Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. TWEEDE KAMER. Kiesrechtontwerpen. (mi.) meezen maar daarentegen is het zeer goed mogelijk, dat de Zwartvlaggen, als zij Frankrijk in ooi-log zien met Siam, van die gelegenheid gebruik zullen maken om hunne offensieve bewegingen in Tongkin te hervatten. De Engelscbe kanonneerboot Ploverdie deel uitmaakt van het Engelscbe eskader in de Chi- neesche wateren, heeft bevel ontvangen om de Engelsche zeèmaclit in de wa teren van Siam te versterken. Schiedam, 27 Juli 1893. Wij herinneren onzen lezers, leden van de Katholieke Vereeniging „De Grond wet" de vergadering, welke morgen Vrij dag-avond in de sociëteit „Harmonie" wordt gehouden. Het zal noodig zijn dat de leden van „De Grondwet" zoo voltallig mogelijk die vergadering bij wonen; immers de leden behooren zich in dit geval uit te spreken of „De Grond wet" zich voor een der beide in her stemming komende candidaten voor den te bezetten raadszetel zal verklaren of zich, evenals bij de jongste raadsver kiezing, geheel van het noemen van can didaten onthouden zal. Bedenken de Grondwetsleden toch wel welke gewichtige belangen hierbij op het spel staan. Het geldt hier liet belang der geheele gemeente en van al hare ingezetsnen. Wij moeten zoo veel het in ons vermogen is beletten, dat een voorstander van het groot water- ververschingsplan worde gekozen. Wij moeten er zooveel mogelijk toe mede werken, dat tot raadslid wordt gekozen de candidaat van wien wij zeker zijn dat hij in het beheer der gemeente eene welberaden zuinigheid betrachten zal. Komen dan de leden van „D« Grond wet" zoo voltallig mogelijk tei vergade ring, opdat uit een vruchbare gedachten- wisseling een besluit worde geboren dat tot het welzijn der gemeente krachtig zal medewerken Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de lijst, bevattende de grondslagen voor de berekening van het pensioen der ambtenaren, die bij het in werking treden der verordening op den 18n April 1893 in dienst der ge meente waren, op eergisteren, overeen komstig het bepaalde bij art. 27 dier verordening door den Raad is vastgesteld en gedurende 14 dagen na heden voor belanghebbenden ter secretarie ter lezing is nedergelegd binnen welken termijn ieder gemeente-ambtenaar zijn bezwaren tegen den voor hem vastgestelden grond slag schriftelijk bij der. raad kan indienen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 219 der wet van den 29n Juni 1851 Staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen, doen te weten, dat de rekening en ver antwoording van de inkomsten en uit gaven der gemeente, over het dienstjaar 1892 op eergisteren aan den raad inge diend en tegelijk op de secretarie dei- gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. Ondanks bet minder gunstige weder der laatste dagen was heden de deelne ming aan de iSchiedamsclie processie naar Briclle vrij groot. Bijna 700 pel grims vertrokken heden-ochtend onder leiding van eerw. heeren geestelijken der O. LVrouwe-parochie met drie stoombooten naar Brielle, om daar op het IT. Martelveld hunne hulde en ver- eevmg aan de glorierijke Bloedgetuigen van ons Vaderland te brengen. Heden-avond omstreeks half zeven ure wordt de processie hier ter stede terug verwacht, waarna in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk een plechtig Lof gecele breerd en door den hoogeerw. pastoor mgr. Lans een opwekkend woord tot besluit der bedevaart den pelgrims wordt toegesproken. De bewoners van pand Ho. 50, in de Raamstraat te Rotterdam, hadden al gedurende een paar dagen een ondra gelijke lucht op de trap geroken, en daar de bewoner van een der kamers zich al sinds Vrijdag der vorige