Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg, Dinsdag 8 Augustus 1893. No. 4655. bureau £boog$tvaat 317. ALGEHEEN OVERZICHT. De Poolsche Banneling. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIF.N NIEUWE SC Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhond dezer conrant is verzekerd volgens de Wet van '28 Juni 1881 StsblNo. 124. iiiniiiiiiiiiui!iwiiittiiï;i'fiiiiiiHiiii».:iiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiyiii Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 7 Augustus '93. 0 dezen tijd van kalmte op politiek Babied, nu zelfs het eenige vlekje dat Zjeh in <]en vorm der Siameesche kwestie aan den politiek horizon vertoonde, ylengs begint te verdwijnen, trekt economische verhouding tusschen "itschland en Rusland des te meer de fandacht. Minder belangwekkend van I standpunt der algemeene politiek, doch interessant tot een zekere hoogte Y°°r elkeen, die in de economische Politiek een bron vindt van waarneming studie, is hetgeen de Duitsche bladen, mindere breedsprakigheid ook de ^ossische, over den tarievenoorlog, de ^otieven er toe en de gevolgen ervan e0 beste geven. De gevolgen van een economisch en politiek standpunt, zou kunnen zeggen, en dan neemt men *aar, dat in Duitsche bladen meer de ^oonomische zijde der zaak wordt be kken dan de politieke, en tevens, dat o resultaten dier overwegingen van het voor en tegen nu juist niet zoo verblijdend ^'jo. Rusland was ondanks alle lastige O'maliteiten en moeilijkheden voor de oitsche industrie een zeer goed afnemer eri nu is het voor de Duitsche industrie al eeo zeer magere troost, oat Rusland er ?°k financieel bij lijdt. Verblijdend voor «ogenblik, omdat het wel iets doet Vei'Wachten voor de toekomst is 't, dat in Rusland de groote meerder- /eid op spoedige beëindiging van den Ulnp hoopt en aandringt op de sluiting ^Ur» een nieuw handelsverdrag. Te mooi a»st om er zoo maar zonder eenig °orbehoud geloof aan te slaan, is het ei'icht van de Daily Chronicledat tot sluiten van een handelsverdrag reeds r.,e eerste stappen zouden zijn gedaan, j ^ee hooge beambten van de Russische °Uane zouden naar Duitschland zijn °ezor,den, om de tariefkwestie te regelen II den oorlog op economisch gebied te Naar Lat Frausch van Louis Collas. U) cleJau diehtb j zag ik de ellende van de inin- te volks! l.isse zoo schril afstekende "boH 0 ^dadige pracht van de hoogere „f 'den. Ik kon ook nagaan, welk een diepen ltosr°nd nu-a had gegraven tusschen Polen en de SfQ' waren onder ons galeiboeven, door aft>cLuwelfikste misdaden veroordeeld, ge it,, ?u ambtenaren, wier knevelarijen zelfs in 'Üfe den hoogsten trap hadden bereikt, hsidI^®nen) die hun heeren met verfijnde wreed- Sevoeii end hadden verbrand. De bevolking hie],! voor dezen niet den minsten afkeer, ina, ze'fs gemeenzame gesprekken met hen, d°e' de naam alleen van een Pool was vol- ver een gevoel van afkeer en schrikte 'aats men beschouwt hem als een me- doen eindigen. In Petersburg is men namelijk bevreesd, dat de tusschen Duitschland en Rusland gevoerde han delspolitiek ernstiger gevolgen zal lieh- ben dan een tarievenoorlog. 't Is te hopen, dat het Engelsche blad waar heid spreekt en Duitschland zich dan ook wat toeschietelijker zal betoonen. Wat reeds de vorige week als aan staande werd medegedeeld, is nu een feit; de blokkade door de Fransche zee macht van de Siameesche kust is opge heven. Vrijdag-avond is de officieele ken nisgeving van dit in vele opzichten heuglijke feit. aan het ministerie van marine te Parijs ontvangen. De zaak was reeds in het begin der week langs diplo- matieken weg geregeld. Onmiddellijk na den in zake Siam beslissenden kabi netsraad van Dingdag werden aan den gezant Pavie en aan admiraal Humann de noodige instructien gezonden betref fende de opheffing der blokkade. Geadres seerd waren deze mededeelingen aan den consul-generaal van Nederland, belast met de waarneming van Frankrijks be langen te Bangkok en die moest dus zorg dragen, dat zij in handen kwamen van hen voor wie ze bestemd waren, wat nu niet zoo heel gemakkelijk ging. Onderwijl moest Pavie nog eerst schrif telijk de zekerheid hebben van Siams minister van buitenlandsche