tweede blad. Nieuwe Schied. Courant Vervolg Binnenland. VAN DE ▼an ZONDAG 17 SEPT. Rapport van de Raadscommissie voor de Waterverversching. VII. Met zijne missive van 2 Januari '93 Saf het raadslid, de heer S. A. Maas, aan de Commissie kennis van zijn voor namen, haar in de raadsvergadering van den volgenden dag te interpelleeren °ver den stand van zaken, en werd namens haar toen geantwoord, dat de kommissie sedert 24/11 '92, nog steeds waehtende was op de mededee- llng der zienswijze van B. an W. a'8 eene tijdelijke maar dadelijks ver betering beschouwde, het in die zelfde zitting door haar ontwikkelde, in over ig en overeenstemming met den heer gemeente Architect vastgestelde en bij B. en W. besproken aangevulde plan- Beijennan. Als practisch gevolg dezer interpel latie nam de Raad in diezelfde verga dering met 11 tegen 7 stemmen de motieDe Groot aan, luidende als volgt .De Raad, van oordeel dat de uitvoering Van het plan, heden in hoofdtrekken aangege ven door de Commissie, krachtens art. 57 der Gemeentewet op den 26 Februari 1891 benoemd, •ene belangrijke zoo geen afdoende verbete ring tan het water in de binnenstad tenge- volge zal hebben, en de draagkracht der ge rente niet zal te boven gaan, zelfs niet al 18 een stel keerdeuren noodzakelijk .draagt aan genoemde Commissie op, te on derhandelen met de autoriteiten en met de heemraadschappen en zoo spoedig mogelijk aan den Raad bepaalde ontwerp-overeenkomstan, ®|et bestek en kostenbegrooting in te dienen, hjijvende de Gemeente-Architect ter beschik- *lug van de Commissie." «Bij aanneming dezer motie zoo beende de geachte interpellant zou daardoor aan het Hoogheemraadschap Tan Schieland blijken, dat wij wel de gelijk bereid zijn, om ons voor het tot 'tand brengen der Waterverversching °ffars te getroosten. Met die zekerheid Sï*wapend, zal ook de Commissie met ^eel meer kans op succes bij het hoog heemraadschap werkzaam kunnen zijn. Het slot der motie waarborgde zoo vel Uwe Commissie als den heer Ar chitect tegen eene herhaling van het haar op 24 Nov, ten zijnen opzichte bij B. en W. voorgekomene. De heer Wethouder Dom deelde in diezelfde zitting voor zich persoonlijk ^ede, dat hg het den 24 Nov. '92 bij B. en W. door de Commissie toegelichte voorstel met zorg had nagegaan en daar tegen bezwaren had gemaakt: dat die bezwaren, schriftelijk door hem in gediend in handen waren gesteld van den Heer Architect, die daarover een Schriftelijk rapport had opgemaaktdat d®ze stukken aan de Commissie zouden borden toegezonden, doch dat die op zending tot zijn spijt vertraging had °ndervondendat hij echter veilig meende mogen aannemen, dat de Commissie 'ee>' spoedig in het bezit zoude zijn van h®t antwoord van B. en W. vergezeld *a" een gewijzigd plandat dit plan in h°ofdzaak overeenkwam met dat van de ~0mmissie, namelijk, wat betreft inla ten yan water over Schiolands Hoogen Reedijk en uitlaten van water aan de Beursdat alleen in verband met de *eerdeuren nog eenige veranderingen ^aren aangebracht: om deze redenen Éjaf de liter Dom in overweging over e motieJe Groot geen stemming te provoceeren Als gevolg dezer motie werd door de 0'Omissie, na eerst nog eenige dagen het gewijzigd plan van B. en W. hebben gewacht, en na ingewonnen ®r trouw olijk advies, den 14 Januari 11. et v.JgonJ adres—ontwerp door den ooi" Gemeente-Architect aan Schieland ei'zonden Uil??6 Raadscommissie enz., geeft met verschul- Verh ?erbie(l te kennen, dat zij ten einde in if^Bng van den toestand van het water duik Vel'e- en Noordvest te verkrijgen, een Nip5,6r wen8cht te maken, loopende van de denUt,haven naar de Vellevest, liggende met bodem op 1 Meter onder Schiepeil, ter breedte van 1,8 M. en dat ajj dezen ge- metselden duiker aan de zijde der Vellevest met een schuif wenscht aftesluiten; dat zjj zich voorstelt door dezen gemetsel- den duiker alleen dan water op de Vellevest in te laten, wanneer door de sluis aan de Koop mansbeurs water wordt uitgelaten; dat gedurende diea tijd van uitlaten, het water uit de Nieuwehaven op de Veile- en Noordvest kan worden