week niet had laten zien, vermoedde men, dat hem een ongeluk was overkomen. De politie werd gewaarschuwd en deze brak gisteren met geweld de deur open. Het vermoeden der buren bleek toen gegrond te zijn geweest, want het lijk van den man werd in de bedstede, in staaf- van ontbinding gevonden. Ver moedelijk is hij in dronkenschap over leden, tenminste naast bet lijk lag een fleseh, nog half gevuld met jenever. Het lijk is per drenkelingenwagen naai de begraafplaats te Crooswijk gebracht. Maandag-avond werd te 's-Gvaven- zande onder voorzitterschap van den heer P. van Rijn, de tweede vergadering gehouden van belanghebbenden bij de heffing van het tiendrecht in die Ge meente. In nog gvooter get le dan de vorige maal waren belanghebbenden opgekomen. De gelegenheid om op deinde vorige vergadering gepresenteerde lijst te teekenen, werd alsnog opengesteld. De uitslag was, dat nu ruim 70 handtee- keningen werden verkregen. De vrij uitvoerige gedachtenwisseling leidde tot geen resultaat, al gaven ook reien dui delijk tc kennen, dat zij beslist de be taling der tiend zouden weigeren. De kosten, voortvloeiende uit eene mogelijke rechtsvervolging, tengevolge dier weige ringen, zullen echter door de onder- teekenaars gemeenschappelijk worden gedragen. De voorzitter deed mededeeling van verschillende ingewonnen rechtskundige adviezen, welke alle vrij wel overeen stemden omtrent dit eene punt, dat weigering de eerste daad der belang hebbenden moet zijn, willen zij eenige beslissing uitlokken. Staande de ver gadering werden 6 drietallen van des kundigen aangewezen tot schatting van den oogst, waarvan in 9 tiendblolcken tiendrechten geëischt worden. VLAARDINGEN. Bij de jl. Maandag in liet koffiehuis „de Hollandsohe Tuin" alhier gehouden aanbesteding tot het bouwen van een li. K. gesticht ter ver pleging van oude Mannen en vrouwen, enz., dat als eene herinnering aan het gouden priesterfeest van den Zeereew.heer W.A.Boerkamp pastoor der parochie, zal opgericht worden, was de hoogste in schrijver de heer Vermeer van Oosterhout, voor de som van f 21,900 en de laagste de heer D. de Lange Sr. voor f11,650 aan wien het werk met den daarop volgenden laagsten inschrijver, den heer J. W. Maassen, voor timmerwerk, is gegund. Voorts was ingeschreven door Majon, Wateringen f17,297; D. Poort, Ooster hout, fl7,298W. Mattijs, Rotterdam, f 18,747; v. Veen, Poeldijk, 17,375; P. Pluger, Rotterdam, f21,290; Vermeer, Rotterdam, 1 21,900P. Teeuwissen, 's Hage, f 18,879 v. Staveren en Klein, Rotterdam, f17,878; Sanenie, Rotter dam, f19,286; Gebr. v. d. Berg, Vlaar- dingen, f'14,379; Maarleveld, id. f 12,883; Kornaat, id. f 13,200Heubink, id. f 13,999; v. Rossen id.f 14,469; Vogel,id. f 16,791; Dorsman, id. f13,100; B. v.d. Hoeven, id.f 12,909; Kijne, id.f13,333,33; Petermeijer, id. f 18,200 Verschoor, id. f 15,900 Tilburg, id. f 18,200 Stahlie, id. f 14.165; Dijkers, id. f 18,226; Binnendijk, id. f18.176. Wegens de benoeming van den heer J. D. Hoekwater tot directeur van bet rijkstelegraafkantoor te Tilburg (de vroegere standplaats van den benoemde) is die betrekking te Vlaardingen weder vacant. Zitting van Woensdag 26 Juli. In liet vervolg zijner rede zet de heer Eo 11 uiteen, dat de Minister het kenteeken van wel stand elders had moeten zoeken. Ook met het oog op de uitsluitingen, ii het wetsontwerp niet in overeenstemming met de Grondwet, ofschoon die bezwaren gemakkelijk zijn weg te nemen. Spr. meent verder, dat men bijna algemeen overtuigd is, dat geleidelijk uitbreiding van het kiesrecht noodig is, want inkrimping of stilstand zijn niet aanneembaar, omdat men daardoor een brevet van onbekwaamheid aan het volk zou uitrsiken. Met