zaken om trent de gezindheid der regeering van koning Khoelalonliorn, en alles te zamen genomen, moet men den snellen gang van zaken nog prijzen en kan men zich er over verheugen, dat alles zoo zonder in cidenten is afgeloopen, hoewel er in de drie weken, sinds het ontstaan van het incident, wrijving genoeg geweest is, voornamelijk tusschen Engeland en Frankrijk, wier schepen daar in 't het verre oosten ook dichter bij elkaar ge- stationneerd waren dan in 't belang van den vrede en de goede gezindheid wen- schelijk is. Voor de rechtbank te Parijs is Zater dag het proces tegen Ducret-Norton, in Een mjjner landgenooten, van Lublin af komstig, tot het uiterste gebracht door de onbeschaamdheid van een Kozak, vergat zich zoover, dat hij dezen sloeg. Hjj werd tot den knoet veroordeeld en terwijl de van scherpe ijzeren punten voorziene zweep hem de stuk ken vleesch uit het lichaam scheurde en hem de hartverscheurendste kreten ontrukte, keek het volk naar dit schouwspel zonder hem te beklagen en toen hij stervende op den grond viel gaf zfi niet het minste blijk van sym pathie. Despotisme en behendig gevoede ver- oordeelen hebben het zedelijk gevoel van de menigte bedorven. Toch heb ik dikwijls opge merkt, dat een eenigszins langer bijeenzijn zegeviert over dezen afkeerzóo waar is het dat de volken elkander leeren liefhebhen, naarmate zij elkander beter leeren kennen. Van af Moskou begonnen de grootste ver moeienissen van de geheele reis velen onzer hadden bebloede voetenklachten daarover werden beantwoord met beleedigingen enzweep- slagen. Onder de mannelijke, en vooral onder de vrouwelijke gevangenen, hadden enkelen het duur gekochte voorrecht de reis in een rijtuig te mogen doeninderdaad een treurig voorrecht, waut de schokken van die karren zonder veeren leggen aan hen, die er toe ver oordeeld zfin, een terecht gevreesde marte ling op. Ik deed te voet, evenals de meesten onzer, die eindelooze reis door de streek van onmetelijke vlakten en grenzelooze wouden, zake den diefstal van belangrijke docu menten, begonnen. Clémenceau was er bij tegenwoordig en heeft zich civiele partij gesteld. Aan Rochefort is door het Hof de bevoegdheid, om zich civiele partij te stellen, ontzegd, evenals aan den gezant van Rocheforts blad Ij In- transigeant. Norton trad in lange bij zonderheden omtrent de voorbereiding der zaakhij verzekerde alleen gehan deld te hebben onder den invloed van Ducrets dreigementen. Millevoye nam al de verantwoordelijkheid op zich. Hij verklaarde, dat Ducret onschuldig is en viel Clémenceau aan, tegen wien ook verscheidene andere getuigen optraden, daar zij verklaarden, dat bij een agent is van Engeland. Marinoni erkende op een vraag van Clémenceau, dat bij 5000 fr. aan Millevoye beeft geleend. Deze en Ducret, boden hem, Marinoni, de papieren aan voor 7000 fr., maar bij weigerde. De directeuren van Temps Lanterne en Jourgaven als getuigen te kennen, dat zij Ducret niet in staat achtten, valschheid in geschrifte te ple gen. Clémenceau verwonderde zich, dat li ij Millevoye niet op de bank der be schuldigden zag. Hij toch was het, die alles ten deze deed. De advocaat-gene raal Lafont nam vervolgens zijn re quisitoir. Omtrent het bankschandaal te Rome, zijn in de laatste dagen*iieuwe ver rassende feiten aan het licht gekomen. De akte van beschuldiging van den procureur-generaal bij liet bof van appel in de zaak der Banco. Romano is aan do beklaagden rondgedeeld. De procureur- generaal wil 11 personen naar het hof van assisen verwezen zien. Daartoe be lmoren Bernard Tanlongo, directeur der Banca Romano, zijn zoon Petro, Cazaroni, kassier, drie andere beambten der bank, Monzili, chef eener afdeeling bij liet ministerie van landbouw en Zammzano van regeeringswege belast met bet toe zicht op de circulatie-banken. Volgens de akte van besohuldigiag door welke de Wolga stroomt. De kring van Kozakken, met onze bewaking belast, de ver volgingen van hen, die voor ons verantwoor delijk waren, maakten dien tocht der banne lingen nog treuriger. De chef van het konvooi had hen, die door hun maatschappelijke positie en opvoeding elk ander zouden hebben gezocht, van elkaar gescheiden. Wij