Stads- en Gewestelijk Nieuws. De ministerraad, gisteren onder voor zitterschap van de Koningin-Regentes te Madrid vergaderd, heeft het plan van den minister van oorlog met betrekking tot Melila goedgekeurd. Men zal de noodige versterkingen zenden om ten spoedigste het werk aan de forten te voltooien. Een smaldeel vertrekt naar de Afrikaansche kust. Schiedam, 13 October 1893. Wij ontvingen voor de Missie van den zeereerw. pater Houtman aan de Westkust van Afrika: Yan eene dienstbode B. B., voor de zielerust van miine dierbare overledene, f0.50. Dinsdag-morgen strandde, zooals wij met een enkel woord reeds mededeelden, op de Maasvlakte de Vlaardingsche log ger VI65, „de kleine Marie" schipper A. Hoogerwérf, reeder J. H. Warneke tp: 's-Qravenhage. Door de reddingsboot „van den Hoek-van-Holland werd de equipage afgehaald en aan den Hoek geland. Door de te Maassluis gevestigde Berging-Maatschappij wordt assistentie ..verleend en zal. waarschijnlijk het schip worden afgesleept. De Gemeenteraad te Rotterdam was gireren-middag goedertieren jegens twee aannemers van twee groote Gemeente werken. Aan den heer A. v. d. Meyden werd nl. een boete van f 800 kwijtge scholden wegens te late oplevering van vijf filters der waterleiding en aan de firma F. Kloos en Zonen te Alblasser- dam een boete, voor zoover die meer bedraagt dan f 24,700 wegens te late .oplevering van het derde ijzeren drijvend droogdok. Voorts werden terreinen aan de binnen haven en het slachthuis verhuurd, oever perceeltjes aan de R. Rottekade overge nomen en de begrootingen van een 5 tal liefdadige instellingen goedgekeurd. Tot onderwijzer in den zang aan de vorm school werd in den vacature-Heyblom benoemd de heer G. C. Bunk en een tiental onderwijzers en onderwijzeressen werden aan diverse scholen aangesteld. Het praeadvies op een adres van den heer J. Van Vollenhoven zal vermoede lijk aanleiding geven tot voorstellen om den watertoevoer der rivierleiding te verbeteren, Medegedeeld werd, dat het bouwen eener bewaarschool aan de Kruiskade gegund is aan den heer A. G. Sonder- meijer te Rotterdam voor f21.844. In het Zuidhollandsch Koffiehuis te Rotterdam ontstond eergisteren-ochtend een paniek. Een hond, razend van woede, vloog genoemd café binnen, waarvan de bezoekers op tafels en stoelen de vlucht namen. Onder bevel van een onder- inspëcteur van politie maakten een aantal agenten jaóht op het razende dier, dat met een lasso werd gevangen. Na ter plaatse te zijn afgemaakt, werd het ge- doode dier naar het politie-bureau aan de Pauwensteeg vervoerd, ten einde te worden onderzocht, of het lijdende was aan hondsdolheid. De werkzaamheden aan de nieuwe Kateodi echtsche haven zijn thans ge ëindigd. De oevers zijn geheel met ba- zaltsteenen belegd, in de haven staan verscheidene zware 3chutpalen daar om heen zijn veertien ijzeren dukdalven van de nieuwste constructie geplaatst, Waaraan de schepen zullen gemeerd worden. Ook de wegen langs deze doelmatige haven en die naar den Katendrechtschen veerdam en den dijk zijn nu gereed. Deze wegen worden door gas verlicht. Bij de eergisteren gehouden verkiezing voor een lid ran den gemeenteraad te Delft is gekozen de heer L. Vliegen- hart Jr. (liberaal) met 677 stemmen. De heer dr. J. J. G.rjbheling (R. K.) kreeg 617 stemmen. Gisteren-nacht is de 64-jarige porster de wed. v. S., te Delft, bij de uitoefe ning van haar beroep, aan het Vrouw Jutteland aldaar in het water geraakt. Zij werd spoedig door den agent van politie Vogel op het droge gebracht, doch was reeds bewusteloos. De voor schriften tot het opwekken der levens geesten bij drenkelingen werden door hem toegepast. Na een kwartier mocht het hem gelukken de levensgeesten te rug te roepen. Met behulp van een paar toeschouwers werd de vrouw naar hear woning vervoerd, waar zij echter na een halt uur reeds overleed. Naar het Dagblad verneemt is door Z. H. Paus Leo XIII, een blijk wil lende geven van Zijn hooge gunst en tevredenheid aan den heer W. B. Van Liefland, architect te dezer stede, die zich door zijn vele werken, zoowel op p rticulier als kerkelijk gebied, heeft onderscheiden en in den laatsten tijd met de verbouwing van het huis en de kapel der Internunciatuur, bij breve van den 2n October, die heer benoemd tot ridder in de orde van den Heiligen Gre- gorius den Groote. Maandag a. s. zal in het Gebouw te Den Haag eene feestvoorstelling plaats hebben ter plechtige herinnering aan den dag (15 October), waarop vóór vijf tig jaren het regiment grenadiers met het regiment jagers tot één regiment werd véreenigd. Naar men verneemt, zal het feest be staan uit eene voorstelling van het ge zelschap Le Gras en Haspels, aangevuld door de muziek van de kon. kapel va.r het regiment. Binnenland. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft in de commissie tot het exami- neeren van hen die het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter verlangen, voor het jaar 1893 benoemd de heeren dr. Ch. M. Schols, hooglee raar aan de Polytechnische school te Delft, A. W. E. Kwisthout, ingenieur verificateur van het kadaster te Roer mond, en J. M. van Walsem, inspec teur der registratie en domeinen te Delft. Naar aanleiding van de veelvuldige klachten van wege de schipperij over het te lang gesloten houden van de groote spoorbruggen, zooals te Rotterdam en Dordrecht, heelt de regeering als haar verlangen te kennen gegeven,dat de loop van bijzondere treinen, die tus- schentijds wordt vastgesteld, zoodanig plaats hebbe, dat de officieel aange kondigde tijdvakken, waarop de brug gen voor het scheepvaartverkeer moeten geopend zijn, niet beperkt of geheel door den spoorwegdienst in beslag ge nomen worden. Het heeft aan Z. D. H. Mgr. P. M. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, behaagd, de statuten van den te Zwolle opgerichten Diocesanen Bond van R. K. Werklieden - Vereenigingen in het aarts bisdom goed te keuren. Uit Roermond wordt aan de Limb. Koerier geschroven Naar wij vernemen, zal door ver schillende leden der Katholieke Kies- vereeniging aan het Bestuur worden voorgesteld tot candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer mr. Ch. baron De Bieberstein, kanton rechter te Sittard, en zou deze bereid zijn die candidatuur te aanvaarden. In de laatste dagen is de waterstand op onze rivieren aanmerkelijk verbeterd. Reeds is de Rijn ruim 6 voet hooger dan acht dagen geleden en nemen de Pruisische reederijbooten weer haar ge wonen weg door het Pannerdensche kanaal. In verband met den was, welke nog van boven wordt gemeld, zal de scheepvaart spoedig weer in haar Vol len omvang kunnen uitgeoefend worden, hetgeen in de laatste maanden niet is gebeurd. De redactie van de Amst. Cl. die het eerst de kwestie heeft geworpen van het hypnotiseeren van een verdachte, ten einde op die wijze belangrijke aanwij zingen te verkrijgen, heeft nu de mee ning van verschillende juristen daarover gevraagd. Het blad deelt de antwoorden mede van de hh. prof. mr. G. A. Van Hamel, mr. D. Jitta, mr. J. A. Levy, mr. J. A. N. Travaglino en mr. M. W. F. Treub. Terwijl de hh. Jitta, Levy en Travag lino het hypnotiseeren ongeoorloofd ach- tpn, en de heer, Treub er zich onder zekere voorwaarden niet tegen verklaart, zegt de heer Van Hamel: „Iemand, wien ook, zonder zijn toe stemming in hypnose 6n in dien toestand tot spreken te brengen, is m. i. naar ons geldend recht ongeoorloofd, zelf strafbaar (art. 284 en 81 Wetb. v. Strafr.)behalve, (binnen zekere gren zen altoos en door bevoegden) zoo het geschieden mocht voor geneeskundige en, bij kinderen voor niet zelden daar mede verwante paedagogische doeleinden. „Intusschen is het een andere vraag, of niet bij het onderzoek naar een zoo ernstig misdrijf als moord in bijzondere gevallen en tegenover individuen van zeer gevaarlijk gehalte, een hypnotifee- ring als de door u bedoelde, wettelijk geoorloofd moest zijn mits uitsluitend om mededeelingen te erlangen, die op het spoor konden brengen van bewijzen, welke verder voor zich zelve zouden hebben te spreken, onder den waarborg van volstrekte geheimhouding der gedane mededeelingen, ooktegenoverden rechter die over de zaak had te vonnissen, onder volle verantwoordelijkheid van eene hooge autoriteit, die den maatregel gelastte, onder medische aanwijziging en leiding. Die vraag beantwoord ik niet absoluut ontkennend. Maar mijn antwoord zou een uitwerking vorderen waarvoor het hier de plaats niet is." Naar wij vernemen, zijn eenige bewo neis van de dorpen in West-Friesland voornemens aan den minister van justitie een adres te richten met het verzoek, dat er te Hoorn marechaussees worden gevestigd, om de wegen te zuiveren van bedelaars en landloopers. Tusschen de vreemde en de Scheve- ningsche visschers is het op de Noordzee weer niet pluis. Schipper Vrolijk van de SCH 72, uit zee komende, rapporteert, dat eenige dagen geleden een kotter van Grimsby uit puren moedwil recht op zijne schuit is aangeloopen terwijl hij aan de vleet lag en aan zijn zwaard, mast, touw werk en achterschip belangrijke schade heeft toegebracht, zoodat hij (V.) ge noodzaakt was naar huis te zeilen. Schipper Keus