Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Schiedam, 17 Augustus 1893. Bij de gisteren te 's-Gravenhage ge houden examens in Hoogduitsche taal (lager onderwijs) is o. a. geslaagd de heer A. Knicknie (eerw. Broeder Fru- mentius) te Schiedam. Bij de Maandag te 's-Gravenhage ge houden akte-examens voor de hoofdakte lager onderwijs is o. a. geslaagd de heer J. van Mastrigt, te Overschie. Gister-avond omstreeks zes ure is door het loslaten van een paar delen een gedeelte van het dak der branderij van den heer S. A. Maas aan de Havensteeg ingestort. Daar de delen stuitten op het dak van het nevenstaand pand, werd het dak nog ten deele opgehou den, zoodat het ongeval betrekkelijk weinig schade heeft veroorzaakt. Gister-avond omstreeks 6V2 ure is de timmermansknecht G. van der Meer in de stoombranderij van de firma H. Jan sen Co. door het afglijden van een plank met het onderdeel zijner voeteu in den bovenbak terecht gekomen. Bij het uittrekken zijner kousen bleken beide lichaamsdeelen met brandwonden te zijn overdekt. Nadat men in de bran derij die wonden met lijnolie had ver zorgd, werd hij naar zijne woning aan de Grofbaan vervoerd, waar hem door den heer Elzevier Dom verder genees kundige hulp werd verlened. Heden-ochtend omstreeks elf ure is het 7-jarig zoontje van L. C. Haring, wonende nabij de Konijnenbuun, al spelende in de Noordvestgracht geraakt. Ware het kind niet door een paar voor bijgangers, die hem een lat toestaken, gered, het zou zeker in het roetwater het leven hebben verloren. Te Delft is het 6-jarig zoontje van den heer v. Z. aan de St. Olofslaan nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en daaruit levenloos opgehaald. Door de Delftsche politie is aange houden de gesignaleerde J. d. G., oud 54 jaar, koopman, zonder vaste woon plaats. Hij i» tot het ondergaan der hem opgelegde hechtenisstraf naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. TWEEDE KAMER. Zitting van 16 Augustus. In behandeling was nog da crsdietaauvrage voor de invoering der scheepvaartregeling op Atjeh. Ook de heer B a h 1 m a n n critiseerde ons optreden in Atjeh drong aaa op meerdere publiciteit der Atjeh-gebeurtenissen en de open baarmaking der namen van alle gesneuvelden en besprak den toestand van het kolenstation op Poeloe Wajj. De Minister vanKoloniënverdedig de, in aanmerking genomen de terreinmoeiefijk- heden het optreden van onze troepen in Tami- ang, doch schort zijn eindoordeel op tot na ont vangst van nadere ophelderingen, bepaaldelijk over het oprichten van vijandelijke bentings. Onze Atjeh-politiek beoogt bescherming van handel en scheepvaart en nakoming der plich ten die onze souvereiniteit over Atjeh voor schrijft. De Min. wenscht de thans gevolgde geconcentreerde stelling te handhaven als hat beste middel om de goedgezinden nog meer aan ons te verbinden. Onder de noodige voor zichtigheid zal hij de publiciteit gaarne uit breiden. De Regeering zal krachtig optreden tegen over vijandelijke henden op Sumatra's Oost kust en de Atjesche grens. De Minister be richtte de onderwerping van eenige staatjes in Tamiang. De heer C r e m e r wees nog op het belang van aanleg van wegen in streken] aan ons gezag onderworpen, hetgeen de Min. zou over wegen. Het ontwerp is aangenomen met de stem men van mr. Keuchenins en van der Borch tegen. Daarna nam de Kamer de Kieswet weer ter hand. Namens de meerderheid der Oommissie van Rapporteurs stelde de heer A. E. Mac k a y voor de amendementen, al of niet na toelich ting, te verzenden naar de sectien. De heer Yan Alphen stelt voor liet