ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. anze) heeft geklaeght over eenighe gehreken van zyn tydt, maer heeft hierom gheen nieuwe kerck gebouwt, noch iemand gheraden die te houwen. Hij hielt zich aen dat lichaem der kerke, waerin hy onbillyck ghenoeg bejegent was Hier eindigen wij onze kleine studie over Hugo de Groot. Gelijk wij met genoegen de bovenstaande regelen ter eere van een onzer grootste Hollanders schreven, zoo zal de lezer ze zeker met genoegen en ten voordeele zijn geloofs hebben gelezen. P. M. Bots, pr. 16 September '93. De aangekondigde encycliek over den H. Rozenkrans, op den feestdag van O. L. Vr. Geboorte te Rome door den H. Yader uitgevaardigd, is eergisteren in den Moniteur de Rome verschenen. Volgens een telegrafisch overzicht be tuigt Leo XIII zijne groote erkente lijkheid voor de zichtbare bescherming, welke de Allerheiligste Maagd hem bij gelegenheid van zijn jubilee verleend lieeft, en verheugt hij zich in 't bijzon der over de verspreiding der devotie van den H. Rozenkrans, welke het ge schikte middel is tegen de kwalen der tegenwoordige maatschappij. De H. Va der somt die hoofdkwalen opden afkeer van éen eenvoudig werkzaam leven, den schrik voor het lijden en de vergetel heid der eeuwige verwachtingen. Tegen over de eerste van die kwalen moet men de overweging stellen van de Blijde Geheimen betreffende de ons door de H. Familie gegeven voorbeelden, tegen over de tweede de Droevige Mysteriën van Christus' H. Lijden, en tegenover de derde de Glorieuze Mysteriën, die ons de zegepraal des Hemels voor den geest voeren. De Paus eindigt met den wensch, dat de Katholieken zich zullen laten inschrijven als leden der broeder schappen van den H. Rozenkrans. Bij de teraardebestelling van generaal De Miribel te Grenoble bracht volgen» een Reuter telegram de beroemde bis schop van Grenoble, mgr. Fava, het leven van den generaal in herinnering en schetste daarbij Frankrijks politiek te genover de groote mogendhedenden Krimoorlog keurde hij ten strengste af, omdat die ondernomen was om de vrij metselarij te believen, door den oorlog tegen Oostenrijk riep Frankrijk de Ita- liaansche eenheid in het leven, om aan de sectarissen te voldoen, en overeen komstig de op zich genomen verbinte nissen leverde het den Plaatsvervanger van Jezus Christus op aarde, den eenigen waren vriend, die Frankrijk restte, aan zijne vijanden over. Hij besloot met eene schitterende lofrede op generaal De Miribel. Generaal Sausier, zeide dat De Miribel's werk aan Frankrijk vergunt alle gebeurlijkheden met ver trouwen tegemoet te zien. De minister van oorlog zeide dat wat generaal De Miribel gesticht heeft, bestaan blijft, omdat zijne leerlingen zijn werk zullen voortzetten. Het vaderland zal steeds zich de mannen herinneren, die tot zijne wedergeboorte hebben medegewerkt, maar aan wie het niet gegeven was de bekroning van het gebouw te zien. Het Oostenrijlcsche ministerie Taaffe is eindelijk het oproerig drijven der Jong-Czechische partij in Bohemen moede, en heeft naar aanleiding van de jongste anti-monarchistische manifes taties bij gelegenheid van 's Keizer» verjaardag thans de hoofdstad Praag in staat van beleg verklaard. Diensvolgens zijn alle samenscholingen op den openbaren weg verboden, alsook het dragen van insignes of vlaggen, die niet Boheemsch of Oostenrijksch zijn. De ministerraad is belegd om den toe stand te bespreken men verwacht, dat alle socialistische bladen zullen ver boden worden. Reeds zijn huiszoekingen begon nan bij