Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Het meer der Apostelen. 16de üaarg. Vrijdag 8 December 1893. INo. 4759. ^xxxeau J^oog^traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per S maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke oxereen- komsten aangegaan 7 December '93 Het nieuwe ministerie, dat sinds een Paar dagen te Parijs is opgetreden, heeft er gisteren opnieuw over kunnen oor- deelen hoe broos zijn bestaan is en dat slechts weinig toe noodig is om het °p zijne beurt te doen vallen. De meer derheid, die de heer Dupuy verkreeg om als president der Kamer te kunnen optreden, was alweer zeer gering en be droeg slechts 38 stemmen. Brisson, de 'andidaat der radicalen, socialisten enz. bleef echter in de minderheid en zulks 'Was der Regeering een bteen van het hart. De richting gaat dus in den gema- tigd-repuhlikeinschen koers. Toen de heer Velix Faure den uitslag der stemming over het voorzitterschap in de Kamer Mededeelde, ontstond weer groot rumoer. Van de zijde der radicalen en socialisten Hep men den heer Dupuy toe: „Ge zijt de president der Rechterzijde". Deze Uiting in verband met het gerucht, dat de premier zelf een verkapte Orleanist is, belooft natuurlijk in de toekomst oen strijd, waarin verdachtmaking en 1-epublikeinsche hartstocht een groote r°l spelen. In den Rijksdag te Berlijn is eergis teren de eerste lezing der nieuwe be lasting-ontwerpen begonnen. In het bij zonder was de Rijkszegelwet aan de 0l'de, maar de Beiersche minister van financiën, Van Riedel, trad in uitvoe rige algemeene beschouwingen. Richter klaagde er over, dat Riedel eigenlijk niet ln de orde bleef en maakte bovendien de opmerking, dat als Riedel deze ontwer pen zoo voortreffelijk vond, de minister Ze ook in zijn eigen land moest hebben Voorgesteld. Hij, Richter, bestreed nu Achtereenvolgens de Beursbelasting, de Loterij-belas ting en het kwitantiezegel. He staatssecretaris Posadowsky-Wehner trachtte den vorigen spreker te weer- Hggen, maar sprak allengs voor bijna ledige banken, daar de meeste afgevaar digden zich verwijderden. Graaf Karitz, die vervolgens de ontwerpen verdedigde, vond een ietwat beter gehoor, maar tegen 5 uur werd de zitting tot heden ver daagd. Het 11. Zaterdag in de Kamer van afgevaardigden te Pesth ingekomen ont werp tot verplichtstelling van het burgerlijk „huwelijk" blijkt o. a. de be paling in te houden, dat alle niet voor den ambtenaar van den burgerlijken stand gesloten „huwelijken" ongeldig zijn geestelijken die zonder bewijs van voltrokken burgerlijke formaliteiten een huwelijk inzegenen, worden gestraft met geldboete en bij herhaling zelfs met gevangenisstraf. Als ambtenaar van den burgerlijken stand kunnen optreden de Vice Gespande burgemeester, de stoelrechter en in het buitenland, de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant. Mon deling voegde de minister Szalagy er bij, dat juist de verplichte vorm de Kerk voor twijfelachtige gevallen bewaart, terwijl de facultatieve vorm te veel den schijn laat bestaan dat het huwelijk in de kerk het echte ware. Alsof daar nog aan te twijfelen viel En als of niet juist daarom de voorrang der bur gerlijke formaliteit een schande is! Ook de onontbindbaarheid des huwelijks werd door den liberaal-calvinistischen minister natuurlijk direct geloochend on de „echtscheiding" verdedigd, al was het enkel op grond van de voortdurende ergernis den ^inderen door twistende ouders gegeven. Zijn geheele redevoe ring was trouwens slechts eene herhaling van de armzalige praatjes der Pruisische Kultuurkampfers uit de dagen, toen ook in Duitschland het burgerlijk huwelijk werd ingevoerd. Maar de Hongaarsche Kulturkampfers hebben de rekening zonder den waard gemaakt, d.i. zondei het eenparig verzet van het Episcopaat, den Clerus en de Katholieken van Hongarije. In eene verleden week te Pesth ge- 2) Een weinig verder verscheen een derde hjj jueld lichtstraion in zijne hand; een vierde leunde op een Griekach