Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4736. 16de Jaarg, Zaterdag 11 November 1893. ^Sureau J>oog£traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Fe uil Ie to n. Tüsschendekspassagiers naar Noord-Amerika. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: NIEUWE SCMEDAfUSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhond dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 12i. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke o\ er een- komsten aangegaan. 10 November '93. Bij gelegenheid van het feestmaal ter viering van den Lord Mayors day in den Guildhall te Londen gegeven, heeft lord Kimberley het woord gevoerd. Onze buitenlandsche betrekkingen, zeide hij, zijn vriendschappelijk en hartelijk, maar niemand kan zonder vrees de steeds vooruitgaande uitbreiding der Europee- sche legers aanzien. Wat Engeland be treft, dit is tevreden met het aanwenden van zijn invloed, in overeenstemming nret de overige mogendheden tot het herstellen van den vredestoestand in Marokko. Over de onderhandelingen met Frankrijk over Siam kan niets worden medegedeeld. De regeering begrijpt zeer goed, welke groote belangen Engeland in Siam heeft, en zij zal een krachtige, doch vriendschappelijke politiek volgen. In antwoord op den toost op de Engel- sche marine ingesteld, verklaarde lord Spencer, dat het noodzakelijk is, Enge- lands suprematie op zee te handhaven. De Regeering heeft dan ook hot vaste voornemen, voort te gaan met het ont wikkelen van Engeland's krachten als maritieme mogendheid. In het EDgelsche Lagerhuis heeft gisteren de minister Buxton de ontvangst medegedeeld van eene dépêche van sir Henry Loch, gedateerd 9 dozer, behel zende, dat hij een telegram van den 6 dezer ontvangen heeft van kolonel Goold Adams, die daarin meldt, dat de inboor lingen in zijn kamp gekomen zijn met het bericht, dat de Engolsche Ooster colonne Boeloewayo bezet had, Loben- gula op de vlucht was, en eveneens het legerhoofd Gumbo met zijnen grooten ittipi de wijk had genomen naar de Grwairivier. Een telegram van dr. Ja- meson bevestigt deze tijding. Kolonel Adams voegt er hij, dat hij met zijne holonne gaat optrekken naar Boeloe- Wayo. Buxton verklaarde, naar aan- 2) Pakdoeken worden gezwaaid, bloemen ge- Worpen, en als dan onder de tonen van een *jscheidslied het schip zich in beweging zet, Woeien er vele tranenen menigen ruwen Zeeman loopt eene koude rilling over het lijf. Vaarwel, oude wereld! Het duurt uren lang, eer men eenigszins op zijn gemak is, eer elke familie en elke Sfhbatair zich zijne legerstede uitgezocht heeft. ~let tusschendek strekt zich in twee verdie- |'!"gen over de geheele lengte van het schip Voor heeft men het logies voor de be- ™anning, jjskamer, voorraadskamers en in het Ridden de macLinekamer. In twee rijen boven kander zjjn de bedden aangebracht, ijzeren zsgers met houten vloer en stroozakken. Als wat rustig geworden is, gaat men over leiding van deze berichten te gelooven, dat het einde der vijandelijkheden nadert. Na deze mededeeling stelde Labou- chère de verdaging der zitting voor, teneinde de aandacht te kunnen vestigen op de onvoorzichtige politiek om aan de Britsch-Zuid-Afrikaansche Compagnie te veroorloven rechten, van welken aard ook te vestigen of bij te dragen tot het heffen van regelingen hoe ook, in zake het territoir van en het bewind over Matabeland, alsmede om voort te gaan met de krijgsoperatiën, en dit alios in verhand met hetgeoD de Compagnie heeft gedaan en met hare eigenlijke positie. Buxton verdedigde de handelwijze der regeering, welke getracht heeft den vrede te bewaren, en slechts met aarzeling hare toestemming heeft gegeven tot het openen der vijandelijkheden, toen deze onvermijdelijk waren geworden. Blijkens do jongste berichten zijn de vijandelijk heden feitelijk reeds geëindigd, maar de regeering zal iedere gelegenheid aan grijpen, om ze zoo snel mogelijk geheel en al tot een eind te doen komen. De oorlog is niet ondernomen om de Mata belen te verdelgen of te verdrijven. Voor zoover de Matabelen bereid zijn zich als vreedzame burgers te gedragen, bestaat er volstrekt geen neiging om hardhandig en zonder