Dagblad voor 16de Jaarg, Donderdag 24 Augustus 1893. No. 4668. bureau &oog$tvaat 817. ALGEMEEN OVERZICHT. De Poolsche Banneling. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: - O.Oö PRIJS DER ADVERTENTIF.N IEUWE SGHIE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 9 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. -6 regels Van 16 regels0.00 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing 'vorden billijke overeen komsten aangegaan 23 Augustus '93. Blijkens politieke berichten uit Rome schijnt ondanks de nog voortdurende betoogingen der Italiaansehe bevolking het Fransch-Italiaansch incident langs •'iplomatieken weg tusschen de beide Kabinetten in beginsel reeds bijgelegd te zijn. Frankrijk zal de Italiaansehe kerklieden of hunne betrekkingen met gold schadeloos stellen, voorts nog na drukkelijk over het gebeurde leedwezen betuigen en eindelijk naar de actie der Bransche rechtbanken tegenover de schuldigen verwijlen. Voor het kabinet- Biolitti zou intusschen het gevaar be staan, dat de aanhangers yan Crispi door het gebeurde zoodanig versterkt Werden in het Parlement, dat zij de omverwerping van het tegenwoordige ministerie zouden kunnen beproeven. De uitingen van verontwaardiging over den moord op de Italiaansehe werk lieden te Aigues-Mortes zijn zeer talrijk geweest in Italië. Zij hebben er veel tos bijgedragen om de hier en daar voor de Branschen nog bestaande sympathie weg te nemen en als terugslag die voor het Drievoudig Verbond te versterken. Dit is ten duidelijkste gebleken bij het rond lopen met Duitsche vlaggen te Rome, het doen spelen van het Ileil dir im. Sie- 'jerkranz en uit den aanval op het bureau der Franschgezinde Secoio te Milaan. 'Ie Napels, Genua, Messina en in bijna alle groote steden worden betoogingen gehouden. Te Rome verbrak eene menigte van wel 20.000 man liet militair cordon, dat de Fransche ambassade bij het Quirinaal had afgezeter vloog een regen Van steenen in de vensters van het ge bouw, zoodat aan verschillende zijden de glasscherven rinkelend neervielen. Met een balk werd daarop de deur van bet paleis gerammeid, maar terwijl de doffe slagen over het plein weergalmden, kondigde trompetgeschal het aanrukken Naar liet Fransch van Louis Oollas. 27) Ik was gc lukkig om de goede handeling van de doch'er van den generaal, die ik had uitgelokt, w int dorheid des harten vereenigd Uj&t uiterli; e schoonheid is mij altijd zeer hinderljjk iVweaStik wist echter wel dat, de kolonel TLunanzoff mij mijn tuschenkomst ten duurste zou doen betalen. het welk recht veroorlooft zich een banne- hu?, die overgeleverd is aan de willekeur der Fussische ambtenaren, om zich met hun za- hen te bemoeien, in stede van hen te vleien eu voor hen te kruipen Dit was een zeer groote onvoorzichtigheid en men liet mij dit fceer goed merken. De jaarmarkt te Irkoetsk was nog niet af- geloopen, toen ik reeds een overtreding pleeg- ''e tegen de draconische wet, die loodzwaar van cavalerie aan. Binnen een uur tijds was het plein schoongeveegd en in een legerkamp herschapen. Het anarchistisch element speelt een rol in de manifesta- tiën tegen Frankrijk. Er zijn dm bar ricades opgericht, waarvan een in brand is gestoken. Naar de troepen zijn steenen geworpen. De werklieden van den in dustrieel Mazzochi te Rome hebben bet werk gestaakt, omdat de daar aanwezige Fransche werklieden niet afgedankt zijn. Een detachement infanterie gister avond naar het Colonna-plein gezonden, waar liet openbaar concert is afgezegd. In den avond trachtte men door het militair cordon heen te breken, doch de troepennaar wie met steenen werd ge worpen, dreven de menigte uiteen. in eene zeer hoffelijke ontmoeting met den president van den Franscken ministerraad en den minister vin buiten- lindsche zaken beeft de Italiaansehe gezant hun medegedeeld, dat de Italiaan sche regeering in de steden van Italië eene proclamatie heeft doen aanplakken, bestemd om de opwinding te doen be daren. Hij be vestigde, dat de Italiaansehe regeering elke poging totwanordekracht- dadig zal