debat te schorsen tot na opening der nieuwe zitting. Deheeren Hartogh en Borgesins be strijden uitstel omdat dit niets nieuws kan leeren. De heer F e r f stelt met 4 leden voor de Commissie van Rapporteurs te hooren over de amendementen en inmiddels het debat eenigen tijd te schorsen. De heer Schaepman steunt sectieverzen ding in het belang der zaak. De heer Lieftinck acht dit noodeloos werk. Na langdurige discussie is het voorstel om de amendementen op het kiesrecht naar de sectiën te verzenden, aangenomen met 62 tegen 33 stemmen, waarna de centrale sectie bijeen geroepen is. H. M. de Koningin schonk f 40 aan een hulpbehoevend gezin te Gouda, ter wijl een stoker in dezelfde gemeente, die langen tijd zonder verdienste was, van H. M. f25 ontving. Het groote vuurwerk, dat op den ver jaardag van de Koningin op 31 dezer te 's Gravenhage zal worden afgestoken, zal niet in de Maliebaan, waar het tot dusver geschiedde, maar te Schevenin- gen plaats hebben. De Tweede Kamer heeft gisteren met 62 tegen 33 stemmen besloten de amen dementen op de Kieswet naar de afdee- lingen te verzenden. Zij verwierp vervol gens met 53 tegen 42 stemmen hetvoorstel van den heer Borgesius om aanstaanden Dinsdag dit afdeelings-onderzoek te doen plaats hebben en besloot op voorstel van den heer Schaepman daarmede 20 September a. s. aan te vangen. De vorstin zu Wied, die te Neuwied met de koningin van Rumenië de kerk bezocht, struikelde over een tapijt en brak tengevolge van den val den arm. Men deelt ons mede, dat Mgr. Bo- vieri, auditeur bij de Pauselijke inter- nuntiatuur te 's Gravenhage, in het najaar naar Parijs zal worden overge plaatst. Het aantal amendementen op de Kies wet is nog met een drietal vermeerderd. De heer F erf stelt voor het kiesrecht toe te kennen aan gehuwden, of weduw naars op 23-jarigen, en aan ongehuwden op 25-jarigen leeftijd. De heer Gerritsen wil alleen dan de onderstand aan de inwonende vrouw of minderjarige kinderen geacht hebben door den echtgenoot of vader te zijn genoten, wanneer deze met zijn voor kennis is verstrekt. Voorts stelt hij voor de militairen beneden den rang van officier alleen daar van h.et kiesrecht uitte sluiten waar een gedeelte van het grondgebied des Rijks in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard. Een amendement in gelijken geest is voorgesteld door den heer V a 1 e 11 e, die voorstelt schorsing in de uitoefening van het kiesrecht voor de militairen beneden den rang van officier, in geval van oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden. sterke bestrijding van de zijde van vele buitcnlandsche geneesheeren en ook van prof. Stokvis uit Amsterdam. Het bestuur der sociëteit „de Kroon" te Haarlem heeft wegens het verbieden harer feesten door den burgemeester te gen dezen een eiscli tot schadevergoe ding (f 1500) -ingesteld. Naar men verneemt, zal de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen met November a. s. de bij het publiek weinig geliefde perronkaar- ten afschaffen. Het groot aantal per sonen, voor het bewaken van bet perron vereischt, moet deze wijze van contTöle voor de Maatschappij al te kostbaar maken. Tegenover het voorstel om de kieswet- amnndementen in de afdeelingen te onder zoeken, zal, naar het ad. verneemt, een tegen-voorstel worden ingediend om ze te stellen in handen der commissie van rapporteurs, ten einde met den Minister in overleg te treden. Op het matigheidscongres in Den Haag is heden een zeer belangrijk debat gevoerd over bat alcoholgebruik. Ds. Duckworth hield de stelling vol, dat alcoholgebruik in