verdachte leiders en ook in sommige clubs of vereenigmgen. De ordelievende pers te Weenen keurt de gestrengheid der Regeering volkomen goed, maar sommige radicale bladen zijn natuurlijk een en al verbolgenheid en durven reeds den val van Taaffe voorspellen. De laatste tijdingen uit Rio Janeiro, eergisteren te Washington aangeko men voorspellen met groote beslist heid den val der regeering. De on tevredenheid breidt zich in het leger uit, waar de oppositie tegen de regeering zeer scherp wordt. De schout-bij-nacht de Mello, zegt men, zou ook nooit zulk een stout stuk bestaan hebben, ware hij niet van den steun van ten minste een deel van het leger verzekerd. Aan de New- York Herald werd den 14n uit Montevideo geseind Gisteren heeft de vloot der opstandelingen het vuur op de forten bij Nichteroy geopend en daarna de stad, bepaaldelijk het ar senaal, beschoten. Het bombardement duurde van 11 uur 's morgens tot 5 uur 's middags, maar richtte weinig schade aan. Gisteren werd het bombardement hervat en eene landing beproefd. Dit mislukte eehter. Aan beid» zijden wer den verliezen geleden. Te Rio de Janeiro blijft de orde volkomen gehandhaafd. De gezagvoerder van de kanonneerboot Alagoat is van het revolutionaire eska der afgevallen en naar Rio geijld om Peixoto van de be wegingen der schepen op de hoogte te brengen. Alle punten bij Rio, welke voor eene landing ge schikt zijn, heeft mm duchtig versterkt. Het leger is Peixoto trouw gebleven. Alle vreemde «cbepen in de haven blij ven onzijdig. Te Buenos-Ayres wonende Brazilianen gelooven, dat het gelukken van den opstand herstel der monarchie zou beduiden. Vreemde handelshuizen te Buenos-Ayres hebben bij de gezanten tegen de schorsing van den telegraaf dienst met Rio geprotesteerd. Nader bericht men nog uit Buenos- Ayres: Het beschieten van Rio-de-Janeiro eindigde Woensdag-avond, na den ge- heelen dag te hebben geduurd. De sche pen der opstandelingen waren door de eilandenin de baai tegen het vuurderforten beschut. Er zijn weinig personen gedood, maar enkele gebouwen beschadigd. Het leger en het garnizoen der forten blijven Peixoto getrouw. Schiedam, 16 September 1893. Naar wij vernemen, is de toestand van den zeereerw. heer. W. C. van Meegen, pastoor der St. Jansparochie, in de laatste dagen vrij bevredigend. Hoewelk de waardige zieke nog zeer zwak is, bestaat er toch alle hoop, dat de aanvankelijke beterschap waarin hij zich mag verheugen, zich zal bestendi gen en tot volledig herstel leiden. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarin eene bede vaart ter eere van O. L- Vrouw van Lourdes naar de Grot van St. Pieter bij Maastricht wordt aangekondigd. De gelukkige gedachte om hen, wien de tijd en de middelen ontbreken om het ver afgelegen Lourdes te bezoeken, in de gelegenheid te stellen op eigen bodem aan hunne devotie voor O. L. Vrouw van Lourdes to voldoen, is te St. 1 ieter bij Maastricht op de meest gewenschte wijze uitgevoerd. De schoone bergachti ge streek van ons Nederlandsch zuiden, die zooveel overeenkomst biedt met het heerlijk zniden van Frankrijk, zoowel als de uitmuntende wijze waarop de Grot van Lourdes te St. Pieter is weerge geven, dragen er toe bij de pelgrims daar als in het eenige Lourdes te ver plaatsen. De bedevaart vertiekt Dinsdag 26 September uit Amsterdam te 10.20 A. T. van het Centraal Station langs het Staatsspoor over Nieuwersluis, Breuke- len, Utrecht, Arnhem, Nijmegen en Venlo naar Sittard. Op de heen- en terugreis wordt Sittard bezocht en ook te Boxmeer wordt