Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg, Dinsdag 17 October 1893. No. 4714, ■ggureau hoogstraat IS 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. De Poolsche Banneling. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN: IEUWE SCH SCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing -vorden billijke oxereen- komsten aangegaan, 16 October '93. Het Venetiaansch feest op de reede in de haven van Toulon bracht Za- ^rdag-avond duizenden toeschouwers op l'e kaden hijeen. De prachtig verlichte Schepen boden een fantastisch schouw spel. Op de hoera's der menigte kwam antwoord gejuich van de schepen, "dor hot raadhuis was het militair con- Cei't. Het feest duurde tot in den nacht. Aan het slot van het feestmaal aan "°ord der Formidable sprak Boissondy *°t de Russische officieren het welkom en uitte zijne vreugde hen te mogen ^Qtvangei,. Daarna stelde hij de gezond heid in van den Czaar en de Czarin en Verzocht dan Russischen officieren Hun- hen Majesteiten de wenschen van Frank rijk voor de grootheid en dan voorspoed Van Rusland over te brengen. „Ik vraag lllij af, zoo vervolgde Boissoudy, waar Franschman is, die zich het hart biet voelt slaan bij de altijd kostelijke herinnering die drie leden aan het door zichtige geslacht Romanoff, allen den laanr van Alexander dragende, voor frankrijk wekken. Ik verzoek u ook °hze hulde neer te leggen aan de voeten kor Keizerin,het toonbeeld van alle gratie, Hle deugden, van haar, de dochter van Deensche Huis dat altijd zulk een Vl'iendsehap voor Frankrijk heeft ge doeld. In zijnen tweedon toost dronk boissoudy op het Russische leger en de vloot, en herinnerde de helden, die in ken Russisch-Turkschen oorlog door klnne dapperheid, hunne krijgsdeugden ke bewondering van geheel Frankrijk kobben opgewekt. Avelana, antwoordende op den dronk yan Boissoudy, dronk op Carnot en zeide 111 een volgenden toost, dat de Russi- S(ihe officieren trotsch zijn zich aan boord Va« een Fransch schip te bevinden. In kun naam drinkt hij op den voorspoed ker Fransche vloot en hun leger. Dut de Franscli-Russische vriend- schapsbetooging te Toulon van de zijde van het Drievoudig Verbond niet even platonisch wordt opgenomen als het Journal de St. F eter sbourg dat de vorige week in zijn bekend artikel deed, bewijst een artikel in de officieuse Lon- densche Standard. Tevergeefs meent de Standardheeft de Czaar getracht aan het bezoek te Toulon het karakter van eene gewone beleefdheid te gevenhet Fransche volk is vast besloten, dat het eene veel grootere beteekenis zal hebben. De regee ring heeft met volkomen waardigheid en tact gehandeld, maar kan hare om zichtigheid en ingetogenheid niet aan het volk mededeelen. De president der republiek en de minister-president Dupuy gaan niet naar Toulon, maar het volk stoort zich aan deze officieele wenken niet en beschouwt de komst der Rus sische vloot als eene sanctie eener her overing van Elza s-Lotharingenvan waar tallooze geschenken en groeten naar Toulon zijn gezonden. Al bewijzen deze demonstration nog niet het bestaan van een Fransch-Russisch verbond, het is niet te ontkennen, dat het chauvi nistische deel van het Fransche volk tot gevaarlijke verwachtingen en oorlogs zuchtige speculatiën wordt gebracht. De Engelsche vloot zal een bezoek bren gen aan Italië, maar met heel wat min der vertoon. Men weet nog niet welke haven Frankrijk ter beschikking van de Russische vloot zal stellen, maar de publieke opinie in Europa zal er nota van nemen, dat de Fransche en de Rus sische vloot niet de eenige in de wereld zijn en dat Groot Brittannic en Italië eene machtige positie in deMiddellandsche zee hebben. Het conservatieve blad zegt ten slotte, dat de kabinetten van Parijs en St. Petersburg den vrede willen en de toestand uitstekend is, als het Fransche volk zich maar wil overtuigen van de noodzakelijkheid des vredes. Uit Madrid wordt van 14 dezer het volgende gemeld De Marokkanen zijn Naar het Frausch vau Louis Collas. 