Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. zal men het tekort en het sluiten van leeningen doen ophouden. De schatkist zou dan elk halt jaar 120 a 150 milli- oen aan het buitenland te betalen hebben. Voorzeker geene kleinigheid, vooral voor een land als Italië, waar de milli- oenen zoo moeilijk worden bijeenge bracht. Te Berlijn is uit Genua bericht ont vangen, dat toen Crispi eergisteren al daar onder geleide van vrienden door de galerij Mazzini kwam, een persoon op hem aanviel, naar het scheen om hem dood te slaan. De toevallig aanwezige Fransche journalist Juvent, dekte Crispi en wierp den aanvaller op den grond. Daaruit ontstond een algemeene vech terij, waarna een Garibaldiaan gewond werd weggedragen, terwijl Crispi ver der ongedeerd is gebleven. Blijkens berichten uit Madrid bracht de stoomboot Sevilla 200 soldaten te Melila aan wal. De toestand aldaar is onveranderd. Naar men uit Tanger be richt, heeft de Marokltaansche minister verklaard, dat de oproerige stammen gestraft zullen worden. Naar uit Londen wordt bericht, heeft lord Salisbury in eene redevoering gis teren te Ormskirk gehouden, de nood zakelijkheid betoogd voor het Engelsche gouvernement om de marine op het hoogtepunt harer macht te houden,on der herinnering hoe andere landen voor de ontwikkeling hunner marine zorg dragen. Indien home-rule aan Ierland gegeven werd, zou de marine de Iersche kusten moeten bewaken, waar onder zekere omstandigheden de vijanden van Engeland zouden worden toegelaten. Volgens draad berichten uit Rio de Janeiro wordt het kanonvuur tusschen de forten en de schepen der opstande lingen steeds heviger. Sommige schepen der opstandelingen zijn zwaar bescha digd door het vuur van het fort Santa Cruz. Twee kogels kwamen eergisteren in de stad neer en veroorzaakten veel schade. Het ontbreekt den opstandelingen aan levensmiddelen. De regeering rust een vloot van zes pantserschepen uit en koopt er nog meer. Peixoto heeft de verkiezingen voor hot Congres op 30 dezer bepaald. De wijziging van het percentage der plaatselijke belastingen. In de vergadering van den Gemeen teraad op 11. Dinsdag, werd een vrij breedvoerige beraadslaging gevoerd over het voorstel van B. en W. om de plaats, dir. bel. naar het inkomen van 2 tot 3 °/0 te verhoogen en het percen tage van de gewone pi. dir. belasting van 4 tot 3 te verminderen. De pi. dir. bel. zou daardoor van f 60.000 op f 45000 worden gebracht en de inkomstenbelas ting van f40.000 tot f54000 worden verhoogd. [In de Gemeente-begrooting, nog door het vroegere coll. van Burg. en Weth. ontworpen, was voorgesteld het percen tage der Inkomstenbelasting van 2 tot 21/2 percent te verhoogen. De belasting zou daardoor op f50.000 worden ge bracht. De ervaring heeft ochter ge leerd dat het totaal van het belastbaar bedrag is te hoog genomen en het niet op f2.000.000 maar op f 1.800.000 moet gesteld worden, waardoor men mét een percentage van 3 pet tot een bedrag var. f 54000 komt.J De heer Loncq, die als wethouder in het oude college van B. en W. boven bedoelde'verhooging van 2 tot 2j/2 per cent mede had voorgesteld, kon zich met dé door zijne opvolgers ontworpen wij ziging niet vereenigen. Hij zag daarin al leen e^n weg om velen bezitters van vaste panden voordeel te bezorgen. Ook de heer Brillenburg was met de nieuwe' regeling volstrekt niet ingeno men z. i. zouden daardoor alleen be voordeeld worden de uitwonende eige naars van vaste panden, o. a. aan deelhouders der Stearine-kaarsenfabriek „Apöllo" en zou zij verder