Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de daarg. Zaterdag 16 December 1893. No. 4766. ^Surecm &oo$$ivaai 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Een winter in Wörishofen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Nu de eerste schrik over de wandaad der anarchisten te Parijs bedaard is, be vestigt het zich, dat niet alleen de Duit sche maar ook de Engelsche en de Fran sche regeeringen volstrekt ongeneigd zijn em daaraan eene aanleiding te ontleenen l°t internationale behandeling van het anarchisten-vraagst.ukNaar men weet, ZlJn reeds sedert jaren de politie autoritei ten van alle beschaafde landen elkander °vir en weer behulpzaam hij het vervol gen van de anarchistische misdrijven, w«lke niet vallen onder het begrip der po litieke vrijheid van asyl, maar als gewone ^oordaanslagen behandeld worden. De Earner an afgevaardigden te Parijs heeft niet 401 tegen 131 stemmen het eerste gedeelte verworpen van het voorstel Basly, strekkende om eene enquête in te pellen naar aanleiding van de werksta king in het Noorder-departement en in net departement Pas de Calais. Het tweede gedeelte van genoemd voorstel, betrekking hebbende op een algemeens enquète naar den arbeid in de mijnen, werd verworpen met 366 tegen 166 stern en. Goblet zal Zaterdag een voorstel in dienen tot wijziging van de thans ten op- Sichte der mijnen bestaande regeling. Pastoor Kneipp's Naamfeest. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke o\ ereen- komsten aangegaan. 15 December '93 De Belgische generaal Brialmont deelde gisteren in de Kamer van afge vaardigden te Brussel mede, dat hij binnenkort de benoeming zal voorstellen van eene militaire commissie, belast met bet doen van een onderzoek naar den toestand der Belgische vestingen en van bet leger. De minister president ant woordde namens de regeering, dat de taak van dit onderzoek niet toekomt aan de tegewoordige Kamer, maar aan de toekomstige, gekozen onder de nieuwe kieswet. In den eergisteren door den Rijksdag te Berlijn gehouden zitting, zou het ko- bien tot de stemming over het handels verdrag met Rumenië in tweede lezing, Welke kansen door de heftige oppositie dei agrariërs, nu juist niet zoo heel 5) »Gjj allen, die gesproken hebt, hebt mjj bo venmate geprezen, zonder dat ik zulks ver- "it 'let hinderasyl hier verrezen is, heb te danken aan de milde gaven der Kur- igasten, die er bjj mij aanhoudend op aange- nurougen hebben, tot het bouwen over te gaan. »oaat mjj u te dezer gelegenheid een droom erhalen, dien ik 14 dagen voor ik hier kape- n aan werd, gehad heb, Wörishofen was mij oetl "ig geheel vreemd, maar in dien droom a£ het in den geest, zooals ik het thans ?.g voor mjjne oogen zie. In dit dorp zult "ë'J pastoor worden, klonk e«ne stem. Toen goed werden geacht. De regeeringsaf- gevaardigden hebben zich beijverd tot het winnen van stemmen en zoo uitten zich gunstig: de Polen, de vrijzinnigen, de sociaal-democraten, de Beiersche volks partij, de democraten, de grootste helft der Katholieken en twee derden der nationaal-liberalen. Tegen stemden 44 centrumsleden, 14 nationaal-liberalen, de hervormingspartij en al de conserva tieven. Bij de tweede lezing van het handelstractaat met Spanje op gisteren, heeft het lid der conservatieve partij Von Manteuffel, de geheele politiek der handelsverdragen bestreden. Hij ver klaarde, dat de agrarische beweging nieuw voedsel ontvangt door de hou ding, welke de regeering tegenover den landbouw aanneemt. De rijkskanselier noemde het in zijn antwoord hierop juist, dat de landbouw de kosten dragen zal van het handelstractaat met Rus land, want een hoofdzakelijk graan pro- duceerende Staat, moet op dit gebied tegemoetkomingen ontvangen. Ik be strijd, zeide Caprivi verder, slechts de opruiende wijze, waarop de bond der landbouwers optreedt. Het is niet con servatief de meerderheid op te roepen tegen de autoriteit der regeeringen. De regeering moet op alle groote bestand- deelen van het volk, niet op een