kruistwaalf oude mannen, verschillende zinnebeelden voerend, een zeis, een zwaard, een palmtak en een kelk omringden het meer als om het te be waken. rie jeugdige gravinne ijlde heen en weer, zonder fe bemerken dat de oude lieden haar langzaam volgdentotdat op de plek, waar mj den pelgrim met zijn staf het eerst gezien had, al de mannen haar omringden en met ®one plechtige stem tot haar zeiden,: Albraï- he, in Zijne groote barmhartigheid heeft God 11 v?or ?ene vreeselfjke zonde bewaard daar schuilt in uw hart eene gedachte, welke gij Hem niet hebt opgedragenmaar wij hebben houden conferentie, welke door alle Hon gaarsche bisschoppen, behalve twee die ziek zijn werd bijgewoond, heeft het Episcopaat zich eenparig tegen het ont werp verklaard. De bisschoppen kozen uit hun midden eene commissie om een collectief herderlijk schrijven te redi- geeren. In de commissie hebben zitting kardinaal Slauch en de bisschoppen Steiner en Hornig. Inmiddels is, op initiatief van graaf Ferdinand Zichy besloten tot den grooten Katholieken dag omstreeks het midden van Januari te Pesth te houden. De kardinaal-aarts bisschop Vaszary, van Grun, primaat van Hongarije, zal presideeren, en alle bisschoppen hebben hun persoonlijk ver schijnen toegezegd. Yoeg hi.rbij nog tallooze locale protest-vergaderingen hier en daar in den lande gehouden en nog te houden en men zal begrijpen dat het ministerie-Weckerlé Szilagyi-Czaky met zijn ontwerp tot verplichtstelling van het burgerlijk „huwelijk" bitter weinig kans heeft en zelf bij de proef neming gevaar loopt. Yolgens berichten uit Rome was het nieuwe Italiaansche ministerie Zanardelli voor goed samengesteld, en voor zoover men eergisteren de verschillende opiniën daarover kon vernemen, ontmoette het in politieke kringen meer wantrouwen dan vertrouwen. De algemeene indruk is niet gunstig en vooral is men onte vreden, omdat men niet weet wie met het departement van financiën is belast. De gunstigste stemming die men kan vernemen is nog het uiten der hoop, dat het ernstige van den toestand de per sonen, die nu aan het roer zouden komen, tot werkelijk ernstige belangrijke en nuttige maatregelen zou dwingen. De Rechterzijde houdt het ministerie voor zeer zwak, de Linkerzijde staat er vij andig tegenover, de middelpartij is onte vreden over het gemis van Sarocco en Sonino. Sarocco heeft, naar een zijner intieme vrienden, Guelpa, mededeelt, den Koning geruimen tijd onderhouden u niet vergeten, arm lijdend kind Zend de twaalf generaals in vrjjheid heen. Keer naar Bergen terug doe alles, wat de barbaar vor dert, en gij zult uw Reinier wederzien." Een licht stroomde over de zwarte wateren, toen het visioen verdweenen bfj die licht glans knielde Albraïde neer en schreide heete tranen, ja, maar het waren zachte en heil zame tranen. Zjj kon er niet aan twijfelen hare bevrijders van zonde en dood waren nie mand anders dan de twaalf Apostelen. Spoedig betrad zfj weder haar paleis en daagde de twaalf gevangenen voor zich. „Gjj zijt vrij, zeide zij tot hen. Keert naar uw aanvoerder terug, en moge hij met Reinier handelen, gelijk ik met u gehandeld heb." De twaalf generaals zagen elkander ver wonderd aan. Bevrjjd uit hunne boeien keer den zjj terug naar hun legerkamp, de edel aardige gravinne zegenend en prijzend. Het volk van Bergen echter had reeds gezanten gezonden, om bjj Rollo te onderhandelen over de vrijheid van hun vorst. De barbaar had als losprijs gevorderdniet enkel de vrijheid van zijne twaalf generaals, maar bovendien al het goud en zilver van Henegouwenen dat Al braïde bij haren God zou zweren, dat er geen juweelen noch eenige kostbare versierselen meer in hare kasteelen of kerken zich be vonden. Hij eischte alzoo eene belasting in natura voor het onderhoud zfjner legertroepen. Vier-en-twintig uren tijds werden het volk van Bergen gelaten; en indien gedurende dat tijdsverloop de losprjjs niet was betaald, da» konden zij verwachten zeide Rollo het h«ofd van hun graaf te zullen