een bezoek gebracht Daarenboven hebben de pelgrims vol doende gelegenheid de heiligdommen van Maastricht te bezoeken en het voor den katholieken Nederlander merk waardige van die stad te beschouwen. Voor pelgrims uit Schiedam, die zieh bij deze bedevaart wenschen aan te sluiten, worden door mevr. Melchers- Walraven, Warande, alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Te Rotterdam had zich gisteren in de laatste 24 uur geen nieuw geval van cholera voorgedaan. Een persoon is overleden, 2 zijn her steld en nog 12 blijven in behandeling. Voor de woningen van choleralijders te Rotterdam, die weigerachtig zijn om naar de barak vervoerd te worden, en in hunne woningen verpleging vinden, is eene politiepost geplaatst. Choleralijders, die aldus verpleegd worden, bevinden zich één in de Simonstraat, één in de Van Speijkstraat, één in de Sophiastraat en één in de Wilhelminastraat. De heer J. Ph. Dodenhuis, stationschef der H.IJ.S.M. te Delft die gisteren als zoodanig naar Schiedam werd overge plaatst, mocht vóór zijn vertrek nog een treffend blijk van sympathie ontvangen. Bij monde van den chef van het vracht- goederen-bureau, den heer J. Koning, werden hem een drietal fraaie geschen ken aangeboden, met een album waarin de namen der gevers, leden van liet kantoor- en disnstpersoneel. Diep geroerd aanvaardde de vertrekkende chef dit voor hem zoo aangename aandenken. Dinsdag-ochtend kwam te Maassluis de logger Senior binnen met eenen pok- kenlijder aan boord. Het schip werd gisteren-avond naar de ree gesleept om aldaar ontsmet te worden. PERNIS. Het normaliseeren der ri vier van hier tot nabij Vlaardingen is bijna gereed. De dam is óf klaar of boven water. Door het leggen van zul ke dammen vervallen langs den noorder- wal alle hoeken en bochten, en vormt de riviers één rechte lijn. MAASSLUIS. Ons spoorwegstation is een oiland-Mtation, en wel een eiland station van gevaarlijke »oort, omdat de spoorbanen, te midden waarvan het ge legen is, aan de voorzijd» tevens dienen tot toegangsweg. Werd nu die toegangs weg bij het aankomen der treinen op deugdelijke wijze afgesloten, dan kon men pruttelen over hot oponthoud dat daardoor veroorzaakt wordt, maar ge vaar zou althans buitengesloten zyn. Nu evenwel wordt van het dienstper soneel gevergd, dat het zich al» een dam zal «tellen voor de den trein ver latende reiziger», met schreeuwen en gebaren wordt den m»nsehen verzocht even te willen wachten, totdat de ma- chiue gepasseerd zal zijn Men ijst er van als men bedenkt, dat er zoo licht een haastige reiziger kan zijn, die het waagt nog even over te steken en dan door de machine wordt aangereden. Het is te hopen dat deze eenvoudige aan wijzing van een on verantwoordelijk ge vaarlijken toestand voldoende zal zijn om dien ten spoedigste te verbeteren. 's-GRAVENZANDE. Dinsdag en Woensdag van de volgende week be loven voor onze gemeente en een groot deel van het Westland ware feestdagen te zijn. Er heeft zich alhier eene com missie gevormd, die op die dagen fees telijkheden zal leiden ter herdenking van den verjaardag van onze Koningin. Men wenscht een historischen optocht te houden uit de dagen van den graal die hier zoo dikwerf resideerde, Flori» V. Deze optocht zal zijnen weg nemen ook door Monster en Naaldwijk. Natuur lijk dat ook de gewone volksvermake lijkheden en een vuurwerk niet ont breken zullen. (-^- Cl.) De Gemeente-begrooting. Uitgaven. III. De post: onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke, in het vorig jaar op f8700 geraamd, wordt