enkele party steunenen zij zal ondersteuning aannemen waar zij deze vindt. Terwijl de vergadering eenigszins rumoerig werd, gaf Caprivi verder te kennen, dat die volksvertegenwoordigers zich niet onder den invloed behooren te stellen van de breede massa des volks. De Rijksdag heeft daarop met groote meerderheid in tweede lezing de handelstractaten met Spanje en Servië aangenomen. Heden heeft de derde lezing der tractaten plaats. Voor het rijksgerechtshof te Leipzig is gisteren begonnen het proces ter zake van spionnage tegen de Fransche offi cieren, die in Augustus te Kiel zich door teekeningeu en photografische af beeldingen op de hoogte hebben gesteld van bijzonderheden, waarvan de geheim houding in het belang der Duitsche landsverdediging werd geëischt, en die, „ik nu als kapelaan hier kwam, en bjj eene „wandeling ook deze hoogte betrad, zag ik het „dorp geheel zooals in mjjn droom, alleen op „de plek waar ik stond en heden weer sta, „ontbrak iets en dat iets is thans verrezen." Hierna richtte Z.Eerw. een woord tot de Wörishofers, en zéide „dit „asyl is voorn van „groote beteekenis, want vaak wordt hier be- „weerdwjj kunnen voor de vreemdelingen „niet bouwen, deze immers komen slechts, zoo- „lang gij leeft. Dit asyl staat er u echter borg „voor, dat ook na mjjn dood dit dorp een mid delpunt zal blijven voor de waterkuur, naar „mjjne methode. Daarom weest vriendelijk en „voorkomend tegenover de vreemdelingen, die „vaak met zoo groote opofleriagen uit verre „landen komen. Dit vordert niet alleen demensch- „heid van u, maar ook uw belaag en dat uwer kinderen. Voorts gedachtig het leven, werken en stre ven van zijn naamgenoot, den H. Sebastiaan. doopte Z. Eerw. het gesticht met den naam „Sebastianeum". Geen klinkklank van glazen, geen knallende champ, gnestoppen, maar een geestdriftig drie maal herhaald „Hoch 1" volgde op deze rede en het duurde lang, zeer lang eer iemand weer een woord sprak. Zoozeer was ieder vervuld wat zij te weten kwamen, hebben wil len gebruiken om er de Fransche regie ring mededeeling van te doen. Het verhoor der Duitsche deskundigen over de vraag in hoever het werk der aan geklaagden te beschouwen was als ge vaarlijke bespieding, had gisteren met gesloten deuren plaats. Op het misdrijf van landverraad, waarvoor de heide Franschen zijn aangeklaagd, staat als zachtste straf twee jaren tuchthuis. Uit vroegere verhooren is nog gebleken, dat de beide Franschen ook van plan waren eenige bezoeken te brengen aan de Deen- sche en Nederlandsche kusten. In het Lagerhuis te Londen heeft de minister-president Gladstone gisteren medegedeeld, dat Dinsdag aanst. vast gesteld is als de dag waarop over de motie-Hamilton zal worden beraadslaagd. De regeering zal bij die gelegenheid de aanneming verzoeken van een amende ment, strekkende om het vertrouwen uit te spreken, dat de regeering op het juiste tijdstip de wenschelijk te achten maatregelen zal voorstellen. Gladstone verklaarde voorts, dat het Kerstmisrecès van den 22n tot den 26n zal duren. Dorrington stelde voor, dat het Huis zich verdagen zou als protest tegen de regeling van den recestijd, doch zijne motie werd verworpen met 165 togen 115 stemmen. Het Hoogerhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp op de aansprakelijkheid der patroons tegenover de werklieden aangenomen. Naar aan de Times uit Petersburg werd geseind, moesten de speeches, welke gehouden zouden worden aan het feest maal ter eere van den Franschen ge zant eene verzachtende censuur onder gaan, evenals eene openbare voordracht door Gradrofsky over de verhouding tot Rusland en Frankrijk gehouden. De autoriteiten te Dublin hadden eergisteren in den loop van den dag bericht gekregen dat dynamietbommen tegen de kazerne zouden geworpen wor den, doch er heeft niets plaats gehad. Waarschijnlijk had men hier dus met een ongepaste grap te doen. met gedachten aan het schoone feest, waarvan men zooeven getuige was. Men gevoelde de be- betoovering van een edel mensch, een