ontvangen. Rollo was nog niet eens bekomen van zijne verbazing over den terugkeer zjjuer generaals, toen het eerste voertuig met goud en zilver beladen aankwam. De schat der paleizen, ker ken en kasteelen volgde van uur tot uuren het laatst van alles kwamen de juweelen der jeugdige gravin aan. Verbaasd en geraakt in geheel zijn woeste natuur, riep Rollo graaf Reinier voor zichhjj viel hem om den hals, begiftigde hem met een paard en drong erop aan in eigen persoon hem huiswaarts naar zij ne vrouw te geleiden, aan wien hjj al hare schatten teruggaf. „Graaf Reinier, zeide hjj, tusschen u en mij zal er voortdurende vrede en eeuwige vriend schap zijn." Hem de hand drukkend, zwoer hjj Henegou- en en Brabant om zijnentwille te zullen eer biedigen, ging onder zeil en spoedde zich heen om dat gedeelte van Frankrijk te veroveren, hetwelk sedert Normandië werd geheeten. Tot aandenken aan het visioen den gravin is het meer, waar zij de twaalf eerbiedwaar dige mannen gezien had, sedert altijd „het meer der apostelen" genoemd. EINDE. over de noodzakelijke beperkingen van de uitgaven voor het leger niet alleen, maar ook voor de civiele lijst. De wei gerende houding van den Koning was voldoende om Sarocco gemakkelijk te doen afzien van het hem aangeboden ambt. De oproeping der Linkerzijde op gesteld door Cavalotti en onderteekend door de meeste radicalen, is verschenen. Zij 'bevat, na al hetgeen men in de laatste jaren heeft gezien en gehoord niet veel nieuws, want de klachten over het slechte beheer zijn al oud en de wensch naar degelijke verbetering is niet nieuw meer, terwijl het geroep om verlichting op aller lippen zweeft. De oproeping stelt den eisch, dat de Volks vertegenwoordiging ein krachtig „ge noeg" zal laten hooren tegenover alle nieuwe vorderingen, en, inplaats van nieuwe belastingen, op de verwachte verlichtingen der lasten zal aandrin gen. Ook de zuivere sociaal-demo craten hebben een oproeping uitge vaardigd, die bijna hetzelfde uitspreekt. Beide manifesten zijn niet zoo belangrijk als de partijen eerst hadden aangekondigd. Het te Londen ontdekte dynamiet- komplot blijkt een paskwil te zijn. De politie ontdekte wel-is-waar de gemelde hoeveelheid dynamiet, maar deze blijkt aan een Amerikaan toe te behooren, die eene Amerikaansche dynamietmaat- schappij beheert. De gezondheidstoestand te Londen blijft zeer ongunstig. De sterfgevallen in de afgeloopen week be droegen 27 per 1000 en die aan ziekten der adembalings-werktuigenöOpct. boven het gemiddelde cijfer. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat het besluit van het werkliedencongres te Zurich, om een volksstemming uit te lokken ter verkrijging van een tabaks- monopolie voor den Staat, oppositie vindt bij werklieden in het vak van tabak. Naar de berekening der hoofden van het Congres, zou het monopolie eene jaarlijksche zuivere winst van 15 mil- lioen francs opleveren, welk bedrag zij willen zien besteden ten behoeve van al gemeen e k ostelooze geneeskundige hul p, met voor iedereen verplicht gebruik daarvan. De mannen van het vak be rekenen daartegenover, dat de geheele Zwitsersche tabaksfabricage jaarlijks slechts voor eene waarde van nog geen 14 millioen fabriceert en reeds daarom eene zuivere winst van 15 millioen eene onmogelijkheid is. Er zal nu eerstdaags een vergadering van gedelegeerden uit de daarbij belanghebbende kringen wor den gehouden, teneinde vast te stellen, welke houding zij ten opzichte der aan vraag om eene volksstemming zullen volgen. Volgens bericht uit Petersburg heeft de Russische politie eene wijd vertolkte samenzwering ontdekt tegen het leven van den Czaar. Grootendeels zijn stu denten, vooral ook vrouwelijke daarin betrokken. De hoofdkwartieren van de saamgezworenen waren Petersburg,Kiew en Czernikow. Tal van personen zijn ge arresteerd. Naar de Parijsche Gaulois verzekert, is eerlang de verloving van den Czarewicz met prinses Alice van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1