteit, maar deze houdt het telegram geheim voor de pers. Vermoedelijk zal aan de voor Bangkok liggende schepen een vol doend uitstel worden gegeven om zee te kiezen en buiten het gedrang te komen. De blokkade-divisie bestaat uit het pant serschip Triomphantede adviesjachten Inconstant en Papinde kanonneerbooten CometeLutinAlouette en Yipere en eenige torpedobooten. Zoodra de admi raal voor Paknam aangekomen is, zal hij geheel volgens den vorm kennis geven van de blokkade. De Fransche vertegenwoordiger te Bangkok, de heer Pavie, heeft met drie Fransche kanon neerbooten de stad verlaten, terwijl prins Wadhana, de Siameesche gezant te Parijs, naar Londen vertrok. Zoo zijnde diplomatieke betrekkingen dus afgebro ken en de poppen voor goed aan het dansen. Alle berichten van het Oosten worden thans te Parijs met de grootste belangstelling tegemoet gezien. De Fransche bladen slaan een krach- tigen toon aan en sporen de regeering aan, bij hare eischen te volharden, on danks het „geschetter" van de Engelsche pers, waaraan de Regeering zich niet storen moet. Men is het er algemeen afzonderenik volgde hen van nabjj. Op dit oogenblik reed Ladislas alleen voor uit en beschreef een grooten boog. Helena die naar de andere zijd# vooruit snelde, beschreef een boog in tegenovergestelde richting, die haar weder naar haar echtgenoot moest terug voeren. Mfin blik viel op een zwakke plek in het ijsmen had in de fisvlakte een gat ge maakt om visch te vangen een dunne ijskorst had zich op nieuw gevormd en was met sneeuw als besprenkeldhet fis was echter zóó dun dat het bij den eersten schok onvermijdelijk zou breken. Nog slechts eenige weinige meters scheid den Helena van den afgrondnog enkele oogenblikken en zij zon er in verdwfinen haar vaart was te snel, dan dat ik haar nog tijdig had kunnen waarschuwen een andere richting te nemen. Bliksemsnel wierp ik mij voor haai en op het oogenblik, dat zij op het punt stond de noodlottige grens te overschrfiden sloeg ik mfiu beide handen om haar heen. Met kracht duwde ik haar op zijde en gedurende enkele oogenblikken trachtten wfi het verloren even wicht te herkrijgende schok was echter te hevig geweest en wij rolden beiden over het fisik kon alleen haar val breken, door haar zelf tot wering dienen. Wat doet gij toch, Sigismund riep zfi verward uit, niets begrfipende van deze plot selinge handeling. Ik red u, antwoordde ik haar oprichten- over eens, dat de blokkade waarschijn lijk onvoldoende zal zijn, en dat het bezetten van de provinciën Battambang en Angkor het eerste werk moet wezen, zoodra de versterkingen zijn aangeko men. Echter gelooft men, dat door de blokkade waarschijnlijk alleen oorlogs contrabande volkomen zal afgesloten zijn, en dat zij voor zekere soort van handelsverkeer kan verminderd worden, waardoor de internationale kust vrij zou blijven. Het Journal des Débats be treurt het, dat de blokkade in Siam alleen van buiten langs de kust wordt ingesteld. Siam verdient voor zijne trouw breuk een andere kastijding, zegt het blad. Daarentegen waarschuwt de Figaro de chauvinisten, toch vooral met En geland rekening te houden, daar het kabinetGladstone op in 't oog vallende wijze zijn geestkracht moet toonen om zijn zwakke parlementaire positie te versterken. In Engeland maakt de Fransche voortvarendheid grooten in druk eu men geloofde er tot op het laatste oogenblik nog niet aan de blok kade. De St. James Gazette doet op merken, dat Frankrijk de blokkade niet kan afkondigen, omdat het Siam nog niet den oorlog heeft verklaard en de oorlogsverklaring door de Kamer moet bekrachtigd worden. De Westmmster Gazettehet Gladstoniaansch orgaan, verwijt den conservatieven hun heftige taal tegen Frankrijk over de Siamee sche kwestie en raadt hun meer mati ging aan om lord Roseberry niet te bemoeilijken in zijn kiesche taak. De conservatieve Globe had namelijk ge zegd, dat lord Roseberry nooit zou dul den, dat Siam onder Fransch protecto raat komt. Het avontuur waarin Frank rijk zich lichtzinnig gewikkeld heeft, kon het wel eens op slechter voet met Engeland brengen, terwijl vermindering van zijn militaire macht in Europa er allicht het gevolg van zou zijn. Aan de Times wordt van 25 dezer uit Bangkok geseind Fransche oorlogs- de en op het zwakke gedeelte van het fis op eenige schreden van ons wijzende. Ladislas was