ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. bevoordeelt daarmede het vrijhandels stelsel, offert ons op voor Amsterdam en Rotterdam, stuurt onze zuur ver diende penningen naar Indië om een vrijheidlievend volk te beoorlogen, koopt er kanonnen voor, die na ettelijke jaren verdwenen zijn, omdat men U, slimme riken in Den Haag, kan wijs maken, dat ze door de witte mieien zijn opge vreten. Indien gij ons zoo het voorbeeld der eerlijkheid gegeven hebt, moeten wij U dan volgen Gfij maakt wetten wilt gij hebben, dat men ze eerbiedige, geeft het voorbeeld U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggend enz. Gonst. Maeues. 29 Augustus '93. Blijkens berichten uit Coburg heeft hertog Alfred eene proclamatie uitge vaardigd, waarin gezegd wordt, dat hij, overeenkomstig de wettelijke erfopvol ging en nadat hij onder eede beloofde, de grondwet der beide hertogdommen nanwgezet te eerbiedigen, en met kracht te handhaven, de regeering aanvaard heeft in het vertrouwen op Gods hulp. Hij spreekt de verwachting uit, dat alle staatsdienaren en alle burgers der her togdommen hem als rechtmatigen vorst trouw en gehoorzaam zullen zijn, waar tegenover hij de plechtige verzekering geeft, dat hij de handhaving van recht en gerechtigheid en de bevordering van 's lands welvaart als zijn hoogste levens taak beschouwt, en ook aan den Duit- schen Keizer en het Duitsche rijk steeds dezelfde trouw zal bewijzen als zijn voorganger gedaan heeft. De meeste bladen te Berlijn drukken het besluit van den Czaar omtrent de oorlogshaven te Libau zonder eenige opmerking af. De 'Rational Zeitung en de Vossische echter geven een uitvoerig uittreksel uit het artikel van de Mos- kowskya Wjedomosti over de strategische beteekenis der Libauer oorlogshaven, de National Zeiting zonder verdere opmer king, maar de Vossische met zeer scherpe bewoordingen aan het adres van Rusland. Zij zegt, dat het Moskousche blad in on dubbelzinnige woorden uitspreekt wat de Czaar nist openlijk zegt, dat name lijk de Libauer oorlogshaven een tegen Duitschland gerichte maatregel is, en vervolgt „Rusland spreekt steeds van zijne vredelievende bedoelingen en stelt zich op het standpunt van het door den wolf vervolgde lam. Maar hoe is daar mede overeen te brengen, zelfs als wij afzien van de Libauer oorlogshaven, de vorming der Middellandsche Zee-vloot Zijn daar ook Russische grenzen te be schermen, ook nadat reeds eene sterke Zwarte Zee-vloot gevormd is? Wij zien daarin krijgstoerustingen in het zuiden gelijk zij in het noorden gemaakt worden: ginds tegen Engeland en de bondgenooten der Triple-ailiantie, hier tegen Duitschland. Dat Duitschland ooit een aanvallenden oorlog tegen Rus land zou beginnen, gelooven zelfs de verstoktste Panslavisten wel niet, en daarmede is het verwijt van chauvinis tische verwachtingen der Duitschers met betrekking tot de Oostzee-provin- cies van zelf te niet gedaan. Daarente gen heeft Duitschland degelijke gron den voor de meening, dat de Libauer oorlogshaven als eene directe bedreiging van Ruslands zijde te beschouwen is. Ter gelegenheid van de beraadslagin gen over de marine-begrooting in het lagerhuis te Londen, zeide de heer Kay Schittleworth, dat Engelands scheeps macht niet zoo gering is, dat het ver lies van een schip aanstonds den bouw van een nieuw noodzakelijk maakt, maar natuurlijk zal in het programma dei- naaste toekomst met het verlies der Victoria rekening gehouden worden. De marine-politiek der vreemde mogendhe den maakt den bouw van groote krui sers noodig; maar een nog dringender eisch is de bouw van schepen, die de torpedo-vaartuigen vernielen en de re geering is overtuigd dat die' welke thans gebouwd worden, een volstrekt onmis baar wapen vormen voor de verdediging en de veiligheid des lands. Een woelige betooging had eergister avond plaats te San Sebastian in Spanje. Terwijl de muziek op het marktplein speelde, verlangde het volk het Baskische nationaal lied onder het geschreeuw van leve de vrijheid! weg met Sagasta Toen de muzikanten aan dit verlangen geen gevolg gaven, ontstonden er groote wanordelijkheden. De burgerlijke gou verneur, die zich naar Sagasta begaf, werd met steenworpen aangevallen. De troepen chargeerden het volk. Yier op roermakers werden gedood en een aantal hunner zwaar gekwetst. Ook vijf politie agenten en eenige soldaten bekwamen kwetsuren. De Koningin-Regentes, die te San Sebastian vertoefde, moet thans reeds naar Madrid vertrokken zijn. Naar men uit Rome bericht, is een bom gesprongen voor het hek van het paleis Alfieri, waar het hof van cassatie zitting houdt en waar de club der Adel lijke Pauselijke garde gevestigd