Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg, Zaterdag 9 December 1893. No. 4760. bureau J^oocpötraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. Mijn gouden haar. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN IEUWE SGH CHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. tllllllllllllllimniHUI iifmniHiHiuniiinimin! Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke otereen- komsten aangegaan 8 December '93 Met eene korte maar zeer goed in den vorm blijvende rede, aanvaardde de heer Dupuy gisteren te Parijs het voor zitterschap der Kamer. „Mag het mij soms in de botsing der denkbeelden overkomen zijn, dat mijn aanval te hef tig, mijn woord van tegenweer te ruw ^as," zoo zeide hij onder meer tot de glimlachende vergadering, „dan zal het mij dubbel ter harte gaan, om de hooge betrekking, waarmede gij mij bekleed hebt, haar karakter van vriendelijke vormelijkheid, van moderatie en billijk heid niet te laten verliezen," en gisteren middag is Dupuy dan ook waarlijk een slier vriendelijkst man geweest. Zelfs zijne stem had zich verzacht. Reeds meermalen is er op gewezen, hat het nieuwe Fransche ministerie een gematigd karakter draagt en naai alle Waarschijnlijkheid ook eene gematigde politiek zai volgen. De vraag is nu maav of het lang stand zal kunnen houden. De heer Casimir Perier is wel "en algemeen geacht man, maar heeft 1)0g nimmer een rol van eenige betee- henis gespeeld, wanneer men althans het Presidentschap der Kamer buiten reke- nlog laat. Zijn vader en grootvader bekleedden beiden de ministerieele waar digheid laatstgenoemde was premier onder Louis Philippe maar hiermede 18 nog niet gezegd, dat ook de zoon en ('e kleinzoon met ministerieele bekwaam heid zijn begiftigd. De nieuwe premier is n°g betrekkelijk jong. Hij werd in 1848 geboren en deed in 1876 zijn intrede in de politiek. Nog zeer jeugdig zijnde, verwierf hij een Kamerzetel en was on der verschillende kabinetten onder-staats secretaris. De nieuwe premier behoort tQt eene Orleantische familie en men heweert, dat hij zelf niet geheel vrij is van royalistische neigingen. Wat hier van zij, het radicalisme en het anti- i) Het was eone nare en sombere namiddag 'n de maand December. Er woei een stevige bries, die moer en meer dreigde in storm te «uilen overg ian, en de ongelukkige schepselen die zich van hunne haardsteden gewaagd had den, vond on het schier onmogelijk den strijd biet de losgebroken elementen vol te houden. Het, was een weer, waarbij het niemand in de gedachten kon komen, dat teen jong meisje niet gezond verstand, op zulk een tijd een ,eis zou willen ondernemen. Ondanks dit al- «B was ik, Rosa Stanly, ond 20 jaar, groot an gestalte, met blauwe oogen en goudkleu- ri& haar, gezeten in een le klasse-coupé van 8D Brightontrein aan het Victoria-station en gat mijne blijdschap te kennen aan mjjne vrien din Marianne Cochran, dat de tijd tot vertrek clericalisme vinden in hem geen voor stander. Zijn optreden bewijst, dat er verbetering is te hespeuren in den po- tieken tosstand der Fransche republiek. De Regeering moet en kan thans steun zoeken bij de Rechterzijde, wil zij haar taak naar behooren vervullen. Natuur lijk kan men nog niet vsrwachten, dat reeds terstond alles ten goede zal wor den geregeld en de wetten en maatre gelen zullen worden ingetrokken tegen de Katholieken uitgevaardigd. De school en legerwetten zullen voorshands nog wel van kracht blijven, maar al keert de Republiek nog niet op hare schreden terug, zij gaat toch ten minste niet verder. Dit is althans wat, ja zelfs veel gewonnen en bewijst, dat de Pau selijke politiek niet zonder gevolg is gebleven. De periode der gematigdheid is een barer vruchten. Na een debat van drie dagen heeft de Rijksdag te Berlijn liet wetsontwerp betreffende de zegelrechten verzonden aan eene commissie. Bij de beraadsla gingen hebben de sprekers van bijna alle partijen zich verklaard tegen hot. kwitantie-zegel, doch vóór de belasting op emissiën, welka door den secretaris Posadowsky gekenmerkt is als tech nisch niet