Dagblad voor Schiedam en Omstreken. MM 16de Jaarg Woensdag 6 September 1893. No. 4679. bureau ^boogztvaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. De Poolsche Banneling. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIEN HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. - .0.05 Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 5 September '93. Terwijl de Franschun Zondag 11. zich ^ijna met niets anders bezig hielden dan de gewichtige herstemmingen, died keiaer Wilhelm zijn zegevierenden in tocht binnen Metz. Zondag 11. kwam de Tuitsche keizer met zijn gast, de kroon prins van Italië, en talrijk gevolg te ■^fetz. Zij werden te 10.45 m. aan het station Devant les Ponts ontvangen dooi de* groothertog van Baden, prins Albert Vin Pruisen, prins L.opold van Beieien, de rijkskanselier Von Caprivi en den riadhouder van het rijksland. Nadat een veldgodsdienstoefening was gehou den, reed de Keizer aan de spits der ri'oepen bij prachtig weder en onder d«t luiden der klokken de fraai ver eerde stad binnen. De schoolkinderen 6,1 deputaties van verschillende vereeni- Singen waren geschaard langs de stra ten, welke de Keizer doortrok. Een Dizonder talrijke volksmenigte was op de been en begroette den Keizer met luide toejuichingen. Bij aankomst van den Keizer hield de burgemeester eene ^elkomstrede. De Burgemeester betuigde den Keizer namens de bevolking dank v°or zijn komst en sprak den wensch kit, dat hij spoedig weer zou komen, kpdat hij dan zijn paleis te Urville zou bunnen bezichtigen. De Keizer betuigde rijn dank voor dezen welkomstgroet. Metz en het daar liggende legerkorps 1Jeide de Keizer, is een hoekspijler van Huitschland's militaire macht, welke b«stemd is om den vrede te beschermen ^n Duitschland, ja van geheel Europa, dien ik vast besloten ben te hand haven. Als onderscheiding overhandigde de Keizer den burgemeester een gouden aiubtsketen. Tater reed de Keizer onder geleide )an den Stadhouder, naar Urville.. Dui dden landlieden uit Lotharingen wa- len langs den weg geschaard. De voor- Naar het Frausch van Louis Collas. 38) En wat wilt gij van mij Mijn hi meigij schijnt mij niet te wil- Lv &rijpen. lij rijt schoon en rijk, Alice v*81hska; fle vijanden van Polen hebben zich w' u meester gemaakt; het mag niet gehen- ste' ^at afstammelingen van een onzer eer- ee, Tmiiiën, haar bruidschat aanbrenge aan beef ''ur verdrukkers van ons vaderland. Men dart Voor u aan een andere verbintenis ge- nVv bij, die door onbekende vrienden tot F U.ehtgenoot bestemd is, is jong en schoon; Eon-'111* aderen stroomt het bloed van onze oude X0!'!ngeu. Hij zal eenmaal Koning zijn en gij ine rigin. Zij, die ingewijd zjjn in de gehei- gij van de toekomst, hebben uw lot voorspeld; d6 ,*klt Koningin zijn, hoort gij, versierd met koninklijke kroon, schitterende vanpaarlen zitter van den Lotharingschen districts- raad, hield eet? toespraak om den Keizer te begroeten. Vervolgens hield de 85 jarige burgemeester van Ogy eene redevoering, waarin bij den Keizer de verzekering gaf van den trouw en de toegenegenheid der bevolking. De Kei zer betuigde zijn dank voor deze toe- snraken. Er heerschte groote geestdrift. Ongeveer 200 Italiaansche arbeiders, die te Metz werken, boden Maandag ochtend vroeg vóór het vertrek naar de wapenschouwing, den prins van Napels onder het ontplooien der Italiaansche vlag, een adres aan. De prins werd met stormachtige toejuichingen en het geroep evviva begroet. Dat de Fransche chauvinisten bij deze betoogingen vrij kalm blij ven, is te dan ken aan eene bijzondere omstandigheid; zij denken nl. eerlang op eigenaardige wijze „revanche" te nemen. Zoodra Rusland de zekerheid had verkregen, dat de Italiaansche kroonprins de leger- manoeuvres in Elzas Lotharingen zou bijwonen, deed het te Parijs weten, dat binnenkort een Russisch eskader een der Fransche zeehavens zou bezoeken. En zooals nader blijkt, is Toulon daartoe aangewezen. De Russen zullen dus te Toulon hun Kroonstadt hebben, en de Franschen zullen zich beijveren hen daar met het meeste enthousiasme