gebracht door voor noemden duiker, waardoor het ingelaten water door de Noordvest stroomt en direct door de sluis aan de Beurs naar de Maas zal afvloeien, zoodat Uwe boezem, door dit inlaten met geen droppel water zal worden bezwaard; dat door deze doorspoeling naar hare meening eene goede verbetering van den toestand der Noordvest- gracht is te verwachten, zonder dat naar hare bescheiden meening, het Hoogheemraadschap van Schieland daarvan het minste nadeel zal ondervinden dat blijkens gedane waarnemingen, door de genoemde sluis aan de Beurs met ieder ge tijde gemiddeld gedurende den tjjd van twee uren water kan worden uitgelaten dat met het oog op de nog steeds buitens lands voorkomende gevallen van cholera, door vele geneeskundigen wordt gevreesd, dat die ziekte ook hier te lande zal terugkeeren, en dat de slechte toestand van het water in de Noordvest zeer zeker eene uitbreiding dier ziekte zal in de hand werken. Redenen waarom zij U eerbiedig verzoekt, aan deze Gemeente vergunning te verleenen voor het maken van een gemetselden, afsluit baren, duiker, zooals op bijgaande teekening is aangegeven, en der Gemeente te vergunnen door dien duiker water op de Noordvest in te laten, uitsluitend gedurende de uren waarin door de sluis aan de Beurs water wordt uit gelaten. Met het oog op het dringende der zaak ver zoeken wij U beleefd, zoo mogelijk spoedig die vergunningen te mogen ontvangen." Het rapport van den Gemeente-Ar chitect, waarvan de heer Dom in de zitting van 3 Jan. '93 sprak, luidt in hoofdzaak als volgt: „Het hoofdbezwaar tegen dit ontwerp in ge noemd schrijven (van den heer Dom) bestaat hierin, dat gedurende den tijd, waarin de keer deuren zullen zijn gesloten, de scheepvaart in de Schie is gestremd en dat die stremming der vaart niet alleen gedurende den tijd der spuiing, maar ook daarna zal voortduren en wel zoolang totdat de waterstanden aan beide zijden der keerdeuren weder gelijk zijn. Moeten de waterstanden ten weerszijden der keerdeuren dadelijk na de spuiing worden ge lijk gemaakt, dan zon dit alleen mogelijk zijn door het Schiewater op den afgesloten boezem te brengen door schuiven, die in de keerdeu ren zouden zijn aan te brengen. Daardoor zal echter de afgesloten boezem weder met vuil Schiewater zijn bewaard. Ik k;au niet ontkennen, dat die hwwaren, hij het maken van een stel keerdeuren in ds Schie btstaan. Aan die bezwaren zou echter kunuen wor den tegemoet gekomen, wanneer in plaats van een stel keerdeuren, eene keersluis werd ge maakt, die alleen het water der Schie keerde, zoodat dit niet naar Schiedam kan afstroomen; eene keersluis alzoo, samengesteld uit twee slnishoofden elk van een stel keerdeuren voor zien en met een schutskolk tusschen die sluis- hoofden. Daardoor zou het bezwaar van stremming der vaart worden opgeheven en zou ook geen Schiewater meer noodig zijn om de waterstan den aan beide zijden der sluis weder gelijk te maken, omdat dit alsdan zou kunnen geschie den, door gedurende den vloed, zooveel water op den afgesloten boezem uit onze haven in te laten, totdat een gelijke waterstand ter weerszijden der keersluis zou zijn verkregen. Tegen het maken eener keersluis in de Schie zal, m. i., het Hoogheemraadschap van Schie land geen bezwaar maken, omdat de boezem van Schieland alsdan niet meer zal bezwaard worden met het vuile Noordvestwater. Het water, dat na het maken der keersluis nog op den boezem van Schieland zal gebracht wor den, zal zijn het schutwater, dat bij schutting tijdens hoogen waterstand in onze havens, door de sluis hij de Beurs op den boezem wordt gebracht. Tegen het ontvangen van dit schutwater is nimmer door het hoogheemraad schap bezwaar ingebracht, maar wel is steeds be zwaar gemaakt tegen het inlaten van water door den duiker in de Vlaardingerstraat, om dat daardoor het vuile Noordvestwater op den Sehieboezem werd gebracht. Welnu, dit water zal, wordt het genoemd ontwerp uitgevoerd, niet meer op den boezem van Schieland ko men, omdat het inlaten van water uit de Nieuwehaven eerst dan zal plaats hebben, wan neer de sluisdeuren