ad voor öomeaam en Een moordenaar voor een uur. 16de Jaarg, Dinsdag 5 December 1893. No. 4756. bureau J^oog^traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 4 December '93 Het nieuwe ministerie, dat thans te Parijs definitief gevormd is, bestaat Heerendeels uit bekende mannen, die reeds een rol in de politiek hebben ge speeld. Perier is voor het eerst minis ter, maar in de Iiamer stond hij reeds lang op den voorgrond, voordat hij tot liaar voorzitter werd gekozen. Ook was hij reeds eenmaal secretaris in het depar tement van oorlog, en wel in de dagen van de verdrijving der prinsen van Orleans in den afgeloopen zomer hield hij over de Panama-schandalen eene redevoering, welke zeer in den geest v_iel van het groote publiek, en in den tijd der Fransch-Russische feesten kwam z\jn naam weder op ieders lippan, door dien hij Challerael-Lacour had geërgerd, "iet plaats te nemen in diens opera lege, niettegenstaande hij wegens de ■Kamerontbinding geen voorzitter meer en ware hij het wel geweest toch "°g den voorrang had moeten laten aan hem, Challemel-Lacour, als voorzitter v&n den Senaat. Perier heeft zijne ambt- genooten gekozen niet enkel uit de °Pportunisten van Spuller en de „gouver- "ementeele republikeinen" van Raynal, Haar ook uit het Linkercentrum, dat °nlangs ook had medegeholperi om hem np den voorzittorstoel te handhaven. Het nieuwe Kabinet berust eigenlijk nog sfeeds op „ministerieele concentratie", Haar met meer aansluiting naar den 5jint der „gematigden" dan het vorige. ■Ken homogeen Kabinet is het heel zeker "ietdit blijkt reeds uit het samengaan ^an Raynal en Burdeau. Laatstgenoemde Hd pas enkele weken geleden in den latin tegen de vorming van een homo- Reen ministerie geprotesteerd, terwijl i^ynal de homogeniteit juist noodzake- tlk achtte. Ook had Burdeau onlangs geprotesteerd tegen het plaatsen van ZlJn naam onder een circulaire van de 12) Zij verklaarde dat ik in mijnen half slapen en, half wakenden toestand, my luide bo- ha„ fover mÜ" huwelyk, over de prikkel- arheid en de booze luimen mijner vrouw, ler myn ellendig huislijk leven, int zal wel waar zjjm Ik weet dat ik som- te redoueerfnW00Ute h6b' hard°P bij onto"0" ei'idelijk geheel ingesluimerd was traplop mÜne hamer en sloop den deur van Anna's slaapkamer stond opsn zoo beweerde zij, en daar binnen j "iet in bed maar op tallnnJo 1? t f11?,ansohe dorpskind een dier Jokt "hkigen, die tot, emigreeren ver werden. om aan de overzy van het breede fractie der gouvernamenteele republi keinen, waar Raynal president van is. En toch zitten die twee heterogene staats lieden thans eendrachtig met Perier en Spuller in éen en hetzelfde Kabinet Wat Spuller betreft, deze, uit Baden geboortig, en daarom door den Staats burger Jood Meyer van de Lanterne reeds als „Duitscher" verdacht gemaakt, was reeds een paar malen ministereens van Onderwijs en eens van Buitenlandsche zaken. Als minister, als senator en als medewerker van de Rep. fr. toonde hij zich doorgaans bekwaam en eerlijk als redenaar is hij meer degelijk dan aan genaam. In den jongsten tijd verdedigde hij in zijn blad herhaaldelijk de poli tiek van den Paus, maar hij steekt toch nog zoo diep in zijn vooroordeelen, dat er in zijn departement van onder wijs voorshands voor de Katholieken geen verbetering te wachten is. Naar uit Londen gemeld wordt, zal de keer Samuelson van Liverpool, die zich door zijne geschriften over de lan den van Zuid-Oostelijk Europa een grooten naam heeft verworven, op her haald aanzoek van den Griekschen mi nister-president Tricoupis, zich den 30n naar Athene begeven orn een onderzoek in te stellen naar de Grieksche finan ciën en naar den algemeenen toestand van het koninkrijk. De Duitsche Keizer, die 'zich thans te Hannover bevindt, heeft de Hannover- sche Mannenzangvereenigingontvangen, welke op zijn bijzonder verlangen, Kremser's Nederlandsche liederen, o. a. Klachthet Oorlogslied Bergen-op-Zoom