Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 29 Juli 1893. No. 4647. "2?>ureau ^oogstraat f§ 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Poolsche Banneling. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN lEIME SC Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. 28 Juli '93. De Duitsche bladen houden zich, naar men uit Berlijn meldt, onverpoosd bezig met den tarieven-oorlog tusschen Rus land en Duitschland, welks uitbreken de een in overmoed bejubelt, terwijl de andere na kalme overweging tot de conclusie komt, dat het voor Duitsch land toch maar beter zou geweest zijn, als men 't op een aceoordje had kunnen gooien, niet alleen uit een poli tiek doch ook uit een financieel oog punt. Nu 't eenmaal zoover is gekomen, dat een kamp onvermijdelijk blijkt, plei ten de bladen van de agrariërs zoowel als organen van liberale richting voor geduchte contra-maatregelen en ter be raadslaging daarover zou de Bondsraad reeds gisteren bijeenkomen. Gisteren zijn aan de Berlijnsche Beurs de roebel- koersen begonnen omlaag te gaan, door dien het aankoopen met het doel de daling tegen te gaan niet meer werd voortgezet. Het Lagerhuis te Londen was gisteren avond getuige van een scène zonder voorbeeld. Terwijl Chamberlain eene redevoering over het Home Rule-ontwerp hield, waarbij hij de politiek van Glad stone aanviel,werd hem van de banken der lei sche nationalisten toegeroepen ■.Judas!" De conservatieven eisehten dat dit woord teruggenomen zou worden, maar er heerschte zulk een onstuimige geest, dat de vice-president de aanvraag daartoe niet schijnt gehoord te hebben. Plotseling ontstond er eene botsing tusschen eenige nationalisten en conservatieven, die el kaar vuistslagen toedienden. Daaraan werd evenwel spoedig een einde gemaakt, en nadat hij door den spreker tot de orde geroepen was, nam T. P. O'Connor het woord „Judas" terug, onder ver klaring dat het hem leed deed de oor zaak te zijn geweest van de moeilijk heden. De president deed daarop een Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan Naar hst Frausck van Louis Collas. 6) Wij hadden den morgen gewijd aan een dier jachten ia het bosch, die. vol gevaar en emoties, zoozeer behaagden aan Ladislas, die vooral hiel 1 van die bezigheden, waarin hij Let beeld van den oorlog terugvond. De gedjode wolven, vossen en wilde zwij gen lagen op de sneeuw voor de trapde dames waren zich gaan verkleeden de heeren rustten uit, terwijl zij rookten en in de bleeke stralen van de Decemberzon, die den fjzel op de dennen deed schitteren zonder die te smel ten, al pratende over de voorvallen van de jacht, heen en weer liepen. Op dit, oogenhlik verscheen een oude vrouw, ee» met prachtige juweelen gevuld koffertje in de hand houdende. Meu weet, dat in Polen enkele personen beroep op liet Huis om bet betreurens waardig voorval te vergeten en de be raadslagingen voort te zetten op eene wijze, in overeenstemming met de eer.en de traditiën van het Huis. De rust was toen hersteld, In het Hoogerhuis heeft lord Rose- berry verklaardhet is voor de regee ring heden onmogelijk eene volledige mededeeling te doen nopens Siam, want sedert hun eerste samenkomst op Zater dag 11. heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken Develle den Brit- scben gezant, lord Dufferin, tot gisteren nog niet kunnen ontvangen. Yan den aanvang af is de houding der Engelsche regeering geweest te weigeren in het geschil tusschen Frankrijk en Siam tusschen beiden te komen en zich te bepalen tot het verzekeren van de veiligheid van Engelsche personen en belangen te Bangkok. „Ik heb", zeide lord Roseberry verder „van den beginne af zorgvuldig vermeden eenigen raad te geven aan de Siameesche regeering, be halve toen zij die bepaaldelijk vroeg, en toen heb ik Siam aangeraden te trachten zoo spoedig mogelijk met Frankrijk tot overeenstemming te geraken. Intusschen is betgeen thans in Siam voorvalt ons onder geen opzicht onverschillig, wegens onze groote handelsbelangen. Ik be treur het, dat Frankrijk eene blokkade noodzakelijke acht, welke