aan de Beurs geopend zijn, zoodat dit Noordvestwater alsdan door onze havens naar de Maas wordt afgevoerd. Onmogelijk zou het zijn te voldoen aan een eventueelen eisch van het hoogheemraadschap om van de ontworpen keersluis eene sluis te maken, die het water aan beide zijden kon keeren, omdat de afgesloten boezem, die ge vormd wordt door de Vellevest, de Noordvest, de Raam, de Noordmolengracht, de St. Anna- zustergracht en een gedeelte der Schie, waar van de gezamenlijke oppervlakte slechts 3500 Ma. bedraagt, te klein zou zijn om onder ongun stige omstandigheden het schutwater van de sluis aan de Beurs te bergen. Bovendien is het zeker in het belang van de hoedanigheid van het water van Schieland'» boezem, dat het schutwater op dien boezem blijft. Was het maken van een schutsluis, die aan beide zijden water kon keeren, mogelijk en werd dan geen schutwater meer op Schie land's boezem gebracht, dan zou het gedeelte Schie van de te maken schutsluis af tot Over- schie, een gedeelte boezem vormen, waarop geen versch water zou kunnen gebracht wor den en dit gedeelte zou, omdat het dus stil staand water werd tot vervuiling en klachten zeker aanleiding geven. De buizen door den Vlaardingschen dijk, waarvan er twee moeten gelegd worden, stel ik mij voor te maken van één meter diameter elk en als heuvels in te richten, zoodat het geheele lichaam van den dijk niet behoeft te worden doorgegraven. Aan heide einden van elke buis zouden afsluiters moeten geplaatst worden, terwijl op het hoogste punt van den hevel eene afsluitbare luchtbuis voor het laten ontsnappen van lucht en eene afsluitingsbuis van de waterleiding noodig zijn. Bij gesloten stand der afsluiters aan de einden kan men dan de lucht, welke zich op het hoogste punt van den hevel zou kannen verzamelen, laten ontsnappen, terwijl die ruimte met water wordt aangevuld. En wat nu de kosten van het ontwerp be treft, worden deze door mij begroot als volgt Keersluis in de Schie met woningen f 75.000. Twee inlautbuizen door den VI. dijk - 10.000. Onvoorziene werken, en kosten van uitvoering- 15.000. Totaal .fl0Ö/Ö00.— De exploitatiekosten zullen bedragen: Bediening der keersluis f 1000. der inlaatbuizen.- 500. Kosten van onderhoud - 1000. Totaal f 3500.—" Op den laten avond van 1 Februari zoo deelde de Secretaris uwer Commis sie den volgenden dag den anderen leden mede werd hem op even hoffelijke als vriendschappelijke wijze door den heer Gemeente-Architect met zooveel woorden gezegd, dat hij, secretaris, „er van lusten zou" naar aanleiding van het toen juist verschenen gedrukt verslag der Handelingen van de zitting van 3 Januari, waarin den Ingenieur Beijer- tnan plannen zouden zijn toegeschreven die hij nooit gemaakt had. Bij raad pleging van dit verslag werd bevonden, dat werkelijk op bl. 13 de woorden „van den Ingenieur'' tot begripsverwar ring aanleiding konden geven, en deelde de President uwsr Commissie dan ook den volgenden dag den heer Architect ten zijnen huize mede, dat naar de let ter opgevat, de opmerking juist bevon den was en de rectificatie nog in het verslag van 17 Januari zou verschijnen; 's Voorzitters vraag of er wellicht nog andere technische onnauwkeurigheden bij de correctie waren ingebleven, om die dan tegelijkertijd te kunnen herstellen, werd door den heer Architect ontken nend beantwoord. De rectificatie werd opgegeven en verscheen werkelijk in het verslag der zitting van 17 Januari dat voor de raadsvergadering van 7 Februari werd uitgegeven. Men denke zich de verbazing van de leden der Commissie, toen zij 3 en 4 Februari ten raadhuize kennis nemende van de stukken ter visie, daarbij vonden eene missive van den heer Gemeente- Architect aan B. en W., gedateerd 1 Februari '93 en dus reeds geschreven voor het onderhoud met den Secretaris, in welk schrijven genoemde ambtenaar onder du aandacht van B. en W. meent te moeten brengen, de onnauwkeurig heid, voorkomende op blad 13 van het gedrukt verslagde conclusie lag voor de hand: in plaats van de Commissie te wier beschikking hij voor de aan gelegenheden der