hoofdzakelijk ten goede komen aan eigenaars van gistpakhuizen, molens, mouterijen enz., die het -mfeest van den gemeentegrond en gemeente eigendommen gebruik ma ken. De heer Loncq belichaamde zijne mee ning in een voorstel om het percentage der inkomstenbelasting vast te stellen, zooals die in de gemeente-begrooting was voorgesteld (2^ De heer Brillenburg stelde voor om het percentage van de pi. dir. bel. op 4 percent te houden en het percenta ge van de inkomstenbelasting in de geraeente-begrooting weder op 2 percent te brengen. Hij meende dat dit te eerder kon geschieden, omdat er op andere begrootingsposten weder f 11000 bezui nigd was. Bleek die bezuiniging niet voldoende, dan kon het tekort gedekt worden door de opcenten op het personeel van 50 tot 60 te verhoogen. Nu ontstond er eemge strijd over de vraag over welk voorstel eerst zou ge stemd worden. De heer De Groot meende, dat het voorstel van B. en W. de prio riteit had, omdat het de verste strek king inhield en de Raad besloot dan ook dat dit het eerst in stemming zou worden gebracht. De heer Maas stelde daarop in 't licht, dat uitwonende eigenaars van vaste panden niet door de voorgestelde belastingwijziging worden bevoordeeld, omdat zij volgens de bepalingen der gemeentewet eenvoudig niet belast kun nen worden. Dat de voorgestelde wij zi ging vooral der bezitters van vaste pan den zou ten goede komen kon hij niet beamen want die veel vaste eigendom men bezit, zal ook veel in de inkomsten belasting bijdragen, en waar hij dus in de pi. dir. belasting wordt ontheven, zal hij in de inkomstenbelasting te zwaarder worden getroffen. Maar waar verleden jaar de beginselkwestie reeds is uitgemaakt, waar men algemeen erkende, dat de oude pi. dir. belasting een zeer onjuisten maatstaf van belast baarheid bood en men in de inkomsten belasting meende een beteren, billijkeren grondslag voor belastingaanslag gevon den te hebben, begrijpt hij niet, waarom men nu niet op den ingeslagen weg zou kunnen voortgaan, en het voorge stelde doel verder nastreven, om de pl. dir belasting langzameihand door de inkomstenbelasting te vervangen. Het gevolg van de nu voorgestelde wijziging zal zijn dat de burgerij aan pl. dir. en aan inkomstenbelasting te zamen een bedrag van f99000 zal betalen, terwijl zij er nu f 110.000 heeft op te brengen. Het totaal der belastingen wordt dus f 11000 minder. De heer Brillenburg, vooropstellende dat door het terugbrengen van de pl. dir. bel. van f60.000 op f45.000, de burgerij 1/i minder zal gaan betalen, vreesde daarentegen dat door verhooging van de inkomstenbelasting vele aan zienlijke families de stad zullen ver laten, zooals de ondervinding vooral te Delft leert, waar de uittocht nooit zoo groot is geweest als juist na de invoering dier belasting. De heer Loncq meende te moeten opmerken, dat volgens de bewoordingen in de betrokken verordening, de inkom stenbelasting dient tot aanvulling van de pl. dir. belasting; het strijd dus met den aard der inkomstenbelasting zelve daarvan het impót unique tv maken. Wil het men echter toch doen, laat men er dan zoo spoedig mogelijk toe overgaan, dan behoeven we ook tegen „Apollo" niet verder te procedeeren, want als we het winnen, verliezen we nog. De wethouder Den Breems merkte op, dat door de voorgestelde wijziging der pl. dir. belasting alleen zouden onthe ven worden enkele naaml. vennootschap pen.De geheele vermindering voordekaar senfabriek zou wellicht f 450 bedragen. Het ging toch niet aan hier tegenover een rechtvaardig beginsel prijs te