Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. TWEEDE KAMER. Schiedam, 15 December 1893. Velen zullen zeker mst genoegen h ffi- ben gezien, dat de Tweede Kamer den begrootingspost voor een leerstoel in do Bacteriologie aan de Polytechnische school te Delft heeft aangenomen. Daarmede is een voor onze gemeente belangrijk besluit genomen. Onze nij- veren gevoelden reeds sedert lang de behoefte aan het onderwijs, dat nu in den loop van het volgend jaar aan de Polytechnische school te Delft, dus in de nabuurschap onzer stad, zal gegeven worden. Vooral voor den gisthandel is het onderwijs in de bacteriologie van zooveel belang, dat ondernemende jonge lieden reeds getracht hebben in het buitenland te bekomen, wat hier te lande tot heden moeielijk te verkrijgen was. Dat het onderwijs in de bacteriologie thans door onze nij veren, die er behoefte aan hebben, aan de Polytechnische school te Delft zal kunnen genoten worden, dan ken wij vooral aan de volhardende pogin gen van onzen Brandersbond, wien het ge lukt is den Minister van Binnenlandsche, Zaken van de dringende noodzakelijk heid der oprichting van dezen leerstoel te overtuigen. Ook onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer, den heer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, komt een woord van lof toe voor de afdoende wijze, waarop hij mèt den heer Van de Velde, afgevaardigde voor Delft, deze zaak in het belang van landbouw en industrie in de Kamerzitting op gisteren heeft bepleit. De Duitsche minister van spoorweg zaken heeft bepaald, dat doorloopende wagens moeten gebruikt worden in de zoogenaamde Engelsche noorder-snel treinen tU8Schen Berlijn en den Hoek van Holland in aansluiting aan destoom- booten op Harwich. Nieuwe corridor- wagens van het nieuwste model zullen, naar men hoopt, reeds met Kerstmis voor den dienst gereed zijn. Te Maassluis binnengekomen van de haringvisscherij op de Franschekust de logger Nieuwe Waterwegmet 140 ton pekelharing, waarbij slechts 8 a 10 ton eigen vangstde overige zijn te Bou logne overgenomen van twee schepen van dezelfde reederij. Genoemd schip gaat niet meer ter haringvisscherij uit. Zitting van Donderdag 14 December. Bjj den aanvang der vergadering berichtte de voorzitter de ontvangst van een telegram van Charles Dupuy, president van de Pransche Kamer van Afgevaardigden, houdende dankbe tuiging, namens die Kamer, voor de gewaar deerde betuiging van sympathie, door de Tweede Kamer gezonden bij telegram, dat de Fransche Kamer met toejuiching begroet heeft. Voor de buitengewone zitting op a. s. Zater dag zijn een zevental ontwerpen van hoogst eenvoudigen of spoedeischenden aard op de agenda gebracht. Daarna ging de Kamer met de begrooting van Binnenlandsche Zaken voort. Het instellen van een leerstoel voor de bac teriologie en technische microscopie aan de Po lytechnische school verdedigde de Minister in het belang van wetenschap en het onderwijs en hij handhaafde zijn voorstel ook tegenover een amendement van den heer Conrad om tot de vestiging vau dien leerstoel vooralsnog niet over te gaan als van weinig beteekenis, zoolang de hoogleeraar een geschikt laborato rium mist. De Delftsche afgevaardigde V andeVelde en de heer van der Borc.h van Ver wolde bepleitten de vestiging van den leer stoel, hoofdzakelijk wegens het nut voor in dustrie en zuivelbereiding. Ben bezwaar van anderen aard, ontwikkeld door den heer Van Kerkwijk, was, dat de nieuwe professor meer tractement zou krjjgen dan de overige hoogleeraren aan de polytech nische school. De meerderheid der rapporteurcommissie wilde de reorganisatie der Rijkslandbouwschool eerst afwachten De Minister, die met den heer Van Beuningen het bactereologisch onderwijs noodig achtte voor de vorming van technolo gen, nam het denkbeeld van den