moeilijke vraagstukken van volkenrechtelijken aard kan doen oprij zen maar de blokkade is nog niet formeel aangezegd; en misschien is het nog niet te laat om te hopen, dat de nood zakelijkheid derblokkade als nog kan wor den uit den weg geruimd. De regeling- der grenzen in Siam is uit vele oogpun ten eene belangrijke aangelegenheid. En geland gelooft dat Frankrijk, niet minder dan wij, doordrongen is van de waarde der onafhankelijkheid van Siam, en dat Frankrijk het ook als een zaak van ge wicht beschouwt,, dat ons gebied op het Indo-Chineesche schiereiland nergens aan dat van Frankrijk kome te grenzen. nijverheid en handel voor een groot gedeelte in hun handen hebben. Velen hunner oefenen het beroep van colporteur of dat van marskra mer uit, dringen de huizen binnen, speculee- ren somtijds op het wangedrag van jonge lie den, door dezen tegen hooge winsten voor schotten te geven, belasten zich met bood schappen, die in het duister moeten blijven, en zijn zelfs in dienst van de Russische politie. De oude vrouw was bij liet meereudeel dei- gasten van Ladislas goed bekendbijna allen hadden met haar gehandeld en van haar dien sten gebruik gemaakt; zonder de minste ver legenheid bood zij haar juweelen, meest van Fransehen oorsprong, te koop aan, herinnerde hen aan hun oude betrekkingen en vond al tijd onweerstaanbare argumenten om hun eeni ge roebels te ontrukkenzij had reeds een ruimen oogst opgedaan, toen zij Ladislas na derde, die met mij stond te praten, zonder oegenschijnlp haar tegenwoordigheid op te merken. Ladislas Pokoski, zeide zij, haar listige blikken op hem vestigende, wij zijn oude ken nissen zult gij vandaag niet iets van mij koopen. Neen, de tijd voor dwaasheden is voorbij, en daarmede die van onze betrekkingen. Ondankbare, die geen enkele weemoedige herinnering hebt aan de dagen, waaraan mijn gelaat moet doen terugdenken O zoo spraakt gij niet, toen gij sieraden kwaamt uitkiezen, Gisteren staakten in Engeland 277.000 mijnwerkers, de helft van het gansche aantal, den arbeid. In geval de mijn werkers van Durham en Northumber land bij hun besluit volharden loons- verliooging te eischen, zal het aantal stakers 460.000 bedragen. Deze strike zou dan de treurige onderscheiding ge nieten de grootste te zijn die ooit is voorgekomen. Verder zal ze zich over andere vakken uitbreiden de kolendra- gers hebben reeds besloten zich bij de mijnwerkers te voegen. Zwaar zal Huil getroffen worden, dat zich begon te herstellen van de gevolgen van de werk staking d«r dokwerkers. Zijn schepen vervoeren de kolen der "West, Riding mijnen, waar de arbeid nu zal stilstaan. Daar de kolen uit Northumberland grootendeels uitgevoerd worden, is het wel mogelijk dat de buitenlandsche fa brieken voortaan hun bestellingen doen in België en Duitschland. Een tweede gevolg der staking zou zijn het uitdoo- ven der hoogovens in midden Engeland, bijna 40 in getal. Thans reeds weigeren de bezitters van hoogovens in die streek bestellingen voor ijzer, daar zij deze toch, na liet uitdooven der ovens, niet kunnen uitvoeren. De prijs van het voorradige ijzer is aanmerkelijk geste gen en zal nog hooger worden. Tegenover een in het buitenland ver spreid bericht, volgens hetwelk de Ko ning de gezamenlijke besluiten der Storthing te Christiania, uitgezonderd dat betreffende de vlag, zou hebben be krachtigd, wordt van ingelichte zijde geconstateerd, dat de koninklijke sanctie voor zoover die totnogtoe is verleend, slechts betrof kleine wetsontwerpen, zon der politieke beteekenis. Daarentegen is er nog geen enkele koninklijke beslis sing genomen op de Storthing-besluiten tot opzegging der met Zweden gemeen schappelijke consulaten, vermindering der apanages voor den Koning en den Kroonprins, afschaffing dor tafelgelden voor twee ministers van Staat, opheffing van zekere professoraten -enz. De commissie uit den Senaat te Brussel heeft het onderzoek aangevangen over art. 53 betreffende het kiesrecht voor den Senaat. De heer Bethune heeft liet bij wijze van transactie voorgestelde artikel van den heer Amedée Visart, dat