vj-'i Stads- eo Gewestelijk Nieuws, Binnenland. - schonk. Ook richtte zij een gelukwensch aan aartshertog Jozef bij gelegenheid van diens militair jubilee. Yan liberale zijde wordt nog steeds op totstandko ming der wet op het burgerlijk huwe lijk gehoopt al is daartoe een aanvul ling der Magnatentafel in liberalen zin noodïg. Eerstdaags meent men, zal de Regeering een 10-tal nieuwe leden voor het Hoogerhuis benoemen natuur lijk allen liberale creaturen Aan de Times wordt uit Cairo gemeld, dat in Cromer's dépêche aan de regee ring van den Khedive, naar aanleiding van het bezoek van den wetgavenden raad, nadrukkelijk heeft verklaard, dat volgens lord Roseberry's instructiën, het den minsten Egyptenaar vrijstaat den Britschen vertegenwoordiger ta bezoeken. De regeering van den Khedive drukt in antwoord hierop hare bevreemding uit over de handelwijze van den Raad, betwistend zijne bevoegdheid om bui- tenlandsche gezanten te ondervragen. Yolgens nadere berichten uit Calcutta is aldaar de algemeene opinie, dat tot dusver de getuigenissen voor de uitge zonden opium-commissie geheel ten gun ste van de opium uitvielen. De meeste verhoorde geneosheeren verklaarden dat opium onontbeerlijk is tegen moeras koortsen, terwijl er een opium tegen veeziekte, een ander als opwekkend mid del aanbeval. Men achte dan ook de verdere zittingen der opium-commissie overtollig en beschouwt de kwestie als uitgemaakt. Naar de Times uit Bangkok verneemt, publiceerde een Franschgezind orgaan aldaar bij gelegenheid van 's Konings jubileum een artikel tegen des Konings regeering, daarbij voorstellende dat Frankrijk en Engeland onder elkander Si am zullen verdeelen. Men gelooft dat Frankrijk's vertegenwoordigers nieuwe machinatiën tegen Siam beoogen, des noods tegen de bedoelingen in van het tegenwoordige Fransche Kabinet. Het bezoek van Pa vie te Saigon zou da,ar- mede in verband staan. Schibdam, 12 December 1893. Yoor de parochie van den H. Joannes den Dooper was het.gisteren een bijzonder gèdenkwaardig» dag. Onder het gebrui kelijk Lof ter eere van onze hoogver eerde Stadsheilige Liduïna werd de nieuwe herder, de zeereerw. pater J. M. D. Daniels, op kanonieke wijze als pastoor geïnstalleerd. In grooten getal» ware de parochianen en andere belangstel lende Katholieken dezer stad opge komen, om van deze plechtigheid ge tuige te zijn, zoodat de kerk tot zelfs in de gangpaden gevuld was. Nadat door dën zeereerw. heer N. F. Taverne, deken van Rotterdam, het bisschoppelijk schrijven was voorgelezen, waarbij de zeereerw. pater J. M. D. Daniels benoemd'wordt tot pastoor der parochie van den H. Joannes den Dooper te Schiedam, knielde de nieuwbenoemde herder met het geëerbiedigd hoofd van het dekenaat en de bedienende gees- telijkheid der kerk voor het altaar, waarop geestelijken en geloovigen zich vereenigden in het smeeklied tot den H. Geest om Zijn licht en Zijne kracht in zoo gewichtige omstandigheden vóór allen af te smeeken. Treffend en beteekenisvol als altijd, is ook voor deze gelegenheid het ritueel der katholieke Kerk. Nadat de laatste strofen van het plechtig Vera Creator onder de breede gewelven der kerk had den weerklonken, werden door den niejuw- benoemden pastoor de geloofsbelijdenis -en de pastorale beloften afgelegd. Dqarna werden den nieuwen pastoor door, den zeereerw. deken de sleu tels der kerk, het missaal, de kelk en de misgewaden overhandigd en werd hij vervolgens naar den preekstoel, den