mededoogen tegen hen op te treden. Het is voorbarig eene gedachtenwisseling te openen over de politiek der toekomst, maar men behoort zich te herinneren, dat het gebied van Matabelenland begrepen is in het charter van de Britsche Zuid-Afrikaanschc Com pagnie. De vijandelijkheden zijn door de Compagnie grootendeels voor hare eigen kosten ondernomen. Men moet ook rekening houden met de publieke opinie in Zuid-Afiika. De Regeering heeft den heer Cecil Rhodes uitgenoodigd met sir Henry Loch een plan te ontwerpen tot pacificatie en tot verzekering van het toekomstig welvaren van Matabelenland. Intusschen moet het charter der Com pagnie geëerbiedigd worden, zoolang zij tot de verdeeling der wollen dekens en eet- gereedschappen. Het gaat daarbij eenige uren vreeseljjk stormachtig toe. Tegen den avond wordt dan het eerste eten verstrekt. De zee is meestal nog kalm, de lieden hebben allen honger en er onstaat weldra een onbeschrijfe lijk gedrang bij de keuken. De sterkste ma- trozenvuisten zijn niet voldoende, om de orde te handhaven. De een verdringt den ander, en dikwjjls is het gedrang zoo sterk, dat een gansche hoop voorbij de uitdeelingsplaats ge schoven wordt, waarbij, zij nog juist genoeg tijd hebben, om eene weemoedigen blik op de vieeschpotteu te werpen, want nu kunnen zij weer in de achterhoede plaats nemen. Menig een, die zijne portie gelukkig veroverd heeft, word zoo geduwd, dat hem alles op den grond valt. Het duurt uren lang, eer allen bevre digd zijn. Na twee of drie dagen gaat het al wat or delijker toe. Men heeft met vriendelijkheid en geweld de lieden zoover getemd, dat zjj nu queue maken en een voor een hun rantsoen in ont vangst nemen. Het publiek zorgt weldra zelf voor de orde. Als iemand er bij voorbeeld tusschen wil dringen, wordt hjj teraggestooten of de achterman werpt zfjn hoofddeksel weg, zoodat hij, om dat te redden, weer retireeren moet. Dreunende lachsalvo's volgen dan. In 't eerst komen enkele zeer hongerige gasten tot vier keer toe bfj een maaltijd. De- de daarin gestelde voorwaarden naleeft. Labouchère bood daarop aan zij ne motie in te trekken. Zij werd tchter bij accla matie verworpen. Ruim aan jaar geleden was Frank rijke hoofdstad het tooneel van de werk zaamheid der anarchisten. Geheel Parijs werd in rep en roer gebracht door de vermetele aanelagen van Ravachol en de zijnen. Thans schijnt men bij voor keur het oog op Spanje te hebben ge richt. Yoor eenige weken werd te Bar celona een aanslag gepleegd op maar schalk Martinez Campos. De dader Werd gevat en gefusilleerd. Maar hij voor spelde, dat men hem zou wreken en nu is tt Barcelona een aanslag op het publiek van een schouwburg gepleegd, die tot de gruwelijkste gebeurtenissen van dien aard kan gerekend worden. Gelijk wij reeds meldden, werden twee bommen geslingerd in de stalles, waar zij ontploften en dood en verderf om zich heen verspreidden. Volgens offi- cieele opgave bedraagt het aantal slacht offers 22 dooden en 40 gewonden. Onder de dooden is ook een Duitscher, ge naamd Wolinsky. Er zijn nog twee bommen- gevonden, die niet gesprongen waren. De politie heeft nog zeven anar chisten in hechtenis genomen. Tot hen die na de ontploffing in den schouw burg terstond in hechtenis zijn genomen, behooren een Italiaan, genaamd Soldati, en een Eranschman genaamd Arago. Een der anarchisten heeft men een bom onder een bank zien nederleggen. De paniek op het oogenblik der ontploffing moet ontzettend geweest zijn, allen stormden tegelijk naar den uitgang, zoo dat menigeen in het gedrang werd ge wond. Tot de slachtoffers behoort ook een familie van vijf personen, die op de derde rij van de fauteuils zaten. Velen dei gekwetsten zijn in het gasthuis aan hnnne wonden bezweken. De wijze waarop de schurken den aanslag hebben ge pleegd, komt geheel overeen met de geheime instructies, welke een bende ze worden evenwel spoedig- berkend en on schadelijk gemaakt. Anderen schelden op het eten. Het is echter feitelijk goed en men er gert zich, als men ziet, hoe geheele porties in het water geworpen worden. Het „goede reis"dat de loods bij het ver laten van het schip roept, klinkt dikwijls als bittere ironie, want