uitvoerbaar. In het Lagerhuis te Londen heeft sir Edward Grey medegedeeld, dat het pro tocol met Frankrijk, betreffende den neutralen staat tusschen Siam en ds Engelsche bezittingen geteekend is en Maandag aanst. in het Lagerhuis zal worden overgelegd. Er is nog geen definitieve overeenstemming verkregen over de vraag of die neutrale staat ge plaatst zal worden ouder de contróle van China. De Daily News bestrijdt in een hoofd artikel de heerschende paniek over de Britsche marine als het gevolg van eene ongezonde partijmanoauvre. Het minis terie toch heeft onlangs den toestand der Engelsche zeemacht alleszins vol doende verklaard. Mocht het tegen- daar was. Gedurende eenige oogenblikken hadden wfj prettig met elkander zitten praten, toen de conducteur ons kwam waarschuwen, dat het tijd was, om van elkander afscheid te nemen. Toen Marianne nu het rijtuig verliet, sprong een jongmensch, dat wjj reeds op het perron hadden zien staan, snel de coupé binnen, de conducteur sloot het portier, de trein zette zich onmerkbaar in beweging en naderde reeds den den uitgang van het station, voordat het mij mogelijk geweest was te protesteeren tegen de handelwijze van dezen vreemden indringer, of van compartiment te wisselen. Marianne snelde naar het einde van het perron en wuif de mij met hare hand bemoedigend toe, zoolang tot wij elkander uit het gezicht verloren. Toen ontzonk mij het hart. Nooit te voren had ik zulk een spijt gevoeld bij het verlaten van de eene of andere plaats dan nu het ge val was. Warejzij slechts^nedegegaan, zoo dacht ik, hoe geheel auders zou ik mfj gevoeld heb ban. Een onbeschrijfelijk zenuwachtig gevoel beving mij, eene gewaarwording van drukken de onrust, zoo als ik ze nimmer in geheel mijn leven had ondervonden. Alles wat ik ooit te voren had hooren verhalen van dieven en moordenaars, scheen ik werkelijk te zien, ter wijl ik in de duisternis staarde en de voorbij vliegende huizen gadesloeg. Ten laatste herstel de ik rajj langzamerhand, ik wilde dapper zjjn en zeide tot mij-zelf dat er niets te vreezen deel blijken, dan zullen de liberalen minstens even tot offers genegen zijn als de conservatieven. De minister-president Gladstone heeft een brief gezonden aan den Schotschen Mijnwerkersbond, waarin hij eene poging tot minnelijke schikking der geschillen op dezelfde wijze als door Lord Rose- berry is ondernomen ten aanzien der Engelsche mijnwerkers, van de hand wijst, maar verklaart den Board of trade te zullen machtigen eenen ambtenaar Schotland te zenden om aan de naar regeering verslag uit te brengen over den stand der werkstaking. In het Mansionhouse te Londen had Dinsdag onder presidium van den lord mayor eene openbare meeting plaats om te beraadslagen over de groote kwestie van Engeland's maritieme kracht in de Middellandsche Zee. De Belgische ge neraal Brialmont, die wegens zijn ten vorige jare te Constantinopel gegeven adviezen in Turksche defensiezaken als autoriteit geldt, verklaarde dezer dagen in een intervieuwdat hij voor Engeland meer gevaar ziet in de Zwarte Zee dan in de Middellandsche Zee. Het feit dat Rusland een eskader in laatstgenoemde onderhoudt, beteekent z. i. veelminder dan de zeer groote uitbreiding der Rus sische zeemacht in de Zwarte Zee. Yan daar kan die sterke macht ieder oogen- blik door de Dardanellen zich een weg banen. De forten zijn onmachtig die vloot tegen te houden. Wel kan Con stantinopel door zijne uitnemende ligging tot eene onneembare vesting gemaakt worden, maar zooals de huidige toestand is, is de schitterende hoofdstad van den Islam bij een aanval van Rusland bijna weerloos. De conclusie van den generaal moet dus tot versterking der Engelsche vloot leiden. Volgens berichten uit Rome heeft Zanardelli den Koning verslag gedaan de wijze waarop hij zich van de van hem gegeven opdracht om een ministerie samen te stellen, heelt gekweten. Als was. Ik sloot het portierraam en trok mij te rug in den hoek van het rijtuig met zulk een schijn van groote onverschilligheid, als op dit oogenblik mogelfjk was. Eerder dan ik het zag