Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4742. bureau ^oog^traat 317. Een Luchtreis. 16de Jaarg. Zaterdag 18 November 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÉN IEUWE SCHIEDAUE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.-- Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het antenrsrecht van den inhond dezer conrant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke ov er een- komsten aangegaan. 17 November '93. Blijkens berichten uit Rome, waren tien duizend Italiaansche pelgrims te genwoordig hij de H. Mis, welke Z. H. dc Paus in de basiliek van St. Pieter epdroeg. De Paus was daarbij omringd door dertien kardinalen en een groot aantal bisschoppen. Daar waren ook de groothertogin Catharina van Rus tend, de gezanten van Oostenrijk, Spanje e'i Portugal en de zaakgelastigde van I ï'ankrijk. De Paus scheen in goede gezondheid. In zijne toespraak betuigde Leo zijn leedwezen, dat vele Italianen niet naar zijn stem luisteren. Hij be treurt de lasteringen, welke den Paus de geestelijkhsid als vijandig aan d«n vrede en den voorspoed des lands voorstellen. Indien zoo ging de H. Vader voort men onze raadge vingen met oprecht vertrouwen beant woordde, zou men zien hoe weldra de vrede en den roem van Italië zich her stelden. Te midden van verderfelijke Woelingen zullen wij voortgaan het mis kende recht op vrijheid der Kerk te bepleiten. Aan ons gebed zullen wij de daad paren op het terrein, dat wij hij d* gemeenteraadsverkiezingen hebben aangewezen om zoo het ongeloof te be strijden. De reis van den Oostenrijkschen kan selier Kalnoky naar Monza, houdt nog steeds de Europeesche pers bezig. Kal noky kwam eergisteren met deD te ^eenen geaccrediteerden Italiaanschen Pozant De Nigra en de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Brin to Milaan, van waar zij te zaaien naar koning Humbert te Monza vertrokken, bij wien zij dineerden, nadat Kalnoky vooraf met Z. M. een onderhoud had gehad van anderhalf uur. Gisteren ver trok Kalnoky weder en wel naar Bu charest. Wat kwam hij doen? Ziedaar do groote vraag, waarmede zich vele Europeesche bladen bezig houden. Aan een doodonschuldige beleefdheidsvisite gelooft niemand. Wil Oostenrijk den armen bondgenoot in diens geldnood te hulp komen Zal het hem bijv. toestaan zijn alverslindend leger een weinig te verminderen Of werden er plannen voor de toekomst gesmeed? Wat gaat Kal noky to Bucharest doen? Zal hij wel licht e#n vergoeding voor Italië's uit treden uit den Drievoudigen Bond zoeken door Rumenië als derde in den Bond te halen? Het zijn altemaal vragen, waarop wellicht eerst in een meer verwijderde toekomst het antwoord zal worden ge geven. Intusschen verarmt Italië al meer en meer, zoo zelfs, dat het geen munt specie meer heeft voor de noodzakelijke circulatie. De nieuwe Italiaansche munt biljetten van twee kwartjes (een lira) zijn nog zoo schaars, dat zij 5 pet. opgeld doen en men zich voor de kleine betalingen moet behelpen met de on wettige, door het gebruik vies gewor den bons, door sommige groote handels huizen of magazijn houders met ooglui king der Regeering uitgegeven of met postzegeltjes Op de gebruikelijke wijze is giste ren de Rijksdag te Berlijn door keizer Wilhelm geopend met een troonrede, waarin hij dank betuigt voor de mede werking ter ontwikkeling van het legerwezen. Yoorts wijst hij op de veel vuldige bewijzen van sympathie, die hein bij zijn jongste reizen ten deel zijn ge vallen en die ten waarborg strekken van de voldoening der natie over de nieuwe zekerheid omtrent bescherming des vaderlands tot behoud van den vrede. De voornaamste taak van den Rijksdag zal zijn te voorzien in dekking der meerdere benoodigde uitgaven ten ge volge van het legerplan. Aangekondigd werd een wetsontwerp tot verdere rege ling van het financiewezen des rijks, voorts de ontwerpen betreffende de ta baks-, de wijn- en de zegelbelasting, handelstractaten met Spanje, Rumenië J. f Onderstaan le reisbeschrijving van Guy de ^*aaPassant is nooit uitgegevenhet is het rhaal van zijn tocht met de Noria in den ^zomer van 1888de naam