van de SCH 27 heeft, eveneens uit zee komende, zich beklaagd, dat een kotter uit Yarmouth te zijnen nadeele op zee eene joon heeft gestolen. Beide klachten zijn in handen van den waterschout gesteld. Tegenover den vuurtoren te Scheve- ningen is een wrak blootgekomen, dat men geheel opgeruimd waande. Men vermoedt, dat het afkomstig is van een Engelsche kotter, die 40 jaren geleden op deze kust strandde en toen geheel werd verbrijzeld. Te Alfen aan den Rijn is door dr. C. Van der Boon, weder een cholera geval geconstateerd bij de vrouw van een arbeider in de pannenfabriek van den heer Van Leeuwen. Dit is het 8ste geval dat aldaar voorkwam, zoodat nu weder één lijder in behandeling is 2 zijn hersteld en 5 overleden. De jeugdige werkman van de Nederl. grofsmederij te Leiden, die een 17-jarigen knaap onwillig met een hamer had ge troffen, zóó dat de dood er op volgde, werd gisteren door de Haagsche Recht bank veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf. Op de aanstaande lotingsdagen te Haarlem zal vanwege eenige volks vrienden aan de lofelingen gratis koffie, brood en sigaren worden uitgedeeld (1(1 de nabijheid van het lotingslokaal/1 terwijl er ook een orgel zal spelen 0,1 gelegenheid tot gezellig samenzijn wezeD zal. De kroegen in den omtrek moet011 gesloten zijn. De landbouwer J. van Eeden, die Di0S dag tegen den avond op den straatje bij Naarden, een paard bij den teug0 geleidende, de trambaan overstak, het ongeluk dat het dier, schichtig ëe worden, op hol sloeg, met het ge vol» dat de geleider onder de tram werd ge sleept, zoodat hem de beide beenen werd00 verbrijzeld en hij binnen korten tfl overleed. Bij den boekhandel te Amsterda01 bestaat het plan tot stichting van 000 beurs voor dat bedrijf, zooals te BerbJ0 reeds met goed gevolg is ingericht. H0 doel is, de boekhandelaren eenmaal Pe* dag op een vast uur te zamen te bro0 gen, om hen in de gelegenheid te steil00' hunne zaken te behartigen, en aldus v00 tijd en moeite te doen uitwinnen. In Maison Stroucken te Amsterda01 weid eergister-avond de jaarlijkse^1 socialisten-meeting gehouden tegen 0 „Bloedwet" waar de sprekers Raeu6' Luidjes en Van Emmenes weder geduc0 het woord voerden. Onder de aanwe01 gen behoorde ook de bekende luitena0 Clockener Brousson. die herhaaldelijk werd uitgedaagd, om het woord te voei-00 maar daaraan, om zeer goede reden00' ook den uitdagers zeer goed bekend, n'e voldeed. Een der sociaal-democraten na01 toen het woord, om te zeggen, dat 0e luitenant als hij hier sprak, zou word00 gestraft en het daarom niet aangi0C' hem hiertoe te willen dwingen. **1' sociaal-democraat, zeide een onbegr00® den eerbied te hebben voor den luitena0 welke verklaring met gefluit en rum001 werd beantwoord. Na afloop der meeting hadden gebruikelijke oploopjes plaats. Zing00 trok men naar de Rozengracht, dop zweeg op de nadering van een polit0 patrouille. Aan de Weesperzijde te Amsterda01' ter hoogte van de Boerhaavostra0 heerschte gisteren ochtend heel drukte. Van mond tot mond ging praatje, „dat thans werkelijk een d0 vrouwen van De Jong was opgehaal0. Nu was ze heusch herkend. Het ^a?> wat te zeggen, zoo'n knap mensch- Anderen beweerden,„dat het die veriuis Engelsche dame" was. Van een en an00 bleek niets waar te zij uWat washetg0V0y Een der jollen mannen,die van den Amst" dijk overvoer naar de Weesperzijde v0.- het café d) IJsbreker, geraakte vlak den oever met een zijner riemen in i6 t verward, en een oogenblik kwam k0 lijk eener net gekleede dame kov< drijven. Zij was onberispelijk gekl0'*^ scheen nog niet lang in het water hebben gelegen en had handschoenen 0,0,11 Naar gissing was zij tusschen de 250 30 jaar oud. Het lijk werd voorloop10 in het belastingkantoortje aan de W00 j. perzijde neergelegd en later naai' 11 schouwlokaal vervoerd. Familieleden zouden in het lijk k0^ Kend hebben een vermiste bloed verwa0 die in de Albert Cuyperstraat v?o° achtig was. (fibl-) Door het „College der zes No01^, Hollandsche steden" is met kracht gonnen het gat in den Slaperdijk v a den polder Beetskoog, bij Oudendijk^ dichten. Ongeveer 28 metei strekk00 lengte en 2 meter diepte moeten wot gedicht. Het is te verwachten dat werk bij het einde dezer week g0l° zal zijn. Door de brandassurantie-maatschapPj! De Nederlanden, te Zutfen, is aan 0 geassureerden de raad gegeven, olD het gebruik van petroleumlampen 00 aan den brander een buis te bevestib van kopergaas, zoodanig dat de ko die buis hangt. Dit kopergaas moe dezelfde soort zijn als voor de vei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2