vriend van hen, die ljjden, en noode scheidde men. Voortreffelijke grijsaard, ook ik moet afscheid van u nemen. Na een lange en herhaalde ken nismaking is mij uwe methode nog beter beval len dan dezen zomer. Moge nu anderen mee- nen, dat het volgen der waterkuur gepaard aan uwe eenvoudige levenswijze, bij het publiek niets dan een weer snel vervliegende geest drift zal verwekken, mijne convictie is on wrikbaar, dat door uwe zorg, door uwe vaste innige overtuiging, aan het water do rang en plaats in de geneeskunde zal gegeven worden waarop het door zjjn geneeskracht, door zijn eenvoudigheid recht heeft. Uwe methode behoeft het licht niet te schuwen,uwe spreekkamer staat voor alle geneeskundigen open, en allen vinden u steeds bereid hunne op- en aanmerkingen te beantwoorden en uw standpunt te verklaren. Ik houd het vcor onmogelijk, dat een hunner u verlaten zal, zonder dat zij u en wat ge doet hebben leeren hoogachten. Dan nog zullen allen met het oog op de vele schoone resultaten, een schat van ervaring mede naar huis nemen en vol vertrouwen uwe methode toepassen. Ik zelf beschouw het water, op de wijze als De Times verneemt uit Cairo, dat vol gens een Arabisch blad de wetgevende raad aan de Regeering heeft voorge steld, allerlei bezuinigingen in te voeren. De correspondent der Times beschouwt de voorstellen van zijn kant en ziet er inblazingen in van den Fransch ge zinden Riaz-pacha, tot nu aanvoerder van de partij der patriotten, welke hem echter boven het hoofd groeit. Aan de Times wordt uit Lissabon ge meld, dat volgens het laatste nieuws, door de mail uit Pernambuco aange bracht, in Brazilië vijftien officieren als ook de bemanning van het wachtschip Paralkyba zonder vorm van proces zouden zijn ter dood veroordeeld, bloot op het door hen tegengesproken vermoeden, dat zij van plan waren over te loopen naar de Mello. Hunne betuigingen van onschuld zoud n zulk een indruk hebben gemaakt op het executie-peloton, dat het slechts vijf der veroordeelden zou hebben dood geschoten, weigerend de anderen te fu- silleeren Dezen zouden terstond in de gevangenis gebracht «ijn en de kapitein zou naar Rio de Janeiro zijn opgezonden. Volgens berichten uit Hawaï te New York ontvangen, heeft de gezant der Vereenigde Staten zich bij het verzet van de zijde des volks, niet in staat verklaard, Cleveland's instructiën uit te voeren, Van een herstel op den troon van de Koningin zou geen sprake kunnen zijn en het voorloopig bewind zou thai.s geneigd wezen het protectoraat over Hawaï aan te bieden aan Engeland, hij aldien Noord-Amerika „ongenegen" mocht blijven om het op zich te nemen. Cleveland zou thans geneigd zijn een Engelsch-Amerikaansch beschermheer schap aan te nemen. Zijne houding in deze zaak vindt veel afkeuring. De in gediende motie in den Senaat wordt geacht gelijk te staan met een votum van wantrouwen. door u geleeraard en aangewend, als een niet genoeg te waardeeren heilmiddel voor demensch- heid, waardoor zjj zich harden, versterken, en waar noodig, zieh ook gezond maken kan, een schat, waarvoor zjj in plaats van n te belaste ren, zelfs wel eens te bespotten, u dankbaar moeten zjjn. En nu„Si quaereris monumentum, circum- spice", (vraagt ge een gedenksteen zie om U.) Deze woorden staan ondereen borstbeeld, voor stellende den bouwmeester der St. Pauluskerk te Londen. Met evenveel recht mocht men dezelf de woorden schrijven op het bovenbesproken Sebastianeum dat gebouw, dat met zjjn beide vleugels den indruk maakt, als strekte het zjj- ne armen uit om als zjjn, nu reeds onsterfeljjke stichter, alle ongelukkige kinderen toch met liefde en toewjjdiug te verzorgen,en te verplegen. Dat gebouw blijve uw gedenksteen, en leere tot in de verste geslachten, dat fci een verge ten Beiersch dorp een hulprijk priester opstond, eeu warm kindervriend leefde, die door leering en voorgang heil bood aan heel het kranke menschdom. Dr. S. C. M. SOER. Arts Ginneken, Maart 1893.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1