en Dankgebed voordroeg, welke liedeven den Keizer, tijdens zijn bezoek aan Ne derland, zoo goed bevallen waren. Toen het Wilhelmus van Nassouwen gezongen werd, nam de Keizer het muziekblad in handen en gaf levendig mede de maat aan. Later vertelde hij, dat hij de Neder landsche liederen vaak des Zondags in 'de godsdienstoefening te Potsdam laat spe len. Hij zou nooit den machtigen indruk water slechts nog grooter ellende te vinden, dan zij thuis achterlieten het onbeschaaf de en verwilderde Italiaansche dorpskind voel de zich betooverd door de schoonheid der sla pende vrouw en door de weelderigheid van hare omgeving. Zij blikte verbijsterd rond, en haar hart zwol van begeerlijkheid Ha Wat zag zij daar liggen op het tafel tje aan het hoofdeinde der sofa. Het flonkerde ja, het straalde als de zon van haar geboor teland in hare gretige oogen. Kon zij dat klei nood, die diamanten voor eeu oogenblik slechts in hare vingers houden, om zich te verlusti gen in den glans Zonder bedoeling tot stelen, zoo verzekerde zij, was zij in de kamer geslopen. Het is mogelijk. Wie kan het zeggen Misschien deed wel de aanblik van die juwee- len de eerste verzoeking in haar oprijzen. Juist toen zij het halssnoer in hare hand geuomen had, opende de siguora hare oogen; en, gelijk van zelf sprak, kon er in mijne vrouw bij hetgeen zij zag slechts eene gedach te opkomennamelijk dat eene diefegge hier bezig was haar te bestelen. Anna was moedig en vastberaden, maar niet temin moet het zonderling schijnen, dat zij in dit geval geen alarm sloeg. Was het moge lijk dat zij dit naliet om mijomdat zy wist of vermoedde dat ik thuisgekomen was en helaas door mij niet wilde beschermd en verdedigd worden Wat hiervan wezen mo- vergeten, dien hij zijn bezoek aan de Nederlandsche Koninginnen, het Wil helmuslied op hem gemaakt heeft. De Duitsche zangvereeniging moeten op de in Duitschland te weinig bekende lie daren van Kremser zich meer toeleggen. Bij de parade heeft de Keizer eene uit voerige toespraak gehouden tot de offi cieren van de Rijschool, naar aanleiding van het beruchte proces over valsch spelen, hij hetwelk naar men weet, de Rijschool zulk een kwade rol heeft vervuld. Volgens berichten uit Pesth heeft de minister van justitie hij de Kamer van wetsontwerp ingedierid betreffende het burgerlijk huwelijk. Door den minister van eeredienst werd een wetsontwerp ingediend tot wijziging der wet, regelen de de geldelijke bedragen, welke moeten worden voldaan voor het godsdienst onderwijs aan kindereu. De minister van justitie heeft verklaard, dat de twee ge noemde wetsontwerpen het eerste ge deelte vormen van de door deze regeering ten aanzien der kerkelijke aangelegen heden te volgen politiek, welke verkla ring met toejuichingen ontvangen werd. Het wetsontwerp betreffende het burger lijk huwelijk slemt,in zijne hoofdtrekken overeen met de huwelijkswetgeving, geldende in Frankrijk en België. De minister van justitie verklaarde aan de Kamer, het van groote beteekenis te achten, dat dit ontwerp de gelijkheid der burgers verzekert, eveneens als de vrijheid der Kerk, en hij bezwoer de Kamer geen agitatie te dezer zake te doen ontstaan. Het wetsontwerp is ver zonden aan eene commissie. Volgens berichten uit Madrid, heeft maarschalk Martinez Campos, om aan den oorlog ir. Marocco het karakter van eene bloedige wraakneming, dat hij in den laatsten tijd aangenomen had, te ontnemen, Vrijdag-morgen een soldaat laten doodschieten, die een Kabyl de ooren afgesneden had. Als de gebeur tenissen in Marocco geen ongunstige ge, zij schreeuwde niet. Waarschijnlijk over schatte zy hare kracht, toen zy eensklaps van haar leger oprees en het zwarte meisje bij de keel vatte. Wat er thans volgde, werd door het schepsel met korte, driftige woorden herhaald. Zoo ge jaagd wordt zij in haar spreken en zoo woest worden hare bewegingen, dat wij moeite had den om haar te verstaan. Het gebeurde was overigens