Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. d0 merkte" kan dat thans door de tijdelijke ontkouüing, waartoe hij genoodzaakt is geworden, niet meer, en hij den derden borrel geleegd op de herkregen vrijheid, geraakt hij reeds in kennolijken staat, waarvan een nieuw proces-verbaal liet gevolg is. De man, die zich misschien voorgenomen had, om aoodra hij maar weer eerst aan 't werk was, weer goed op te passen, raakt baloorig, zijn zede lijk gevoel, dat juist in den strijd tegen den drankduivel versterkt moest worden, raakt verslapt, en de slotsom is, dat liet meerendeel van hen, die eenmaal met de rijkswerkinrichting kennis ma ken, recidivisten zijn. Neen wij willen dit. Versterkt de wilskracht van den mensch, en ga wer keloosheid tegen, die honger en ellende en dronkenschap tot kinderen heeft. En maak vooral van den bekeerden dronk aard geen geheel-onthouder. Want de kans, dat een matig drinker wederom tot een dronkaard zal worden, is ge ring, maar, dat de uit een dronkaard geboren geheel-onthouder wederom tot het andere uiteiste oversloeg en een erger dronkaard werd dan ooit te voren, daarvan is ons meer dan een voorbeeld bekend. En nu nog ons laatste argument, al belieft de Hr. van der M., dat een oud argument te noemen. Wij verstaan onder vrijheid dit in de eerste plaats: Dat een ieder meer dan ieder ander hebben te zeggen over zijne eigen persoon. Die dus voor de vrijheid is moet o. i. toegeven, dat de Staat nooit ot nimmer iets hebbe te zeggen over de wijze, waarop wij met ons zeiven willen omspringen. De Staat heeft er niets mede te maken, wat een burger doet, zoolang die handelingen niet schade toebrengen aan den even- mensch. En wanneer wij den Staat het recht gaven, om in te grijpen in de be handeling, die wij ons zei ven aandoen, zouden wij zelfs wanneer wij dat deden ter beteugeling van een wezenlijk kwaad, een middel aangrijpen erger dan de kwaal. Wie zou ons waarborgen, dat de Staat, die ons vandaag het drinken van sterke drank verbiedt, ons morgen niet het rooken, of overmorgen het be zoeken van den schouwburg zou ver bieden? En als men dan in het oog houdt, dat de Staat per slot van reke ning niet meer is dan de meerderheid plus één, dan zou die uitgebreide macht aan den Staat verleend tot zonderlinge en nooit gedachte gevolgen kunnen leiden. Waarlijk, de Hr. van der Meulen, die zulk eene staatsalmacht aanprijst, doet ons denken aan M. Jourdain „qui parlait la prose sans le savoir," hij is een sociaal-democraat, zonder dat hij het zelf weet. En wanneer de Hr. van der M. het verbod om sterkedrank te gebruiken vergelijkt met de afschaffing van de slavernij, vergist hij zich deerlijk. Het eerste toch belemmert de per soonlijke vrijheid van ons zeiven, ter wij de afschaffing der slavernij aan een misbruik een einde maakte, waardoor de eene mensch den anderen benadeelde. Maar hoe dan? hooren wij den Hr. M. vragen. Maakt de dronkaard dan ook zijnen medemensch niet rampzalig, en maakt hij vrouw en kinderen niet ellendig? Zeker. Maar eiken maatregel, die de Staat daartegen neemt, zullen wij van harte toejuichen. Ontneem den dronkaard-vader het vaderrecht o ver zijne kinderen, laat zijn dronkaardsbestaan aan zijne vrouw het recht geven om van hem te scheiden, ontneem hem zijn burgerrechtgebruik alle wapenen tegen hem, die de Wet u in de hand geeft, en tracht hem tevens langs ethischen weg te verbeteren. Maar om des dronkaards wille eene geheele natie in hare persoonlijke vrij heid te belemmeren, daarvan zijn wij be sliste tegenstanders. TRÉMOREL. Schiedam, 