Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het gerucht, dat de Franschen van den koning van Siam de bevoegdheid zouden verkrijgen tot doorgraving van Malakka „op zijn smalst", waardoor de handel van Singapore grootendeels naar Saigon en Hué zou verlegd worden, heeft na tuurlijk in Engeland een pijnlijken in druk gemaakt. De te Singapore ver schijnende Strait Times heeft er echter iets op gevonden om het plan der Fran schen alsnog te verijdelen. Engeland, zegt het blad, moet eenvoudig het heele schiereiland Malakka annexeeren, waar van het nu reeds een deel in het noorden en een deel in het zuiden hezit, terwijl het middengedeelte nog aan Siam be hoort, nl. de smalle strook van Tenas- serim tot aan de Straits-Setlement». Langs vriendschappelijken weg moet koning Khoelalonkorn tot dien afstand hewogen worden. Eerst wanneer aldus Engelsch Birma met de Straits Settle ments verbonden zal wezen, kan een spoorweg- en telegraafgemeenschap Pe- nang en Singapore rechtstreeks met Birma verbinden en aan den handel een geheel nieuwe vlucht geven. Zoo weet dus koning Khoelalonkorn wat hij te doen heeftals hij zich nu maar tot de Engelsche plannen leenen wil. Schibdau, 25 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat den heer A. T. Meijer en «ijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij aan de West-Frankelandsche laan.wijk A, no. 92/93, kadaster sectie M, no. 129, met een stoomwerktuig van 2 paarden kracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 2.20 M2. Tot binnenregent en binnenregentes in het St. Jacobs-gasthuis alhier zijn benoemd en reeds in functie getreden J. A. van der Voort en W. van der VoortVisser, in plaats van J. Rappée en RappéeBalt, op verzoek eervol ontslagen. Gisteren-voormiddag zijn naar de ba rak op Crooswijk te Rotterdam gebracht als lijdende aan cholera eene vrouw uit de Crispijnlaan no. 148, die in ob servatie was genomen in het daarvoor bestemde gebouw in de Leeuwenlaan en de agent van politie P. Dirkmaat, die den vorigen nacht in functie zijnde, door de ziekte werd aangetast en naai zij ne woning aan de Dirksmitstraat werd vervoerd. Voorts werd gisteren-middag cholera geconstateerd bij eene schippersvrouw aan boord van een tjalk, liggende in de Nieuwe Haven. De vrouw is aan boord gebleven en de tjalk verhaald naar de Katendrechtsche haven. In het geheel hadden zich tot giste ren, sedert het eerste geval te Rotter dam 7 gevallen voorgedaan, waarvan 3 met doodelijke afloop. Uit de Katendrechtsche haven te Rot terdam zijn de zeeschspen verwijderd. Die haven zal voorloopig uitsluitend dienen voor schepen met besmettelijke zieken aan boord. Op eene der ducdal- ven is, tot waarschuwing, met groote letters aangebracht: quarantaine-haven. Iieuter seint uit Madrid Al wat uit Rotterdam komt, zal aan quarantaine onderworpen worden. Naar aanleiding van berichten over het vooricomen van pokken in verschil lende straten dezer gemeente, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat di® gevallen niet nu pas geconstateerd zijn, maar dat sedert 19 Augs. op die plaat sen de ziekte voorgekomen is. Het zijn dus geen nieuwe gevallen. (V. Roti. Ct Gisteren-nacht omstreeks 3V2 uur, ontstond uitslaande brand op een der zolders van de Koffiebranderij van den heer R. A. Van Schaik, aan d® Bra- bantsche turfmarkt te Delft. Het vuur is vermoedelijk ontstaan, door «en vonk welke gisterenavond hij het kofliebran- den zich aan een zak of bint heeft me degedeeld. Ongeveer een half uur later kad men den braud, door werking van den slan genwagen der politie en eenige brand spuiten onder de knie. Een en ander is tegen brandschade verzekerd. In den Nieuwen Waterweg, onder 's Gravenzande, is gisteren-nacht het vaartuig Sch. 114, genaamd Dorp Sche veningenmet volle lading haring, reeders J. en P. de Mos te Scheven in gen, dooi de Werkendam van de N. A. S. M. overstoomd. De bemanning werd gered, het schip ging verloren. Van 13 tot en 19 Augustus zijn langs den Nieuwe Rotterdamschen Waterweg binnengekomen 106 stoom- en 11 zeil schepen vertrokken 106 stoom en 6 zeilschepen. Binnenland. De Minister van Binnenlandsche za ken heeft goedgevonden met ingang van 26 Augustus het vervoer van schapen, bokken en geiten, rersche huiden, onbewerkte wol, klau wen, vleesch, mest en alle ander afval van genoemde dieren te verbieden uit of naar de gemeenten Goudswaard, Piers- hil, Nieu w-Beierland, Oud-Beierland, Zuid-Beierland, Numansdorp, Klaaswaal, Westmaas, Mijnsheerenland, Heinenoord, Puttershoek, Maasdam, Strijen en'«-Gra vendeel. St.