gevoelde ik dat mijn ongewenschte reisgenoot ieder mijner bewegingen gadesloeg. Hij was in den versten hoek tegenover mij gezeten. Hij had een goed uitziend en tamelijk Triendclijk gelaat, het midden houdende tus schen streng en zacht, een van die jonge menschen, die men bij dozijnen te Londen in een balzaal ontmoet en die niets opmerkens waardigs bezitten. Ik had besloten mijn vijand te overtuigen, det zijne tegenwoordigheid mij niet de minste vree» aanjoeg. Ik leunde achterwaarts tegen den wand van den coupé, sloeg mijn boek open en deed mijn best te vergeten, dat er nog iemand behalve ik zelf daar was, terwijl ik mij diets maakte hoe dwaas ik geweest was, mij bevreesd te maken voor iemand, van wien ik niets te duchten had. Het zal zoowat een half uur of langer mis schien geduurd hebben, dat ik me met mijne lec tuur had beziggehouden en mij tevergeefs trachtte te interesseeren voor de lotgevallen van eene domme heldin, die op punt stond in liefde te ontbranden voor een slechten man, toen ik plotseling opschrikte door een geluid, dat mij het bloed in de aderen deed stollen, ik had zeker niet goed gehoord Mijn gehoor moest mij bedrogen hebben Daar vernam de Koning van oordeel was, dat aan het door hem in Zanardelli gestelde ver trouwen riet geheel was voldaan, had hij constitutioneel ten volle het recht de opdracht terug te nemen. Nader wordt nog bericht, dat Zanardelli thans definitief geweigerd heeft een ministerie samen te stellen. In draadberichten uit Lissabon wordt verzekerd, dat de Raad van State de vraag zal overwegen of de Cortes moeten ontbonden worden eene bevestigde be antwoording schijnt onbetwijfelbaar. Het blijkt waarschijnlijk, dat het ministerie bene gedeeltelijke reconstructie zal onder gaan. De Londensche Standard verneemt uit Madrid, dat maarschalk Martinez Campos een zeer openhaitig rapport aan de regeering gezonden heeft. Daarin noemt hij den geheelen fortenbouw te Melila ondoeltreffend en draagt hij maat regelen voor tot onderdrukking der wapensluikerijen en andere misbruiken. Maar. dan verlangt hij ook volmacht om met den broeder des Sultans to onderhandelt n over de bestraffing van Arabische aanvallers, en over waarbor gen voor handhaving der grenswijziging, alsook over het afbakenen van eene onzijdige strook tusschen het Kabylen- land en het Spaansche grondgebied. Mochten dez# onderhandelingen falen, dan verlangt Campos vrijheid van han delen ook huiten de Spaansche grenslijn. Tijdens deze onderhandelingen zouden het gros van het Spaansche leger naar huis keeren. De waarborgen voor de toekomst en de toe te kennen schade loosstelling zouden door eenen bijzon deren gezant met den Sultan zeil ge regeld worden. Volgens bericht uit Melila zet maar schalk Martinez Campos het onderzoek naar het binnensmokkelen van oorlogs- contrabanda ten behoeve van den vijand, voort. De militaire overheden, die voor Martinez Campos te Melila het bevel ik hel weder sen korten, zenuwachtigen lach Snel wierp ik een blik op den hoek schuin te genover mij. Groote hemelzal ik ooit dat gezicht kunnen vergeten De man leunde voor over en sprak en lachte in zichzelf op de meest verschrikkelijke en onbeschrijfelijke wij ze zijn rustig, onbezield gelaat was werke lijk vijandig geworden. Op zijn knie had hij een gespannen «tuk leder, waarop hij ijverig een scheermes aanzette Ik was letterlijk ver«tijfd en verlamd door de angst. Al had mfjn leven op het spel ge staan, ik had geen vinger kunnen verroeren, om mfj te verdedigen. Doch voorzeker, dit was slechts een droom. Het kon geen werkelijkheid zijn. Ik wreef mijn oogen om er dit schrikbeeld uit te ver jagen. Weder zag ik daarheen. Helaashet was maar al te waar. Daar zat h\j en liet het scheermes heen en weder over het leder gaan, aldoor pratende en lachend. Een blik op zijn gelaat overtuigde mij dat hij krankzin nig was. O, welk een ellendig en diep ongelukkig meisje was ikWaarom had ik op zulk een dag mijn thuis verlaten? Hoe kon ik zoo blind het noodlot in de armen vliegen (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1