mochten niet van gedachten wisselen en wederzijds moed insprekenwfi waren veroordeeld tot het aanschouwen van eikaars ellende, zonder elkander te kunnen steunen. Welke droevige gedachten bestormden injj niet, terwjjl de lange stoet zich over de sneeuwvlakte, die op mij den indruk van een lijkwade maakte, voortsleepte. De voorvallen, die onze reis kenmerkten, waren bijna altp dezelfde, gelijkelijk treurig. Wjj waren Samara aan de Wolga genaderd en zagen nu eensklaps een door eenige heeren uit de nabuurschap georganiseerde wolven jacht voor ons. Na een dennenbosch, waarin overal de sneeuw hoog was opgewaaid, te zijn doorgetrokken, kwam de weg uit op een uitgestrekte vlakte, aan welker grens een ar moedig, uit enkele isbas of houten hutten be- staand'dorp lag; wij hadden zooeven de laat ste dier armzalige woningen achter vous ge laten. De jagers zaten in open rijtuigen, door paarden snel als de wind voortgetrokkenzij lieten jonge varkens schreeuwen, met het doel de vraatzucht van de uitgehongerde wolven heeft de Banca Romano ruim 60 milli- oen lire boven het wettig maximum aan bankbiljetten uitgegeven en be draagt bet tekort in kas ruim 28 mil- lioen, waarvoor fictieve operatiën van rekening-couranten tusschen 28 Decem ber '92 en 4 Januari '93 waren geboekt. De verklaringen van Bernard Tanlongo en Lazaroni voor den rechter van in structie atgelegd, zijn met elkaar in volslagen strijd. De een werpt alle ver antwoordelijkheid op den ander. Een cijfer van 41 millioen is in dubbele seriën uitgegeven om het tekort te dekken. Ten slotte gaat de akte tot de beschuldiging over tegen elk dei- beklaagden in het bijzonder. Mag men een bericht het agentschap Dalziel gelooven, dan zou Tanlongo bij een verhoor voor den rechter van in structie verklaard hebben, dat tot de staatkundige personen die geld van de bank getrokken hebben, ook behooren de minister-president Giolitti, de minis ter van koophandel Lacuve en de mi nister van de schatkist Grimaldi, de eerste ten bedrage van 300.000 lire, de tweede en de derde voor een som van 30.000 en 24.000 lire. De beide laatstgenoemden ontkennen iets ontvan gen te hebbende minister-president beeft daarentegen erkend, dat hij niet 300.000 maar 61 .OOOlire heeft ontvangen. De vergadering van vertegenwoor digers van het ministerie van financiën, de Rijksbank en particuliere banken, welke te Petersburg onder presidium van den minister van financiën Witte heeft plaats gehad, heeft besloten, dat de particuliere banken voorschotten op granen doen moeten tegen een rente van 51/2 tot 7 percent, terwijl zij van de rijksbank het geld te leen krijgen voor 31/., percent alle uitgaven, de assis tentie uitgezonderd, worden door de bij zondere banken gedragen. Volgens het Russische blad Grashdamin verwacht de Russische regeering eene nog meer te prikkelen. Deze verlieten het bosch en begonnen in talrijke groepen hun prooi te vervolgen. Zoodra zij dicht genoeg waren genaderd, werden zij door een regen van kogels gedecimeerd. Nauwelijks getroffen werden de gekwetsten, in spijt van het spreek woord, door de overige dieren in stukken ge scheurd. De sneeuw was rood gekleurd door hun bloedwij bevonden ons in de nabjjheid van de wolven, juist toen zij bezig waren aan hun feestmaal, door gehuil en smartkreten vergezeldzij waren zoo uitgehongerd, dat wij reeds tot op weinige schreden waren ge naderd, alvorens zfi de overblijfselen hunner gedoode makkers verlieten. In de nabijheid van wolven bekruipt een onoverwinnelijke vrees de paarden. Die van het konvooi begonnen te steigeren, en men kon hen niet meester worden sommigen sleep ten bun berijders weg, anderen verbraken de tuigen en niet dan met de meeste moeite kon men hun tegenhoudengebruik makende vau van de hierdoor ontstane wanorde, trachtten enkele der gevangenen te ontvluchten deze dwaze poging kwam hun duur te staan en wfi allen ondervonden er de terugwerking van onze bewakers, die ons hun verantwoor delijkheid niet vergaven, verdubbelden hun geweld en willekeurwij werden aan de af schuwelijkste behandeling blootgesteld, die eerst veel later een weinig milder werd. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1