Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. TWEEDE KAMER. Fransche kanonneerbooten de Menara verlaten, zonder eenigszins te worden bemoeilijkt, geloodst door Siaraeezen en gesalueerd door de forten. Alvorens heen te gaan heeft de Fransche gezant een nieuw antwoord van Siam op het Fransch ultimatum ontvangen. In dat nieuwe schrijven geeft de Siameesche regeering hare verbazing er over te ken nen, dat Frankrijk het antwoord op het ultimatum opvat als een weigerend antwoord op de gestelde eischen. Siam kon niet definitief onbepaalde eischen afwijzen, want Frankrijk heeft nooit Annams aanspraken omschreven. Schiedam, 28 Juli 1893. Nu velen weder hun aanslagbiljet in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen thuis hebben gekregen en tot hun spijt hebben ontwaard, dat die verdubbeld is, meenen wij de belasting plichtigen te moeten herinneren aan art. 10 der verordening, luidende De rangschikking en de aanslag ge schieden ambtshalve. Degenen dus, die bezwaren hebben in te brengen, moeten voorzien zijn van bete ijzen, wier deugde lijkheid wordt beoordeeld door de re clame-commissie. Dit beginsel geldt ook bij Gedepu teerde Staten. Wanneer men van die bewijzen niet is voorzien, kan men zich de moeite van bezwaarschriften in te leveren, besparen. Wy achten het niet onnoodig de aan dacht van alle gemeenteambtenaren, ook Kerklieden, te vestigen, op een besluit, door den gemeenteraad Dinsdag 11. op voorstel van Burg. en Weth. genomen. De Raad,geroepen den grondslag vast te stellen waarnaar het pensioen der ge meente-ambtenaren zal worden garekend, heeft begrepen dat in een staat waarin meer dan 400 berekeningen voorkomen, allicht een fout geslopen kan zijn. Een ambtenaar kan geheel over het hoofd gezien zijn een emolument kan vergeten wezen; de schatting der waarde van kost en inwoning of van het aantal werkuren kan onjuist zijn, en zoo meer. Om dus de belanghebbenden in de ge legenheid te stellen zelf den staat te eontroleeren, zal hij tot 9 Augustus e. k. voor hen op de gemeente-secretarie ter inzage liggen en kunnen tot dien dag bezwaren bij den Raad worden inge diend. Wij raden dus allen gemeente-ambte naren aan van deze gelegenheid gebruik te maken, opdat zij niet naderhand tot- hun spijt ondervinden, dat zij zich door hun verzuim schade of moeite met hun pensioen hebben berokkend. Uit de missive, door de heeren Elze vier Dom en Loopuyt bij den Gemeen teraad ingediend, blijkt dat die heeren de oprichting van eene kostbare cursus in vreemde talen onnoodig achten, omdat hier reeds twee gelegenheden bestaan, om buiten de schooluren onderwijs in vreemde talen te ontvangen, t. w. bij den heer Kruyer. die alleen in de Fransche taal onderwijs geeft aan 11 leerlingen, en bij den heer Dekker, die drie vreemde talen onderwijst, waarvan 16 leerlingen gebruik maken. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat ook aan de School der Eerw. Broe ders het geheele jaar door gelegenheid bestaat privaatles in vreemde talen te ontvangen en dat van die gelegenheid door een afwisselend getal jongelingen met vrucht gebruik wordt gemaakt. Waar er dus zoo overvloedig ge legenheid bestaat buiten de school uren onderwijs in vreemde talen te ont vangen, vervalt alle reden om een kostbare talencursus op te richten, die alweder nieuwe lasten op de ingezetenen zoude leggen. Te Vlaardingen is een goval van vlek ziekte bij een varken voorgekomen. On der politietoezicht is liet dier verbrand en het hok ontsmet. De eigenaar van een pand aan den Kleiweg te Rotterdam heeft een prak tische en voordeelige manier uitgevonden om van zijn huis af te komen. De man verkoopt doosjes lucifers van 1/2 cent voor 60 cent en geeft daarbij gratis een