Stads- en Gewestelijk Nieuws. beschadigd doch niemand gekwetst. In de provincie Almeria, in Cuevas, ont stonden eenige onlusten wegens het ver leggen van het kantongerecht, en het was bij deze gelegenheid, dat de afgevaardigde Abellan, die de schuld was van de verlegging, met den dood werd bedreigd. Ook werd een dynamiet- patroon in zijn woning gevonden. Gen darmerie moest de orde herstellen. Minis ter Sagasta blijft nog eenige dagen te San Sebastian, de Regentes tot midden October, daar voor December het par lement niet bijeenkomt. Het Kabinet heeft wegens den grooten tegenstand, dien zijn plannen ontmoetten van de zijde der liberalen, afgezien van een ver- andering der gemeente- en provinciale wetgeving. De hoofden der republikein- sche coalitie zullen hun propaganda bij gelegenheid van de verkiezingen voor den gemeenteraad beginnen met een banket te Dyon op 15 September. Daarna zullen zij een reis doen door de noorde lijke en oostelijke provinciën. Volgens bericht uit Kaapstad zakt de voorhoede der Matabele's op de grenzen van het gebied der Chartered Company van Mashonaland aan. Reeds zijn gis teren verkenners aan de rivier versche nen. De stormklok op Fort Victoria is geluid. Men is overigens goed op eenen aanval der Matabele's voorbereid. Schiedam, 13 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Sohiedam, gelet op art. 56 der veror dening op de brandweer van 18 Juni 1880, brengen ter algemeene kennis, dat op den 8en dezer tot onderbrand meester zijn benoemd lo. aan de spuit no. 3, in de plaats van den heer J. M. de Roo, eervol ontslagen, de heer W. van Zon Pzn., en 2o aan de spuit no. 7 in de plaats van den heer JKemp, eer vol ontslagen, den heer C. L. Wetstein. Voor de betrekking van directeur der algemeene begraafplaats, welke met 1 October aanst. vaceert, heeft zich als eenige sollicitant aangemeld de heer J. 1 Schop, commies ter gemeente-secretarie alhier, die, als naar hun oordeel voor die betrekking volkomen, geschikt door Burg. en Weth. ter benoeming den Raad wordt aanbevolen. Door onbekende oorzaak is heden omstreeks middernacht brand onstaan in het pand op den hoek van de Sint- Anna-Zusterstraat (Slootje) en het Korte Gfroenweegje (Kind er buurt), beneden in gebruik bij den heer J. van Noortwijk, firma Hoek Co., gisthandel, en boven dienst doende als timmermanswerkplaats van den heer N. van den Bos. Weldra waren er een paar spuiten op het ter rein van den brand, terwijl ook de wa terleiding hare diensten bewees, zoodat de vlammen, die eerst na verloop van een half uur uitsloegen, van alle kanten bestreden warden. Omsteeks half twee was dan ook het gevaar in zoover ge weken, dat een der spuiten kon inruk ken, terwijl de andere bluschmiddelen nog in werking bleven. De beide zoldeis Van het pand zijn geheel uitgebrand, terwijl het heneden gedeelte minder heeft geleden. Zoowel het pand als de goederen van de personen, die het ge bruikten waren tegen brandschade ver zekerd. In den laatsten tijd worden nabij de Hollandsche kust veel haaien gevonden Te Rotterdam komt bijna geen schokker aan of hij heeft een of meer van deze dieren gevangen. De schippers schrijven ook de slechte uitkomsten der schok ker visscherij daaraan toe. Zondagnamiddag kregen twee zoons van S. O. te Ter Bregge (gemeente Hillegersberg) spelende twist, zoodanig dat die van 11 jaar zijn mes nam en daarmede dien va.n 14 jaar een diepe snede gaf over zijn linkerbovenarm, zoo dat de hulp moest worden ingeroepen van dr. P. Vermeulen. In stillen eenvoud, geheel volgensden laatsten wil van den overledene, werd gisteren op de begraafplaats Jaffa te Delft het stoffelijk overschot van Staatsraad Jansen aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Op het kerkhof waren o. a. aanwezig de oud-Staatsraad De Vries, de gep. si hout-bij-nacht Van de Velde en het lid der Tweede Kamer Viruly Verbrugge. De oudste der beide broeders van den ontslapene, de gep. hoofdinge nieur der Marine Jansen, dankte voor de laatste eer, den afgestorvene bewezen. De Gemeente-begrooting. Uitgaven. I. In het hoofdstuk huishoudelijk bestuur figureert als gevolg van de invoering der Inkomstenbelasting de volgende post. Presentiegeld van de leden der com missie bedoeld in art. 19 der verorde ning op de heffing van eene plaatse lijke directe belasting naar het inkomen. Het uitgetrokken bedrag is vastge steld bij art. 13 der verordening rege lende de samenstelling en den werk kring der genoemde commissie. Over 1892 werd deze uitgaaf bestre den uit den post voor onvoorziene uit gaven, omdat daarvoor in de begrooting van dat jaar geen post voorkwam. De post: druk en bindwerk, in het vorig jaar op f2000 geraamd, wordt