geven. Gaat men er toe over om 2% inkom stenbelasting te heffen, dan zal er een kort zijn van f 4000 en dit tekort te dek ken door eene verhooging der opcenten op het personeel acht hij het minst ge raden, daar er geen hatelijker belasting is dan die welke geheven wordt op de eerste levensbehoeftenwoning, licht lucht. De bewering dat wegens de ver hoogde inkomsten-belasting vele aan zienlijke familiën de stad zullen verlaten acht hij ongegrond"im mers zijn die familien dan in andere plaatsen van belasting vrij Maar juist deze bewering bewijst de deugdelijk heid eener belasting, die tot uitgangs punt heeft de leuzeniets van deD arme, weinig van den minvermogende, veel van den vermogende. Na deze philippica tegen de opposan ten van de voorgestelde wijziging be pleitte de bezorgde vader der inkomsten belasting nog de voortreffelijkheid van zijn geestelijk kind. De heer De Groot trad daartoe in een vergelijking van de de berekening van het inkomen op den grondslag van de oude pl. dir. bel. en die op den basis der nieuwe inkomsten belasting. Bij de 39 hoogst aangeslagen varieerden daarbij de aanslagen van 3 tot 145 percent Den Raad vond het voorstel nu blijk baar genoeg toegelicht. Tegen zulke geweldige cijfers bleek hij niet bestand De voorgestelde wijziging, in stemming gebracht, werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Loncq, Van der Schalk, Knappert en Brillenburg. Aanstonds na dit votum verlieten deze verstokte voorstanders van het on veranderd behoud de raadszaal en lieten de overgebleven raadsleden met hun elven verder de begrooting afmaken. Schïkdam, 19 October 1893. Door den Minister van Waterstaat, enz. is met ingang van 1 November's.s. benoemd tot assistent bij de posterijen, te Schiedam de heer H. Boele, thans kan toorknecht. Bij de eergisteren te Dordrecht ge houden examen in vrije- en ordeoefenin gen der gymnastiek is o. a. geslaagd de heer J. Witkamp van Schiedam. Dinsdag-avond omstreeks 10 uur wilde de horlogemaker Hoffmann zich aan boord begeven van het loggerschip, lig gende aan Oosthavenkade ongeveer ter hoogte van het postkantoor te Vlaar- dingen, doch door de duisternis misleid geraakte hij te water. Op zijne angst kreten schoten een paar voorbijgangers toe, die er niet dan met veel moeite in slaagden den man op het droge te brengen. In de gisteren-avond te Rotterdam gehouden jaarvergadering van de onder wij zers-vereeniging voor Rotterdam en omstreken, hield de heer Aug. Op de Laak van Noordwijk eene lezing over het onderwerpWat moet in de naaste toekomst het streven zijn der R. K. bijz. onderwijzers? Op eene boeiende wijze gaf spreker een overzicht van het reglement der nieuw opgerichte Dioce- saan-vereeniging en lichtte sommige minder duidelijke artikelen toe, waar door alle aanwezigen een helder inzicht omtrent het doel en de samenstelling der vereeniging kregen. Hij noemde de stichting, die van Z. D. H. den bisschop van Haailem was uitgegaan, eene groot- sche daad, en drukte als zijn gevoelen uit, dat door die oprichting een nieuw tijdperk voor het R. K. bijz. onderwijs en de onderwijzers, daaraan verbonden, was aangebroken, dat wij met vertrou wen mogen tegemoet zien. In deze vereeniging toch zijn de drie elementen, die het kath. bijz. onderwijs opbouwen, de onderwijzers, de hoofden der scholen en de geestelijkheid met Mgr. den bis schop aan de spits, vereenigd, om door vereend streven het doel te bereiken, dat men zich voorstelt. Spreker sloot zijne rede met de hoop, dat de twee klassen van onderwijzers, genoemd in het