bichtstoel, de doopvont en de sacristy geleid, om ook daarvan onder het uit spreken van de toepasselijke gebeden in hat bezit te worden gesteld. Nadat daarop da geestelijkheid in het priesterkoor was teruggekeerd, nam de zeereerw. deken het woord, In eene een voudige toespraak herinnerde hij den nieuwen, herder aan zijne verplichtingen. Hij moet niet alleen de leeraar zijn van zijn volk, maar hij is gezonden tot allen, zondaars zoowel als rechtvaardigen, om allen den weg ten heil te wijzen. Door steeds te trachten alles voor allen te zijn, in den volsten zin een vader zijner onderhoorige geloovigen, zal hij niet alleen zijne parochianen als 't ware dwingen over hem tevreden te zijn, maar zal hij zich vooral de tevredenheid van God over zijn bediening verwerven. Den parochianen hield daarna deken Taverne voor, dat zij niet alleen rechten maar ook plichten hebben hun plicht is het den nieuwen herder eerbied en ge hoorzaamheid te bewijzen; hem moeten zij in moeilijke omstandigheden hulp en raad vragen. Is de verhouding tusschen herder en geloovigen die van een vader tot zijne kinderen, dan behooren de pa- rochiar. en den eerbieden de liefde die kin deren aan hunne ouders verschuldigd zijn, ook aan hun geestelijken vader te bewijzen. Zoo handelend aldus be sloot de gewijde spreker zult gij uw pastoor dwingen over. u tevreden te zijn, maar vooral God zal tevreden zijn óver u. Toen de zeereerw. deken aldus zijne eenvoudige treffende toespraak t»n einde had gebracht, werd het Lof voortgezet, waarop de plechtigheid besloten werd met de Benedictie, waarbij d» nieuwe pastoor voor 't eerst het Allérh. Sacra ment zégenend over de rgen zjjner ge loovigen verhief. Aldus is de parochie van den H. Jo annes den Dooper op kanonieke wijze in het bezit gesteld van een herder, die zij naar 's menschen zienswijze vele jaren kan bezitten en waarmede wij haar van harte gelukwenschen. Heden-ochtend omtreeks tien ure is, waarschijnlijk door een rukwind, nabij de molen „de drie koorenbloemen" aan de Yellevest een uitgespannen vigelant van de firma A. van Velzen van de hellende kade te water geraakt. Het zware gevaarte werd echter weder vrij spoedig door de stalknechts van Van Velzen met behulp van touwen op het droge gebracht. In de afgeloopen week zij n den Nieuwen Waterweg ingekomen 86 schepen, waar van 4 zeilschepen en 1 stoomtrawler. Yoor Rotterdam waren hiervan bestemd 84 schepen. Het geval van pokken te Viaardingen heeft een ongunstig verloop gehad. De 10 jarige Jacobus Yerburgh is Zaterdag aan de ziekte bezweken Kleeren en beddegoed van den lijder zijn verbrand, terwijl de woning is ontsmet. D» heer L. Smit uit Kinderdijk, hoofd der firma J. Smits Co., is overleden. Toen dit bericht eergistermorgen te Maassluis ontvangen was, werden op de talrijke aldaar gestationeerde sleepboo- ten dier firma, alsmede op de vaartui gen der Bergingmaatschappij wimpels en vlaggen halfstok geheschen. Zaterdagnamiddag omstieeks 41 '2 uur, bracht mej. v. E., oud 83 jaar, die eene kamer bewoont in het Oude Dames en Heerengesticht in de Papenstraat te Delft, vuur uit de kachel over in een doofpot. Haar kleeren schijnen bij dat werk vlam te hebben gevat, want even later kwam oen der dienstboden haar in lichterlaaie in den gang tegen. De pogingen,welke het meisje door middel van een deken nog aanwendde om de vlammen te blusschèn, mochten niet meer baten, de ongelukkige dame zakte ineen en was dood. Door B. en W. van Delft is, na aan besteding, de verzekering tegen brand schade van alleeigendommen en gebouwen der gemeente opgedragen aan de naam- looze vennootschap „l'Union" te Parijs. Delfland heeft de begrooting voor 1893 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot f316.941. De onvoorziene uitgaven zijn geraamd op f18.385 en de omslag be paald op f4 p. H. A. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes hebben aan het Be- stuuv van de Rotterdamsche afdeeling van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde voor de tegen 24 Maart aanstaande te Rotterdam te houden tentoonstelling van planten, bloe men, bol- en knolgewassen, bouquctten, enz., twee zilveren medailles beschikbaar ge steld. Aan de Tweede Kamer is bij wets ontwerp voorgesteld de vernietiging van Raadsbesluiten van Alkmaar, Hoorn en Edam, tot heffing van wik en weeg- loonen, omdat die heffing over 1892 een hoogere opbrengst heeft opgeleverd dan artikel 254 der Gemeentewet toelaat. Yoor Alkmaar wordt de vernietiging alleen voorgesteld voor zooveel de hef fing der wik en weegloonen van boter en kaas betreft, daar in hetzelfde Raads besluit nog de heffing van die loonen voor andere artikelen wordt verordend tot een bedrag, dat geen grond oplevert tot vernietiging. Ook de heeren mr. G. de Vries Az., lid van den Raad van State, mr. 0. Pijnacker Hordyk, oud-gouverneur-gene raal en mr. M. S. Pols, hoogleeraar te Utrecht, hebben als bestuursleden der Vereeniging tot uitgave van oud-vader- landsche rechtsbronnen in een gemoti veerd adres aan de Tweede Kamer hunne instemming betuigd met het adres., der Vereeniging van archivarissen in zake de voorgestelde stichting vaB een nieuw rijks-archief-gebouw te 's-Gravenhage. Het uitvoerend bureau van hef „Neder- landsch Comité der Universeels Inter nationale Tentoonstelling", in 1894 te Madrid te houden, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, dat als er eventueel voor de Tentoon stelling te Antwerpen of die te Brussel eenige materieele steun vanwege het Rijk wordt verleend, alsdan zulks ook worde toegekend aan het Comité van de in 1894 te Madrid te houden Uni verseels Internationale Tentoonstelling. Ook door de vereeniging Die Haghe gevestigd te 's-Gravenhage, is een adres van adbaesie gezonden aan de Tweede Kamer in zake het handhaven van den post op deStaatsbegrooting voor 1894 tot stichting van een doelmatig en veilig rij ksarchiefgebouw. In het R. K. Ziekenhuis te 's-Graven hage is overleden de eerw. broeder Hila- rius van de Congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis. Door den Senaat der Leidsche Uni versiteit is een adres aan den minister van Binnenlandsche zaken gezonden, waarin gewezen wordt op het belang, dat het onderwijs aan die Universiteit heeft, bij het blijvend bestaan van 's rijks ethnografisch museum in Leide-. De nieuwe operatiezaal in het Aca demisch ziekenhuis te Leiden is geopend mèt een toespraak tot de studenten door prof. Van Iterson. De operatiekamer is thans ingericht naar de eischen der wetenschap en die van het onderwijs. Ook van humanitair standpunt zijn de groote gebreken, welke vroeger bestonden weggenomen. Zij is gebouwd, nadat de schrijver en de heer J. Van Lokhorst, rijksbouwkundige, eenige der nieuwste operatiekamers in het buitenland hadden bezocht. De ver warming geschiedt door middel van stoomvoor kunstlicht wordt electrici- teit gebruikt. Naar aan het Hbl. wordt bericht heeft