heer K i e 1- s t r a over om den aanstaanden hoogleeraar het normale tractement toe te leggen en het meerdere als persoonlijke toelage. Het amendement-Conrad werd verworpen met 42 tegen 66 stemmen. De Voorzitter verzocht daarop de leden zich zooveel mogelijk te onthouden of te be korten, aangezien er nog veel te doen is en er nu reeds 8 sprekers voor het lager onder- 'wjjs zijn ingeschreven, zoodat er matiging noodig zal zijn, wil er afgedaan worde» wat noodig is. Bij de atdeeling lager onderwijs had er een uitvoerig debat plaats, zoowel over de tracte- menten der onderwijzers aan de lagere scho len als over het besluit van 18 April 1890, betreffende het aantal onderwijzers aan de bij zondere scholen. Wat het laatste punt betreft, werd vooral door de heeren Schaepman en Mackay gewezen op de onbillijkheid om reeds met 1 Januari 1894 te eischen het compleet hebben van het aantal onde rwijzers aan de bijzondere scholen. Zjj wezen er op dat bij strenge hand having van dit besluit een aantal bijzondere scholen zouden moeten gesloten worden, het geen dan toch zeker niet zou strekken tot be vordering der volksontwikkeling, waarvoor de liber alen steeds zeggen zooveel over te hebben. Van liberale zijde werd daarentegen krachtig aangedrongen op verhooging van de tracte- menten der onderwijzers, inzonderheid van het minimum hunner tractementen. Ook werd van die zjjde gewezen op het onvoldoende der jaar wedde van de bijzondere onderwijzers. Ten aanzien van de verlangde verhooging van de minima der onderwijzers-tractementen bleef de Minister zich handhaven op het standpunt iü de stukken aangenomen; tot ver betering wil hjj medewerken maar geleidelijk en alleen als gevolg van een wetswijziging, die echter nog in een ver verschiet ligt. Het antwoord door den Minister gegeven aan de heeren Mackay en Schaepman kwam dien heeren voldoende voor. Hij erkende de billijkheid der gemaakte opmerkingen en ver klaarde, door een overgangsbepaling de zaak zoo te zullen regelen, dat de bijzondere scho len, die in 1893 aanspraak hadden op rijks subsidie, dit ook in 1894 zullen kunnen ont vangen, ook al voldoen zjj niet aan de eischen van art. 2 van het Koninklijk besluit van 1890. De beraadslagingen over de artikelen be trekkelijk de afdeeling lager onderwijs werd daarop geschorst om in de avondzitting te worden voortgezet. De Rijksmiddelen hebben in Novem ber f 10,262,84A en in de eerste 11 maan den van het jaar f104,885,052 opgebracht, terwijl de raming van elt twaalfden is f106,008,818, dus ruim een millioen meer. In de eerste elf maanden van het vorige jaar was de opbrengst f 109,034,782. De Regeering heeft te kennen gege ven dat bij haar reeds «en onderwerp van ernstig onderzoek uitmaakt mede in verband met haar reeds vroeger ge bleken voornemens tot bet in het leven roepen van maatregelen in zake de ver zekering van werklieden het denk beeld om een rijks-instelling tot ver zekering in het leven te roepen en deze als een afdeeling aan de Rijkspostspaar bank te verbinden. Bij de voorgenomen wettelijke rege ling van de consignatie zal ook het denkbeeld in overweging worden geno men om de Rijkspostspaarbank dienst baar te maken aan de belegging en de administratie van de in de consignatie kas gestorte gelden. Het doen vervallen van de eenige middagbestelling in de groote gemeen ten op Zon- en feestdagen, zou, naai de minister van waterstaat meent, tot zeer vele en niet ongegronde klachten aanleiding gever,. Met de inkrimping der bestellingen is voor het oogenblik reeds vrij ver gegaan en het schijnt wenschelijk met verdere beperking te wachten of de Zondagsrust ook op ander gebied meer algemeen wordt ingevoerd. Met belangstelling wordt de groote proefneming gevolgd, die in België ge schiedt. Alvorens in dezen een beslissing te