reglement als sectie A, Hoofden van scholen en sectie B onderwijzers, niet-hoofden, eendrachtig de handen zullen in één slaan, er, niet door zelfzucht de handelingen van elk ander met een wantrouwend oog zullen gadeslaan, maar elkander steunen, het geen èn voor het katholiek onderwijs, èn voor de onderwijzers, voordeelig zal werken want, dit moest spreker erken nen, voor beide moet en kan nog veel gedaan worden. Eenige zang» zee' u»>' Se»' mers, onder leiding van den heer trop, luisterden de goed bezette vei? dering op. In verband met een vorig ker!Cj^ omtrent het oprichten van een nl® katholiek dagblad te Rotterdam het Uoti. NwM. nog mededeelen v0^^l ingewonnen informatiën, dat het bestaan uit een Amsterdamsch syndic»^ met een kapitaal aanvankelijk pl- \e 100 mille. Men zegt, dat reeds voor helft is ingeschreven en verwacht bm» eenige weken de geheele volteekeni Op de gisteren te Delft gehoU' vrije naj aars paarden markt waren .de» aa»' ïde» gevoerd 132 paarden en 7 veulens.» q besteedde voor werkpaarden van tot f370; voor de slachtbank van tot f 60 voor anderhalfjarige paal van f 120 tot f 180. Weinig handel- Dinsdag-middag verspreidde zich Wateringen het gerucht, dat de F- p kerk in het Oosteinde van het in brand stond en bracht spoedig groot gedeelte der bevolking op de be De brand was het eerst ontdekt timmerlieden, die aan der korenm0' aan het andere eind van het o01^, werkten. Toen men bij de kerk 9 kwam, bleek het, dat men met valsch alarm te doen had. Een vve'» verder werd op een stuk land een onkruid verbrand en waarschijnlijk de rook, die daarvan opsteeg, de g°® lieden op een dwaalspoor gebracht- De aardappeloogst gaat ook te dam niet voorspoedig door het weer, hoewel over de opbrengst m0^ klagen is. Sommige delven tegen a 300 mud per HA. De minste opbre»» was tot nog toe 150 a 200 mud. Door de afdeelingen van de Kamer zijn benoemd tot rapporteurs de Staatsbegrootingalgemeene schouwingen, de financiëele hoofdstuk en de middelen de heeren v. d. K» Js; Van Houten, Van Dedem en V-., hoofdstuk buitenlandsclie zaken, de ren De Beaufort (Amst.), De Bea» (W. b. D.), Van Karnebeek, Brantse»^. Michiels van Verduynen: hoofdstuk J titie, de heeren Hartogh, Veegens, R1 Huber en Eerf. i» F Het voornemen bestaat in 1894 j tweede examen voor de betrekking surnumerair der directe belastinge»' j„ voerrechten en accijnzen te houd0» Maart of April aanstaande. De vraag, of een zoogenaamd b»^, beugel is een wapen, waarvan het gen in het openbaar is verboden, vraag onlangs door den Hoogen h ontkennend is beantwoord, werd in jji door het Hoog Militair Gerechtsh0 bevestigenden zin beslist. - o»^ In zake het verborgen meisj0 vingen wij van den kolonel v.ai?aj)l Leger des Heils, W. Elwin Olip^jiJ een verweerschrift, te uitgebreid fjH lijn geheel op te nemen. Hij legt»» zijn geheel op de volgende verklaringen afv0o> 1. Ik ben niet „aansprakelijk de verdwijning van de minderja»10,])! 2. zelfs haar zusters, tot wie zij v* F' te, wisten voordat zij tot haar h niets ervan dat zij zou wegloope» W 3. ik ben in het geheel niet betr°k yt geweest in het verbergen meisje en evenmin heeft eenigJtle^ van het Leger des Heils met mij» weten of toestemming dat gedaf» 'q$' 4. Integendeel heb ik aan mij» eieren instructies gezonden, dat met deze zaak moesten te doen n JF Nader meldt men aan het uit Amsterdam, dat tengevolg0 o» gister-avond plaats gehad hebbe» ^s' geregeldheden, vijf personen in huis moesten worden verbonden- i o\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2