weldra begint de verschrik kelijke schommelende beweging van het schip, in 't eerst staan allen op het dek naar het groote water te kijken. Als dan de eerste golven spatten en het schip begint te stam pen, hoort men al uitroepen van bewondering. „Heerlijk, prachtig", zeggen sommigen, die meenen, dat dit reeds de gansche pracht en macht van den Oceaan is. Anderen zeggen „zeer schoon, maar ik had het rnjj grootscher voorgesteld." Maar wat is dat? Daar worden eenige gezichten bleek. „Zij kunnen de zee lucht niet verdragen" of „dat komt van den zwsren scheepskost", voeren zij te hunner verontschuldiging aau. Niemand wil namelijk zeeziek zijn, totdat de ondubbelzinnigste be wijzen aan het licht komen. Dit is de eerste categorie. In het Kanaal is het dikwijls druk als op een boulevard en er is veel te zien. De laat ste groet van Europa zjjn de Scilly-eilanden, en wie het niet uit de aardrijkskunde weet, bemerkt nu spoedig aan zich-zelven, dat men nu eerst eigenlijk in den oceaan is. De oude Atlanticus maakt het 't schip vrij wat las- cosmopolitische anarchisten van Lon den uit aan de volgelingen over de geheele wereld heeft verzonden. In deze instructies worden vooral de aanslagen in schouwburgen aanbevolen als het bsste middel om schrik te verspreiden onder de rijkste en hoogste standen der maatschappij, verder wordt daarin uit voerig aangegeven, hoe de ontplofbare bommen in de schouwburgen moeten worden binnengesmokkeld en hoe men ze moet laten springen om zoovsel mogelijk menschen te dooden. In hoever graaf Taaffe in het ver loop der crisis te Weenen de hand heeft valt moeielijk te constateeren, doch een feit is het dat graaf Windischgr&t*, die zoo vol goeden moed en onder vrij gunstigo omstandigheden als kabinets- formeerder aan den arbeid is getogen, zooveel tegenwerking ondervindt, dat men voor morgen geen nieuw kabinet verwacht. De linkerzijde wil geen genoegen nemen met de twee kleurlooze portefeuilles en de conserva tieven van hun kant zullen niet toe staan, dat binnenland wordt gevoerd door een lid der linkerzijde en evenmin dat een Pool voor onderwijs optreedt. In verhand met de tegenwerking worden nu nieuwe combinatiën gepubliceerd en onderwijl houdt Windischgratz de eene conferentie na de andere. Het gerucht loopt te Pesth, dat prins Frans Ferdinand zich zou verloven met prinses Stephanie, de weduwe van kroon prins Rudolf. In de Kamer heeft de minister-president Weckerlé verklaard, dat de regeering het wetsontwerp be treffende het buigerlijk huwelijk binnen 14 dagen zal indienen. Deze mededeeling vond levendige toejuiching, seint Reuter's agentschap. Juister zou zeker zijn bericht zijn geweest, als hij had geseind, dat de mededeeling door de liberale partij met toejuichingen werd begroetimmers het is bekend, dat de invoering van het burgerlijk huwelijk tiger en nu begint de tweede categorie zee ziek te worden, terwijl de eerste dan reeds in een hoogst treurigen toestand verkeert, die eene zeereis tot een waren schrik maakt. Bjj het verdeelen van het eten gaat het nu veel kalmer toe, want er ontbreken verscheidene van de anders hongerige gasten, en er zouden vele porties overblijven, zoo men niet bij er varing vrij nauwkeurig schatten kon, hoe veel personen onder zekere omstandigheden niets kunnen eten en zich daarnaar inrichtte. Yoor den scheepsdokter beginnen nu moei lijke dagen. Twee maal per dag doet hij een ronde door alle vertrekken en vindt nu over al dezelfde ellende. De patiënten liggen mees- al te bed, dikwijls gansche families bij elkaar, grootouders, ouders en kinderen, voor een deel slapend, deels jammerend. De vloer wordt twee maal per dag schoon gemaakt, d. w. z. gere geld afgekrabd en dan met carbolhoudend zand bestrooid, maar nochthans heerscht in de vertrekken, vooral daar waar kinderen zijn, eene verschrikkelijke atmosfeer. Op het dek blijft altijd nog een vrjj aan zienlijke scharede zeevastenvoor hen is eene zeereis een voordurend foest. Als het na eenige stormachtige dagen nu plotseling kalm wordt, herleven ook de patiënten weer, men roept om eten, men wordt vroolijk. [Wordt oenolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1