is. De schade is onbeteekenend. Een zekere Ricrini, beambte bij een dagblad, is zwaar gewond. Hij wordt voor den dader van den aanslag gehouden. Hij is naar het hospitaal gebracht, waar hem een been is afgezet. Aan de Times wordt uit Bangkok ge meld, dat het Eransche oorlogsschip Alouette naar Saigon vertrokken is met eene door Siam gestorte som gelds (van de schadevergoeding). Het vertrek van de Alouette wordt te Bangkok beschouwd als de voorlooper van eene poging om nieuwe door Le Myre de Vilers gestelde eischen gewelddadig door te zetten. Die eischen zouden den grondslag vormen van Erankrijks inmenging in Siams tolstelsel en van concessiën ten opzichte van de binnenlandsche scheepvaart en van andere ondernemingen, welke in menging de vernietiging van Siams on afhankelijkheid in de binnenlandsche aangelegenheden ten gevolge zou hebben. Volgens bericht uit Washington is het ontwerp-Wilson tot intrekking van Sher man's zilverwet met 239 tegen 110 stemmen door de Kamer aangenomen en daarop naar den Senaat verzonden. Men twijfelt niet aan de volledige ne derlaag der zilverpartij. De secretaris der schatkist, Carlisle, heeft de munten te Philadelphia en te San Francisco aangeschreven, op het slaan van gouden munt met vol personeel zich aanstonds in te richten, waarvoor 85 a 90 millioen goud in de schatkist aanwezig is. Schiedam, 29 Augustus 1893. Ter weging van een wagon geperste spoeling, voor België bestemd, werd Maandag 11. door de Schiedamsche Spoelingvereeniging voor 't eerst ge bruik gemaakt van de weegbrug, welke op verzoek van genoemde vereeniging door de Directie der Holl. IJz. Spoor wegmaatschappij aan het Station alhier weid geplaatst. Zooals men weet, werd eveneens op verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan het station alhier een weegtoestel aangebracht voor het wegen van vee. Door wijziging in den loop van sommige treinen der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij gedurende den zomer dienst 1893 zijn in de tijdstippen van het openen en sluiten van de spoorweg bruggen over: de Schiedamsche Schie nabij Schiedam en de Delfshavensche Schie nabij Schiedam eenige verandering gebracht. De gewijzigde overzichten dier tijd stippen zijn a fO.Ol verkrijgbaar ge steld bij den boekhandelaar firma G-ebr. Van OÏeef te 's-Gfravenhage en bij de betrokken brugwachters. De Burgemeest er van Rotterdam maakt bekend, dat sedert de vorige kennisge ving van 26 Augustus zijn aangegeven twee personen als overleden aan Azia tische cholera en één persoon als daar aan lijdende, zoodat in behandeling blijven vier lijders. Op de rivier de Maas voor Rotterdam bij de Oude Plantage heeft Zaterdag avond een aanvaring plaats tusschen de Haarlemsche stoomboot Stad Rotter dam en het tjalkschip JJe Hoop. Door den schok werd de 13-jarige dochter van den schipper der tjalk met zooveel kracht tegen het dek geworpen, dat ze onmiddellijk dood was. Te Delft is de voormalige woning van Dr. De Witt Hamer, in het Gasthuis tot cholera-barak aangewezen, waarover het toezicht is opgedragen aan Dr. Tho mee, terwijl als huis van observatie, onder toezicht van Dr. Kaiser dienst zal doen de Slöjd-school aan de Raam. Dr. Van den Heuvel heeft zich belast met de inspectie van de bewoners in schuiten, aldaar. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt, ingevolge art. 22 van het kon. besluit van 4 September 1892 Staats blad no. 215) tot vaststelling der Azia tische cholera en tot wering harer uit breiding en gevolgen, gewijzigd bij kon. besluit van 25 Maart 1893 Staatsblad no. 56), ter algemeens kennis, dat, tot wering van de besmetting van Aziati sche cholera, toezicht wordt gehouden op de schepen die langs Lobit, Tolka mer (gemeente Herwen en Aerdt) het land binnenvaren, met toepassing voor zoover mogelijk van artikelen 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 en 21 van bo vengenoemd kon. besluit. De benoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië zal aan hen, die hem over dienstzaken mochten wen- schen te spreken, daartoe de gelegen heid geven op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 4, 5 en 6 September a.s., des namiddags van l'/2 tot 4 uur, in het gebouw van het Departement van Kolo niën. Uit de Haagsche Kroniek der N. Gr.Ct.; Het mag als bekend ondersteld wor den, dat op den verjaardag der Koningin door H. M. zelf de nieuwe vaandels aan de verschillende regimenten zouden wor den uitgereikt. En nu heeft men reeds kunnen lezen, dat die plechtigheid, waar toe de Haagsche Maliebaan was aange wezen, een jaar is uitgesteld, omdat de vaandels niet alle gereed zouden zijn. Laat mij u echter zeggen, dat dit niets