Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4735. 16de Jaarg, Vrijdag 10 November 1893. ^8ureau <$>oo$$tvaai 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. Tusschendekspassagiers naar Noord-Amerika. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke o\ ereen- komsten aangegaan. 9 November '93. De uitslag van alle verkiezingen voor het Pruisische Huis van afgevaardigden is volgens berichten uit Berlijn, thans hekend. Gekozen zijn 149 conservatie- Ven, 59 vrije conservatieven, 90 natio- haal-liberalen, 91 canaidaten der centrumspartij, 14 van de vrijzinnige volkspartij, 6 van de vrijzinnige veree- ttiging, 2 Denen, 18 Polen, 2 candidaten van dsn Landbouwersbond, 1 Welf en 1 zoogenaamde „wilde". Nu de uitslag der verkiezingen op het platteland vol ledig bekend is geworden, blijkt het dat da overwinning der conservatieven aanzienlijker is dan aanvankelijk werd aangonomen. Als slotsom der verkie- 2ingen kan thans in het licht gesteld vvorden, dat bij den eersten trap de agrariër8 de overwinning behaald hebben en hij den tweeden trap bovendien de protectionisten eene verpletterende meer derheid hebben verkregen. De beide vleugels van de vrijzinnige partij hebban gezamenlijk nu nog slechts 20 leden in het Huis van afgevaardigden, alzoo niet genoeg meer om zelfstandig voorstellen *n te dienen enz. Zij werden meeren- deels in groote steden gekozen, alleen te Berlijn 9, te Breslau 2. Alles te samen genomen, heeft het platteland de liberale ®teden verslagen. Volgens berichten uit Weenen heeft dë Oostenrijksche kabinetsformeerder Prins Windischgriitz, Maandagen Dins- dag nog herhaalde conferenties gehad ^et Hohenwart Jaworski en Plener, de hooiden der drie voornaamste clubs en Binsdag zijn ook de Hongaarsche mi nister-president Weckerlé en de oud- minister Koloman Tisza uit Budapest naar Weenen overgekomen. Waarschijn lijk zal Windischgratz heden den Keizer Gödöllö de volledige lijst gaan voor leggen, maar zeker is het nog lang niet, ^Vant de conservatieven zijn over de i) p Ia den tegenwoordigen tijd, waarin de rjjke rëropeaan met de snelstoomers naar Chicago - at' is het niet van belang ontbloot, zegt J la Gron- na te Saani boe de arme landverhuizers het maken op hnnne reis over ken groote water. Yan de weelde, de gemak je en de pracht, die op de moderne snel- eoiners heerschen, kan men zich nauwelijks ,ne oorstelling maken, als men het zelf zal ^ez'en heeft. Op zulke eetzalen, speel lied' muzieksalons, rookkamers enz., kan zoo snv geen bótel van 't vasteland hogen. De sra f)6n zÜn waarlijk uitstekend, de dranken een 611 naar verhouding niet te duur. Het ?e osuwe en lastige zijn de hutten. Maar «elf weder is men daar weinig in, en o.*8 de zeezieken zitten dikwijls liever in ®®*keljjke stoelen op het dek. Bovendien voorloopige combinatie verre van tevre den. Zij willen niet, dat juist die drie voornaamste portefeuilles (van Binnen- landsche zaken, Financiën en eeredienst aan de liberalen zullen worden uitge leverd, en meenen dat deze al zeer blijde mogen wezen als hen bijv. Koop handel voor Plener en nog een andere ondergeschikte portefeuille worde toe gekend want sinds de conservatieven en Polen elkaar omtrent een gemeen schappelijk program verstaan hebben, vormen deze twee groepen reeds een toereikende regeeringsmeerderheid en kunnen de liberalen eigenlijk geheel en al gemist worden, in plaats van het zwaarste gewicht in de schaal te leggen, Het bevestigt zich, dat de graveD Fal- kenheim, Schörborn en Welselsheimh hunne tegenwoordige portefeuilles van Landbouw, Justitie en Oorlog zullen behouden. Een telegram uit Rome meldt, dat vóór eenige dagen in do kringen van het Quirinaal groote verwachtingen wa ren gewekt door de tijding, dat ridder de Nigra, Italiaansch gezant te Weenen, geheel onverwacht naar Rome was ge komen met eene geheimzinnige zending. Het heette, dat zijne komst in verband stond met een bezoek van den Oosten- rijkschen keizer aan het Italiaansche hofin de hoofdstad des rijks. Zoo als men weet weigerde Keizer Fians Jozef steeds zijn „bondgenoot" te Rome een bezoek te brengen uit eerbied voor den H. Vader. Hoeveel pogingen ook daartoe in het werk werden gesteld, het mocht niet baten. De Oostsnrijksche souverein wilde wel naar Monza of Florence reizen, om zijn medevorst te omarmen; maar niet naar de stad des Pausen. En hierop kon het Quirinaal niet ingaan. Men begrijpt dus welk een sensatie het bericht maakte, dat Keizer Frans Jozef eindelijk koning Humbert in het Noma intangibelezou komen begroeten. Maar de telegraaf is wreed, zeer wre( d. En de luchtkasteelen reeds gaan de weinige dagen zoo gauw om, dat men niet veel van het ongerief bespeurt, en menigeen spjjt het, dat de reis niet langer duurt. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de reis eener landverhuizersfamilie, van het le ven op een landverhuizersschip. Eenige dagen vöor 't vertrek dezer schepen, ziet men aan de hoofdstations van het vasteland groote troepen menschen, mannen, vrouwen en kin deren met verbazend vele en groote collis, kisten, koffers, beddegoed enz. Dat zijn land verhuizers. Zjj hebben meestal eene neer slachtig kalme gelaatsuitdrukking, waaruit men hun verleden kan opmaken niet alleen, maar waaruit men tevens kan zien dat zjj ook over hunne toekomst in het onzekere zjjn. Het grootste deel gaat „naar bloedverwanten, wien het daarginds al goed gaat." Te huis wordt de laatste akker en het huisje met verlies verkocht, de schuldeu worden betaald, en dan begint de groote reis. Tusschen het station en de landverhuizers- hötels heerscht een druk verkeer. Daar ver zamelen zich de groote scharen, om in de groote slaapzalen voor de laatste maal op den vaderlandschen bodem te rusten. Daar worden zjj door de hötelhouders van allerlei waardelooze prullen voorzienvan eet-en kookgereedschappsn, die zjj op het schip nooit noodig hebbenvan taalgidsen, „om in vijf dagen perfect Engelsch te leeren lezen, spre- op de komst van den Oostenrijkschen souverein gebouwd, zijn plotseling inge stort bij het bericht, dat de reis van den heer De Nigra slechts in varhand staat met de gecombineerde manoeuvres van d« vloten der Triple-alliantie in de Adriatische ze». Yan zeer gezaghebbende zijde ver neemt de Times uit Rome, in antwoord op een artikel van de Hamburger Naeh- richtendat het ten eenenmale onwaar is, als zoude Italië getracht hebben van Rusland de belofte te krijgen, dat het tusschenbeiden zal treden, in het geval het Drievoudig Verbond eene nederlaag lijdt. Het leidend beginsel van Italië's politiek is, in elke Middellandsche Zee kwestie met Engeland samen te werken. Indien het dit door een verdrag kon verkrijgen, zou het gaarns het Drievou dig Verbond opgeven, indien Engeland het togen het verstrijken van den loo penden termijn eischte. Engeland echter verlangt niet dat Italië zich uit dat Verbond terugtrekke. Italië wil bovenal de vriendschap met Engeland handha ven en daaraan is zelfs het Drievoudig Verbond ondergeschikt. Dat Italië met Engeland in iedere Middellandsche zeekwestie wil mede werken, kan Spanje zich voor gezegd houden. Het beteekent, dat het ook in de Marokkaansche kwestie in Italië een tegenstander zal vinden. Intusschen schijnt deze kwestie, dank zij de krach tige houding door Spanje aangenomen, zich nog niet in hare scherpe resolutie te zullen openbaren. Een convooi is eergisteren van Melila vertrokken, be schermd door twee brigades, om de bui tenforten van levensmiddelen te voorzien. De Kabylen waren in massa in het ge bergte. Zij vielen echter het convooi niet aan. De expeditie keerde te Melila terug zonder gemoeid te worden. Een koerier, komende uit het kamp van den Sultan, bracht gisteren een brief van den Marokkaanschen vorst aan de Spaan- sche regeering over, waarin de Sultan ken en schrfjven"van onfeilbare druppels tegen zeeziekte enz. De lieden hebben allen nog wat geld en de waard denkt misschien, beter, dat het in het vaderland bljjft, dan dat hetj[hun straks in Amerika afgenomen wordt. Dan komt de dag van vertrek. Vooraf ech ter heeft een geneeskundig onderzoek plaats met het doel, alle ziekten, met