St. Nicolaas-Wandelingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, voogden, tengevolge waarvan Portu gal's vertegenwoordiger teruggeroepen is, ook omdat een van Peixoto's gezan ten in Europa hem beklad heeft. De Kwifc'i-correspondent noemt de rondge slingerde beschuldigingen zonder eenigen grond. De handel staat stil en klaagt daarover voortdurend. Zaterdag heeft eene vergadering van hoofden van den opstand besloten, voorloopig de monar chie niet uit te roepen, maar de vraag van den regeeringsvorm te late* uit maken door het Congres. Intusschen begunstigt de meerderheid der opstan delingen de verheffing van den hertog van Granpara tot Keizer. Volgens de laatste telegrammen uit Matabelenland zetten de Engelschen de vervolging van Lobengoela met 5 Maxim- kanonnen en 500 man bereden voetvolk voort. Lobengoela's hoofden heeten onder elkander te twisten, zijn zwager Gambo moet hem ter hulpe snellen met 4000 manschappen. De Engslschen zonden een detachement at om Gambo tegen te houden. Schiedam, 29 November 1893. Met genoegen vernemen wij, dat er eerlang weer een nieuwe industrieele onderneming hier ter stede zal gevestigd worden. Het pakhuis „Lijfland" aan de Tuin- laan alhier is dezer dagen door eene Rotterdamsche firma aangekocht om er een sodafabriek in te vestigen. Het verheugt ons ^e vernemen, dat er ook dit jaar weder pogingen worden aangewend om de kinderen onzer katho lieke scholen ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest in de feestgaven van den grooten Kindervriend te doen deelen. Om 1400 minvermogende kinderen allen met een klein geschenk gelukkig te maken, is echter heel wat noodig. Daartoe moet zelfs de welvoorziene beurs van den goeden Sint, bij al de andeie uitgaven die hij nog heeft te doen, wel te kort schieten. Laten wij den edelen weldoener der kleinen hierin een weinig tegemoet komen. Geeft ieder naar uw vermogen eene bijdrage aan de volijverige com missieleden, die dezen dag een beroep op uwe liefdadigheid komen doen dan zal het de volgende week feest zijn op onze katholieke scholen en honderden vroolijke kinderblikken zullen u dank zeggen voor het goede werk, dat ge in het belang van onze minvermogende jeugd hebt verrieht. Wij vestigen de aandacht op de be langrijke boekverkoopingen door de bekende firma Dunk blijkens geplaatste advertentie in den loop der maand De cember te Rotterdam te houden. Yelen zullen allicht iets van hun gading vin den in den boekenschat door verschil lende mannen van beteekenis nagelaten, walk# van 8 tot 16 Dec. door den heer Dunk wordt verkocht Yan 20 tot 23 Dec. zal de heer Dunk verkoopen de verzameling theo retische en practisohe muziek, nage laten door den heer J. R. Smalt, secr. der Maatschappij tot bev. der Toonkunst, afd. Rotterdam. Het uur van afloop der verkoopingen is zoo pesteld, dat men nog met den voorlaatsten trein of tram naar Schiedam, kan terugkeeren. De afdeeling „Schiedam" van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond heeft in hare maandplijksche veigadering op 11. Zondag-namiddag besloten het volgende als punt op de agenda voor de algemeene vergadering op 25 en 26 Maart van het volgend jaar te Amsterdam te houden te doen voor komen Is „Sluit Schiedam noodig, in ver band met de schromelijke gevolgen van het misbruik van sterken drank. Dit punt zal de afgevaardigde van Schiedam houden, hebben te bespreken entevens moeten trachten te bewerken, dat door het hoofdbestuur pogingen worden aan gewend om te vej-krijgen dat van harent wege toezicht op den drankverköop zal worden gehoudan in zoover betreft het verkoopen van onvervalschten drank, dat voor