28 October 1893. Door den rijksveldwachter W. Groen zijn eergisteren bij verschillende win keliers té dezer stede een aantal maten en gewichten in beslag genomen, die nist voldeden aan het kon. besluit op den herijk voor dit jaar. Een viertal Schiedamsche jongens, waarschijnlijk denkende aan de aan staande lange, koude winteravonden, konden eergisteren-middag de bekoring niet weerstaan om hunne ouders eens een flink partijtje brandhout thuis te bezorgen. In de Westerhaven lag een schuit vol hout, afbraak van eene her stelde schoeiing, onbeheerd. Spoedig togen zij aan het werk en weldra had ieder hunner een partij aan het ouderlijk huis bezorgd. Doch zij hadden buiten den waard gerekend, in casu den stadsarbeider, met het vervoer van het hout belst. De man bemerkte spoedig wat er ge beurd was en deelde kort daarop zijne bevinding mede aan een politie-agent, die hem hielp om het gestolene weder op te sporen. De 27e algemeene vergadering, door Schiedams Mannenkoor Orpheus gistor- avond in Musis Sacrum gehouden, en door bijna alle werkende leden bijge woond, heeft aan de leden in 't alge meen en aan de werkende leden in 't bijzonder, redenen tot tevredenheid met den huidigen toestand kunnen geven. De toestand der financien mocht, vooral met het oog op vorige jaren, alleszins bevredigend worden genoemd, terwijl de huishoudelijke toestand der vereeniging, in een tijd waarin alom en op tik gebied malaise heerseht, zelfs rooskleurig mag genoemd worden. Het aftredende bestuur, dat met bijna alge meene stemmen werd herkozen, werd hulde gebracht voor de wijze, waarop het zijn veelomvattende en dikwijls moeielijke taak vervulde. In het jaarverslag zag de le secre taris met voldoening op het afgeloopen gezelschapsjaar terug. Wel werden geen nieuwe lauweren aan het vaandel ge hecht, maar toch, de indruk, dien men van het zangersfeest te Arnhem had medegebracht, had genoegzaam doen inzien, dat Opheus' krachten waren toegenomen, en dat men bij eene vol genden wedstrijd met vertrouwen in het krijt kon treden. Na bespreking van eenige huishou delijke zaken, werd bij monde van den president medegedeeld, dat het eerste winterconcert zal gegeven worden op 28 November a. s., waar als hoofdscho tel op den disch zal prijken Brandts Buys' Albrecht Bellingterwijl het voor uitzicht bestaat, dat het concert te geven door den heer Bern. Dessau, dat het vorig jaar wegens het te vergevorderd seizoen moest worden uitgesteld, in 't begin van 't volgend jaar zal plaats hebben. Dat Orpheusonder leiding van zijn bekwamen directeur en onder hot be stuur van het zoozeer geachte bewind moge blijven groeien en bloeien en weldra, als weleer, zegevierend uit eiken kamp moge treden, is onze hartgrondige wensch. In de zitting van den Rotterdamschen Gemeenteraad op gisteren, werd bij de beraadslaging over de gemeente-begroo ting ook behaudeld het plan tot het dempen van een gedeelte Vestwater, waarvoor een memorie-post was uitge trokken. De heer Van Stolk merkte daarbjj op, dat het te verdedigen was, dat men als „buiten gewone uitgaven" geld leent voor uitbreiding van haven», handels- of fabrieksterrein, maar het een vreemden indruk zou maken, indien men geld ging leenen om door het afinijilen der watergemeenschap eene groote nyverheids- wijk naar Schiedam of elder» te verdrijven, welke thans veel tot de welvaart van onzen uitvoerhandel bijdraagt en ook aan vele be- lastingbetalenden verdienste geeft. Spreker zag dus ongaarne dezen past al» memorie nog voorkomen, daar reed» spoedig na het bekend