ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. GEMENGD NIEUWS. dat is geen geduld, geen ware toegevend heid. Dat is van het kind een kleinen dwingeland makennu zal het hierin behagen hebben, dan wederom daarin nu is hem dit aangenaam, en dan weder om dat; het zal nooit genoeg erlangen, al kreeg het ook honderde zaken en het zal die honderd zaken wegwerpen en en wederom andere afdwingen. Erger is het nog wanneer vader aan de lust van het kind toestaat, wat moeder heeft ge weigerd en omgekeerd. Wht zal gebeu ren?.. Zulke kinderen zijn heer en meester in huis, de plagen van dienst boden en opvoeders; gehoorzaamheid en orde, zonder welke geen zegen, geen opvoeding mogelijk is, bestaan niet meer. Ongelukkige ouders van zulke kinde ren zij bereiden zich een zwaar kruis en zullen in latere dagen zuchten en weenen met vader Vondel: „Och de ouders telen 'tkind, en maken 't groot niet smart; Het kleine trapt op 't kleed, de grooten treën op 't hart!" Cf- c.) 14 Augustus '93. De katholieke bladen te Parijs maken een schrijven van den Paus openbaar, waarin hij zijne vreugde uitspreekt over de vorderingen welke de zaak van den vrede, de eendracht en den voor uitgang in Frankrijk maakt. De Paus gispt in levendige taal de mannen, die in Frankrijk zich het recht aanmatigen uit naam der Kerk te spreken en de Kerkvorsten aanvallen. Met nadruk komt hij nog eens terug op de voor schriften, welke hij in zijne encyclieken heeft gegeven. In eene redevoering te Le Puy heeft Dupuy nog eens zijn pro gram van Toulouse ontvouwd. Hij drong aan op reglementeering van de vrijheid van vereeniging, hervorming der sociale en arbeiderswetgeving en consolidatie van den financieelen toestand. Omtrent de groote redevoering, welke de beruchte radicale afgevaardigde Cle- menceau in zijn kiesdistrict Draguignan heeft gehouden, wordt gemeld, dat de radicale politicus, zich daarbij opnieuw als een buitengewoon handig spreker deed kennen. Hij legde o. m. de verkla ring af, dat zijn blad de Justice nog steeds in kommervolle omstandigheden verkeert, dat hij zelfs schulden heeft moeten maken om het in 't leven te hou den, dat hij zijn dochter zonder bruid schat heeft uitgehuwelijkt,dat hij slechts bij stukjes en beetjes zijn schulden aan de leveranciers van meubelen en tapijten heeft kunnen afdoen enz., alles om te bewijzen, dat hij van Cornelius Herz geene millioenen ontvangen heeft. Over een punt heeft Clemenceau gezwe gen en wel over het Egyptische vraag stuk, waarin hij altijd een zeer vreemde en aan Engeland welgevallige rol speelde. Dit stilzwijgen trekt zeer de aandacht. De markies de Morés is met eenige geestverwanten naar Draguignan ver trokken om Clemenceau's candidatuur te bestrijden. Bij het optreden der cholera in ver scheidene Staten van Europa zoo schrijft de te Berlijn uitkomende lleicAs- anzeiger kan het niet verheeld worden, dat een vernieuwd uitbreken der cholera in Duitschland meer dan tot dusver te vreezen is. De overheid heeft daarom de voorschriften, welke ten vorige jare ter bestrijding der cholera gegeven zijn, in herinnering gebracht. De lleichsan- zeiger spoort de staatsburgers aan, ook dit jaar tot bestrijding der cholera de overheid in allen deele te steunen. Het officieel orgaan van den opper sten gezondheidsraad te Weenen noemt den gezondheidstoestand in de Oosten- rijksch-llongaarsehe Monarchie zeer ern stig. In Rusland breidt de cholera zich in westelijke richting uit, zoodat Ga- licië en de