nemen, schijnt het echter raadzaam de resultaten daarvan af te wachten. De invoering in België is toch geleidelijk geschied en eerst dezer dagen voltooid. Vooralsnog is echter geen reden, om aan te nemen, dat de resultaten zóó gunstig zijn, als kon worden gewenscht. Inmiddels worden de maatregelen, om aan de ambtenaren zooveel mogelijk Zondagsrust te bezorgen, voortgezet, en wel in de eerste plaats, door ver vanging van bestellers en boden om de veertien dagen of drie weken, waarmede geregeld wordt voortgegaan. G-elijk te verwachten was is slechts éen verslag uitgebracht omtrent het on derzoek in de Afdeelingen der Tweede Kamev van het wetsvoorstel van den heer lliutzen er, van het wetsontw, rp van de Regeering, tot wijziging van eenige arti kelen der Kieswet, ten einde bij het op maken van de lijsten van hoogaangesla- genen voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer de geheimhouding van aanslagen in de Vermogens- en Bedrijfsbelastingen te verzekeren. De meeste leden waren van de noodza kelijkheid van wijziging ter bereiking van het genoemd doel overtuigd, doch dtT gevoelens liepen zeer uiteen ovor de vraag hoe tot het beoogde doel te komen. Algemeen werd toegegeven, dat het voorstel-Hintzen de geheimhouding beter verzekert dan het Regeeringsontwerp, doch vele leden konden zich weder niet vereenigingen met de door den heer Hintzen voorgestelde middelen. Daarentegen waren weder vele andere van gevoelen, dat het Regeeringsont werp, om enkel het totaal der aanslagen in de directe belastingen op de lijsten der hoogstaangeslagenen te vermelden, geheel onvoldoende was om de verlangde geheimhouding te verzekeren. Tengevolge van dit verschil van ge voelen, waren verscheidene leden van oordeel, dat, wegens het onvoldoende van het Regeeringsontwerp ten aanzien der geheimhouding, en van het voorstel- Hintzen, door de beperking van het reclamerecht, een andere weg moet worden ingeslagen om aan de inoei lijkheden tegemoet te komen. Ver schillende middelen worden daartoe aan gegeven, doch uit het verslag blijkt niet aan welke de voorkeur wordt gegeven. Als een der candidaten van de Gro- ningsche Staten voor de benoeming van een lid der Eerste Kamer, in plaats van wijlen mr. Van Royen, wordt ge noemd de oud-minister Geertsema, vroe ger lid van de Tweede Kamer voor het district Groningen, thans te 's-Gra- venhage. Reeds een zeer groot getal Gemeen te- Secretarissen waaronder ook van groote en provinciale hoofdsteden, zegt het Nieuws -— hebben zich gewend tot den heer Prinsen, te Wormerveer, met betuiging van instemming met het be kende adres, dat door dezen hoofdambte naar aan de Regeering gericht wordt. Het denkbeeld om tot het uitoefenen van toezicht op de soldatenkamers aan de onderofficieren op te dragen des nachts eenige malen gekleed de ronde over die kamers te doen, is door den minister van oorlog en door de meer derheid der inspecteurs van de wapens onnoodig en onraadzaam geacht. Intus- schen heeft de minister tot vermeer dering van het toezicht op de kamers der onderofficieren en manschappen be paald, dat de officieren van den dag of van de week, behalve op de tijd stippen waarop de dienst zulks vereischt, nu en dan de kazernes moeten bezoeken, ook op uren als de troep is uitgerukt en nè, het avondappel. Het voornemen bestaat, om, bij gun- stigen afloop der proeven, tot eene pe- leidelijke aanschaffing van rookzwak buskruit voor ons leger in het buiten land over te gaan, zoolang dit buskruit nog niet hier te lande vervaardigd kan worden. De verlichting van een a ,ntal wag gons der 3e klasse met olielampen is nog dezelfde, welke vóór de invoering van gasverlichting ook in de rijtuigen der beide hoogere klassen algemeen werd toegepast. Volgens de regeering is het te verwachten dat de verbetering, waar mede bij dio klassen een aanvang is ge maakt ook algemeen tot de derde klasse rijtuigen zal worden uitgestrekt, wan neer door de oprichting van een grooter aantal vetgasfabrieken (systeem Pintch) op de groote stations de maatschappijen in staat zullen zijn eene daarvoor vol doende hoeveelheid gas te produceeren. Een aantal der nieuwere rijtuigen 3e kl. zijn reeds van gasverlichting voor zien. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Den Haag: Moedwillig sloeg gisterenavond een persoon van ongeveer 30 jaar in 4e Spuistraat 2 spiegelruiten van zeef groote afmeting met eenen hamer stuk- Reeds des ochtends had hij aan een agent van politie gezegd, 's avonds iets te zullen doen om voor eenigen tij® onder dak te komen. Het inslaan der ruiten was oorzaak van een grooten volksoploop. De dader wilde zich reeds uit eig00 beweging naar het commissariaat beg®' ven, toen hij door eenen agent werd gearr jsteerd. In eene Woensdag-avond in het ver gaderlokaal der socialisten Walhallate 's-Gravenhage, gehouden bijeenkomst voor werkloozen, waarin H. van Kok van Brussel de vraag behandeldeW at moeten we doen tot bestrijding van d° werkloosheid werd als antwoord op di0 vraag eene motie aangenomen, om in de volgende maar.d gezamenlijk naar d0 zitting van de Tweede' Kamer te gaan, met opdracht aan twee afgevaardigde!1 der werkloozen bij die gelegenheid aa0 de Vertegenwoordiging om „brood" te vragen. De vergadering werd bezocht doo! ongeveer 300 personen, voor het meeren- deel echter geen werkloozen. Aan het vergaderlokaal Walhalla i0 Den Haag, waar eergisteren avond Va0 Kol sprak, is een strooibiljet versprei'1 met het opschrift „dynamiet", en waari0 het aan arbeiders als dwaling word1 voorgesteld, te denken dat de bedrijver8 van dynamiet-aanslagen moordzuchtig of bloed vergieters zijn. Integendeel stre ven zij naar oen edel doel. Door den heer W. A. Van Moock, niet op zijn verzoek eervol ontslag00 commandant der brandv.eer te Amster dam - zonder toekenning van pensio00 of eenige schadeloosstelling, waarop M herhaaldelijk bij den Gemeenteraad aa0' diotig, is thans een beroep gedaan op het Nederlandsche volk, het verzoeken de bijzondere aandacht te wijden aaD d0 eerstvolgende vergadering van den Gfl' meenteraad, wijl alsdan zij n zaak opnieu^ aan de orde gesteld ia. Uit Amsterdam meldt men, dat glS' teren een paar honderd werkloozen to 11 uren van de Bloemgracht door eenig® hoofdstraten naar Plancius in de PI»1'' tage wandelden, waar vele werklood® diamantbewerkers zich bevonden en waar Domela Nieuwenhuis het woord z°u voeren. Op den hem eigen toon trachtte bil duidelijk te maken dat niet de li00 dadigheid, doch de opheffing van bol privaat bezit de werkloosheid kon b0' eindigen, terwijl hij ten slotte zich b0" klaagde over die werkeloozen, welk0 onverschillig waren, of als „zoete jo0, gens" zich schuil hielden om 't eer8t door de liefdadigheid geholpen te w01" den. Hij wekte dan ook tot aan000' sluiting op, en nadat nog enkele sp00' kers het woord hadden gevoerd, wef0 de vergadering gesloten. Omstreeks te 1 uur 30 min. verlj® de menigte Plancius en trok met bani0- ren omhoog stadwaarts. De politiebeambten konden dit ni0 beletten. De commissaris van politie Van RaaRe' door het gedrang gevallen, liep gev»0 onder den voet te komen. Een ag00 die den stok trok, werd door het publi0 ontwapend. De leiders spoorden aan t® kalmte en niet zingen, alsmede om borden omlaag te houden. Te 3 uren werd de menigte op Gedempte Voorburgwal ontbonden. t Maandag heeft weder een bijeenkom9 Een huisheer paste dezer dagen e a niet alledaagsch dwangmiddel tot 1Dn'^p van achterstallige huurpenningen to0 t een gezin, wonende in de OotgensstT0- te Amsterdam. jj Hij liet namelijk door een timmer#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2