worden van het eerste voornemen tot afdam ming aan de Coolvest, een der grootste distil lateurs zich te Schiedam grond gekocht heeft voor eventueele verplaatsing daarheen. Aan het bedreigde Vestwater zijn vele in- dustriën maar vooral distilleerderijen, en dezen kunnen zonder waterverkeer hun bedrijf niet uitoefenen en dit is begroot op jaarlijks 10 duizend stukken of 7 millioen liter». Eéne schuit laadt 40 stukken en een sleeperswagen maar 3 stukken. Men kan zich dus de opstop ping verbeelden van die goederen op den wal bij den dam in de Vest, en al die sleeperswa- gens bij lossen en laden der wagens. Bij uit voer in kisten, laadt 1 lichter zooveel als 26 wagens. In 1 dag kan êene distilleerderij 4 lichters van 60 ton laden met wagens echter niet de helft. Twee verzegelde lichter», zonder amb tenaren, vervoeren 3000 kisten, welke voor éene fabriek bij wagenvervoer 12 ambtenaran zoude vereischen voor alle fabrieken zouden du» nooit voldoende ambtenaren te krijgen zijn, al wilde of konde men zich de hooge kosten en belemmeringen getroosten. Men zoude dus bij de afdamming in uitzicht hebben aan de Oostzijde van de Schiedamsche vest, eene uitgestorven buurt, en bij geheele demping, bestrating en rioleering der Ve»t zouden in werkelijken zin, tonnen gouds in het water geworpen worden alles ongerekend het kostbare onderhoud en rein houden. Nadat de heer s' Jacob verklaard had, tegen het vervallen van dezen begrootings- post geen bezwaar te hebben, erkende de Voorzitter, dat de heer Van Stolk terecht heeft aangetoond, dat met deze zaak de belangen van handelen nijver heid gemoeid zijn. Daar zij toch eerst in de toekomst zal worden opgelost, ad viseerde spr. den post uit de begrooting te lichten. Aldus werd bij acclamatie besloten. Een bewoner van een benedenhuis aan de Schoolstraat te Rotterdam, zag Don derdag-morgen aan de overzijde een jon gen door een gebroken deurruit klimmen. Daar het benedenhuis onbewoond was, liet hij den knaap ongemoeid, te meer daar andere schooljongens voor de deur stonden, die erg veel schik in het geval hadden. Een poosje later kwam de jeugdige inbreker weer voor den dag en gingen de jongens allen weg. Maar nog geen vijf minuten waren er daarna verloopen, of men zag brand in hetzelfde benedenhuis: een kast en eenig papier op den vloer stonden in volle vlam. Er bestond dus geen twijfel, of de klimmersbaas had hier een vuurtje ge stookt. Met eigen middelen was de brand spoedig gebluscht, hetgeen echter niet belette, dat in een ommezien zeven spuiten bij elkander in de straat stonden Te Charlois is door de politie in het arrestanten boek gebracht «en kalf, dat onbeheerd op den weg gevonden werd. 't Is wellicht het eerste onschuldige schepsel dat daar logeerde In de eergisteren te Hillegersberg gehouden raadsvergadering werd na me- dedeeling der ingekomen stukken, de begrooting over 1894 gewijzigd. Het maximum van den hoofdelijken omslag, werd vervolgens vastgesteld evenals het toltarief. De gemeente-begrooting over 1894, werd in ontvangen uitgaaf op f24,265,945 aangenomen. Tevens werd bericht dat in 1894 over het geheele rijk eene keuring zal plaats hebben van voor den krijgsdienst geschikte paarden. Nabij Overschie is gisteren-morgen 5 uur, tengevolge van aanvaring, schippei Hensen van boord in de Schie gevallen. Een schuitenjager begaf zich onverwijld ts water en bracht den schipper behou den aan boord. moet gezien. De onvoorziene uitgare0 bedragen thans f409.85. Voorts wer medegedeeld, dat eerstdaags een hei" ziening van de schoolgelden zal worden voorgelegd. Te 3.45 ure gisteren namiddag kwam de logger Maassluis 96, schipper a.