den verbruiker zichtbaar is, indien er vermengde spiritus wordt ge tapt, evenals dit thans gebeurd bij hen die kunstboter verkoopen. De afd. Schiedam achtte door dit te bereiken eene groote schrede voorwaarts te hebben gedaan op den weg tot kee ring van de schromelijke gevolgen van drankmisbruik, daar het ieder Schie dammer bekend is, dat de jenever bui ten Schiedam door slijters en tappers wordt vervalscht, en wel met ingredi ënten, die zeer schadelijk voor de ge zondheid zijn en den misbruiker spoedig in een staat brengen die aan krankzinnig heid grenst. Toezicht, en wel vanwege het rijk, dat er zooveel van trekt, acht zij daarom dringend noodig. Het eerste winterconcert door „Schie dams Mannenkoor Orpheus" zijnen leden en verdere genoodigden aangeboden, heeft zonder twijfel alle aanwezigen ten zeer ste voldaan. De gezellige concertzaal van „Musis" was overvol, zoodat velen zich zelfs met een staanplaats moesten vergenoegen. Als hoofdschotel op den disch prijkte Albrecht Beylingconcert-drama van Henri Brandts Buys, dat werd uitgevoerd met een aplomb en animositeit die allen lof verdienen. De koren bleken goed ingestudeerd en werden flink uitgevoerd de solieten verdienen allen lof voor de uitnemende wijze waarop zij zich van hun taak kweten. Mej. Betsy Schot wist in hare prachtige voordracht een zoo weemoedig timbre te leggen, dat zij daarmede dikwerf tot in de ziel ingreep haar afscheid van haren gemaal Albrecht werd roerend schoon vertolkthet was een op muziek gezet weenen, dat het gemoed tot in de diepste plooien trof. Maar boven de smart van da liefhebbende gade verheft zich ten slotte de adel eener nobele ziel, die zich boven aardsche smart weet te stellen en zich-zelve ver geet om de standvastigheid van haren gemaal nog te steunen, zich troostend met een toekomstig wederzien. Het duet „Ja, eenmaal worden wij hereenigd, Waar ons geen sterven scheidt, Waar leed en smarte wordt gelenigd, In de eeuwigheid werd ook zeldzaam schoon weergegeven het prachtige thema dat de geheele compositie is doorwrocht, kwam hier bijzonder tot zijn reeht. De bariton, de heer A. J. F. Boven- deert wist met zijn fraai orgaan uit stekend het fiere karakter van den held van het drama te vertolken. Mocht hij al eens in de hooge tonen minder goed gedisposeerd blijken, over 't geheel heeft ook hij uitstekend voldaan. Trotsch en fier weerklinkt zijn antwoord aan Floris van Kijfhoek, die hem lijfsgenade biedt, mits hij zich onderwerpt. Zijn edele ziel kent geen onderwerping; zijn eed blijft hij gestand tot in den dood. en het „ja, ik wil sterven," maar vooral ook het trotsche „Hier ben ik," waar mede hij ïich aan zijne vijanden over geeft, werd door den solist uitstekend weergegeven. Ook de heer Mergelkamp (bas) en do heer J. P. T. (tenor) lid der vereeniging voldeden zeer goed. De heer Morgelkamp, als Floris Van Kijfhoek, toonde zich een uitstekend baszanger met een klank vol, omvangrijk orgaan, dat zich zoo wel in de hooge als in de lage tonen steeds gelijk blijft. De heer J. P. T. voldeed ons vooral in de ariaWanneer de schaduw van den nacht wijkt voor den dageraad enz. Werd de geheele eerste afdeeling door Brandts Buys' compositie ingenomen, de tweede bood meer afwisseling. Het Sur les Re mparts van Saintis en het Karnthner Volksl ed van Thomas Koschat, beide uiterst fijn genunanceerde composities, werden con amore gezongen en verwier ven een luid applaus. Ook de solo-num- rners in deze afdeeling voldeden zeer; mej. Schot oogstte met hare liederen een bijval die haar tot een bisnummer verplichtte. Ook de heeren Mergelkamp en Bovendeert verwierven een uitbundig