begrijpelijk genoeg, en wat de woor den der spreekster niet voor ons uitdrukten, dat maakten hare gebaren ons maar a.1 te aan schouwelijk. Voor het meisje een woord tot verklaring of verontschuldiging van haar gedrag kon ui ten, had Anna haar met beide handen om de keel gegrepen en haar neergedrukt op hare knieën. Haar hoofd hing achterover. De tong puilde haar uit den mond. Zij voelde dat zij geworgd werd, Toen in haren doodsangst, ontwaarden hare wijd geopende oogen een wapen. Het was eene lange, stalen haarpen, iu den vorm van eenen miniatuurdegen, met een zilveren gevest, waar in eenige kleine diamanten gevat waren. Ik had het ding indertijd voor myne vrouw te Toledo gekocht, als aandenken van de zwaard- smederij aldaar. Zij droeg het zelden. Och Waarom wilde het noodlot dat zij het juist dien avond in haren haarwrong steken moest De worsteling kou nu niet lang meer duren. Zy was al te ongelijk geworden. In eenen oog wending nemen, zal de Regeering de bijeenkomst der Cortez vervroegen. In de laatste, dagen zijn te Barcelona nieuwe documenten bij de anarchisten ontdekt en tengevolge daarvan heeft de justitie de hand kunnen leggen op een anarchistisch brandpunt te Yalladolid. De politie der stad heeft de voornaam ste hoofden gearresteerd en beslag ge legd op een lijst van 106 leden en een greot aantal geladen bommen. Het toeval heeft te Sofia eene samen zwering tegen het leven van vorst Fer dinand doen ontdekken. Een gewezen luitenant van de Bulgaarsche reserve, die in het Russische leger diende, Ivanoff geheeten, was in Bulgarije terug geko men met het voornemen den vorst te vermoorden bij de begrafenis van den graaf van Hartenau. Ilij was daartoe overgehaald door twee samenzweerders, Bendereff en Granieff. Maar hij werd in den trein ontdekt door vroegere ka meraden, die hem bekend maakten bij de politie, wijl zij zijn voornemen raad den. Ivanoff slaagde er eerst in te vluch ten, maar door de boeren en de gendar mes vervolgd, met wie hij verscheidene schoten wisselde, werd hij eindelijk gevat en naar Sofia gevoerd. Daar heeft hij bekend dat hij gekomen was, om den vorst te dooden. Het bestuur van de linkerzijde van het Siorthing in Noorwegen heeft voor do aanstaande verkiezingen een pro gramma ongemaakt, waarin een eigen consulaatwezen en eigen ministerie van Buitenlandsche zaken voor Noorwegen wordt geëischt. Verder wil de Linker zijde algemeen kiesrecht en eene pro- portioneele vertegenwoordiging inge voerd zien. In berichten uit Washington wordt gemeld, dat het budget der marine van de Vereenigde Staten een totaal aan wijst van pd. st. 27.885.914 of pd. 3 millioen meer dan het vorige. De mi nister van marine wenscht, dat nog in dit jaar ten m'nste éen groot oorloga- wenk was zy beslechtBliksemsnel had het meisje hare rechterhand omhoog geslagen, den kleinen ponjaard weggerukt, en, met dezelfde beweging echter, een stoot, «en felle, vaste, diepe stoot, en, het was gedaan. Haar offer lag ontzield aan hare voeten. Zy zelve was bevrijd. Sono liberata zoo luidde de woeste kreet, waarmee zij hare bekentenis sloot. Het feit, dat zij eene moordenares geworden was, scheen hoegenaamd geenen indruk op haar te maken, nog veel minder haar te be zwaren Intussrhen, zoo zij de waarheid ge sproken had, en in haren verhaaltrant was iets, wat twijfel daaraan zoo goed als buiten sloot, dan was ook zij het slachtoffer van ee nen noodlottigen samenloop van omstandighe den, meer ongelukkig dus, dan schnldig. Doch, wij moesten haar nog verder onder vragen, nog verder naar hare moeilijk verstaan bare, met schokken en stooten uitgebrachte meedeeling luisteren. Want nog was niet alles opgehelderd. Met groote moeite lichtte zij de doode op de sofa en legde hare ledematen zoo, dat het weer was alsof zij sliep. Anna scheen ook in derdaad te slapen in den dood, zoo snel en pijnloos was haar sterven geweest. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1