geringe mate bij goed voedsel voor normale naturen onscha- delijK is. Dr. Schmitz (Bonn) ging niet zoover, maar laakte het matig gebruik toch ook niet. Deze betoogen vonden De protestmeeting te Amsterdam. In liaison Strouckm te Amsterdam werd gisteren door een aantal Amster- damsche vereenigingen eene meeting gehouden om te protesteeren tegen de houding van eenige Kamerleden bij de behandeling van het kieswet-ontwerp Tak. De bijeenkomst was talrijk bezocht. De leider der bijeenkomst, zekere heer Hartorff, zeide in zijn openings woord, dat deze vergadering voorname lijk strekte om den werklieden gelegen heid te geven hunne verontwaardiging te uiten over sommige uitdrukkingen door Kamerleden omtrent hen gebezigd. Als sprekers voor dezen avond waren ingeschreven de heeren Vitus Bruinsma, v. d. Goes, Fortuijn, Nolting, Helsdingen en Emmenes, van wie laatstgenoemde echter bericht van verhindering had gezonden. Na voorlezing van verschillende be tuigingen van sympathie met deze be weging, werd allereerst het woord ge geven aan den heer Nolting, den voorzitter der Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Werkliedemerlond welke afdeeling aan deze meeting heelt willen deel nemen. Spreker gaf uiting aan zijne verwondering over het feit, dat noch Patrimonium noch de Ned. li. K. Volksbond zich op deze meeting deden vertegenwoordigen. Voorts viel spreker den heer Rutgers van Rozenburg aan, die den Nederlandschen werkman een brevet van dronkenschap had uitgereikt door te zeggen, dat het aantal stemgerech tigden merkelijk zou verminderen als men de dronkaards uitsloot. De heer Rutgers noemde de aanstaande kiezers „stemvee", „slachtvee" was, dunkt spr., beter, daar diezelfde menschen ter ver dediging van het land den vijand tege moet worden gevoerd. Fortuijn critiseerde ook de Kamerleden Travaglino, dien hij een geestelijk ge drocht noemde; Bool, die aan niets anders dacht dan aan de arme Javanen voorts de heeren De Kanter en Smeenge Van Vlijmen, van wien hij liet als kapiteins der infanterie natuurlijk vond dat hij over sabel en schietgeweer sprak als middelen om het volk in bedwang te houden en Vermeulen, die bang is dat het den arbeiders is te doen om zich van de beurs der rijken meester te maken. Helsdingen zeide dat Rutgers de kroon heeft gespannen in beleediging van het volk. Zij die aan de meetings der laatste jaren hebben deelgenomen, kunnen niet als dronkaards gebrandmerkt worden, en in deze dagen kan er slechts van vee worden gesproken met betrekking tol het „vee" dat de wetten maakt. Waar de heer Rutgers hen die naar uitbreiding van kiesrecht streven, aëro nauten noemde, bedenke hij, dat hij en zijn geestverwanten wel eens in de lucht konden vliegen, wanneer zij zucht naar wraak blijven opwekken. Over 't algemeen, meende Helsdingen, werd er op minachtenden toon over de werklieden gesproken. Men scheen slechts een werkman, den bakkersgezel Moll, waardig te keuren, ter stembus te gaan. De heer Haffmans scheen de Nederlan ders, wat eerlijkheid betreft, beneden de Zwitsers te stellen, terwijl men an ders steeds den mond vol heeft van de vele en groote deugden van het Neder- landsc-he volk! Spreker betoogde, dat het den socialisten niet zoozeer om dit kiesrecht te doen is, omdat zij daarvan nog niet veel heil verwachten Spr. noemde den heer Rutgers een wetgevende ploert en eenwetgevende schoft, en tartte hem wegens deze uitdrukking een aan klacht in te dienen. Laten wij zoo besloot spr. alles wat over de werk lieden gesproken is, goed onthouden en ons daarnaast overtuigd houden, dat wie