door de Kamer is aangenomen, onder steund. De hertog d'Ursel heeft daaren tegen het voorstel bestreden. De minister president Beernaert heeft verklaard, dat bet voorstel uitnemend is, juist omdat het niemand voldoet. De commissie heeft nog niets besloten eu zal heden-avond te zes uren weder bijeenkomen. Men kan echter rekenen dat het aannemen van het voorstel-Visart verzekerd is. Volgens den Figaro is er eergisteren te Parijs een ministerraad gehouden ter zake van Siam en is de regeering gezind te vol harden in haie krachtige houding. La hire Parole bericht, dat de omgeving van den heer Carnot zeer ongerust is omtrent diens toestand en dat er sprake is van eene ophanden zijnde zeer pijn lijke operatie. Uitspraak doende in de zaak der aan- vaiing van de Victoria door de Camper down heeft de krijgsraad te Malta gisteren erkend, dat het verongelukken der Vic toria uitsluitend de schuld was van admiraal Tryon. Kapitein Bourke en de andere officieren van liet schip wer den vrij van blaam verklaard. De krijgs raad betreurt het, dat Markham niet zijn plan uitgevoerd en om eene ophelde ring van het signaal verzocht beeft. Het zou echter niet .ten goede van de marine strekken, Markham te berispen, omdat hij het bevel van zijnen aanwe zigen opperbevelhebber heeft uitgevoerd. Ingevolge zijne instructie beeft Fran- krijks vertegenwoordiger te Bangkok Woensdag 11. de Siameesclie hoofdstad verlaten. Hij werd uitgeleid door het personeel der overige gezantschappen en door een menigte, die in 't minet van geen kwade bedoelingen of ontstemd heid deed blijken. Zoo ook hebben de om haar, wier hart gij wildet veroveren, nog schooner te maken. Indien die herinneringen nog iets bekoor lijks voor mij hadden, dan zouden zij dat ver liezen, wakker geroepen door uw mond. Ga lieen- T T 1 Zij verroerde zicli met en. hnar op .Ladjsl&s gerichte blikken namen een uitdrukking van dnivelscken haat aan. Die vrouw, de type van den schaamteloozen en gewetenloozen ouder dom, was afschuwelijk; haar tegenwoordig heid scheen mij een schande voor het huis; doch in weerwil van de ruwheid zijner taal, zou men gezegd hebben, dat Ladislas hang voor haar was. Ladislas Pokoski, hernam zij, ik heb hier juweelen naar den laatsten smaakzult gij er geen aan uw vrouw aanbieden -Neen, ik zou mij schamen, wanneer ik haar getooid zag met sieraden, die uit uwe handen kwamen. Het huwelijk maakt u met beminnelijk,, mijn waarde dat is een slecht teeken. Hij maakte een beweging van ongeduld. —Twee oude vrienden zooals wij, moeten niet twisten; komaan, Ladislas, laat ons voor het laatst zaken doen ik heb hier een en an der om een vorstin te doen watertanden gij zijt een kenner, zie .een3. Zij liet hem inderdaad een prachtige verza meling broches, medailles, ringen en oorbellen zien de robijnen, topazen, de smaragden scho ten duizend vlammen; men zou nooit gedacht hebben, dat die oude vrouw, met haar versle ten kleeren en haar terugstootend voorkomen, de draagster kon zijn van zoovele schatten. Ik ben er zeker van, voegde de vrouw er hij, dat dit medaillon u zal behagen. Zij liet hem een gouden voorwerp zien, een meesterstuk van 'goudsmeedkunst, eu waarop eenige diamanten van het zuiverste water schitterden. Wat is dat? zeide hij, tegelijk de hand er naar uitstekende. Ik wist wel, dat gij het zoudt herkennen, antwoordde zij met flikkerende oogen. Hoe is dat in uw handen teruggekomen Hahet fortuin heeft dikwijls zonder linge wendingen. Hij, die heden, rijk is, is morgen genoodzaakt zich te scheiden van de liem dierbaarste voorwerpen. Wij, wij kennen dat. Wel moet het een wreede noodzakelijk heid zijn geweest, die haar dwong mij te ko men smeeken, het medaillon, dat haar zoo lief stond, terug te nemen. Zoo is het leven; ge luk en ongeluk zijn elkander steeds nabij- Ik herinner mij nog den 'dag waarop gij haar uitnoodigdet te kiezen uit mijn schoonste ju weelen. Toen ik u beiden zoo schoon zag, schitterende van hoop en jeugd, toen dacht ik aa:i mijn eigen lente. Wordt vervólgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1