Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Herstemming. 16de Jaarg. Dinsdag 1 Augustus 1893. De STEMBUS is Seopend van 9 tot 5 ure. No. 4649. bureau <$oog#traat 317. De Poolsche Banneling. C. Klein, ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: IEUWE SCH OÜRANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. M 1111a i Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan Het besluit, door de Katholieke Ver ging „De Grondwet" in hare verga dering van Vrijdag 11. genomen, heeft "lijkbaar in vele kringen bevreemding Scwekt en niet alom onverdeelde in stemming gevonden. Velen toch hadden verwacht dat, waar „De Grondwet" ge- Plaatst werd voor de gebeurlijkheid dat 111 ieder geval een der beide in herstem ming komende candidaten den nog open Sebleven raadszetel zou bezetten, zij ^ich voor den een of den andere zou nebben verklaard, en van twee kwaden, gesteld dat dit spreekwoord hier geheel ^'an toepassing bleek, den minste zon nebben gekozen. Wij willen hier op het ""genblik niet de vraag bespreken in "oever het besluit door „De Grondwet" genomen, het gevolg was van een vrucht- pare gedachtenwisseling wij willen ook m dit geval niet napleiten, maar achten °ns alleen geroepen een dwaling weg Ie nemen, die ten aanzien van dit he ruit onder een groot deel onzer katho lieke stadgenooten blijkbaar bestaat. Katholieke Vereeniging „De Grond wet" heeft door dit besluit alleen willen le kennen geven, dat zij zich ah zoodanig v<>or gben der beide in herstemming bomende candidaten verklaartdat zij gee.j candidaat openlijk aanbeveelt of karen steun biedt, en zij heeft daardoor gptoond de gedragslijn te blijven volgen, kie zij zich in de laatste jaren voor de Haadsverkiezingen tot regel had gesteld. Bock haar besluit laat hare leden in 1 hijzonder, de katholieke kiezers in 't Hgemeen, geheel vrij om bij de her stemming op (morgen Dinsdag) hun stem "1 of niet uit te brengen. Zoowel in de Naar het Frausch van Louis Collas. 8) Het zien van den schildwacht, die als een &utoinaat voor zijn schilderhuis op en neer liep, ÖIP zich voor de koude te vrijwaren, bracht "Mjn vriend tot het gevoel van de wreede Ve*kelijkiieid terug. Overal en altfid dat gevloekte beeld van "e vreemde overheersching, mompeldehij, plot- IP Sf den teugel wendende. 'V jj zouden juist het park binnenrijden, toen tusschen de boomen de oude vrouw zag taan zjj spraij niet eeu man) wiens gelaat niet kon zien- Ladislas zag niets on ik 9"d het onnoodig hem over hetgeen ik ge- len had, te sprekenik kon echter een ge- oel van vrees niet van mij afzettenik had u voorgevoel, dat een ongeluk de twee laatst gehouden als in de vorige verga dering van „De Grondwet" is uitdruk kelijk erkend, dat het besluit om geen candidaat te stellen, niet de beteekenis had, dat de katholieke kiezers zich van stemmen moesten onthouden. "Stellen wij hij on3 betoog dit onweer sprekelijk feit voorop, dan rest ons nog alleen, in het gezicht van de stembus van 1 Augustus een ernstig woord tot onze katholieke stadgenooten te richten. Nu „De Grondwet" zich van het aan bevelen van een candidaat heeft ont houden, achten wij ons daartoe nog te eerder geroepen. Wij hebben hoven reeds betoogd, dat het besluit van „De Grondwet" eenigsziDS werd gemotiveerd door de gedragslijn, die zij in de laatste jaren heeft gevolgd. Zou het ook wel licht niet ingegeven zijn door de gedachte, dat ieder katholiek kiezer hier voor zich-zelven zal overtuigd zijn wat hem in de gegeven omstandigheden te doen staat Immers, staat het vast, dat wij in geen geval den man kunnen kie zen, die voor ons, Katholieken, door zijn vermetel brutaal optreden in de laatste jaren een onmogelijke candidaat is ge worden. We behoeven hier de geschie denis der laatste jaren niet in bijzonder heden te verhalen. Zij ligt voorzeker den meesten onzer nog versch in het geheugen. Ieder die niet geheel vreem deling