het laatste lacht het best lacht. De overige sprekers, bekende corifeeën der socialistische partij, lieten zich i" gelijken geest uit. Volgens Van dei Goes had minister Tak getoond, niet op de hoogte te zijn van hetgeen in de laatste jaren onder de arbeiders is ge beurd. Deze spreker bekende ruiterlijk dat het doel der nieuwe socialistische kiezers zou zijn eene poging om de mo narchie af te schaffen. Vitus Bruinsin» zag in den langen duur der algemeene beraadslagingen over het ontwerp-Tak eene poging om de beslissing zoolang mogelijk te verschuiven. Van de gelegenheid tot debat wero o. a. gebruik gemaakt door „mevr. Schook-Haver, die hulde bracht aan de vier kamerleden, die zich gunstig over de vrouw uitlieten (de heeren Rut gers, Van Houten, Gerritsen en Pyt- tersen) maar in het krijt trad tegen de heeren Ruys, Harte en De Ras, die minder welwillend over de vrouw spraken. Een der aanwezigen deed het voorstel, Rutgers als afgekeurd vee te signaleeren en den directeur van het abattoir te vragen, waar men met zulk afgekeurd vleesch heen moest. Een ander zeide zich bedrogen te hebben in Heldt, die Rutgers een slag in 't gezicht had moeten geven. Nadat eene motie was aangenomen, waarin protest was uitgebracht togen de verdachtmakingen waaraan de arbei ders hebben blootgest aan, begaf zich de opgeruide menigte naar het huis van den heer Rutgers aan het Frederiksplein, waar zij echter door de politie werd uiteengedreven. Op verschillende punten ontstonden botsingen met de politie e'1 tot laat in den avond bleef het onrus tig een brigadier der politie werd door steenworpen aan hoofd en handen zwaai gekwetst, terwijl een verslaggever aan de kin werd getroffen. Omtrent de nieuwe aardverzakking op de spoorbaan tussclien Beek en Bund" meldt men ons uit Venloo: De verzakking van p. m. 20 metd lengte had plaats naast de lijn op 100 meter afstand van de voiige instorting aan deze zijde. Dt machinist van den trein, die vroeg genoeg het onveilige signaal zag, stopte' waardoor de reizigers in staat gesteld werden een gedeelte an den weg t" voet af te leggen om achter het bescha digde gedeelte weder in een trein stappen. De passagierstrein van Venl" naar Maastricht was nog kort te vore" de plaats gepasseerd. De staf en veldbataljons van het reg. grenadiers en jagers vertrokken gisteren-ochtend per Holl. Spoor na*1 de legerplaats bij Laren het 4e en bataljon onder bevel van den luit.-ko jhr. H. Laman Trip per extratroin n"1 6 u. 3# m., de stal en de overige bat a jons onder bevel van den kolonel J. K. H. W. Vogel, regiments-comnia" dant, per extratrein van 6 uur 44 n1' Een groote menigte deed het regimeri" in het vroege morgenuur tot aan station uitgeleide. De trein voerde bataljons naar het station Naaiden Bussum, vanwaar naar de legerp'-aa werd gemarcheerd. Men schrijft aan het Roti. Nwtbl- °nS uit Apeldoorn, dd. 15 Aug.: j Heden-middag één uur arriveerde hier aan het station de erf-groothertog1^ van Baden, met een dame en een de" van gevolg. f Met twee hofrijtuigen afgehaald de den kamerheer baron Taets van A'11 rongen nam H.D.H. met de liofd» in het eerste en baron Taets van Ann*'0^ gen en de heer van het gevolg van H in het tweede rijtuig plaats en bogav zich naar het paleis. 0p Op het paleis werd de hooge ga® het terras opgewacht en verwelb0^ door HH. MM. de Koninginnen. "U jeuneerde ten paleize, maakte met Koningin-Regentes een wandeln de omstreken van Apeldoorn, en v0! m- met den trein van 5 uur, uitge'eI( tes. daan door H.M. de Koningin-Re?'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2