Waterverversching door den Raad was gesteld in de eerste plaats op die onnauwkeurigheid te wijzen en af te wachten of zij voor rectificatie zou willen zorgen, wordt door een Ge meente-Ambtenaar, buiten haar om eene plainte tegen haar ingediend bij B. en W., die zich haasten ze bij den Raad over te brengen, zonder er zelf op te letten, dat op het tijdstip der openbare mededeeling de beweerde onjuistheid reeds was hersteld, de aanleiding tot de aanklacht dus feitelijk was vervallen. Een storm in een glas water in 7 be lang der zaak besloot du commissie den 4n Februari het gebeurde stilzwijgende te laten voorbijgaan, indien de brief van den Architect aan B. en W., naar aanleiding van de nog voor de Raads zitting te verwachten en hem bekende rectificatie of door hem werd ingetrok- öf door B. en W. niet in den Raad zou worden gebracht. In het tegen overgestelde geval meende de Commissie liet aan zich-zelve verschuldigd te zijn er op te wijzen, dat de goedgekeurde notulen der Raadsverg. van 3 Jan. de beweerde onjuistheid volstrekt niet be vatten, en dat ook het verband der or Ier* deelen van de beantwoording der Inter pellatie Maas in geen enkel opzicht de door den heer Architect daai aan gegeven interpretatie toelaatdat dit zonder voorkennis der Commissie aan B. en W. gegeven ongevraagde advies reeds blijkens de officieele notulen dus was ongegrond. Omtrent het eergieteren door ons ver melde verbod der Duitsche regeering be treffende de bedevaarten naar Kevela&r, schrijft de Zeereerw. heer Van Ackeren, deken aldaar, ons nader: De processiën uit Holland en België zijn verboden wegens de cholera, die in deze beide landen heerscht. De gezondheid hier te lande is uitmun tend. Afzonderlijke personen en Duit sche processiën worden toegelaten. (Tijd.) In verhand met de geheimzinnige verdwijning van twee vrouwen en de onlangs vermelde gevangenneming van den gelegenheidsdichter en houtschilder De Jong, zich noemende dr. De Jong, werd heden in de omstreken van Bussum door de politie een onderzoek ingesteld. De Jong moet namelijk indertijd uit Bussum zjjn teruggekeerd met een pak bij zich, dat, naar het uiterlijk te oor- deelen wel kleederen kon bevatten. Die onderstelling werd te aannemelijker, toen een inspecteur vhn politie hij eenige vrouwen van verdachte zeden kleeding- stukken vond, die volgens het signa lement der Engelsche politie aan een der vermoedelijke slachtoffers konden behooren, Die vrouwen zouden zelf» reeds hebben verklaard, dat zij die kleeding- stukken van De Jong ten geschenke ontvangen hadden. Hbld De dichter Nicolaas Beets, die eer gisteren 13 September zijn negen en-zeventigsten verjaardag mooht vieren ontving bij die gelegenheid het manu script der Hoogduitfeche vertaling van Hildebrand's Camera Obscura, van de bekwam# hand vah mevrouw Lina Sch eider, aan wier begaafde pen de eer der Nedorlandsche letterkunde reeds zoo veel verplicht is. Tot het geven van een uitvoering voor het fabriekspersoneel der heeren Stork te Hengelo, is gisteren derwaarts vertrokken het muziekkorps van de Ned. gist-en spiritusfabriek te Delft. Dit korps is gevormd uit het werklieden- personeel aan genoemde fabriek verbon den. Men meldt aan de N. li. Cl. uit Weert De benoeming van den heer Ph. Jans sen tot burgemeester dezer gemeente heeft aanleiding gegeven tot oneenig- heden, gevolgd door mishandelingen, niet onder het mindere volk, maar onder de heeren in de sociëteit Amisilia. Het lid v;in den gemeenteraad H., die zeer met de benoeming van den nieuwen burgemeester ingenomen was, kreeg het spoedig te kwaad; na in het lokaal mis handeld te zijn, werd hij daarbuiten ge zet, waar men hem met andere personen afranselde. Te Roermond is men bij het boren van een Nortonput in het pensionaat St. Louis op eene diepte van 17 M. op eene kolenlaag gestooten. Deze is ongeveer 75 cM. dik. Te Steijl-Tegelen zijn door het missie huis weder terreinen aangekocht, met het doel het klooster te vergrooten. Met den bouw der nieuwe drukkerij is men reeds aangevangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5