73) Twee ruiters kwamen ons te gemoet, en toen onze uniformen zagen, richtten zij den a- of welkomstgroet tot ons. Wij lieten ons hoor hen naar de tent van het opperhoofd of ,en sultan geleiden. Evenals de andere ten- eh, had zij een spits dak en was ook met krjjsvilt bedekt, doch grooter dan de overige. 41s chef van de expeditie, werd ik bij den herderkoniug binnengeleid. Hij was gezeten op Prachtige tapijten, door karavanen van Bokha ra aangevoerdhij was groot, had zwarte ha- *®n, amandelvormige oogen en uitstekende Wangbeenderenzijn geheel gelaat vertoonde Pet echt Mongoolsche type. Onder zijn met "oixt omzoomde muts en karmozijnrood zijden «leed of kalat, bezat hjj een indrukwekkende Waardigheidzijn vrouw zat naast hemzij verdween bijna geheel in de wijde plooien van haar kleed en onder den sluier, die haar ge deeltelijk bedekte in weerwil van haar olijf achtige tint en gelaatstrekkeu, die veel op die van haar echtgenoot geleken, kon men niet zeggen, dat zij leelijk was. Hunkinderen waren in het rond neergehurkt. Daar er in die streken geen tempels zijn, waren afbeel dingen van Boeddha en een wanstaltig beeld je van den Groot-Lama op een tafeltje geplaatst, dat tot altaar diende. Mijn hooge gestalte, maar vooral de hoofd- officiersuniform en de vele decoratiën, die mijn borst versierden, boezemden hem een groote achting voor mij in, en ik werd behandeld met al de onderscheiding, die men aan machtigen dezer aarde bewijst. Na eenige alledaagsche be leefdhedeu, liot hij mij door een tolk vragen, ot ik vluchtelingen achtervolgdeop mijn ont kennend antwoord voegde hij er bjj Het schijnt, dat dwangarbeiders, dieven en moordenaars over de grenzen ontvlucht zijn tot alle stamhoofden is het verzoek gericht om hen gevangen te nemen, de Russische autori teiten te helpen om hen meester te worden en hen in geval van tegenstand te dooden. Hierin herkende ik de bedrijvigheid van de Russische administratie, die tot in het diepst van de wcestjjn tnsschen beiden komt en over al haar agenten heenzendt om het land voor te bereiden op een inlijving door ons te belas teren en politieke tegenstanders te stempelen besloten zich tegen het werk aan de forten van Melila te verzetten. Men ge-' ooft dat Puycever de portefeuille van binnenlandsche zaken zal aanvaarden, de overige ministers blijven. Aan de Times wordt uit Simla gemeld, dat de laatste berichten uit Pamir ge wagen van krachtige pogingen van Rus sische zijde om de Shiguan en Roshan- districten, op welke Afghanistan aan spraak maakt, eigenmachtig te bezetten. Daartoe wilde kolonel Vounovsky, de zoon van den Russischen minister van oorlog, dwars doorsteken van Marghabi naar Bokhai'a, maar de Afghaansche bevelhebber weigerde hem door te laten. Er heeft vervolgens eene botsing tusschen de Russische en Afghaansche troepen plaats gehad, waarbij de eersten werden teruggeworpen. Volgens de berichten uit New-York, bestaat er in Noord-Amerika groote verontwaardiging naar aanleiding van het fiasco der zilverkwestie in den Se naat. Men acht hierdoor niet alleen de oplossing dezer kwestie, maar ook de grondwet der Vereenigde Staten in gevaar gebracht. Een bekend rechtsgeleerde, de rechter Cooley, schreef eenen openbaar gemaakten brief, waarin het volgende werd verklaard. „Zoo de meerderheid van den Senaat inderdaad geen stemming kan doordrijven, dan is de grondslag van ons staatsbewind gewijzigd. Wij hebben dan niet langer den regeerings- vorm onzer voorvaderen, maar een staats bestuur, waarin een tak der wetgevende macht de geheele wetgeving kan verijde len. Ik gevoel mij vernederd als Ameri- kaansch burger, beroofd van de rechten welke het volk vrijwillig nimmer zou prijsgeven. De grondwet is op een aantal punten geschonden, en dit nu niet en kel voor dezen keer, maar zoodanig dat voortaan iedereen de macht krijgt, alle wetgeving onmogelijk te maken. Volgens een bericht, te Londen bij de Times ingekomen, houdt Cleveland vol, en verwerpt hij alle voorstellen om tot een vergelijk te komen. Nochthans bestaat algemeen de overtuiging, dat eene transactie onvermijdelijk is gewor den, daar er anders van de wet op de tarieven