in de stad zijner inwoning is, weet, dat de heer W. F. Tak hier na de uitbreiding van het kiesrecht, is opge treden op zoo verregaande wijze, dat wij het met den besten wil ter wereld met altijd aan een onbedacht ijveren voor partijbelangen konden toeschrijven. Hoe de hoer Tak in tal van kiezersbijeen komsten, in openbare vergaderingen, bij politieke lezingen, in dagbladen en andere geschriften tegen de Katholieken is opge treden, het behoeft hier slechts even herinnerd te worden, om allen aanstonds te doen begrijpen, dat men van de Katho lieken met mag verwachten, er van hunne zijde ook maar éen enkele stem op den heer Tak zal worden uitgebracht. wezens bedreigde, die ik het meest liefhad. Wjj waren terug een oogenblik vóór men aan tafel gingbjj het middagmaal werd een ongehoorde pracht ten toon gespreid en de vurige vaderlandsliefde van Ladislas uitte zich luider dan in de vorige dagen nog duidelijker echter deed hjj dit gedurende den avond, den laatsten, dat hg zijn gasten rondom zich ver- eenigd zag; alles was er op toegelegd om aan deze bijeenkomst een plechtig karakter te gevende groote zaal van het kasteel was door bekwame handen versierd op een wjjze, dat zjj wel indruk moest maken op de leven dige verbeelding van mijn landgenootende wapenen van al de Poolsche Koningen die in onze geschiedenis hadden geschitterd, waren aan de wanden bevestigd en riepen herinne ringen aan het verleden op de namen van onze overwinningen kwamen in heldere kleuren tegen de muren uit. Een zee van licht viel op de dansers, die allen herinnerden aan hel den uit de laatste eeuwen, als had men onze roemrijke geschiedenis in levende beelden wil len voorstellen. De hootden waren reeds warm aller houding, de vurige uitdrukking van hun gelaat bewe zen, dat hier geen sprake was van een ijdel spel om de ledige uren te vullen. Toen de muziek het Poolsche Volkslied aanhief, schit terden aller blikken, werden de hoofden trotsch opgericht, als ware de dag der overwinning Maar het is niet genoeg dat wij den heer Tak onze stem weigeren, we be lmoren er ook van onzen kant toe mede te werken, den tegen-candidaat in den Raad te brengen, opdat de nog onbe zette raadszetel bezet worde door een achtenswaardig, ernstig man, en niet door een persoon die alle bezadigdheid mist, welke voor eene zoo gewichtige betrekking gevorderd wordt. De heer C. Klein kunnen wij onder alle opzich ten voor die zwaarwichtige functie aan bevelen. Uit den eerzamen werkmans stand voortgekomen, heeft hij zich door ijver en vlijt eene beduidende en eervolle positie in de maatschappij verworven. Da energie welke hij in zijne eigen zaken aan den dag heeft gelegd, doet ons vertrouwen, dat hij in den Raad ook de gewenschte doortastendheid en vol harding zal betoonen welke noodig zijn om de zaken der gemeente in het goede spoor te brenger.. Yan den heer C. Klein weten wij, dat hij is tegen het ruïnense plan-—Schotel, tegen te groote opdrij ving der kosten voor het openhaar onder wijs, voor een zuinig beheer der gemeente- financiën en voor het hij zonder onder wijs. Met zulk een man gaan wij ver- trouwvol de toekomst te gemoet. De heer C. Klein zal zich in den Raad, zoo als hij zelf verklaard heeft, aan de zijde van den heer I. Hoogendam scharen. Wij zullen dus een wakkeren strijder voor de „waarachtige belangen" dei- gemeente meer tellen. Zulke mannen zijn in den Raad maar al te zeer noodig ze worden er niet in zoo'n groot aan tal gevonden. Gaan wij dus allen, zonder uitzon dering, ter stembus, nu eens geheel op eigen initiatief, in het bt wustzijn dat de weg dien wij hebben te volgen, zoo duidelijk is afgebakend, dat wij daarbij elke leiding kunnen ontberen. Denken wij er aan, dat deze Tak geen Boom. kan worden, maar dat deze Klein Groot kan zijn, voor zoover wij het in ons aller belang willen. De jonge Tak dien men thans op den ouden Boom van ons aangebroken. In