thans ad f'2500 voorgedragen. De werkelijke uitgaaf over 1892 was f 3251.40s. Voor 1894 wordt echter het uitgetrokken bedrag voldoende geacht. De kosten van de bevolkingsregisters in het vorig jaar op f125 geraamd de werkelijke uitgaaf over 1892 was 255.15 - wordt thans ad f4400 voorge dragen. De post werd met f4275 verhoogd voor te vernieuwen bevolkingsregisters en het uitvoeren der voorgenomen ver- nommering van de gebouwen binnen deze gemeente. De kosten van rechtzkundige en andere adviezen, in hét vorig jaar op f 250 ge raamd de wérkelijke uitgaaf was f 31 wordt thans op hetzelfde bedrag voorgedagen. De omschrijving van dezen post is gewijzigd, om op dien post ook te kunnen brengen de kosten van andere dan rechtskundige adviezen. In 1893 zijn zoodanige kosten voorgekomen, namelijk die in zake de gemeentelijke pensioen regeling. De toelage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het verslag der handelingen van den gemeenteraad, in het vorig jaar op f 750 geraamd, wordt thans ad f1000 voorgedragen. Uithoofde van de aanzienlijke kosten aan de uitgave van het verslag verbon den en van het indertijd gering aantal geabonneerden daarop, heeft ds gemeen teraad bij besluit van 14 Nov. 1861, eene jaarlijksche tegemoetkoming uit de gemeentekas toegestaan en die bij raads besluit van 11 Maart 1875 overgedra gen op den tegenwoordigen uitgever. In verband met eene wijziging in dit ver- alag is deze toelage, bij raadsbesluit van 27 Februari 1884, op f750 vast gesteld, terwijl het raadsbesluit van 3 Januari 1893, met betrekking tot de uitgave van dit verslag, aanleiding heeft gegeven den post voorshands met f250 te verhoogen. Binnenland. Hare Majesteiten de Koningin en Koningin-Regentes zullen Maandag 18 September in de residentie terugkeeren, na vooraf een kort bezoek aan Soestdijk te hebben gebracht. Hare Majesteiten zullen vermoedelijk 10 of 12 dagen te 's-Gfravenhage ver toeven, alvorens wederom naar het Loo terug te keeren. De vorstin van Bentheim, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, die zich met drie harer kinderen op het paleis Het Loo bevindt, zal tot den 15en dezer aldaar vertoeven, De Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië, jhr. C. H. A. Van der Wijck, verlaat Zaterdag de Residentie en ver trekt vermoedelijk die dag van hier met da Staatsspoor van 3.23 uren, ten einde zich via Keulen en Bazel naar Genua te begeven, om daar scheep te gaan De internationale conferentie voor het privaat-recht is gisteren te 3 uur in de Trèveszaal te 's Gravenhage geopend door den Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Van Tienhoven. Bijna al de Europeesche staten, behalve En geland, zijn vertegenwoordigd. Baron d'Anethan, deken der diplomatie, be antwoordde den heer Van Tienhoven. De Minister van Justitie wees op 't gewicht van de te behandelen onderwer pen. De Staatsraad prof. Asser, laat stelijk hoogleeraar te Amsterdam, werd tot president gekozen. Sedert geruimen tijd werden bij het regiment grenadiers en jagers, ten na- deele der onderofficieren, goederen ont vreemd, als schako's, koppels, oottines enz., zonder dat het mocht gelukken den dader of daders op het spoor te komen. Het liep zoo ver, dat een onderofficier der grenadiers, die zijn buitenmodel schako miste, een nieuwe kocht en dat ook deze den volgenden dag weei ver dwenen was. Jl. Zondag misten weder een paar onderofficieren schako en kop pel, en een nauwkeurig door hen inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat zekere tamboer S. met zoodanig# voorwerpen te koop had geloopen. Deze tamboer is nu voortvluchtig en wordt als vermoedelijke dader der diefstallen opgespoord. (J ad.) Een Hollandsche Jack the Ripper? Men meldt, volgens de N. K. Ctnog eenige nadere bijzonderheden omtrent de geheimzinnige geschiedenis, die de politie te Amsterdam op dit oogenblik bezig houdt Verleden jaar verbond een persoon, zich noemende dr. De Jong, in Enge land zich in den echt met een Engelsch meisje. Hij nam zijn jonge vrouw mee naar het vasteland, begaf zich op reis naar Wiesbaden, doch plotseling was zijne vrouw verdwenen. Hij gaf op, dat zij te Dasseldorf met een Amerikaan er van door was gegaan. Niets is ver der van haar vernomen, en hare familie te Londen ontving tot dusverre taal nog teeken van haar. Hij scheen al spoedig over haar ver trek getroost, want hij begon nu het hof te maken aan een juffrouw van 40 jaren, die met hare zuster gemeubi leerde kamers te Amsterdam verhuurde. Hij wist zich bij de beide zusters in te dringen, gaf veel op van zijn wetenschap pelijke kennis als doctor in de genees kunde, vertelde van een belangrijke betrekking, die hem was