thans ad. f8420 voorgedragen. De post wordt over het geheel f 280 minder voorgedragen, doch wordt roet f 2500 verhoogd, welk bedrag wordt uitgetrokken voor het bouwen van eene woning voor den machinist van het stoom gemaal bij de Gedempte Broers vest w de nabijheid daarvan. De f2500 voor het bouwen van een woning voor den machinist van het stoomgemaal, is voorgedragen, omdat het van groot belang wordt geacht, dat de machinist steeds in de nabijheid van het stoomgemaal zal zijn, om het bassin ten allen tijde, zoo noodig, te kunnen uitmalen. Voor dag- en weekgelden der werk lieden en bedienden in dienst der ge meente, mitgadors verdere kosten der fabricage wordt evenals het vorig jaar een bedrag van f 9200 uitgetrokken. De werkelijke uitgaven beliepen in 1892 f 10472.43. Uit dezen post wordt betaald: loon van den baas der arbeiders f832.on derhoud van werktuigen, wagens, vlot ten enz. f 1500; bureaukosten, porto's, vrachtloonen enz. f 200diverse dag en weekgelden wegens het ruimen van sneeuw, het. fijnmaken en strooien van xolensintels, het vegen van straten, het schoonhouden van de werven, magazijnen - brandspuithuizen en urinoirs, het be lenen ran den ij«boom,het schouwdrij ven iet smidswerk aan het stoomgemaal, iet onderhoud der griendenvoorzieningen aan den Schieoever, het vervoere* van steenkolen en materialen en verder» werkzaamheden De postgrondlaston wtgens ge bouwde en ongebouwde eigendommen in het vorig jaar op f2475 geraamd wordt thans f2100 voorgedragen. De werkelijke uitgaven waren in 1892 f2451.80. Het crediet wordt f 400 lager uitg® trokken tengevolge van den tegenover 1893 minderen aanslag voor ongebouwde eigendommen. De grondlasten worden betaald voor de privaatrechterlijke eigen dommen der gemeente, welke in den staat der gemeente-eigendommen zijn omschreven. Aan personeele belasting wordt uit den daarvoor betrokken post op de ge' meonte-begrooting (f 60) betaald de be lasting voor het kantoor van den g#* meente-architect, voor de woning v- n den tolgaarder aan den tol op den straal' weg naar Overeohie en voor de woning van den Concierge in den voormalig60 St. Joris Doele. De gemeente betaalt uit den betrok ken begrootingspost (f250) dijk-en po'* derlasten voor gronden en landeryen de gemeente behoorende, onder Schieland en Delfland gelegen. De Uitgaven voor de Drinkwaterl6'* ding in het vorig jaar op f 27000 g0' raamd, worden thans ad. f25000 vooi" gedragen. De werkelijke uitgaven b® liepen in 1888 f 25963.99. Op onderhoud van gebouwen, filte', bezinkbakken, het binnennet enz. is f 21 minder geraamd dan voor 1898. De kosten van toezicht en van vordering der plaatselijke belasting60' in het vorig jaar op f5200 geraat° worden thans ad f5500 voorgedragen. De werkelijke uitgaven beliepen in 18- f5499.09». Voor kosten van de beschrijving® enz. ter invordering der plaatsel. lastingen wordt f 300. meerder v°°t0 gedragen, met het oog op uitgaven dier zake over 1892 en tót dusver over 1893. t/ De vergoeding aan het rijk van ten honderd van het onzuiver 80 te der opcenten ten behoeve der genie*Dcj0 geheven op de grondlasten en "P personeele belasting Wet van 21 D 1892 Staatsblad no, 126) in het voW jaar op f 1318.47 geraamd de wer lijke uitgaven was f 1126.67 wo thans ad f 1118.90 voorgedragen^^ Hare Majesteiten zullen zich Donde^ dag per ïijtuig van het Paleis voor plechtige uitreiking der vaandels n het Malieveld begeven, gevolgd doo geheele dienstdoende Militaire Hui paard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2