Bukowina onmiddellijk be dreigd zijn; in liumenië heeft de ziekte vasten voet gekregen en in Italië is de cholera ingevoerd uit Frankrijk, waai de ziekte overwinterde. Van de zuide lij ko en de oostelijke grenzen dreigt derhalve het ernstigste gevaar. De be zorgdheid vermeerdert nog door het ver zuim van sommige buitenlandsche staten om niet aanstonds het verschijnen der cholera openbaar te maken. Teneinde het overbrengen van de cholera te be letten, worden alle grensstations der Bukowina gesloten, met uitzondering alleen van Itrkany, waar alle reizigers aan een streng onderzoek onderworpen worden. De Witner Abendpost meldt, dat hij twee personen, die onder ver dachte verschijnselen te Babarow en te Mikuliczin stierven, cholera asiatica ge constateerd is. Evenzoo te Chili, in Stier marken, waar een uit Hongarije voor de ziekte gevluchte arbeider, Vrijdag stierf. De strengste maatregelen van voorzorg en voorzichtigheid zijn genomen. De vijandige stemming, ontstaan dooi de jongste ongeregeldheden tusschen Hindoes en Mohammedanen in het dis trict Junaghar gaf Vrijdag te Bombay aanleiding tot ernstige hotsingen, vooral in den omtrek der hoofdmoskee. Van weerszijden werden verscheidene per sonen zoo ernstig verwond, dat zij naar het hospitaal moesten vervoerd worden. De oproerige beweging verspreidde zich ook in de andere gedeelten der stad het verkeer was gestremd, de Euro- peesche en inlandsche troepen werden te hulp geroepen om de orde te herstel len, daar de politie niet in staat was aan de oproerige beweging het hoofd te bieden. Volgens nader bericht heb ben de wanordelijkheden een or.gehoor- den omvang genomen. Vier Hindoe tempels en twee moskeeën werden ver woest. Op vele plaatsen in de stad kwam het tot botsingen met de troepen. Het aantal dooden is gering, doch er zijn vele gekwetsten. In de stad heerschte Zaterdag nog dezelfde onrustige toe stand. De zaken staan geheel stil en de fabrieken zijn gesloten. Twee exadrons lanciers zijn van Poona naar Bombay vertrokken en door de oorlogsschepen ter reede, zijn marinesoldaten aan den wal gezet. Zes personen zijn Zaterdag ochtend aan de bekomen wonden over leden. De faeces van deze twee worden aan een bacteriologisch onderzoek onderwor pen. Gedep. Staten hebben gehandhaafd de besluiten van de Vereenigde Ver gadering van Delfland tot niet-toelating van: W. J. Van Sandick te's-Graven- hage, als hoofdingeland in hetlstedistrict; J. T. Weststein te Naaldwijk als idem in het 2e district, en J. P. Mooijman. te Stompwijk, als hoofdingeland-plaats vervanger in het le district. Te Maassluis worden pogingen aan gewend tot oprichting eener,, Vereeniging tot verbetering van Volksvermaken". Het doel is, werklieden en hunne vrouwen gedurende de wintermaanden kosteloos concerten aan te bieden. Bij wijze van proef wil men de eerste uitvoering op 31 Augustus a. s. geven, bij de gelegenheid van den verjaardag van 11. M. de Koningin, in de bovenzaal van „de Doele", welke voor dit doel door den restaurateur gratis is afgestaan Schiedam, 14 Augustus 1893. Aan het commissariaat van politie alhier zijn als op straat gevonden aan gebracht of aangegeven 1 groote sleu tel, 1 gouden oorknopje, 1 fantaisie- broche, 1 gouden oorbel. Zaterdag-nacht omtreeks twaalf ure is, vermoedelijk ten gevolge van het spuien, de Noordsche barkTvende Broeken liggende aan de Buitenhaven, losgescho ten van den tros, waarmede zij aan den kant was gemeerd. Daar het geval spoedig de aandacht