-Cl Tengevolge van eene door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland onder nomen verbetering van de vaart van de Mallegatsluis tot de Ringvaart van de Haarlemmermeer zal een circa 2 kilometer lang gedeelte spoorbaan ten westen van het station Gouda, met de daarin gelegen draaibrug over de Gouwe, meer zuidwaarts omgelegd en opgehoogd worden. Omtrent het dragen van wapenen buiten dienst zijn aan de korpscomman danten van het leger ds volgende vra gen gedaan lo. Aan hoeveel militairen is sedert 1 Mei 1892 „wegens het mis bruiken der wapsnen" het recht tot het dragen daarvan ontzegd moeten worden; 2o voor hoelang is dit telkens geschied 3o. in hoeveel gevallen is de oorspron kelijk vastgestelde verbodstermijn ver lengd moeten worden en voor hoelang telkens4o. hebben sedert bedoelden datum ook gegradueerden hunne wapenen misbruikt, en zoo ja, welke zijn daar van de gevolgen geweest voor de over treders Hbl Daar het nu en dan is voorgekomen, dat aan erfgenamen van overleden be talingen geschiedden, zonder dat de dan vereischte stukkon werden overgelegd, is door den directeur-generaal der pos terijen bepaald, dat voortaan geen be talingen van dien aard meer mogen ge schieden. In die gevallen moeten, als het gewone vorderingen wegens leve ringen enz. betreft, declaratiën door d® belanghebbenden worden ingediend, waarna door het hoofdbestuur op be taling ord®r zal worden gesteld. Reuter seint uit Londen Sir Edward Grey heeft in hot Lager huis omtrent de zaak der Costa Rica Racket verklaard, dat de regeering re delijkerwijs van de Nederlandsche re geering geen 10,000 pd. st. vergoeding kan vragen voor de schade, welke ka pitein Carpenter persoonlijk geledenzoude hebben dooi eene hechtenis van eenige weken. Iets anders is de eisch van de eigenaars en de bemanning van het schip, welke eisch aan het oordeel van de raads lieden der Kroon onderworpen is. Dit punt is nog in onderzoek en geene nieuwe beslissing genomen. In de laatste tijden is meer dan eens in sommige bladen gemeld, dat de ver mogens-belasting vrij wat meer zoude opbrengen, dan door minister Pierson was geraamd. Aangaande echter op wat ons ter oore kwam omtrent de grootste gemeenten, gelooven wij dat deze berich ten door de uitkomst zullen wordeu ge logenstraft. Naar het Haagsche Dgbl. verneemt, zal de wapenschouwing op 31 Augustus het afsteken van het vuurwerk, lij het ook zonder tribune, in het Malieveld in Den Haag gedoogen en mitsdien het vuurwerk als gewoonlijk nagenoeg op dezelfde plaats worden afgestoken en niet te Scheveningen, waartoe eerst plan bestond. De aanstaande feestelijkheden ter eere van den verjaardag van H. M. de Ko ningin op het Kurhaus te Scheveningen zullen, zooals reeds vroeger was bepaald, in twee deelen worden gesplitst, geheel in den geest van de residentiebewoners om in de geleg®nheid te zijn op dien verjaardag ook de feesten in Den Haag te kunnen bijwonen en gelijk reeds op den verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes was in acht genomen. Uit dien hoofde zal aan deD voor avond van den heuglijken dag, Woens dagavond, het dubbel concert in de Kurzaal en op het terra» gepaard gaan met een buitengewoon schitterend en toepasselijk groot vuurwerk, terwijl op den verj iardag, Donderdag 11 Augustus een matinee zal worden gegeven op het terras en des namiddags een groot kinderfeest, terwijl des avonds alleen de gewone muziekuitvoeringen van het Phil harmonisch Concert zullen plaats hebben. Een van de voornaamste aantrekke- lijkhedem der feestviering aal echter gelegen zijn in de verras»ende versiering van de Kurzaal, waaromtrent wij ons thans zullen bepalen tot de enkele mededeeling, dat deze zaal zal worden herschapen in een Oranje-galerij, uit muntende zoowel door oorspronkelijk heid van gedachte en opvatting als door fraaiheid van uitvoering. Woensdag-avond geraakte in trein 30 een der portierdeuren van het voorste postrijtuig open. Bij het passeeren van trein 34 onder Vogelenzang sloeg de portierdeur tegen de langszijde van den anderen trein aangebrachte westing- house-rem, zoodanig, dat trein 34 tot stilstaan werd gebracht. De deur van het postrijtuig werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Woensdagavond had in de sociëteit De Kroon te Haarlem eene vergadering plaats van neringdoenden, belangheb benden en voorstanders van de kermis, eene