lot op zijn huis. De staatsloterij zal uitma ken wie de gelukkige winner is. Alle doosjes zijn reeds verkocht. Dezer dagen kwam een 24-jarig kof- fiehuisbediende J. W. G. bij de weduwe D. te Delft en nam daar een zilveren cylinderhorloge weg. Voor f2 verkocht hij het aan oenen tapper, bij wien de politie het in beslag nam en vervolgens tegen G. proces-verbaal opmaakte, waar na hij op vrije voeten werd gesteld. Het mooiste was, dat de koffiehuisbo- diende nog de brutaliteit had gehad, op het politie bureau eene aanklacht in te dienen tegen de weduwe D. „wegens laster", omdat deze hem beschuldigd had. het horloge te hebben gestolen. De séances, welke de heer Davenport- Sequah, van af Maandagavond, op de bovenzaal van de sociëteit „Eensgezind heid" te Delft geeft, worden druk be zocht. Reeds zijn vier mannen en twee vrouwen met succès door hem behandeld. Gisteravond maakte hij bekend, dat honderd kinderen Zaterdag bij hem kun nen komen middagmalen. Zitting van Dsnderdag 27 Juli. Kiesrechtontwerpen. Na den heer De Beaufort bestrjjdt ook de heer Van den Berch van Heemstede de strekking ran dit ontwerp, als inderdaad lei dende tot het Algemeen Stemrecht, waarvan men elders de treurige gevolgen heeft gezien. Spr. komt ook op tegen een te uitgebreid kies recht en bestrfjdt de kenteekenen, door de Kegeering voorgesteld, daarbij in velerlei bij zonderheden tredende tot staving zijner meening. De heer Royaards van den Ham heeft ook vele bezwaren tegen het ontwerp. Hjj be treurt het dat hjj deze Regeering moet be strijden, maar dit mag hem niet weerhouden zfju stem te onthouden aan een ontwerp, dat strijdt met de bepalingen der Grondwet en met het algemeen belang. Zijn hoofdbezwaren zijn dat de voorgestelde regeling verder gaat dan het Staatsbelang eischt en de Grondwet toelaat. De regeling van het kiesrecht moet geleidelijk geschieden met inachtneming van de ontwikkeling des volks, zooals men dit te recht in Engeland heeft begrepengroote sprongen leiden tot groote schokken. De heer De Beaufort (Wijk bfj Duur stede) herinnert aan het kiesrechtprogramma der Liberale Uniewaardoor de Regeering wist wat de liberale partij eischte. Waarom gaat de Regeering nu zoo ver En meent de Re geering nu werkeljjk dat, na aanneming van haar ontwerp, alles uit zal zijn Weet zij niet dat van zekere zijde gezegd wordt: in de eerste plaats de bedeelden.. Door den Minister van Financiën is gespro ken van een „conservatisme dat niet conserveert" Maar is die qnalificatie toepasselijk op hen, die willen blijven stilstaan bij het station van den „gezeten werkman?" Hjj gelooft het niet. Zeker, de minister is stoutmoedig; maar zij die bedachtzaamheid hooger stellen dan stout moedigheid moeten door het voorstel des Mi nisters teleurgesteld worden. Heeft de meening van hen, dat deze ontwerpen niet voldoen aan het belang van den staat, dan geen aanspraak op erkenning Men zegt - hebt gij geen ver trouwen in het Nederlandsche Volk Zeker wel. Doch het zijn de visschers in troebele wa teren, die men wantrouwt. Daar ligt bovendien nog een andere font in het ontwerp. Waar zoo duidelijk het bestaan de ongrondwettigheid is aangetoond, daar is het toch een feit, dat ook bij aanneming, de meening zal blijven dat de wet in strijd is met de Grondwet. Dit geldt vooral het kenteeken van welstand. Wat de Regeering geeft is geen kenteeksn van welstand, maar een vaststaand kenmerk van gemis aan welstand. De heer K e r d ij k verklaart dat lip meer en meer geworden is voorstander van het al gemeen stemrecht. Het beroep op de beweerde onrijpheid van het volk is eigenlijk eene zelf beschuldiging van de heerschende klasse, n.l. dat zij tekort geschoten is in de volksontwik- kelidg. Het