trok ook van de nabijliggende schepen, werd verder on heil vermeden en het schip weder vast gelegd. Niet in de parochiekerk, maar in de bijkerk van den H. Joannes den Dooper, de kerk O. L.Vr van den H. Rozenkrans, aan den Singel alhier,zal het verwarmings toestel worden aangebracht, waarvan wij in ons nummer van 11. Zondag melding maakten. Onze vroegere stadgenoot, de weleerw. pater J. M. 0. Tonino, van het klooster der E.E. P.P. Dominicanen te Huissen, zal morgen in de metropolitaankerk te Utrecht, de 11. Priestei wij ding ont vangen. De weleerw. pater Tonino zal Dinsdag 22 dezer in de parochiekerk van den H. Joannc3don Dooper alhier, zijne Eer ste Plechtige H. Mis opdragen. In de barak voor choleralijders, te Crooswijk bij Rotterdam, werden Donder dag opgenomen twee personen, genaamd De B. (vader en zoon) wonende op den Schiedamschendijk, in de zoogenaamde „Ark". Een der beiden is los werkman en moet gewerkt hebben aan boord van een Spaanscli schip, dat Marseille heeft aangedaan. De Rijksmiddelen hebben in de maand Juli opgebracht f 8,1r 8,47 9, tegen f9,428,883 in Juli 1892. Het totaal dei- opbrengst van de eerste zeven maanden van het jaar bedraagt f 64,019,123, tor- wijl de raming was f 67,201,191, waar onder f 2,148,750 van de Vermogensbe lasting. Voor den 4en Internationalen schiet wedstrijd, de volgende week te 's-Gra- venhage te houden vanwege de Vereeni ging van Nederlandsche Scherpschutters, zijn een zeer groot aantal fraaie prijzen uitgeloofd, die in hooge mate de belang stelling trekken en een warmen strijd doen verwachten. O. a. zijn prijzen ge schonken door de Koningin, de Regen tes, de groothertogin van Saksen den, minister van koloniën, baron Van Dtdem (eere-voorzitter der vereeniging) en vele anderen. Te Ter-Aar is de bouwmanswoning, bewoond door F. Heijns, gelegen in den Nieuwkoopschen polder, benevens alle zich daarin bevindende granen en belen dende gevulde korenbergen, een prooi der vlammen geworden. In een zeer korten tijd stond de boerenhofstede in lichterlaaie en er was geene mogelijkheid, dat het spoedig aangerukte personeel der brandspuiten met de aanwezige brand- blusehmiddelen de woning konde be houden. Alleen een veestal, naast de woning, is nog door het krachtdadig optreden van de brandweerlieden be houden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Haarlem zijn de aan of op de straten liggende steenhoopen bij in aan bouw zijnde huizen of verstratingen ver borgen of opgeruimd moeten worden. De stedelijke overheid acht met het oog op de beperking der kermis even- tueele ongeregeldheden op Zaterdag, Zondag of Maandag niet onmogelijk, waarom ze het raadzaam acht die pro jectielen te doen verwijderen. De militairen mogen zich die avonden niet uit de kazerne verwijderen. Ter aanvulling van hetgeen wij reeds in ons nummer van Zondag 11. omtrent de feestviering te Rolduc vermeldden, kunnen wij nog het volgende mededeelen Onder de reünisten was Schiedam het talrijkst vertegenwoordigd. Niet minder dan 14 oud-leerlibgen van Schiedam, waarvan het meerendeel nog hier ter stede woont, waren bij de feesten tegen woordig. Voor een der Schiedamsclie oud-leerlingen was het een ware eer, in den verheven persoon van Z. D. H. mgr. Lemmens, bisschop van Vancouver, een oud-leerling te begroeten, met wien hij gezamenlijk te Rolduc de lessen had gevolgd. Wekte het bezoek van den bisschop missionaris van Vancouver op Rolduc algemeene vreugde, een treffend oogen- blik was