vergadering zeer goed bezet, waarin werd besloten zich per rekest tot den Raad te wenden, met het verzoek de kermis weder te brengen op den voet zooals zij was vóór het raadsbesluit van 8 Febr. jl. Een comité van 9 heeren zal zich beiasten met de aanbieding van lijsten ter ondersteuning, ook doorniet-nering doenden, van het adres. Gisteren-ochtend omstreeks 9 uur is te Haarlem de locaaltrein ontspoord, waardoor een rijtuig dwars over den weg kwam te staan, zoodat de 2e en de 3e lijn onbruikbaar waren. De treinen uit Amsterdam konden op het 4e spoor binnenloopen. Tijdens het onweer, dat tusschen 5 en 6 uur boven Amsterdam losbrak en een einde schijnt gemaakt te hebben aan de ondragelijke hitte der laatste dagen, werd de molen De Goyer aan de Zeeburgerdijk door den bliksem getrof fen en onstond dientengevolge brand in de met strooi bedekte kap. De brand weer werd onmiddelijk gealarmeerd en was zoo spoedig ter plaatse, dat het vuur tot den nok van den molen be perkt bleef en weldra geheel was ge doofd. De geleden schade mag dus van geene beteekenis geacht worden. De pleiziertrein uit Amersfoort en Amsterdam naar Den Haag, bestaande uit 23 waggon», voerde ruim 1200 per- sonen naar de residentie. Met den extra-trein, die heden tus schen Amsterdam en Rotterdam liepi kwamen circa 500 pleizierreiziger» te 's Gravenhage aan. De 400 overig*1 reizigers gingen door naar Rotterdam- Te Zaandam verbrandde eergisteren avond de pelmolen De WaIviscli met bij behoorende schuren, staande in het Westzij der veld en toebehoorende aan de heeren Yan Wa veren en Dekker. Ge bouwen en goederen afzonderlijk waren verzekerd bij de Onderlinge Brandwant- horgmaa iscAappij. De eerebeker, door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina bij de wedrennen te Arnhem uitgeloofd en uit de fabriek van de firma Van Kempen te Voor schoten afkomstig, is geheel uit de hand vervaardigd in vieille argent en kunstig gedreven in den «tij 1 van Lode wijk XV. Aan de voorzijde prijkt het wapen schild der Koningin, en het deksel is met een zilveren jockey-figuur versierd, dat meesterlijk is gemodelleerd en ge ciseleerd. Een 31-jarige arbeider heeft den 25 Juli 11. op den openbaren weg te Arnhem zijn drie kinderen, respectievelijk 9, 6 en 2V> jaar °ud, onverzorgd achterge laten. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt de opsporing en bericht- De mogelijkheid bestaat dat hij in ge zelschap van zekere weduwe naar Ame rika is vertrokken.Onderzoek hij de direc ties der stoomvaartmaatschappijen is gewenscht. De verkiezingsstrijd in het district Zevenaar heeft te Kilder aanleiding gegeven tot wanordelijkheden. Zoodra de overwinning van den heer Bellaard in dat plaatsje bekend werd, gaven de aanhangers van dien heer door muziek blijk van hunne vreugde. De partijge- nooten van den heer Terwindt, die natuurlijk toch al niet in de beste stemming waren, zagen dat met leede oogen aan. Er ontstond toen eene vecht partij, waarbij eenige kwetsuren werden toegebrachto. a. werd van een der twistenden de baard met huid en al af getrokken. Langs den gekanaliseerden Holland- schen IJsel is de hooibouw thans in vollen gangde opbrengst overtreft zelfs de stoutste verwachting. De hooi bergen rijzen met den dag en zullen wjldra in top zijn. Ook in het weiland is volop gras, zoodat de veehouders nog goede zaken maken en het uitzicht heb ben op een goede naweide, terwijl hoven- dien de prijs der vette koeien in den laatsten tijd aanzienlijk is gestegen. Op het bouwland ziet het er minder gunstig uit. De aardappelen zijn bijna overal door de ziekte aangetast, zoodat geheele velden zwart zien. Ook de quan- titeit laat zeer veel te wenschen over liet zomerkoren is bijna zonder uitzon dering mislukt. De eerste editie wortel gewas is zeer ongelijk opgekomen, en wat na den regen is gezaaid, kan moei®' lijk meer tot vollen wasdom komen. (Nm.) De houten ophaalbrug over de Woud- watering te Woubrugge, is door stoomboot Bergen op ZoomAmsterdam zoodanig aangevaren, dat de westelijk® helft der brug geheel uit haar verband gerukt is, en de passage met rijtuige" is gestremd; de schade wordt begr°° op plm. f 1000. Na een uitgebreid onderzoek is bet den brigadier der koninklijke maréchaus see te Bokstel mogen gelukken de oor zaak op te sporen van den brand, "i op 19 dezer te Schijndel Wijbosch p'aa had en waaibij twee huizen met aan hoorigheden in asch werden gelegd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2