BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Keulen. I Zeetijdingen. Kdiin.iRogge: Sept./Oct. Oct./Nov. Nov. Dec. Ham!). Laatste Berichten. TWEEDE KAMER. jubileerenden herder een feestlied toe gezongen. Bene talrijke schare parochianen en belangstellenden, zelfs uit de naburige gemeenten, vulde heden reeds lang ooi- het aangekondigde uur de schoone pa rochiekerk van Vlaardingen. waar de jubileerende herder het plechiig dank offer zou opdragen, lluini O1/., ure begaf zich uit het priesterkoor een liaaie stout Haar den ingang der kerk die toegang geeft tot de pastorie, om den geliefden Pastoor in plechtigen optocht de kerk binnen te leiden. Voorop ging als altijd he acoliet-kruisdrager met een drietal andere acolietendaarop volgde een allerliefste stoet van wel een vijf-en- tïvintig keurig uitgedoschte bruidjes en strooistertjes, waarvan de eerste bou- huetten en palmtakken in de hand droe gen, terwijl de laatste bruidjes de gouden Priesterkroon en de priestelijke en pasto rale attributen op wit satijnen kussens 'oor den jubilaris uitdroegen, die met do misgewaden bekleed, vergezeld van zijne assistenten en verdere deelnemende geestelijken en gevolgd door een viertal biet witte soutanen en bandeliers ge tooide koorknapen op plechtstatige wijze naar het hoogaltaar voortschreed. Toen de laatste strofen van het Veni Creator dat bij het binnentreden van den jubi leerenden herder was aangeheven, had den weerklonken, werd door de geheele gemeente een feestlied den jubilaris ter eere gezongeu. Daarna werd door den jubilaris het tl. Misoffer opgedragen, hij welke plech tige indrukwekkende handeling hij werd geassisteerd door zijn oud-kapelaan, den beleerw. heer J. P. Mobron, pastoor to Overschie, als presbyter assisiens en door de eerw. heeren Bramlage en Water geus, kapelaans der parochie, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de weleerw. pater IJzermans als ceremoniarius fun geerde en cantores waren de eerw. heeren Dohm«n en Teule. Mèt deze celebranten hadden nog een aantal andere geeste lijken, meerendeels pastoors uit de nabuur schap of zonen der parochie, in het pries terkoor plaats genomen. In het geheel namen een veertigtal geestelijken aan de plechtigheid deel, die door de geloo- vigen met stichtende godsvrucht werd bijgewoond. Na het H. Evangelie betrad de hoogeerw. heer mgr. M. J. ALans, pastoor te Schiedam, den predikstoel. Nadat de gewijde feestrede naar in keurige bewoordingen de feestvreugde vertolkt had, die deze opgewekte schare be zielde, zette hij uiteen, hoe volgens het woord van den H. Geest in de H. Schriften de Gods- vereering en priestervereering te samen gaat. Door den priester te vereeren, vereeren wij God en verrichten wij een God» welbehaaglijk werk. Het werk dat Christus hier op aarde heeft gewrocht: de Verlossingen heiligmaking door zijn kostbaar Bloed, zet hij voort door Zijne priesters, die Hij als gezanten tot ons doet gaan. Spr. wist de priesterlijke werkzaamheid niet beter te schetsen dan door de woorden waar in ons het visioen wordt medegedeeld, waar mede eens de profeet Ezechiel werd begunstigd. Maar een hooger leven dan daarin wordt be doeld, deelt der priester den mensch mede een wonderbarer reinheid dan die waarvan daarin sprake is, bezorgt hij den gevallen menscheen heerljjker voedsel, ten eeuwigen leven, reikt hij henr uittot een schooner koninklijk dan dat 'twelk is van deze aarde, voert hij den mensch, tot het rijk der eeuwige glorie, van den Koning der eeuwen. Vereert gij aldus den priester in zijne werken, dan vereert gij in hem de werken van God, de werken van Christus, en verricht gij een Gode welbehaaglijk werk. Is dit waar van elke priesterlijken arbeid, wat zal ik U dan zeggen, zoo vervolgt spr., Van deze 50-jarige priesterlijke werkzaamheid. Van een zoo lange reeks van jaren, met zooveel toewijding, met zooveel bereidwilligheid en vrij gevigheid aan 's Heeren dienst gewijd.Prinsenha- 