mijn overpeinzingen verdiept, stom en onbewogen te midden van de alge- meene opgewondenheid, volgde ik met treuri- gen blik al die dwaze enthousiasten, vooral Ladislas en Helena, die in hun schitterende kleeding het voorbeeld gaven en aan de ge- hee'e omgeving hun opgewondenheid mede deelden. Ik onttrok mij aan dit schouwspel, dat mg groote onrust voor mijn vrienden inboezemde, en ging naar het terras om de frissche nacht lucht in te ademen. De maan wierp haar bleek licht op de sneeuw, de witheid van den bo dem kwam nog sterker uit door de donkere boomgroepen, die zieh rondom het kasteel ver hieven zwijgend beschouwde ik dit nachte lijke tooneel van stille majesteit, toen ik meende een man een der vensters te zien verlaten en in de schaduw van het geboomte te zien ver dwijnen reeds vroeger was het mij voorgeko men, alsof wij op geheimzinnige wijze werden bewaakt; ik' twijfelde er niet aan, dat ook deze man een spion was. Ik bleef op mgu plaats staan, terwijl hartstochtelijke toejui chingen de tweede uitvoering van het Pool sche volkslied begroetten en de laatste tonen van de muziek wegstierven. Ladislas, die mijn verdwijning had opge merkt, kwam naar mg toe. Wat doet gij daar? zeide hijhetsehgnt, dat gij protesteert tegen hetgeen binnen gebeurt, genieentebeheer wil enten, zal hen: geen nieuwe levenskracht en levensbloei mede- deelen, maar integendeel zijne laatste levenssappen uitputten. Zorgen wij er voor dat dit niet gebeurt.. Trachten wij integendeel den ouden boom onzer ge meente tot nieuw leven en nieuwen bloei te brengen. Brengen wij daartoe mannen in den Raad, die met ernst en bezadigdheid de zwaarwichtige belangen onzer gemeente overwegen, die niet hun eigen verheffing zoeken door hunne ge ruchtmakende redevoeringen of door- hunne oratorische talenten, maar wier kalm, ernstig woord tot verstand en hart beiden spreekt en tot nadenken opwekt. Daarom hij deze herstemming allen ter stembus, ons votum uitge bracht op den man, die den ernst des levens reeds lang ten deel heeft, die in den zwaren strijd voor het bestaan geleerd heeft, zoowel in de behar tiging der algenieene als de bijzondere belangen met kalm beraad en wijze voorzichtigheid te werk te gaan. Ons aller eenparig en eensluitend votum op den heer dien wij den kiezers dringend aanbe velen. 31 Juli '93. De kans op een spoedige en bevredi gende oplossing van het geschil tusschen Frankrijk en Siam is in de laatste dagen merkelijk gestegen. De Siameezen wor den toegevender gezind naar gelang Frankrijk meer en meer toont, dat het ernst is en de blokkade slechts eene voorbereiding is op de militaire opera- ratiën en in Frankrijk neigt men ook meer en meer tot eene schikking langs den weg des vredes, dien men nimmer had moeten verlaten. Volgens een tele gram van Fransche afkomst is Vrijdag ten hove te Bangkok een groote raad Ja, want nooit zag ik erger het ongeluk tarten en dwazer wijze van handelen. Sedert wanneer ia vaderlandsliefde een dwaasheid Vaderlandsliefde ia geen dwaasheid, maar wel de uitdagende, tartende handelwijze, waar door men de zaak compromitteert, die men wil dienen. Uw gelatenheid verbaasd mij. En uw ongeduld bedroeft mg. Het is beter met eere te vallen, dan de schande der slavernij te torsenindien ik sterf, zullen uit mijn bloed wrekers opstaan. Geroerd vatte ik zgn hand. Vriend, zeide ik. gij jaagt mg vrees aan laat mg het n zeggen, gij tergt het noodlot met schuldige onbezonnenheid en in de toe komst zal ons ongelukkig vaderland moeten boeten voor uw vermetelheid. Indien ik sterf, zegt gij. Helaasja, dood of gevangenschap wachten u, want de tijden zijn niet rjjp voor deze heldhaftige pogingen. Polen is te zwak om zich zonder hulp te kunnen bevrijden in den vreemde zal men ons lof en betuigingen van sympathie toezwaaien, maar geen enkele patroon verschieten. Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1