succesvooral het Meilied van den laatste bracht het publiek in verruk king. Beide heeren gaven blijk een uitstekende school te hebben doorloopen hun leermeester, de heer Georg Rijken, mag een woord van welverdienden lof niet onthouden worden. Tot het succes der verschillende nummers heeft ook de uitnemende piano-begeleiding van den heer Anton Rijken veel bijgedragen. Een waardig slot van den schoonen avond vormde het Soldatenkoor uit Gounod's Faust, dat als een hulde aan den pas ontslapen toonkunstenaar op het program prijkte en met ware loe- wijding werd gezongen. j,Orpheus" heeft ons gisteren een onvergetelijken avond bereid met volle teugen hebben wij gedronken uit den beker heerlijk kunstgenot die zij ons te genieten gaf. Moge zij ons nog meer malen zulk een waren feestavond be reiden De bergingmaatschappij te Maassluis heeft aangenomen het lichten van de lichter schuit De vrouw Wilhtlmina, schip per J. Schepens, die de vorige week in de Buitenhaven alhier gezonken is. Met het lichten is reeds een aanvang gemaakt. Heden-ochtend omstreeks 91/a ure had aan boord van een Schiedamschen lichter op de Maas voor Rotterdam een ernstig ongeluk plaats. De schipper J. Bouman, zetschipper op de lichter Excelsior van mej. de wed. H. Swinkels alhier, wilde zijn vaartuig, dat op zij van het stoomschip Carlo moest worden gebracht, van eene te nauwe aanraking met dit vaartuig af houden. Bij deze poging had hij het on geluk tusschen de roef en het schip be klemd te raken, met het noodlottig ge volg dat hij bleek overleden te zijn, toen men hem uit zijne netelige positie had bevrijd. Bouman woonde met zijn* vrouw en vier kinderen aan boord van de lichter, die na het ongeval naar de Scheepmakers haven werd verlegd. Gisteren-ochtend had te Kralingen de verhuizing van P. J. van M. uit de Rubensstraat plaats, onder geleide der politie die door hare tegenwoordigheid het vernielen der goederen voorkwam. Een aantal vrouwen en jongens volg den den verhuiswagen, onder het uiten van den kreet: „hang ze op, de kin- derbeulen Y. M. en diens vrouw durven zich nog niet in het openbaar vertoonen. De woning, waar zij ingetrokken zijn, wordt door de politie voorloopig bewaakt. De openbare school te Hoek-van- Holland zal met 2 lokalen worden ver groot, waarvoor volgens besluit van den gemeenteraad van 's-Gravenzande rijksgrond zal worden aangekocht, ter wijl aan H.M.de Koningin-Regen 1 es de volgens de Vestingwet vereischte ver gunning voor den bouw zal worden verzocht. VLAARDINGEN. Maandag avond is hier brand ontstaan in eene schuur, waarin varkens gemest werden. Een oogenblik namen de vlammen een dreigend aanzien en maakte men zich voor de omliggende gebouwen, waarbij een touwslagerij met eenen zich daarin bevindenden teerketel, ernstig ongerust, doch spoedig was de brandweer gelukkig het vuur meester. De belendende panden hebben echter nu nog al watersehade. Vier varkens zijn in de vlammen om gekomen. Oorzaak tot heden onbekend men gist dat vonken uit de locomotief (de schuur is niet ver van den spoor weg gelegen) het onheil hebben te weeg- gebracht. De verbrande schuur was, naar men zegt, niet verzekerd. II. Beschouwt men in dezen feesttijd met een meer nauwlettend oog de étalages in de verschillende winkels, dan trekt vooi zeker het magazijn van den heer H. Adams het meest de aandacht De breede winkelkast biedt dan ook een® prachtige gelegenheid tot étaleeren *n de firma weet daai op uitnemende wijze partij van te trekken. Wat een schat van fraaie voorwerpen zijn daar in die groote ruimte bijeengebrachtDe gun- stige indruk, die reeds een blik op de winkelkast u van dit magazijn