Horla herin- *t aan de eerste symptomen zijner zielsziek- Waaraan hij na langdurig lijden onlangs 18 bezweken.] ta zee"°fbcier, gedetacheerd aan de mili- luchtvaart-school te Meudon, die gekomen as, om de opstijging bij te wonen, verleen den '"a" Z^ne P' met beide han- de touwen vast, waarmede wjj nog aan aarde gehecht waren, tot de kreet van Jo- Tls weerklonk Alleg los die los De groote kring van vrienden, °ns omgaven en met wie wij nog spraken, de lichte japonnen, de uitgestoken armen, de zwartzijden hoeden zinken om ons weg rondom slechts lucht wjj zijn vertrokken, wij vliegen Reeds zweveu wjj boven de groote stad, bo ven een onmeteljjken plattegrond van Parijs, volkomen geljjkend op de relief-kaarten, die men wel op tentoonstellingen ziet, met blau we daken, rechte of kronkelende straten, grij ze rivieren, puntige monumenten, den vergul- koepel van de Invalides en verder den nog onafgewerkten toren van Notre-dame de la Chandronnerie den Eiffel-toren. Over den rand van de mand gebogen, zagen wij nog steeds beneden ons een massa kleine mannen en vrouwen, die met hun armen, hun hoeden en hun witte zakdoeken zwaaien. Maar zij zijn zoo klein en zoo ver af, zij hebben zooveel van insecten, dat wij niet kunnen be grijpen hen zooeven pas te hebben verlaten, vóór acht of tien seconden. Kjjkt eens roept Jovis verruktis dat niet mooi, jongensEen groot geluid stijgt tot ons op, gevormd door de duizend geluid jes van het leven, de straten, het ratelen van rijtuigen op de steenen, het gehinnik van paar den, het klappen van zweepen, de stemmen der menschel), het fluiten van treinen. Boven alles uit klinkt dit fluiten, dat de lucht schjjnt, te verscheuren, zoo schel en trillend is het. Nu zjjn wij boven een vlakte om de stad, de groene vlakte, doorsneden van witte rechte en Servië. Besluiten betreffende buiten gewone verhooging van invoerrechten tegenover Rusland zullen onmiddellijk worden medegedeeld. De Keizer hoopt dat de loop der onderhandelingen over het handelstractaat met Rusland tot intrekking van dezen maatregel leiden. Verder wordt aangekondigd eene rijks wet betreffende besmettelijke ziekten en een voorstel tot goedkeuring van de besluiten der conferentie te Dresden. De troonrede eindigt met de betuiging In de betrekkingen tussehen Duitsch- land en het buitenland heeft geen ver andering plaats gehad. Bfj voortduring van nauwe vriendschap ter nastreving van het gemeenschappelijk vredelievend doel der verbonden rijken staan wij met alle mogendheden in goede vriendschap pelijke betrekking. Ik koester daarom het vertrouwen, dat de zegeningen des vredes ons ook verder behouden zullen blijven. In het Lagerhuis te Londen is door den heer Gardner medegedeeld, dat Ne derland wel sedert 16 October vrij van besmettelijke veeziekte verklaard is maar da veeziekte nog in twee provin cien van België heerscht. De tijd is dus nog niet gekomen om den invoer van vee uit die landen toe te laten. De beraadslaging over het ontwerp, be treffende de verantwoordelijkheid der patroons voor de ongevallen aan hunne werklieden overkomen, is geëindigd. De derde lezing is op Donderdag bepaald. Bij hst voorstel om ten opzichte van het wetsontwerp tot instelling van districts- en kerspelraden tot de behandeling der artikelen over te gaan, diende Macla- ren eene inotie in, dat het Huis toe stemming zou verkrijgen om bepalingen op te nemen, waarbij aan gehuwde of ongehuwde vrouwsn bij deze wet stem recht werd verleend. Towler bestreed de motie, zeggende dat, indien het wets ontwerp overladen v.erd, het gevaar liep verstikt te worden. De motie werd echter met 147 tegen 121 stemmen aan- wegen, die elkander in tallooze richtingen kruisen. Doch de details, die jdaareven nog zoo goed zichtbaar waren, vervloeien plotse ling, alsof ze zachtjes uitgeveegd worden dan verdwijnen zij langzaam achter een bijna on- doordringbaren nevel, zjj smelten samen, zij zfjn weg. Wfj zjjn in het wolkengebied. Nog is het slechts een slnier, die ons omgeeft, licht en doorzichtig. Hjj wordt dikker en grijzer, sluit zich vaster om ons heen, houdt on» ge