nieuwe kiesrecht zal meer en meer de oogen openen voor de behoeften des volks. Wel verwacht spr. niet dat de Staat door zijne wetten alle misstanden kan wegnemen, maar door het geven van invloed aan allen, kan het gemeenschapsbeginsel zuiver worden toegepast. De heer Kerdjjk zal heden zijne rede voort zetten. De Vergadering wordt gescheiden tot heden morgen 11 uur, zullende dan eerst enkele urgente wetsontwerpen worden behandeld. Op voorschrift; van den Minister van Marine zullen de torpedobooten met geen grooter snelheid dan 6 mijl door binnen wateren mogen stoomen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft eene circulaire gericht tot de com missarissen der Koningin, waarbij dezen wordén uitgenoodigd, persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de werk loosheid in hunne provincie en naar de vooruitzichten voor den aanstaanden winter. Dit onderzoek heeft plaats buiten de burgemeesters om, klaarblijkelijk met de bedoeling, om langs een anderen dan den gewonen officieelen weg nadere bijzonderheden omtrent deze belangrijke aangelegenheid te verkrijgen. De mededeeling, dat, met het oog op de voorgekomen vervalsching van post wissels, op de bijkantoren geen bedragen hooger dan f20 worden uitbetiald, is niet geheel juist. De bijkantoren kun nen de betaling weigeren, maar kunnen voor aan hen bekende personen een uit zondering maken. De nieuwe Gouverneur-Generaal Jhr. Van der Wijck, zal zich den 2tsten September e.k. te Genua inschepen, om zich naar Indië te begeven. Naar het Fad. verneemt, is de heer A. E. Kahusen, die te Delft tot hoog leeraar is benoemd in plaats van wijlen dr. Legebeke, ook diens opvolger ge worden als wiskundig adviseur van de Eerste Ned. Ver zekering s-maatsohanpij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken te Den Haag. Door het Nederl. Landbouweomité, zijn aan verschillende gemeenten vragen gedaan met betrekking tot de verzeke ring door landbouwers of veldarbeiders tegen hagelschade, brandschade cn sterf te van het vee. Binnen weinig weken zal het R. K. gesticht Oroenesteijnaan den Loosduin schen Weg te 's-Gravenhage, bestemd voor het opnemen van verwaarloosde kinderen, geheel voltooid zijn. Sinds 1885 stond er slechts de linkervleugel van, doch nu zijn ook de rechtervleugel en de kapel bijgebouwd. Dank zij deze vergrooting, kan het gesticht 600 kin deren herbergen. Thans worden er 180 verpleegd de meisjes staan onder toe zicht van 17 Zusters, die tevens voor de huishouding zorgen, terwijl de jon gens beheerd worden door 7 Broeders. Met de geestelijke zorg voor het gesticht is belast de weleerw. heer F. A. Wil len borg, rector te 's-Gravenhage. Door het hoofdbestuur der schippers- vereeniging „Schuttevaer" zijn de vol gende adressen verzonden lo. Aan den raad van Delft, met verzoek eene verordening vast stellen voor het openen van en het heffen van bruggeld aan het spoorwegbrugje aan de Schoolpoort te Delft 2o. Aan den raad van Leiden, met verzoek den dagdienst voor het openen der bruggen in die gemeente te ver lengen, en des nachts een brugwachter bij enkele bruggen te plaatsen. Naar aanleiding van het voorgeval lene bij de jongste gemeen teraads-ver kiezingen te Huizen, Sliedrecht, Pape- kop, en misschien op nog andere plaat sen, verwijst een lezer van 't Hll. naar een koninklijk besluit van 22 Novem ber 1861. In dat jaar nl. schijnen in een zekere gemeente van ons Land drie personen voor den Raad gekozen te zijn, terwijl er maar twee zetels vervuld kon den worden. De volstrekte meerdeiheid was, zooals ook genoemd besluit aan haalt, 32. De een verkreeg 39, een ander 35 en een derde 32 stemmen, dus ook de meerderheid. De beslissing was dat de eerste twee als de aangewezen