de Regeeriug, zegt hij, dat rechtvaardigheid eischt uitbrei ding van het kiesrecht, maar dat recht eischt ook te onderzoeken of men niet te veel men sehen insluit. In den breede bespreekt de heer Roëll ver der de eischen die de Regeering aan de kie zers stelt en de gevolgen daarvan, en komt vervolgens tot de middelen, die kunnen leiden om het ontwerp te verbeteren. Spr. meent dat het goed zou zjjn verschillende categorieën aan te nemen, o. a. zij, die hunne belasting betaald hebben. Daarin ligt toch zeker een kenteeken van geschiktheid en maatschappe- lijken welstand. Gaarne zal spr. medewerken tot verbetering en wenscht hij ook dat de Regeering geneigd is tot concessiën. Zal de Minister nu daartoe te vinden zjjn Zeker niet als hij enkel hoort naar stemmen van buiten. Men heeft gezegd, dat de Regeering dan verraad zou plegen aan het belang des volks. Dat is zeker geenszins het gevalen zeker zal de Regeering zich door concessien niet onteeren. Zij moet mede werken om te komen tot pacificatie en spr. is van oordeel, dat men daartoe zeer goed kan komen. De heer Rink heeft de voordrachteu met ingenomenheid begroet en brengt hulde aan de Regesriug, die zich daarmede dadelijk op het gewenseht breede staudpunt plaatste. Spr. acht het een groote deugd van deze ontwerpen, dat zij zoo ver gaan als de Grondwet toelaat. Spreker is die meening toegedaan, zoowal op utiliteits- als principieele gronden. Blijft men willekeurig het kiesrecht beperken dan zal de agitatie blijven voortduren, terwjjl men door de beperking ook niet zal voldoen aan den eisch van rechtvaardigheid. Toeken ning van kiesrecht moet regel, uitsluiting moet uitzondering zijnomdat het een integreerend deel is van het geheel, heeft men recht in de lusten te deelen, waar men ook in de lasten heeft te dragen. Spr. juicht het dan ook toe, dat de kentee- kenen zoo laag zijn gesteld en hfj verheugt zich er over, dat art. 80 der Grondwet den wetgever een zeer groote mate van vrijheid heeft gelaten. In plaats van te zijn in strjjd, is deze voor dracht in overeenstemming met de Grondwet, Br is strijd noch met de woorden, noch met de bedoeling. Spr. wenscht het betoog der grondwettigheid tot morgen uit te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Vergadering wordt hierop gesloten tot den volgenden morgen 12 uren. II. M. de Koningin-Regentes heeft gratie verleend aan B. Bat tels, die dooi de arrondissenients-rechtbank te Win schoten was veroordeeld wegens verzet en beleediging tegen de maréchaussees te Oude-Pekela. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeengeroepen tegen morgen (Vrijdag) a. s., des namiddags te half drie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de aandacht van de Gedeputeerde Staten gevestigd op het in de Neder- landsche Staatscourant van 15 Juli 1893 opgenomen advies aan de landbouwers van de vergadering, die de inspecteur- van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouwscholen, te Utrecht heeft gehouden met de Rijks- landbouwleeraren en waarnemende Rijks- landbouwleeraren, welk advies betreft de middelen, die aangewend kunnen worden onr te voorzien in de behoefte aan veevoeder, met verzoek dit advies ter kennis te brengen van de land bouwende bevolking in Zuid-Holland. Hieraan voldoende, hebben Gedepu teerde Staten dezer provincie tevens de Burgemeesters inditgewestuitgenoodigd, den inhoud daarvan spoedig ter kennis te brengen van de landbouwende be volking in hun gemeente. Alle tribunes van de Tweede Kamer- der Staten Generaal waren gisteren ge durende de geheele zitting door een talrijk publiek bezet. De menigvuldige vervalsclringen van postwissels, die tegenwoordig aan de orde van