is dan een argument pour le besoin de la causede vaandels zijn niet alleen geheel gereed, maar ze staan zelfs, met boorden, kwasten, draagbanden en stok ken, goed en wel opgeborgen in het de partement van oorlog. De waarheid is dan ook dat de Ko ningin-Regentes liever dezen zomer niet wilde overkomen naar Den Haag en dat men, eigenaardiglijk hechtend aan het bestemmen van den Koninginnedag voor deze militaire plechtigheid, daarom het feest heeft verdaagd. Maar wat nu indien de Koningin- Regentes 31 Aug. 1894 zich ook liever niet verplaatst naar de residentie?" De nationale bloem Op een verzoek der redactie van ,,Elo ralia" om een bloem aan te wijzen die als een nationale bloem van Nederland kan worden aangemerkt, ontving zij tal van opgaven. Het meerendeel gaf de voorkeur aan de Oranje- of Goudsbloem. Deze bloem ligt onder het bereik van arm en rijk, groeit zoowel op zand- als kleigrond en is op 31 Augustus Koninginnedag overal in vollen bloei. De Goudsbloem versiere bij Oranje feesten ons kleed Alvorens Donderdag aanst. naar Weimar terug te keeren, zal de groot hertog van Saksen-Weimar per staats spoor van 9.28 via Amsterdam naar Het Loo vertrekken, ter gelegenheid van Harer Majesteits Verjaardag. Voor het 6e intern .tionale congres voor binnenlandsche scheepvaart, dat in 1894 te 's-Gravenhage zal gehouden worden, is het programma van werk zaamheden vastgesteld. Het congres za zich verdeelen in 4 sectiën. De volgende onderwerpen zijn ter be handeling in de sectiën aangewezen in de eerste: aanleg en onderhoud van kanalen en havens; in de tweede tech nische exploitatie; in de derde: expl01' tatie dei kanalen voor den handel en andere economische vraagstukken, mei name de tolrechten op de waterwegen, in de vierdebevaarbare rivieren en haar verbetering. Zondag a. s. des namiddags te 1 ure zal de Afd. 's-Gravenhage van den Nederlandschen R. K. Volksbond een feest- vergadering ter eere van den verjaai- dag van H. M. de Koningin houden, waarin als spreker zal optreden Staats raad mr. Heijdenrijck. Deze feestviering zal worden opgeluisterd door de tegen woordigheid van Mgr. Lorenzelli, Pause lijk Internuntius, en diens Auditeur, Mgr. Bovieri. Zeer vele badgasten hebben Scheve- ningen Dinsdag en Woensdag van de voorgaande week verlaten de vrees voor de controle der douanen met het oog op de gevallen van cholera te Rotterdam, bracht hiertoe veel bij. Het Kurhaus was desniettegenstaande eergisteren druk bezocht en 's avonds was geen stoel m de zaal te krijgen, daar het buiig wede1' het verblijf op het terras onmogelijk mankte. Het Nederlandsche volk offert a&" den drankduivel 87 millioen gulden jaarlijks en dit bedrag door 4 millioen inwoners is ruim f20 per hoofd! ofu1 één dag 219.000 gulden, in een ui" 9.000, in eene minuut honderd vijftig gulden, in eene seconde twee gulden 50 cents. Welk een verlies Een enkele dag in Nederland zonder gebruik van sterken drank zou twee' honderd negentien uuizend gulden kun nen opleveren voor armen en werkloozen en zonder schade voor de gevers ja, voor henzelven met directe winst- (R. N.) In een goed bezochte vergadering, waarin de heer W. C. J. Passtoors, cen traal president van den Ned. R. Volksbond, als spreker optrad, wer'd Zondag-avond te Hoorn eene afdeeling van den Bond gevestigd, welke nu W deelingen telt te Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, 's-Gravenhage, Heemstee, Delft, Schiedam, Vlissingen, Gouds, -Vriihem en Hoorn. Het waterwild in Friesland is tha"s wegens den lagen waterstand, minde' talrijk dan bij de opening van de jad'. £)e prijzen zijn betrekkelijk laag wisselden Vrijdag te Leeuwarden a" van de eendvogels van 40 tot 60 e" van de snippen eveneens van 40 tot 6 cents per stuk. Naar aanleiding van het straatkabaaj' dat op de protest-meeting in zake d Kieswet in Stroucken volgde, schrij Patrimonium „Welnu, zoo iets was te vreezen, reeds zoolang zulke meetings tot de' gelijke straatschandalenaanleidinggeve"' kunnen en mogen wij er niet aan me' doen, wijl zij den wensch des volks o vermeerdering van volksinvloed te^ zeerste benadeelen en een welkom n" del zijn in de hand van ieder, die c°^ servatief denkt, om ons volk achteï1 kiezers onmondig te houden." De 75ste gedenkdag der stichting de Maatschappij van Weldadigheid gevierd met de inwijding van „Rustooi ve'1 de nieuwe stichting voor ouden dagen, die niet meer op hunne hce kunnen werken. De nieuwe stichting aanvankelijk op kleine schaal ingeI' voor vijf jaren. g Door de zorg van de vereentb „Eloralia" werd de dag opgeluisterd een bloemententoonstelling, illumin en vuurwerk, ]S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2