8®, Hontenisse,Oosterhout, Alkmaar en Haarlem mermeer getuigen er van. Maar bovenal klinkt Ie stem der parochie van Vlaardingen, die hulde en ti re brengt aan liaren volijverigen herder. Aan U heeft hij meer dan aan anderen zijne zorgen gewijd. Hier heeft hij den tempel gebouwd en een school gesticht, maar meer log dan die uiterlijke werken, getuigt ge in iw zielen vau het werk, dat hij voor uw heil heeft verri. lit. Van uw vurig geloof en uwe dankbaar! .d voor de gave Gods U in dezen Priester geschonken, getuigt het monument dat gij iu blijde geestdrift ter gedachtenis aan het zeldzaam jubilee gaat stichten. Nog na vele eenwen zullen de steenen van dit gebouw tot uwe nakomelingen spreken, zooals de ge- denkteekenen in de woestijn spraken van de gïoote w erken, die de Heer voor het volk van Israël had gewrocht. Mogen zij dan uwen nako melingen leeren denzelfden eerbied voor den Priester te hebben dien gij hem thans betoont. Wanneer hier met U al die priesters juichen °ver hetgeen God door dezen priester heeft verricht, dan komen mij op de lippen de woor den van den zegenzang De Heer onze God heeft op zjjn hoofd gedrukt een kroon van kostbare steenen. Hij leefde niet voor zich-zelven maar zijn leven was U gewijd. Vreugde, heil en glorie heeft God U in dezen priester gegeven. Na deze opwekkende toespraak tot de parochia nen, richtte zich spr. in eenige hartelijke be woordingen tot den jubileerenden herder en wenschte hem, dat hij zjjn parochianen voor mocht gaan in de eeuwige glorie, en zou kun nen wijzen op de goede werken, die zy op zijne aansporing hadden verricht. Zijne parochianen zouden voorzeker van hem mogen getuigen, wat wij omtrent den H. Chrysostomus vinden opgeteekendwij hebben zooveel vertrouwen in Christus en in U, dat gij uw dienstwerk zoo vervuld hebt, ge eens in de eeuwige woon- tenten zult worden opgenomen. Nadat de gevierde feestredenaar al dus zijne schoone rede ten einde had gebracht, werd door den jubileerenden priester het H. Misoffer voortgezet, waaronder door het koorgezelschap de missa van Van der Eijken werd uitge voerd, terwijl na de H. Mis het Te Deum van Verhulst en Van derEijken's Tan tum, Ergo mede zeer verdienstelijk ten gehoore werden gebracht. Aan het slot der plechtigheid werd door de geheele gemeente een feestlied gezongen, waarin het offer van het priesterschap werd geschetst. Daarna werd de eerbiedwaar dige feesteling de kerk uitgeleid met denzelfden plechtigen stoet waarmede hij was binnengekomen. Aldus eindigde deze plechtigheid, die voorzeker hij allen die het voorrecht hadden haar bij te wonen, in onuitwischbaar aandenken zal blijven. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid werd tusschen 1 en 21/1 ure gele genheid gegeven den jubilaris te com plimenteeren, van welke gelegenheid door zeer velen gebruik werd gemaakt. Heden-avond wordt het zeldzaam jubilee dat onder de katholieke inge zetenen van Vlaardingen en zelfs bij vele andersdenkenden ruime deelneming vindt, meer openlijk gevierd door de uitvoering van een feestprogram in de katholieke jongensschool aan den Maas- sluischen dijk. Hetzelfde program zal ook Zondag- en Dinsdag-avond worden uitgevoerd, om alle Katholieken van Vlaardingen gelegenheid te geven, het gouden en zilveren feest van hunnen beminden herder op de ruimste wijze mede te vieren. telijkheden, waarover steeds ach en wee wordt geroepen Ik zou derhalve mijn.e medebranders den raad wenschen te geven om ernstige pogingen te doen, ten einde door samenwerking tot eene zoo noodzakelijke verhooging der gistprijzen te komen. Een brander die gaarne wat verdient. (Muiten verantwoorde^ kheid van de Redactie.) Mijnheer cle liedacteur Hoe dikwijls hoorde men niet in den laat- sten tijd industrieelen klagen over de belem meringen die handel en nijverheid hier ter stede ondervonden door den treurigen toestand onzer grachten, door te hooge gas- en water- pryzen, door te hooge