onderdrukkenen aan Frankrijk alle genoegdoening gaven waarop het recht heeft. In eene officieuse nota aan de bladen te Rome medegedeeld, wordt gezegd dat, tengevolge der schorsing van den burgemeester van Aigues Mor- tes, het Italiaansehe gouvernement het incident als uit den weg geruimd beschouwt. Ter gelegenheid van zijn patroonfeest ontving Z. H. de Paus Zondag de kardinalen, prelaten en hoeren zijner hofhouding in de bibliotheek. Aldaar was eene phonograaf opgesteld, die eene korte rede hield ter eerc van den vader der Allerh. Maagd, daarin kort te voren door den Paus uitgesproken. Het toestel herhaalde vervolgens de toespraak door wijlen kardinaal Manning in November 1890 gahouden. De Paus liet zich inlich tingen geven omtrent de vorderingen op ons drukte en welker tallooze artikelen schenen opgemaakt om een voorwendsel tot vervolging in handen te geven. Op een reeds vergevorderd uur van een donkeren avond ging mij een officier voorbijik zag hem niet en werd tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat ik hem niet, had gegroeteen andere, even ernstige overtreding berokkende mij een nog strenger bestraffing. Rapporten werden opge steld om te protesteeran tegen de voordeelen, die ik genoot en die ik zoo weinig waardig was. Waarom, zeide de directeur der mijnen tot mij, bemoeit gij u met zaken, die u niet aangaan? De storm is over u losge broken ik kan er geen weerstand aan bie den en beu genoodzaakt u een plaats aan te wijzen onder de geringste arbeiders het spijt mij voor u en voor my zeiven, ik had mij gewend aan uw diensten, maar er is niets aan te doen. Ik kon niets doen dan mij onderwerpen, maar terwijl ik gebukt ging onder dat misbruik van macht, deed ik niets om de vijandig gezind heid van de chefs te verminderen een slecht middel om my uit mijn ongenade op te heffen'; weldra zou ik staan aangeteekend als een on- willigen en gevaarlyken veroordeelde. Ik werd veroordeeld tot een moeielijken ar beid, die vroeg begon en tot laat in den avond duurdeik zag niemand dan mijn chefs en de andere werkliedtn. Ongetwijfeld trachtte men mij te vernederen; maar reeds sedert lang had van de'n houw der St. JoaChimskerk te Rome, waarvoor schuld is moeten ge maakt worden, en die een koepel van GO M. zal krijgen. Over politiek sprak Z. H. niet. In de mijndistricten van Engeland duurt de werkstaking nog steeds voort. Eene conferentie van den Mijnwerkers- hond. van Groot-Britannië werd gisteren te Londen geopend- Aan de debatten namen 44 afgevaardigden, vertegenwoor digende 232.400 mijnwerkers deel. Zij werden met gesloten deuren gevoerd doch eene officieele mededeeling meldt, dat d® afgevaardigden van Durham, waar de mannen nog werken, van de conferentie werden uitgesloten, hoewel zij verklaren, dat de stembiljetten over de werkstakingskwestie gisteren in Dur ham waren verspreid. Voorts werd er eei.e resolutie aangenomen, om de mijn werkers van Durham uit den Bond te sluiten. De afgevaardigden van Nor thumberland namen geen deel aan de conferentie, die tot heden is verdaagd. Hertog Ernst van Saksen-Coburg- Gotha, die sedert eenigen tijd ernstig ongesteld is, ligt thans bewusteloos, terwijl zijn krachten snel afnemen, zoo dat zijn toestand geheel hopeloos en zijn einde nabij is. De hertog is 75 jaar oud. Daar hij kinderloos is, gaat de de regeering over op den hertog van Edinburg, tweede zoon van wijlen zijn broeder Albert, die met koningin Victoria van Engeland gehuwd was. Zondag ochtend werd te Londen onder presidium van den hertog van Edinburg, reeds een ministerraad aan deze aangelegenheid gewijd. Yan het instellen van een regent schap werd afgezien, maar alle maatre gelen werden genomen, opdat aanstonds na den dood van den hertog, prins Alfred van Edinburg, geboren 15 Oct. 1874, in plaats van zijn vader, die te zijnen gunste afstand gedaan heoft van zijn opvolgingsrecht, de regeering kan aan vaarden. Ook in Spanje is het in de laatste de ijdelheid, waarvan men zoo dikwijls mijn landgenooten beschuldigt, geen vat meer op mij. Ik was belast met het