° de Koning, in de haven te Maassim8 aan. Bij het binnenkomen in de ha vei stootte hij den voorsteven tegen 00 kade, doch niets werd beschadigd. G0' noemde logger kwam binnen van d 3e reis, met 196 ton haring en rap' porteeide dat hij 12 netten verloren had, welke door een Engelschen steal"1' trawler waren afgekapt. Te Maassluis kwam eergisteren ni®ls van de haringvisscherij binnen. De sche pen die vertrokken waren, kwamen wee0 in de haven terug, omdat zij door hr onstuimige weder geen zee konden kiezpn' In de aanst. vergadering van Provin' ciale Staten dezer Provincie zal behan' deld worden een voorstel van Gedepm teerden, om het waterschap HoenkooP met den polder Vliet en Dijkveld t0 vereenigen tot een wateischap onder d®n naam van het waterschap „Hoönkoop» Vliet en Dijkveld". Uit Boskoop is een adres verzond00 aan de Prov. Staten van Zuid-Holla0 in zake de vaartvorbetering der GouW- Men vraagt de niet-aanneming van h® voorstel van Gedeputeerden om h® vroeger genomen besluit tot verbetering in te trekken, en, zoo men onverhoop'' hiertoe mocht overgaan, de aannemi00 van het voorstel van de minderheid Gedeputeerden om het beheer over 00 Gouwe in provinciaal beheer te nem00 en tot partieele verbetering er van ov0 te gaan. Ook de Gemeenteraad heeft een h® sluit genomen om in dien zin een adr00 tot de Staten te richten. Door eenige belanghebbende ingez^0 nen van Weesp is vernietiging aang0 vraagd van de loting voor de nation* militie, daar volgens hun beweren ieman. heeft medegeloot, die eerst het volg0" jaar in aanmerking moest komen. Men schijft uit Amsterdam d.d. October, aan het U. B: Utrecht zal de afgevaardigden van d®^ Neder la ndschen bond voor algemeen kies- stemrecht waarschijnlijk niet binnen Z'J In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Delft is de Begrooting voor 1894 goedgekeurd in ontvang en uitgaaf f 701.679.97. Bij de behandeling der verschillende posten zijn de ontvangsten verhoogd met f2640 en de uitgaven verminderd m«t f 11.360 alzoo een totaal van f 15.000onder de vermindering der uitgaven komen voor: minder voor onderhoud van straten f2500, presentiegeld voor de Gemeen teraadsleden f500 en op de pust on voorziene uitgaven f8000. De inkomstenbelasting werd gebracht van f150.000 op f136.000, waardoor een lager percentage kan worden tege- muren zien. "Vooral met het oog op propaganda had het hoofdbestuur weinig roode middelpunt onzes la° j uitgekozen, een propaganda die voor8 van den vóóravond, de vergadering 01 Zaterdag-avond zou uitgaan. ,e, Gisteren nu, op de afdeelingsverga ring te Amsterdam de Amsterdam80 afdeeling heet „De Unie" zooals bek00(J ;S) werd het denkbeeld geopperd aangenomen om de algemeene verga e ring te Zwolle te houden. De Fri080^, afdeelingen konden zich dan beter vertegenwoordigen. Daar echter ook propaganda niet uit het oog werd y®1 t ren, kwam men tot het besluit bij hoofdbestuur er op aan te dringen* vóórvergadering te Utrecht, de eindehJ algemeene vergadering te Zwoll0 houden, jjgt De heer Yan der Goes, lid van hoofdbestuur, meende, dat dit denkb0.^ door het hoofdbestuur wel in overw0£ zou genomen worden. Het dames-comité voor kinderfeeS jj) te Amsterdam heeft het voornem00^- overleg met de Vereeniging tot edeling van het volksvermaak, een St. Nicolaasfeest te geven aan kinderen van 8 tot 14 jaar, del 0 bare scholen, le kl., die doory ^^^t schoolbezoek en goed gedrag ui hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2