havengelden voor de binnenscheepvaart, enz, enz. en daarop der ge heele ondergang onzer goede stad voorspellen! Maar 't is bij al die redeneeringen wonderbaar lijk zooals over het hoofd gezien wordt, dat die slechten gang der zaken alhier toch zeker voornamelijk aan de industrieelen zeiven moet worden geweten. Een frappant voorbeeld hoe zij tegen zich zeiven kunnen zjjn wensch ik hitr den belanghebbenden onder de oogen te brengen. De hooge prijzen der gist die hier op de markt wordt verkocht, zijn sedert maanden buiten alle verhouding tot de prijzen waarvoor de vaste klanten worden bediend. Daarom ver langden natuurlijk allen naar een opslag der gistprijzen, doch men was het vrij algemeen eens, dat daarvan niets kou komen indien de Fransohen in België, de Schotten en Ieren in Engeland niet gelijkmatig medegaan. Nu verneem ik, dat aan de Vereeniging van Gisthandelaren van de zijde der Fransohen de propositie gedaan wordt de prijs met minstens 5 cents te verhoogen, terwijl er van den kant der Schotten en Ieren die toch reeds hunnen prijs verhoogd hebben, groote waarschijnlijk heid bestaat, dat zij wederom voor eene gelijke verhooging zouden zijn te vinden. Om echter tot zulk een opslag te geraken, moeten met die Buitenlandsche firma's meestal zeer moeielyke onderhandelingen worden ge toerd. Dat ging vroeger lieei gemakkelijk en goed, toen ongeveer alle gistvennooten lid wa ren der Vereeniging van Gisthandelaren, wier Bestuur dan met die onderhandelingen belast was, maar, nu er zoovele vennooten buiten die Vereeniging zijn, is er zelfs niet aan te den nen die onderhandelingen te openen en zullen wij Branders moeten zien, dat de 5 cents per kilo (voorwaar geen kleinigheid voor Schiedam) onze neus voorbij zullen gaan en zulks alleen omdat men in kleinigheden, het contract be treffend, niet met de meerderheid wil meegaan. Eene verdeeldheid over bijzaken die voor onze branders zulke schadelijke g»volgen heeft, vind ik nog veel meer te betreuren dan stin kende grachten en andere dergelijke verdrie- Te Antwerpen komen onder de be volking zoowel als onder liet leger veel gevallen \an huikloop voor, zoo flat het lib!vanAntw. van een epidemie meent te mogen spreken. Hoewel de ziekte niet dood el ijk is, heeft zij toch somwijlen een zeer ernstig karakter, en reeds zijn eenige sterfgevallen voor gekomen. Het Hbl. van Antwdeze gevallen besprekende klaagt over het water der waterleiding, dat veel te wenschen overlaat, en dringt aan op krachtige maatregelen van overheids wege. De Cholera. Aan het Engelsohe weekblad Lancet wordt uit Marseille geschreven, dat de cholera daar in he vige mate woedt. Er moeten meer dan 600 personen aan bezweken zijn, maar het gemeentebestuur heeft dit stil ge houden alleen werd opgegeven, dat in krankzinnigengestichten eenige gevallen met doodelijlcen afloop waren voorgeko men. De ziekte verspreidt zich meer en meer, zegt de correspondentlaatstleden Zaterdag stierven er zelfs 25 personen aan de cholera. Wegens het heerschen der cholera te Napels, heeft de Regeering der Veree- nigde Staten naar de Italiaansche ha vens geseind, dat de landverhuizers vijf dagen moeten geïsoleerd worden en hun bagage met stoom gedesinfecteerd, alvo rens zij naar Amerika mogen ingescheept worden. De Russische Regeering neemt krach tige maatregelen tot beteugeling der epidemie, welke in sommige deelen des lands heerscht. Naar den Kaukasus zijn 20 geneesheeren gezonden, 14 naar Kiew en 10 naar Podolie. In Zuid- Rusland zijn al de scholen wegens de cholera gesloten. De cholera heerscht thans in Europa, vooral in Italië te Napels, in Frankrijk te Montpellier en te Marseille, en in Rusland te Moscou, in Podolie, Orel, Fuld en Cherson, terwijl sporadische gevallen voorkomen op tal van plaatsen in Zuid-Frankrijk, in Rusland en enkele in het noorden van Italië en in Hongarije, Engeland en op Maltha. De naar Spanje uit Zuid-Frankrijk aangevoerde cliolera-gevallen bleven ge ïsoleerd, terwijl naar het schijnt midden en noordwestelijk Europa tot heden vrij bleef' voor de ziekte. GEBOREN 8 Aug. Franeiscus Jo hannes, zoon van F. Feijen en C. Guddens, Adrianastraat. 