aan boord van het stoomschip Deucalion Vrijdag te Amsterdam aan gekomen, onder da bedevaartgangers, die van Mekka naar Indië terugkepr^ den, de cholera geheerscht. Velen hu" ner stierven, evenals drie man de equipage. Ook heeft dit schip zwa*r weer gehad, waardoor drie der opvare"! den zoo zwaar werden verwond, dat lA Zaterdag naar het Binnengasthuis 2ij0 vervoerd. Uit Amsterdam wordt aan de V- Gt. gemeld Een zekere Pieter Lem, colporte" van beroep, werd Vrijdag met buikpijne" naar het Buitengasthuis vervoerd. Sedef is gebleken, dat de patient lijdende lS aan cholera asiatica, waarvan heden do° den burgemeester officieel kennis 1 gegeven. Hsden avond was de lij"6 nog in leven. Uit Amsterdam wordt ons gemeld Ter herinnering aan het feit dat jaar voor de eerste maal gedurende ha*.1, bestaan op de VVester-suikerraffinade1-' te Amsterdam 50,000,000 kilogram sfll ker zijn gesmolten in den tijd van eel' jaar, heeft de directie als blijk har6' tevredenheid f 10,000 aan het pensioe" fonds der werklieden geschonken. M® deze vermeerdering is dit fonds tba* tot f 20.000 geklommen. In een vergadering van 400 wei'k' loozen in „Constantia" te Amsterda"1' onder wie nu ook eenige diamant!16 werkers, las Geel een manifest v0<"' waarin verklaard werd, dat in overig met de comité's uit 48 gemeenten epl' „hongeroptocht" van werkloozen uit ge heel Nederland naar Den Haag zal g**® ongeveer half Januari 1894. Deze z* zoeveel mogelijk te voet plaats hebb»'1' Dit moest kalm geschieden, om ues meer indruk te maken. De volksver1" genwoordiging, de regeering en de stin moest op haar verplichtingen ëe wezen worden, om door werkversehaffi"» aan de ellende der werklieden een ein"^ te maken. Tot welslagen van den „hof geroptocht" riep het comité de hulp van vrouwen, kantoorbedienden, ond«r wijzers enz. Verder werd besloten *e° derde adres aan den Raad te richten oI\ nogmaals de overheid te wijzen op ha* plicht om de werkloozen te helpe"' Hierna werd een wandeling gemaak' die kalm verliep. Woensdagavond is vergadering in „Plancius," spreker mela NieuwenhuisDonderdag 12 aldaar opnieuw samenkomst. Het getuigenverhoor, dat gisteren Amsterdam in de zaak-De Jong plaft heeft gehad, betrof een zekeren De VrieS^ aldaar woonachtig, en die destijds Arnhem in gezelschap van De Jong z° zijn gezien. Deze De Vries is met De Jong ëe confronteerd een en ander gaf echt® weinig licht, daar de man De J0"" niet herkende. Daartoe in staat gesteld door bijdr® gen der ingezetenen tot een bedrag ruim f 1000, heeft de commissie vo°f werkverschaffing te Krommenie we1 besloten, aan personen in die gemeen die zonder werk zijn, gedurende de W' termaanden werk te verschaffen. Eet9 daags zullen de werkzaamheden 0 aanvang nemen, bestaande in we?'®' houtzagen en fabriceeren van vuurflVj kers. Ruim 90 personen hebben z' daarvoor aangemeld. Het centraalbestuur van „De Frie»0^ Ijsbond" heeft een adres gezonden de vereeniging van burgemeester» secretarissen in Friesland, waarin gewezen op de wenschelijkheid datt r het invallen van den winter, de j schillende gemeentehoofden meer" voeling met elkaar hebben ten opzlC het gelijktijdig sluiten der brugge", het gelijktijdig in werking doen tre t der verbodsbepalingen ten opzichte verbreken van het ijs. ais in net najaar ae zmiu«=lijke Westelijke winden zich krachtig O' 7-U' Men schrijft aan het Dagblad v-'J- Als in het najaar de Zuidelij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2