aangeboden, en wist eindelijk een der zusters te be wegen zich met hem in den echt te begeven. Dat huwelijk moest echter in Enge land gesloten worden, emdat hij eigen lijk nog getrouwd was. De goedgeloovige volgde hem. Beiden zijn in Londen aan gekomen en van daar weer vertrokken, maar ook zij is plotseling spoorloos ver dwenen. Wat is er met haar gebeurd Men verdiept zich in gissingen, die niet in het voordeel zijn van den zich noe menden dokter, die zelfs voor de andere zuster het verd wij nen van zij ne aanstaande vrouw verborgen hield, maar zich niet ontzag alle meubelen en kleereu van beide zusters (de oudste had intusschen een kleine woning gehuurd, maar hare meubelen nog op de oude woning achter gelaten) te gelde te maken. Al spoedig kwam men tot de weten schap, dat de naam en kwaliteit van dr. De Jong valsch waren en dat men hier te doen had met een zeer berucht persoon, die reeds meermalen tut gevan genisstraf was veroordeeld geweest. Hij werd dezer dagen in Cafe Suisse gear resteerd en door den rechter-commissaris is een bevel van aanhouding tegen hem uitgevaardigd. Maandag avond had met de tram, die te 8 uur van Gorredijk naar Heeren veen vertrekt, tusschen eerstgenoemde plaats en Langezwaag een ernstig onge val plaats. Een koe lag dwars over de rail», wat door de duisternis niet gezien werd. Eensklaps kreeg de tram een hevigen schok. De locomotief sloeg van den weg af, geheel onderstboven in de sloot, terwijl d tweede waggon, waarin zich (gelukkig in het achterst# gedeelte) de post bevond, voor een d-el verbrij zeld werd. Een wonder mag het worden genoemd, dat er geen enkel menschen- leven te betreuren valt. De machinist, die haastig van de machine sprong, was alleen licht in het gelaat gewond. De koe, d# eenige bezitting van een armen daglooner, was natuurlijk dood- De werkzaamheden aan den nieuwen bouw en het begrinten van den spoor weg AmsterdamUtrecht zijn dezer dagen geëindigd. Yoor den strekkende" meter gebruikte men een kubieken In- grint, dus in het geheel pl.m. 60.000 M- Omstreeks 300 treinen, elk van 30 wagens, zijn noodig geweest om de be- noodigde hoeveelheid aan te voeren. Rapport van d# Raadscommissie voor d# Waterverversching. IV. De behandeling van het rapport d#r Commissie, kwam evenwel ni#t aan d» orde: evenmin de beschouwingen van den heer wethouder Dom, met het af zonderlijk rapport van d«n Gemeente- architect. Zoowel de kennisname der plannen van den heer Dom, als het onderzoek naar de doelmatigheid en de kosten van het door hom aangegeven denkbeeld, leidde den architect tot de conclusie, daartegenover in zijn rapport van 3 Sept. '91 de voorkeur te geven aan het plan—Schotel. In de Raad»' zitting van 3 Nov. '91 werd met groot0 meerderheid, na zeer uitvoerige beraad slaging besloten, den post waterverver sching uit te trekken voor memorie. De Commissie kon toen Diet ander0 doen dan afwachten, welk nader beslag de Raad zou nemen of welk antwoord op haar verzoekschrift aan Delfland van dit college zou inkomen. Inmiddels had zij vernomen, dat bij het herstellen van den duiker die de Veile vest met d0 Korte Haven verbindt (bij de uitmon' ding aan de zijde van de Vellevegt/ zich eene vernauwing bevindt ter hoogcö waar vroeger het waterrad was geplaag de Commissie achtte het toen in over eenstemming met den gemeente-arcbi' tect, haren plicht aan Schieland toe stemming 11 vragen tot verruiming va" dien duiker voor rekening der Gemeent^ tot de breedte, zooals die wordt aanjU' troffen aan zjjne uitmonding aan de zijd der Korte Haven. s Dit request, zoowel schriftelijk mondeling toegelicht met een beroep °r het door de omstandigheden uitblijf? van Delflands antwoord, werd in cember '91 door haar verzouden en Januari d. a. v. door Schieland be»» woord met de medodeeling, dat „B verzoek voor geen gunstige beschikki"» vatbaar was en mitsdien werd gewe2 van de hand." De leden der Commissie verna<? van ter zijde, dat het hoogheemraadscn r van Delfland handhaafde zijne aanv" kelijke bezwaren tegen het onregel tig en ongelijkmatig afmalen van WAeöjf uit den gemeen schappelij ken boez indien het hun verzoek zou f0®9*8^ Zij kwamen toen (voorgelicht door gemeen te-architect) op het denk j aan Delfland aan te bieden, den 1 0 voor te stellen, te besluiten, da Gemeente zich zou verbindeD, 0I?rCtf buitengewone omstandigheden e" majeure voorbehouden eene con" j hoeveelheid van 60.000 M3 por 6 jlUp af te malen, en herhaalden verzoek om toestemming tot uitvo ^jj van het plan, zooals door Schiet"i missive van 8 Juli '91 was goedge j,t» behoudens vorenstaande door de gei aan te gano verplichting dit g, tK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2