te ont vangen. Zelfs loopt het gerucht, dat president Garnot, ondanks zijne ziekte zich naar Toulon zal begeven om de Rus sische broeders te verwelkomen. De ge dachte alleen, dat het Russische eskader op de Fransche zuidkust zal verschijnen heeft hare bewoners zoó opgewonden, dat de vijanden van Olemenceau om hun doel te 'bereiken niet beter wisten te doen dan de kiezers de verschrikkelijke profetie voor te houden, dat het Russi sche eskader niet te Toulon (dat in het zelfde departement als Draguignan is gelegen, zouden komen) als zij zich ver stoutten Olemenceau te kiezen Nu onder dit opzicht hebben zij werkelijk en edelgesteenten. Lacht zulk een lot u niet toe, Alice Lysinska Neen, laat mij gaan. Het is geen vrijwillige gift, die men u geeftgij zijt geroepen om aan uw vaderland een gewichtigen dienst, te bewijzen, het werk tuig te ziju tot zijn bevrijding. Het'kasteel, waarin gij nog heden gastvrijheid zult genie ten, evenals de jonge meisjes, die u vergezel den, is op het oogenblik bewoond door de voornaamste Russische Regeeringspersonen de gouverneur, de gener al-bevelhebber van al de bezettingstroepen in geheel Polen en vele anderen zijn daar vereenigd. Gij moet eenige toegewijde mannen helpen om het kas teel binnen te dringentengevolge van die belangrijke gevangennemingen zal alle tegen stand gebroken worden en morgen zal geheel Polen als éen man opstaan. Verontwaardigd antwoordde het jonge meisje: Nooitgij jaagt mij schrik aan. Haat blonk in de oogen van het oude wijf. Gij moet mij volgen anderen zullen mis schien welsprekender zijn dan ik. Welnu, dan zult gij mij moeten sleepen. Neen, lief kind, ik zal u niet sleepen want op een teeken, dat ik zal geven, zullen eenige mannen toesnellen en in hun armen zult gij lichter wegen dan een veer. Zij wilde een fluitje aan haar mond brengen, doch het jonge meisje greep het en wierp het tusschen de struiken. De ellendige oude brulde succes gehad en de Fransche bewinds lieden zullen er den Russen te meer dankbaar om wezeD, dat zij aldus dienst hebben gedaan, om hun een lastigen tegenstander van den hals te schuiven. De uitslag der Zondag in Frankrijk gehouden herstemming is reeds nage noeg geheel bekend slechts uit een tien tal districten ontbreken nog de opgaven. Gekozen werden 132 republikeinen, 9 conservatieven en 11 ralliés. Te Parijs werden o. a. 2 dezer laatsten gekozen, wat zeker niet onbelangrijk is te heeten. De ralliés tellen nu met inbegrip der vroeger gekozenen twee dozijn. Te Parijs werd de abbé Garnier geslagen maar hij behaalde toch een flink aantal stem men. Te Hazebrouck is de priester democraat, de abbé Lemire, met glans door de werklieden gekozen. De socia list Lafargue is te Rijssel gevallen. Vooral merkwaardig is de val van Olemenceau tt Draguignan, waaar hij met een paar honderd stemmen tegenover den gema tigden republikein Jourdan in de min derheid bleef. Ook Paul de Cassagnac en Floquet bijten in het zand, zoowel als Pichon en Sigismond Lucroix, zoo mede Maujean, Cumlémat en de boulan- gist Laguerre. Al deze oude bekenden zijn dus van het parlementair tooneel verdwenen. De val van Olemenceau is voor de Regeering het voornaamste, wijl daardoor de kracht der geheele onder zijne leiding staande oppositiegroep wordt gebroken. Er was dan ook tegen hem met alle kracht en klem gewerkt. Zelfs had hij aan eene „steeniging" blootgestaan.Toen hij van eene kiesvergadering te Bagnols, waar hij het woord had gevoerd, met zijn vriend Winter huiswaarts reed, werd met groote steenen naar het rijtuig gegooid en bleef hij slechts gespaard door de stevigheid van de kap. Zijn vereerders voegen er bij, dat hij dood bedaard uitstapte en zijn aanvallers op de vlucht sloeg. Daarentegen vond Jourdan die zich naar eene kiesvergade- va* woede. Wat doet dat ten slotte ter zake; gij zilt het tegen mij niet kunnen volhouden en mij wel moeten volgen. Met krachtige hand omvatte zij de pols van haar slachtoffer, dat een smartkreet liet ont snappen en uitriep Mijn God! zult gij mij dan niet bjjstaan om hieraan te ontkomen