leden van den Gemeenteraad werden beschouwd, dus zij die de meeste stem men hadden. Volgens dit besluit zal men misschien nu ook wel weer handelen. Het blusschen van den brand in de batterij te Halfweg door infanteristen te Haarlem heeft weinig gebaat, naar dien deze nog steeds blijft voortbranden. Te Assendelft bestaat het gebruik dat bij Katholieke landbouwers eenig0 schapen of lammeren in de weide grazen waarvan de opbrengst voor de kerk be- stemd is; het getal wordt bepaald naar de gegoedheid van den boer. Eens p61 jaar worden de beesten op het kerk' plein bijeengebracht en aan de meest biedenden verkocht. Hoewel deze dieren doorgaans g°e(* betaald worden, was ditjaardeopbrengs door de gedrukte prijzen, laag. In de wandeling worden deze diere'1 „de kerkschapen" genoemd. De ruïne van de afgebrande hervorm de kerk te Assendelft biedt een eige11' aardig gezicht aan, vooral het gedeeB0 van den toren, dat ruim 5 eeuwen ou( is. In deze kerk weid ook de schild01 Saenredam begraven de zerk is nog aanwezig. Woensdag is dooi schipper F. D0 Geus, van Stellendam, aangebracht «6® klein soort kanonnetje, dat doorhem1® opgeduikeld uit het wrak, onlangs dooi' hem gevonden in het Nieuwegat. U1' wrak is vermoedelijk afkomstig van e0'1 Spaansch oorlogschipvele schrootk0' gels liggen op het dek van genoom' wrak. Bij gunstig weder zal het onder zoek verder doorgezet worden. Stil hadden de boeren het hoofd 111 den schoot gelegd zoo word' uit Breda geschreven zij zouden da'1 de tienden maar afstaan, zoo beslot011 zij. Maar onder de^ kudde was een weer spannige. Een boer n.l. zette zijne hok ken in korenschoven van 2, 3 ja, t0' 7 a 8 stuks, doch zeer verschillend z00' dat het onmogelijk was de tienden t0 bepalen. De tiendheffer echter bega1 zich Dinsdag naar den akker, maakt0» terwijl de boer aan het middagmaal zaG ■ie hokken los en laadde de tienden °P de kar. Vreemd keek ons boertje °P toen hij later bemerkte wat er gebeur1 was. Woensdag trok hij dan ook al vroeg naar „de stad" om een advocaat '0 raadplegen. Daar de liendheffer n0g meer tienden bij dienzelfden boer m00' inhalen, is een ieder nieuwsgierig naar den afloop dezer quaestie. Thans wordt door de rijkspolitie Rozendaal (N.-B.) streng gewaakt teg011 het doortrekken van Russische Jode»- Woensdag werd weder een gezin va® zes personen over de grenzen gebracht- Meestal zijn de lieden doodarm en bij®'1 niet gekleed, zoodat zij in hooge m»'L' het medelijden opwekken. Ieder die gis'0' ren de blijkbaar uitgehonderde zwerve lingen zag, tastte dau ook voor de °n' gelukkigen in den zak. Uit het Noord-Westelijk gedeelte v»n Noord-Brabant De tarwe doet over het algemeen 00,1 goed beschot verwachten, evenals 0{ gerst en de rogge. Het vlas levert sleed1'3 een middelmatige opbrengst. Vele Pel ceelen konden wegens de droogte 010 opkomen. Van de haver kan men 00,1 klein beschot verwachten. De vroeg0 aardappelen leveren weinig op, doch va® de latere de zoogor.aamde jammen, vel' wacht men een goed beschot. Het k00 zaad zal ongeveer één vierde iuin opleveren dan verleden jaar, terwijl v0. velden indertijd zijn omgereden. gewas ligt thans reeds langen tijd gj^ sneden te velde, doch kan wegens aanhoudende regenbuien niet WOi'< l' gedorscht, zoodit er veel kans besta dat dit gewas vertegent en van sl00)1 kwaliteit zal zijn. Te Dongen (N.-B.) heeft het i®®0", der tienden aanleiding gegeven tot °n^j0 regeldheden en ernstig verzet teg011 maréchaussée.. Op grond daarvan den aldaar fourageeringen gedaan oQujt; bedekking van bereden artill01'10 Breda. Gisteren vertrok daartoe e01^g0 tachement van 25 man met de noo voertuigen onder bevel van den l0n nant Kuyck.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2