dichterbij gekomenhad hfi de vraag gehoord, die, door zijn vrouw ge daan, op oude gemeenzaamheid tusschen ons scheen te wijzen Had de komische toestand waarin wij ons bevonden, en die, naar allen schijn, het gevolg was van mijn onhandigheid zijn ontevredenheid opgewekt Zeker is het, dat hfi een gereserveerde houding aannam, eu zijne blikken een begin van toorn verraadden. Toen ik hem van alle* had op de hoogte ge steld, drukte hij hartelijk mijn hand, terwijl hfi mij zijn dankbaarheid betuigde. Het overige gedeelte van den dag was mfin verhouding tegenover Ladislas dezelfde als gewoonlijk. Zijn scherts over het voorval op Let meer droeg het kenmerk van hartelijke vriendschap, die zelfs voor onverschillige toe hoorders duidelijk maakte, dat onze weder- zijdsche genegenheid van ouden datum was. Toen des avonds voor het kasteel de ge luiden van het feest weerklonken, zonderde hfi zich met mfi afhij riep de herinneringen aan het verleden op, zijn drooinen van toe komstig geluk vermengende met deze zwaar moedige herdenking van vervlogen dagen. De naam van Helena kwam hem dikwijls op de lippen, en dit kon niet anders de hartstocht, die zich van zijn warm hart had meester ge maakt, liet er geen plaats voor eenig ander gevoel. In den loop van het gesprek roer schepen zullen heden-avond het anker werpen buiten de fortificatiewerken en morgen zullen zij den boom op de rivier doorvaren. Officieus wordt gemeld, dat Fransche oorlogsschepen de forten zijn gepasseerd en de Menam zijn opgevaren. De forten en de schepen hebben ge schoten. De gouverneur van het eiland Khong is gedood bij het nemen van het Siameesche fort Dom-son. De Siameezen zijn in aftocht. De schout-bij-nacht Humann zal de eilanden in de golf van Siam bezetten. De Fransche vlag is geplant op de eilanden Rang en Rang- salem, die nu tot basis van de toekomstige operatiën zullen dienen. De Times verneemt nader uit de Sia meesche hoofdstad, dat de Regeering een manifest tot het volk heeft gericht, om te waarschuwen tegen de wanordelijkheden en aanvallen op vreemdelingen. De Brit- sche gezant confereecrt niettemin over gemeenschappelijke maatregelen tegen over de dreigende volksoproeren, zoodra de blokkade duizenden werkeloos zal hebben gemaakt en tot plundering uit tart. De uitheemsche kanonneerbooten zullen detachementen ontschepen, welke de voornaamste punten zullen bezetten, terwijl de Siameesche staatstroepen de ge vaarlijkste volksbuurten zullen bewaken. De vreemde gezanten ontvingen geen offi cieele aankondiging der blokkade. In- tusschen verwachten de schepen der neutrale mogendheden een ruime speling na de kennisgeving, teneinde tijdig te kunnen vertrekken. Heulers Office verneemt, dat de Chi- neesche gezant te Parijs eergisteren een onderhoud heeft gehad met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, waarin hij hem heeft medegedeeld, dat Siam niet eenig grondgebied bezit tot aan den 23n graad Noorderbreedte. Men acht het onwaarschijnlijk, dat bij de mogelijke vijandelijkheden tusschen Frankrijk en Siam de Zwartvlaggen (de van ouds bekende Chineesche pira ten) zich zullen vereenigen met de Sia- den wfi ook een voorval uit baar jeugd aan. Gfi moet de bijzonderheden er van ken- ken, zeide hfi want uw kennismaking dateert niet van gisteren. Onze familiën waren inderdaad bevriend en wfi bezochten elkaar dikwijls gemeenzaam in den huiselfikeu kring. Ja, ik herinner het mfi nu; ik was dat vergeten. Verwachtte hij grootere vertrouwelijkheid Ben oogenblik dacht ik daaraan, maar hem te zeggen, dat ik dacht recht te hebben om huwelijksplannen te vormen met haar, di# sedert korten tijd zijn vrouw was, was noo- deloos de zekerheid van zijn geluk verstoren. De desbetreffende onthullingen behoorden aan Helena. Indien zij niet goedvond daarover te spreken, met welk recht zou ik mij dan met mijn onbescheidenheden tusschen hen plaat sen Zeker van mfizelve, evenals van haar, sloot ik mfi in een voorzichtige behoedzaam heid op en niets wees mij er op, dat hij hier over ontevreden was. Het einde der feesten was nabfiwij had den alle genoegens uitgeput die deze vorste lijke gastvrijheid ons kon aanbieden nog éen dag en al de hier vereenigde vrienden zouden scheiden, sommigen om terug te keeren naar d# steden, anderen naar hun kasteelen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1