name lijders aan besmettelijke ziekten, van de reis uit te sluiten. Het geheele onderzoek bestond vroe ger in een eenvoudig défilé. Natuurlijk vond men toen alleen de meest in 't oog springen de ziektenmazelen, schurft, pokken, enz. Door een pas ingevoerd voorloopig onderzoek, daags te voren, is eene hetere controle mo gelijk. En deze is dringend noodig, want het is geene kleinigheid, als later in het Kanaal de zwarte pokken uitbreken. Naast den dokter staat nog een groote man met zwarte, scherp ziende oogen. Hjj ziet niet naar de kinderen, weinig naar vrouwen en meisjes, maar bijna uitsluitend naar de mannen. Kustig en zeker zweeft zijn blik over de menigtenu en dan heft hjj den arm op en met vasten greep grijpt hjj een jongen, Hinken man uit den hoop en zet hem in een hoek. Dat is een geheime politiebeambte. On der de honderden zyn altjjd eenigen, die wat op hnn kerfstok hebben. Nu stroomt het naar het schip en de be storming begint. Boven, aan het einde der zijn leedwezen te kennen geeft over hetgeen bij Melila is voorgevallen. Hij belooft eene schadevergoeding en kon digt het vertrek van een specialen ge machtigde aan, die in last heeft om de Kabylen van het Riff tot hun plioht te brengen. Gelukt het de Spaansche regeering het gevaar voor eene international# ver wikkeling wegens de Marokkaansche kwestie te vermijden, in het eigen land heeft het dan nog genoeg wat hare be zorgdheid wekt. Uit Barcelona komt de tijding van een nieuwen aanslag der anarchisten. Toen eergister-avond het nieuwe Liceotheater met de opvoering van Willem Tell was in gebruik geno men werden gedurende het „Tweede Be drijf" twee bommen geworpen in de stalles. Een der bommen ontplofte en doodde volgens da laatste berichten 22 personen, waaronder 3 vreemdelingen, waarvan 1 een Amerikaan ia, terwijl een 40 personen werden gekwetst. Drie van die gewonden zyn ook reeds over leden. Twee anarchisten werden op heeterdaad gegrepen en later zyn er nog twee gearresteerd. De opening van het Parlement te Athene was ditmaal niet onbelangrijk voor Grieksche fondsenhouders. Het Par lement werd geopend met eene konink lijke boodschap, waarin gezegd wordt, dat het sluiten van de funding-leening een gebiedende eisch was, om aan de verplichtingen van den Staat te vol doen. Verder wordt eene definitieve rege ling der openbare schuld beloofd, ge combineerd met eene reorganisatie van de bank en de trapsgewijze opheffing van den gedwongen koers der bank biljetten. De boodschap spreekt ver volgens van financieele maatregelen, die der Regeering in Staat zullen stellen de hegrooting te doen sluiten. Ten slotte wordt de hoop uitgedrukt, dat de vaderlandsliefde der vertegenwoor diging de tijdelijke moeilijkheden des lands te boven zal weten te komen. trap, staan matrozen, die de menschen terecht wyzen, want in 't eerst houden de lieden het schip voor een doolhof. De ongetrouwde man nen worden naar voren gebracht, in het mid den zyn de vertrekken voor familie, achter voor ongehuwde vrouwen. Niemand weet den weg, allen krioelen door elkaar, kinderen schreeu wen naar de ouders. Eene volwassene dochter moet van hare ouders gescheiden wordenook zy schreeuwteene andere groote dochter schreit, dat zy in de familiehnt slapen moet, Daartusschen hoort men het door merg en been dringende gegil der stoomfluit, die allen welke niet mee willen gaan, vermaant het schip te verlaten. Steeds gillender gilt de fluit de scheepsklok geeft signalen nu voor de laatste maal. De schroef zet aan. Van de in woord en beeld dikwijls geschil derde roerende afscheidstooneelen bemerkt men by een landverhuizersschip niet veel. De lui hebben gansch andere gedachten, zoodat hun deze gevoelens vreemd blijven. Meestal is er niemand, van wien zij afscheid kunnen nemen, en de weinige arbeiders der werf blij ven koud. Anders is het, als een snelstoomer vertrekt. De voorname reizigers hebben heel andere gevoelens en gevoelsuitingen. Zjj zeiven en hnnne begeleiders zjjn meestal diep ont roerd. Wordt wr»olfd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1