doet verkrijgen, wordt nog verhoogd als men den fraaien winkel binnentreedt. Hier is het waarlijk „elck wat, wils." 1° lampen blijkt de firma al bijzonder ge sorteerd te zijn. Men vindt hier zoowel de millioenlamp als de lampe beige, en van de eenvoudigste tot de luxe-soorten, kan men ze hier naar believen uitzoe ken. Eene groote collectie glas- en aardewerk schijnt er als 't ware op berekend, half Schiedam in het huis houden te zetten. En naast deze voor werpen van dagelijksch gebruik, treft men eene verzameling luxe-artikelen aan, zooals men in de groote magazijnen el ders nauwelijks zal vinden. Eene weelde voor het oog is 't, die fraaie groepen bnsten en beelden te zien. Daarbij noo- digt eene prachtige sorteering album® onwillekeurig tot koopen uit. Bij de firma Adams is ook het eenig adres van de manufacture de l'Alfénide, dat is de fabriek van verzilverde artikelen in Frankrijk, die alle mogelijke artikelen van huishoudelijktn aard in nagebootst silver aflevert. Ook de befaamde Mün- chener Bierkrü'gel zijn hier in rijke ver scheidenheid voorhanden. Waarlijk, hier is wat voor St. Nicolaas te koop Ik vrees dat de goede man hier platzak van daan komt, want de bekoring tot koopen is hier zells voor een heilig" te groot. Als de heilige man hier zijne inkoo- pen heeft gedaan, zal hij waarschijnlijk denken, dat hij nu voorshands van luxe artikelen voldoende voorzien is. En daar hij zijne geschenken ook vooral wil doen dienen tot belooning van trouW school- en catechismusbezoek, zal hij zijnen voorraad met eenige religieuse voorwerpen willen aanvullen. Ik weet dan niet beter te doen dan hem het adres van den heer W. A. Derrix op te geven- In diens winkel, naast de pastorie aan de Hoogstraat, zal hij zich van die ar tikelen naar wensch kunnen voorzien- De heer Derrix levert alles in streng kerkelijken stijl. Vergulde kruisbeelden, gekleurde en witte beelden, kerkboeken voor groote en kleinen in de meest ruime keuze, devotielampjes en tal van andere religieuse artikelen, waarmede men grooten en kleinen een gewensebt St. Nicolaas-cadeau kan bereiden, zijn in zijn winkel in ruime sorteering voor handen. Hij mag zich dus vleien bij St. Nicolaas een ruim debiet te vinden- Terwijl ik aldus reeds een belangrijk deel van de Hoogstraat heb afgewandeld) bemerk ik, dat ik nog wel eenige ma gazijnen heb overgeslagen, die zich toch ook voor een bezoek van St. Nicolaas ten zeerste aanbevolen houden. Maar daar ik niet al te ver wil teruggaan, zal ik mij bepalen tot een paar die nog onmiddellijk in de buurt zijn. Zoo beland ik dan bij den heerJ.W- Welle. Ik vertrouw, dat St. Nicolaa® velen zijner uitverkorenen ook wel van een fraai hoofddeksel zal willen voor zien. Bij den heer Welle zijn ze in ruim® keuze voorhanden. Van den statig»0 hoogen dop tot het bescheiden fantaisi®* hoedje, van het nietig kantoorpetje tot de fraaie bonten muts, die vooral in de° winter zulk een gewild hoofddeksel lS' treft men in zijnen winkel een rijke ver scheidenheid van hoofddeksels. Hier moet St. Nicola s noodzakelijk een enor' mer. aankoop doen, anders zal hy vele° zijner oude en jonge vrienden niet kun nen tevreden stellen. Is dit magazijn uitsluitend voor d.e heeren, aan den overkant vindt St. ïy' colaas al wat van zijn gading is voor d® dames. De heer J. G. Jacobs zal hem wijr®0 op eene groote collectie dames-hand wc'' ken, waarmede de meisjes hun ledig011 tijd nuttig en aangenaam kunnen best® den. Daarbij is hij ook ruim gesorteer in tal van andere artikelen, waarm®0 de heilige man het damespubliek #e dienst kan bewijzen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2