9. Martintis, zoon van A. van der Sluis en A. 0. Schoei, Za lm- s tra.it t OVERLEDEN9 Aug. Levenloos zoon van J. Suttorp en A. van Z. ijl, Bioersveldpad. GEHUWD 10 Aug. J. van Woerkom j en D. Verburg. BEURS TE SCHIEDAM, 10 Aug. 1893. Moutwijn f 8%. Verhandeld; f 73/,,7/g. Stemming: Onveranderd. Stoet,ino. Vereeniging f 0.80. [Rogge dadelijk, j per Nov. j Meell2Merk.l.md. I „12 Sept. j Rogge, loop. md. Aug. Spirit. Juli/Aug. Sept./Oct. 9 Aug. 142.25 142^25 33.80 34. 17.75 lOAug. 17.75 44.10 44.60; 13.25 13.60 23.375 23.50 8 Aug. 0.48»/s 44.30 45.10 13.40 13.60 23.375 23.50 Aug. 0.48% Bij het gerechtelijk onderzoek naai de oorzaak van den vreeselijk.en brand te Chicago, waarvan een aantal brand weermannen liet slachtoffer werden, heeft oen der getuigen, hekend dat de brand met opzet door hem en andere geëm ployeerden is aangestoken, om belang rijke diefstallen te verbergen. Zitting van Donderdag 10 Augustus. (per telegraaf). Kiesrechtontwerpen. De heer Levy kwam met kracht en khm op voor een uitgebreid kies recht en verdedigde dit vooral tegen de bezwaren van den heer Van Houten. De heer Van Kar neb eek hield ook zijnerzijds aan zijn bezwaren vast en hutoogde nogmaals uitvoerig dat dit wetsontwerp in strijd moet worden ge acht met de Grondwet. Schiedam, 10 Augustus vertroken. Conjiancekapt H. Grasdijk, naar Lap vik. Tarifa, 30 Juli gepasseerdJ an Melchers, kapt. L. H emmers, van Philadelphia naar Marseile. Dedeagatch, 4 Augustus vertrokken. ■Istraea, naar Schie dam. s.s New-York. Maïs Amsterdam. 9 Aug. Rogge op levering lager; per Oct. f117, 116, 115; per Maart f118, 117, 116. 10 Aug. Rogge op lev. weinig veran derd per Oct. f116, 115; Maart 116, 115, 116; Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 9 Aug. 2.29 M. 10 Aug. 2.19 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort fl2.15V2 Disc. 4 pCt. Parijs - 48.02% 21/, Antwerp. -47.82]/2 3 WEEKMARKT TE DELFT 10 Aug. Op de markt van heden waren de prijzen als volgtvette koeien le kwal. f175 k 230, dito 2de kwal. f135 a 150 kalfkoeien le kwal. f 190 a 220 dito 2e kwal. f 130 a 160vaarkoeien, le f' 150 a 180, dito 2de kwal. f 70 a 120; vette kalveren le. kwal. f 50 a 70, dito 2de kwal. f 30 a 40 vette schapen le. kwal f 14 a 21, dito 2de kwal. a lamschapen le kwal. f a 2de kwal, fa vette lammeren f 12 a 17; wei lammeren f a magere varkens f 26 40; biggen f6 a 14 nuchtere kal veren f' 5 a 15; paarden i'30 a 100;stieren f'40 al20 ossen f a rundvleesch 56, 66 a 72 c., vet kalfsvleesch 56, 65, a 75 c., schapevleesch 45, 50 a c., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f6, a 7,50,Westlandsche roode ris dito f 6,50a f 7, - nieuwe Zeeuwsche en Over maassche tarwe f af Zeeuw sche en Overmaassche rogge fa f nieuwe dito f' 5,a f5,50, wintergeist f'4,25 a f4,75, zoraergerst f4;at4,50. chevalier dito f5,a 5,75, zware haver f4,50 a f5, lichte dito f3.75 a 4, -groene erwten f8,25 a 9,25, mesting 16,25 a f7,paarde- boonen 5.23 a f6,25, duiveboonen f 6. - a 7.bruine boonen f 7.a 8,50, witte boonen f 6,—a 7,50,koolzaad f8. a9. buitenl. hennepzaad f' 7.50 a 8.—, kanariezaad f 11.50 a f 13.50 Stemming flauw en omzet gering. Nieuw koolzaad niet voldoende droog, dringend tot genoteerde prijzen aangebo den, doch tot 25 c. lager raoeielijk te plaatsen. De prijzen der boter waren heden le kwaliteit f62, goede f56, mindere f 50 per vat van 40 Kilo. Aanvoer —pot. 600/8 en 65/16 vaten, wegende te zamea 12.650 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN. 10 Aug. Er werden aangevoerd 1000 runderen. 7000 Schapen, 55 Kalveren en 15 Var kens. Men noteertRunderen 3/2 a 4/9, Schapen 3/8 a 5/6, Kalveren 2/4 a 4.8 en Varkens 2 9 a 4/6 per steen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3