en over het algemeen van alle nieuwe wetten niets zou kunnen komen. Volgens berichten uit Brazilië heeft De Mello den vreemden gezagvoerders aangezegd, dat hij elk schip dat de ha ven van Rio binnenvaart, zal laten on derzoeken. De gezagvoerders hebben geantwoord, dat zij zich met geweld daar tegen zullen verzetten. Het voor nemen bestaat de schepen der opstan delingen met zeerooverschepon gelijk te stellen. Twee bataljons van de burger wacht hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Men gelooft, dat in het leger een gevoel van ontevredenheid snel zal toenemen. Admiraal de Mello heeft de krijgsverrichtingen gestaakt, daar het hem aan voorraad begint te ontbreken. De omwentelingsbeweging in den staat Rio Gr." nde do Sul wint veld. De opstandelingen belegeren Luranido. In het Dagblad v. Z.-H. lezen wij ter gelegenheid van het eeuwgetijde van den gewelddadigen dood van Frankrijks ko ningin, Maria Antoinette, het volgende artikel Maria Antoinette. f 16 October 1793. Zij, de dochter van Keizerin-Koningin Maria Theresia, stierf, nu juist honderd jaar geleden, onder den valbijl, het of fermes der revolutie. Welk een verslagenheid moet er ge- heerscht hebben op den Hofburg te Weenen, bij de tijding, dat een Vorstin uit het oude Duitsche Keizerhuis, te Parijs, door opstandelingen gevangen genomen, beleedigd, gegriefd, bij haar veroordeeling schandelijk belasterd, in het openbaar, onder de toejuichingen van het grauw, gerechtelijk vermoord was Deze daad van de revolutionnaire tot ellendige moordenaars. Ik begreep, aan welk een groot gevaar wij althans voor het oogenblik waren ontsnapt, en ik juichte mijn eigen list toe. Zonder haar, en in de kleeding van de bannelingen, hadden wij onmogelijk kunnen ontsnappen aan den kring van vijanden, die tot onzen ondergang hadden besloten. Sultan Valdibogdan stelde veel belang in de bijzonderheden, die ik hem mededeelde maar toonde toch veel minder verwondering dan ik gedacht hadhfj beloofde mij gidsen, om mij naar het naastbjjzijnde dorp te geleiden en zijn hulp om tot liet vervullen van mijn opdracht in China. Terwfil wij spraken, hoorde ik het geblaat van schapen en gehinnik van paarden, die werden geslacht. Dit bewees mij op hoe hoo- gen prijs ons bezoek aan het dorp werd gesteld. Het paardenvleesch wordt door de Khalkas zeer gewaardeerd, doch zij gebruiken het al leen bij plechtige gelegenheden, bijvoorbeeld bij de begravenis van een opperhoofd, terwijl dan de steppe doorkruist wordt door talrijke genoodigden, die gedurende verscheidene da gen gastvrijheid genieten dan worden die dieren bij honderden gedood. Hoe vleiend de beleefdheden van onzen gas-t heer voor ons ook waren, moet ik toch beken nen, dat hun keuken geen verleidelijke herin neringen bfi mij heeft achtergelaten. Hun van een mengsel van geitenschapen- en koemelk gemaakte steenharde kaas, die in water werd geweekt, smaakte afschuwelijk en de in hun geheel gekookte schapen, met inbegrip van de ingewanden, zagen er ook niet aanlokkelijk uit. Maar de stelregel van Harpagon, dat men moet eten om te leven en niet leven om te eten, heeft vooral in de woestijn veel goeds, en ik heb hem in de practjjk altijd uitmuntend bevonden. Minder gemakkelijk kon ik mjj vereenigen met de onzindelijkheid van de nomadenhet was een weerzinwekkend gezicht, hen met gulzigheid te zien aanvallen op de stukkeu vleesch en het overschot te zien afstaan aan hun vrouwen en kinderen, die op hun beurt de afgeknaagde beenderen toewierpen aan de uithongerde honden om zijn poëzie te bewaren moet het leven der nomaden niet van te dicht bij bekeken worden, Alvorens te vertrekken, won ik geheel de gunst van Sultan Valdibogdan door hem een pistool en een der decoratiën van den kolonel te geven; hij haastte zich om er zich mede te tooien, en wanneer latere reiziger* het kruis van een der hoogste Russische orden om den hals van dien nomaad zagen hangen, zuilen zjj zich wel eens afgevraagd, waarme de hij die onderscheiding had kunnen ver dienen. Word vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1