vangen, belet alle uitzicht. Doch weldra wordt deze muur van vochti- gen somberen mist weder lichter en helderder. Wij glijden door een melkdamp door een zil veren wasem. Man seconde verlicht een geheimzinnige, verblindende glans van boven, de witte golven die wij doorvliegenen eensklaps, plotseling komen wij daarboven in een helder zonlicht onder den blauwen hemel. Geen krankzinnig heid is in staat een droom te scheppen gelij kend op hetgeen wij daar zagen. En steeds ijlen wij omhoog, boven een chaos van wolken, die den indruk maken van sneeuw bergen. Zoover het oog reikt, strekken zij zich uit, phantastisch, bovennatuurlijk, niet te ver beelden. In alle richtingen merkt men ze op, die schitterend blanke sneeuwvelden, hier vlak ten, daar kruinen, toppen en dalen vormend. De gestalten uit dit onbekende feeënland, die men slschts van uit den hemel kan waarne men, zijn geheel nieuw voor den aardbewoner, genomen. Daarop is het Huis tot de behandeling der artikelen overgegaan. Het blijkt al meer en meer, dat Rus land er voortdurend op uit is, zijn in vloed in de Middellandsche Zee uit te breiden. Niet tevreden met een maritiem station in die zee, de Fransehe havem van Villafranca bij Nizza of een haven op Corsica, tracht het in den Griekschen archipel nog een tweede te vestigen op het eiland Milo, over welks aankoop het thans metGriekenland onaerhandelt.Milo, het oude Melos, ligt in den archipel en bezit aan de noordzijde een veilige en diepe baai, waar groote schepen een goede ankerplaats kunnen vinden. Het eiland zelf levert weinig opde bodem is vulkanisch, zooals door de heete bron nen die er uit voorkomen blijkt. De hoogste top verheft zich ongeveer 700 voet boven het spiegelvlak der zee. Onder het werkvolk te Barcelona heerscht groote agitatie, wegens het arresteeren van den socialistischen leider Fontenals, die hij liet proces tegen de anarchisten zou betrokken ssijn. De werkliedenbondwaarvan Fontenals president is, vertegenwoordigt het groot ste deel van het werkvolk in de steden van Catalonië. Zij heeft tegen de arres tatie van Fontenals protest aangetee- kend en ontkent alle verstandhouding met de anarchisten. Te Villanova, iu Spanje, werd eergisteren wederom een aanslag gepleegd en wel op de kazerne der gendarmes. Eer, bom met nitrogly cerine ontplofte, maar gelukkig werd niemand gewond en enkel materieele schade aangericht. Te Marseille werd eergisteren een met dynamiet gevulde pot geplaatst in het schilderhuis vóór het hotel van den be vel voerenden gene raal van het aldaar gelegerde korps en ontplofte. Ook daar werd niemand ge kwetst. Men zegt, dat de politie een tweeden pot in de gang vond. Een Italiaan is gevangen genomen. In verschillende bladen is reeds het opzienwekkend feit besproken, dat de Men ziet er provincies vol klokketoren», spit sen en kristallen koepels zeeën vol schuimen de golven, woest en brekend, en toch onbe weeglijk; het schitterend schuim verblindt de oogen, paarse afgronden worden door lager drijvende wolkgevaarten gevormd, en onaf zienbare bergen verheffen hun monsterachtige toppen in ds ongemeten ruimte. En allee wordt overgestraald door verblindende helderheid. Maar plotseling, naast ons, ver of dicht bij kan men niet zeggen want men heeft geen begrip van afstand verschijnt in de ijle lucht een doorschijnende groote ronde vlak, die drijft en stijgt een ballon, een tweede ballon met mand en vlag en reizigers. Ik hef den arm op en een der reizigers heft ook den arm op. Door deze phantastische schaduw heen ont waart men de wolken en de verafzijnden ho rizon, en er omheen een reusachtigen regen boog, die den ballon geheel omringt met een schitterend veelkleurig licht. Duidelijker dan het spookschip der zeevaar ders is deze spookballon, die ons vergezelt op onze reis door de onmetelijke wolken-woestijn omringd door de glanzende aureool, schijnt hij ons te willen toonen, te midden van de nooit doorgronde ruimte, de apotheose der luchtrei zigers. Men noemt dit bekende verschijnsel dan ook„de aureool der luchtreizigers." {Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1