het ook, toen ten 3 ure Z Em. kardinaal Krementz, aartsbisschop Keulen, de feestzaal binnen trad. O'1 middellijk werd Z.Em. door den dire0 teur, mgr. Everts, begroet, en hem dan gebracht voor de hooge eer van 01 bezoek. Een der treffendste oogenblikken deze feestviering was wel het plecht1» Te Deumdat door den .feestvierenden directeur, dr. Everts, geëntoneerd en door alle professoren, leerlingen en oU leerlingen, met een gevoel van innig dankbaarheid tot God werd mcdege zongen. Aari het banket namen 3 a 400 O11 leerlingen en ook een gedeelte der te genwoordige leerlingen deel. Aan 1 hoofdtafel waren behalve de doorl01,1 tige bisschoppen, mgr. Hoefnagels veel leeraren van het groot-seminal'11' ook gezeten de professoren van Rold00' leden van de Provinciale en Gedep11 teerde Staten en verdere wereldbja autoriteiten, henevens de leden van regelingscommissie voor het feest. De eerste toost werd uitgebracht dof Z. D. Hw. mgr. Boermans op Rold®'' de tweede door den hoogeerw. heer d'- Everts op Z. H. den Paus jen HHHl® de beide Koninginnen. Baron van Bieb® stein, lid van Gedeputeerde Staten, dro" v op de geestelijkheid van het bisdom. 2- de Internuntius toostte op mgr. mans prof. Corten op de prelaten Fis'1® en Lemmens, terwijl mgr. Hoefnag® gen toost wijdde aan mgr. dr. Ever1*' wiens zegenrijk 25-jarig bestuur 11'J herdacht. Ten slotte werd in de Aula een dra® opgevoerd door prof. Ruijten voor d^1' gelegenheid gedicht Vooral het lie*1 beeld, Rolduc in zijn tegenwoordige3 toestand te zian, gevend wekte een dave rend applaus. Na afloop van de voorstelling vV'a het uur van vertrek genaderd en ka0^ den de meeste gasten per extra tr® naar Aken terug. Alle dorpen in d® omtrek prijkten in feestdos. Zelfs ha den de burgemeesters van enkele Du' sche dorpen bevolen, dat er moest g(' vlagd worden. Opnieuw zijn de hevelen van gevang®3 der houding tegen de verdachten in za den moord op den wachtmeester marechaussees Hoekman te Osch, 111 dertig dagen verlengd. Voor een v,e tal hunner de vijfde werd eerst la in hechtenis gesteld duurt het v°°*. loopig arrest reeds meer dan vier llia!1js den en nog duurt de instructie ste0 voort. Hoe de stand van zaken daar is, blijft zorgvuldig geheim en van e0 behandeling der zaak voor de rechtba^ schijnt voorloopig nog geen sprake te Van gemeentewege zal te Briell0 het laatst dezer maand den kinde1'® der kostelooze school, die in het alb loopen jaar trouw de school bezoch1 een feestje gegeven worden. Onder de visschers te Texel circui een request aan de regeering, om ge'1®'j. opiuiming te vragen van het in de tengronden zittende wrak van het v .0 jaren geleden verongelukte Enge®1^ stoomschip Gull' of Fanama. Niet al stoomschip Gulf of vaartuigen, maar zijn door dit wrak reeds verloren geg vaartuigen, maar ook menschunle1^ a 2° Op dit oogenblik vertoeven rul11 ^|r schilderessen en schilders uit het bu1 land in het schilderachtige visschers1 Volendam. Deze typische plaats aaI106j- Zuiderzee, bij Edam, tiekt meer en 111 de aandacht. In Duitschland schijnt bij cel- tui1'11 lieden weinig trek voor den 311 Re'1 dienst te bestaan. Dagelijks vert'0 via Nieuweschans-Harlingen jong1' naar Amerika of zoeken werk bij *11^ en en andere werklieden in Groning1 Friesland, om zich aan den dien Duitschland te onttrekken. Job- De in de zaak van den moord op Hegeman, te Xanten, gezochte g jjj Joh. Walt her, heeft zich vrijwil»!? i-igj-t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2