Schreeuw maar, mijn duifje, spotte de oudeniemand kan n hoorende dichtstbij zijnde woning is die, waarheen ik u breng. Hoort gij het huilen van den wind Dat is de eenige getuige van uwe gebeden. Ik verliet mijn schuilhoek, van waaruit ik alles gezien en gehoord had. Gij vergist u ellendige, zeide ik; God heeft niet gewild, dat dit jonge meisje weer loos in uw handen zou blijvenlaat los. Zij liet den arm van haar slachtoffer los, stootte een woedend gebrul uit en voegde ons de vreeselijkste bedreigingen toe. Op hetpnnt staande zich te verwijderen, zeide zij Een woord nogals gij spreekt over het geen hier gebeurd is, dan wordt het huis uws vaders een prooi der vlammen. Zweer mij, dat gij zult zwijgen. Dat was geen ijdele bedreigingzij zwoer en ik nam mij voor, door mijn onbescheiden heid niet de oorzaak te zijn, dat de woning van haar, die ik gered had, zou worden vernield. Terwijl het oude wijf tusschen de struiken ring begaf, den weg door balken versperd, zoodat zijn koetsier met behulp van eenige vrienden die herhaaldelijk uit den weg moest ruimen. In het Lagerhuis te Londen heeft Gladstone de aanneming verzocht van eene resolutie, krachten s welke de gebeele verdere tijd der tegenwoordige zitting zou worden gewijd aan het behandelen van regeeringsvoorstellen, met schorsing van bet reglement betreffende de staking der werkzaamheden te middernacht, welke staking echter niet zou worden uitgebreid tot de vergaderingen in den herfst. Gladstone deelde tot toelichting van dit verzoek mede, dat hij vóór de verdaging van het Huis de begrootingen van uitgaven en de wet op de middelen wenscht afgedaan te zien, en dat hjj daarna de verdaging zal voorstellen tot den 2n November. Na dien datum wenscht hij over te gaan tot de behandeling van een wetsontwerp betreffende de aan sprakelijkheid der werkgevers tegen over hunne werklieden, en van een wets ontwerp strekkende tot het instellen van district- en kerspelraden. In eene door 30.000 mijnwerkers te Pontypridd gehouden bijeenkomst werd besloten, dat het mijnvolk van zuidelijk Wales zich zal aansluiten bij den Mijn- werkersbond van Groot Brittannië, dat de vertegenwoordigers der mijnwerkers in de commissie voor de bewegelijke loonschaal hun ontslag zullen nemen, en dat het werk onder zekere voor waarden zal worden hervat. Wijzen de patroons die voorwaarden af, dan zal er eene nieuwe vergadering worden belegd. Door de mijnwerkers in het Schotsohe district Lothian, waar de patroons eene loonsverhooging van 10 pCt. hebben aangeboden, is bij meerderheid van steramen besloten, den arbeid te hervatten. Sagasta, de minister-president van Spanje, heeft te San Sebastiaan een od- derhoud gehad met de ministers van binnenlandsche zaken en koloniën, en bij die gelegenheid is in den breede verdween, verliet ik met mjjn beschermelinge insgelijks het hoschje. De tjjd dronghet min ste oponthoud kon de overige deelnemers aan deze hinderlnag in de gelegenheid stellen ons te bereiken. Ik plaatste het jonge meisje op mijn paard en gedurende eenigen tijd gingen wjj op goed geluk verder; er blonk geen enkele ster aan den hemel. Eindelijk zagen wij van den top van een heuveltje in de verte lichten schijnen daar lag Op eenigen afstand zagen wij ook een bijna niet merkbaar schijnsel: daar lag het kasteel Zirskow. Van nu af geleidde ik mijn paard met meer zekerheid. Het jonge meisje had al haar koel bloedigheid herkregenzij vertelde mij, dat een pleiziertocht was georganiseerd naar eeni ge geschiedkundige bouwvallen aan de oevers van de Weichselde jonge meisjes waren daar aan land gegaan en terwijl zij hier en ginds verspreid waren, was een oude vrouw bij haar gekomen, en een boodschap van haar familie voorwendende, had zij haar medegelokt. Toen wij bij de indrukwekkende massa vau het kasteel Zirsow gekomen waren, liep de nacht ten eindezij stelde mij voor daar te blijvenik weigerde, het evenmin noodig ach tende mij bekend te maken; mijn politieke rol had mij overal bekend gemaakt. Wm-d( ferwtyd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1