den dag zijn, liebben den direc teur-generaal der posterijen zijn toevlucht doen nemen tot een maatregel, die naar alle waarschijnlijkheid, voortaan fraude onmogelijk maakt, zoo lezen wij in de Telegraaf. Een eenigszins lastig gevolg van de repressieve bepalingen, die in werking traden, is, dat op de bijkantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage geen wissels worden uitbetaald tot een hooger bedrag dan f20. Voor bij' kantoren in andere plaatse# is ('l maximum nog lager gestold, namelijk op f10. Wij deelden op gezag van den con sul van Siam te Amsterdam mede J3-' er geen Hollandsch buis in Bangkok gevestigd is. Dit blijkt echter onjuis' te zijn. Aldaar is gevestigd de firma ChardeS Kinder, vroeger te Java. De chef 's van Duitsclre afkomst, doch Nederlan der van geboorte. Bij hein op bet kan toor is o. a. in dienst de heer S. SwaiU die door bemiddeling van de vereenigi"" Buitenland daarheen toog. Verschillende buizen te Bangkok z'j11 in connectie met Nederland. In de laat ste jaren is de verzending van NeJer' landsche manufacturen naar Bangkok zeer toegenomen en zijn de vooruitzich ten van onzen handel aldaar zeer ver beterd. De Nederlandsche consul-generaal V Bangkok, aan wien thans tijdelijk de behartiging van de belangen der Frafl" sclie onderdanen in dat land is opg®* dragen, is de heer R. C. Keun. Ruim 500 Iersche paarden zijn d® laatste vier weken door de Regeerirffi aangekocht. De grootste zullen ten dienste zijn aan de artillerie, en d" kleinste aan de huzaren der verschil lende regimenten. Gister-morgen zij11 de laatste 40 naar Twello vertrokkeU' om op de groote weilanden bij de boeren te worden ingekwartierd. De overig® paarden zijn naar de weilanden te Zeven bergen, Wamel, Amersfoort, Leiden en Voorschoten verzonden, alwaar zij ®e" half jaar geweid moeten worden, waar'"3 zij in dienst zullen worden gesteld. In het Centraal station voor electriscb® verlichting te 's-Gravenhage zal eerlang een nieuwe accumulatoren batterij naG een vermogen van 100 effectieve paarde- kracht worden geplaatst. De tegenwooi" digè batterij is bij het toenemend licht' verbruik te klein. Gisteren vierde de Eerw. Broed®1 Aloysius, werkzaam aan de St. Vm* centiusscholen te 's-Gravenhage den dag' waarop hij vóór 50 jaren onderwijze' werd. De jubilaris behoorde tot de eerst® drie Broeders der Congregatie van O. k- Vr. Onhevl. Ont., die examen als on derwijzer deden. Het heuglijke feest werd door de Eei'V- Broeders huiselijk gevierd. Het Bestuur van de Vrije Vrouwe"' vereeniging te Amsterdam iieeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het v®r' zoek om het kiesrecht ook te verleen®", aan patentplichtige vrouwen en al" beidsters. Volgens bedoeld Damesbestuunnoet®" de artikelen 80, 127 en 143 der Grond' wet zoo worden opgevat, dat het woor' mannelijke de beteekenis heeft van kloi zoodat haar dus niet is bedoeld om aan mannen alleen het kiesrecht te gev®n' doch aan de kloeke ingezetenen, waa'* onder dan de bedoelde vrouwen worden begrepen. De heer W. E. Robinson, Britsch c®" sul te Amsterdam, schrijft aan de L" gelsche bladen het volgende „Ondanks de waarschuwingen, d,e 1 herhaaldelijk tot Engelsche kooplied'' en fabrikanten gericht heb, betreff'®1"' het groote aantal zwendelfirma's, deze stad verpesten, spijt het n'U moeten zeggen, daf het kwaad hl ij kb"" onverhinderd voortwoekert, te oord®® L naar de brieven, die ik voortdurend Engelsche firma's ontvang, die o' drogen werden, öf voorzichtig®1;'; inlichtingen schreven, voordat Z'J orders van deze luitjes uitvoerden. neer ik zeg, dat ik op mijn zwart® J in Amsterdam alleen 120 namen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2