stoken van een dei- ovens, voor het smelten var. het zilver bestemd het zweet gudste mij langs het gezichtde zwarte stof, waarvan een dikke laag mijn ge laat bedekte, maakte mij onherkenbaar, toen men de komst van eeuige bezoekers aankon digde, die de mijnwerken kwamen bezichtigen. Een wetenschappelijke commissie was door een der groote Europeesche landen naar Siberië gezonden en de Czaar had bevolen haar alle middelen te verschaffen om de in de mijnen gevolgde wijze van werken te kunnen bestn- deeren. De géneraal Apraxin hield zelf de eer van zijn huis op zijn doehter en eenige an- de;e dames vergezelden hemde kolonel Ro- mauzoff behoorde tot het gevolg. De generaal deed mij eenige vragen, echter schijnbaar zonder op te merken, welke veran dering er in mijn positie gekomen was; de kolonel wierp een zegevierendeu blik op mij, als ware hij er trotsch op een zoo hulpeloos wezen als ik was te hebben verpletterd. Fé- dora, die mij had herkend, bemerkte dit en den armen stoker naderende, zeide zij Dat is een zware arbeid voor u, mijnheer. Het werk moet gedaan worden, als het niet door mij is, dan toch door een ander. Ja, maar ik dacht, dat u een taak was opgedragen meer in overeenstemming met uw bekwaamheden. dagen weder vrij onrustig. De wanorde lijkheden beginnen weer te Laguadia, provincie Yittoria. liet volk wierp met steenen naar de gendarmes, die een aanval deden op de manifestanten, van wie er éen gedood en éen zwaar ge wond werd. De orde is hersteld. Te Millazzo liep eergistoren-avond een groep manifestanten door de stad al schreeu wend en zingend. De ruiten van het Fransche vice-consulaat werden inge worpen en het wapenbord afgerukt. De oolitie kwam lusschenbeide en maakte zich meester van het wapenbord, doch de mamfèsteerenden werden ten slotte uiteengedreven. In strijd met de berichten in een buitenlandsch blad, volgens welke er verscheidene cholera gevallen te Antwer pen zouden hebben plaats gehad; wordt in eene mededeeling van het gemeente bestuur gezegd, dat de gezondheidstoe- toestand dezer stad zeer bevredigend is, en er geen epidemie heersoht, maar er slecht* eenige gevallen van cholera- acliligen aard voorkwamen, evenals elk jaar. Er worden voorzorgsmaatregelen genomen Verschillende Deersche bladen willen weten, dat keizer Wilhelm op zijn reis naar Zweden, waar hij op de elands- jacht gaat, een kort bezoek zal afleg gen bij den Czaar te Fiedensborg, bij Kopenhagen. Ook koning Oscar zou den Czaar willen bezoeken. Maar de Ber- lijnsche pers trekt liet heede bericht nog sterk in twijfel. Bij een Congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerika beginnen de kansen voor de opheffing der Shermanwet allengs gunstiger te staan, en gei aken de zil- vermannen meer in het onderspit. De minister van financiën, Carlisle, verzet zich krachtig tegen alle compromissen. Volgens berichten uit Buenos-Ayres duurt de opstand in de Argentijnsche republiek nog steeds voort. De nationale arbiters vertrekken met troepen naar San Luis en Santa Fé om de orde te Dat was zoo, maar sedert eenigen tijd heeft men het noodig geoordeeld mij ueder- riger werkzaamheden op te dragen. Sedert wanneer Ik aarzelde met mijn antwoord. Ongetwijfeld sedert de jaarmarkt Zij begreep alles en wierp op den kolonel een blik, die hem de oogen deed neerslaan. Ik had dat moeten begrijpen, voegde zij er bij; gelukkig zijn dergelijke vernissen niet zonder appèl. Met een haast, die bewees, hoe vertoornd zij was, en het gelaat hoogrood gekleurd, ging zij naar haar vader en sprak eenige woorden tot hem, die ik weliswaar niet kon verstaan, maar waarvan ik den zin raadde. Ge moogt nooit de maatregelen van het bestuur laken, antwoordde hij, wat het doet, is goed gedaan, en het staat ons niet vrjj door onze critiek het belasteren aan te moe digen. Inderdaad is een principe aangenomen, dat een banneling tegenover een ambtenaar nim mer geljjk kan hebbenhet is echter ook waar, dat er altijd middelen bestaan den regel te ontduiken. Wordt vervólgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1