BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. (M.)|sPi,;;""Nov^r GEMENGD NIEUWS. Pariis. de voordeur en de beide ramen van de Woning er uitnemen en opbergen. Het echtpaar vond deze ventilatie te sterk en betaalde tegen den avond de verschuldigde huishuur. (Ahvs.) Jl. Woensdag vergaderden te Utrecht ln het aartsbisschoppelijk paleis de zeer- eerw. heeren afgevaardigden van het Nederlandsche Episcopaat voor het eerst volgend groote katholieke Congres, tot het bespreken der voorbereidende werk zaamheden. Gisteren bevonden zij zich tot hetzelfde doel te Amsterdam. (C.) Het Handelsblad verneemt dat Alexan der Cohen tot eene zeer geachte Friesche familie behoort, maar reeds van zijne jeugd af, niettegenstaande voortreffelijk voorbeeld en goede leiding, een zeer wederspannigen geest toonde. Van de hoogere burgerschool werd hij verwij derd wegens insubordinatie. Uit Duitsch- land, waar hij gezonden was om het leerlooien te leeren, werd hij verwijderd wegens verzet tegen de autoriteit. Hij ging als soldaat naar Indië. Wederom ondervond hij de gevolgen van zijne insubordinatie. In Nederland teruggekomen werd hij geplaatst bij Hecht voor Allen te 's-Gra- venhage en werd later correspondent van dat blad te Parijs. Een nieuw „tehuis" voor vrouwen en meisjes, van den R.-K. godsdienst, die e°u tijdelijk onderkomen zoeken, is dezer dagen in een perceel aan den Singel te Amsterdam gevestigd. De nieuwe stich ting draagt den naam van St. Liduina Stichting en wordt beheerd door het hestuur Yan de R. K. ziekenverpleging. Er zijn twee klassen voor opneming vastgesteldin dé eerste betaalt men 50 cent, in de tweede f 1 per dag voor huisvesting enz. Men deelt aan de Tel. het volgende treurige geval mede. In de Staalstraat no. (5 te Amster dam woonde een gezin op eene kamer, ten huize van mejuffrouw N. Door armoede was de vader niet in staat gedurende vijf weken de huishuur te betalen. En wat dsed nu de eigenares °m de familie, die nergens heen kon, tot vertrekken te dwingen Eerst liet ZlJ de deur wegnemen, en vervolgens de vensters, onder voorwendsel, dat ze geschilderd moesteD worden, en toen de menschen door het dichtspijkeren van die openingen met stukken doek het uog uithielden op de kamer, werd hun gisteren de toegang geheel ontzegd. Mej. N. zal zich Vrijdag a. s. voor deze daad moeten verantwoorden voor het le kantongerecht. De vermoedelijke dader van de nach telijke diefstallen met braak in de laat ste maanden te Arnhem gepleegd een man van 26 jaar, H. Peters, stond, vol gens de Arnh. Ctte goeder naam en faam bekend. Zijn vroegere patroons getuigen dan ook met lof van hem. In den laatsten tijd was opgemerkt dat hij niets uitvoerde, vrij groote ver teringen maakte en des Jnachts uitging De hoofdagent Loman sloeg, naar aam leiding van inlichtingen van den agent E. Vis htm nu nauwkeurig gade en bracht hem eergisteren-avond een bezoek in zijn woning. Hij verzocht Peters eens m de kasten te mogen kijken Peters maakte bezwaar on verzocht, dat het onderzoek den volgenden ochtend zou plaats hebben. Daaraan werd echter niet toegegeven een onderzoek were ingesteld, en nu vond men een groote hoeveelheid porselein, zilveren voorwer pen enz., w_aivan terstond enkele wer den herkend en andere vermoed afkom' stjg te zijn van de zoogenaamde porce lein-dirfstallen. Of de dader medeplichtigen had, za nog moeten blijken voor het oogenblik ontkent hij alle schuld. Hij beweert dat het gevondene daar gebracht is door twee personen, van welké hij alleen de voor namen kende, of althans noemde. Eergisteren-avond is mede aangehou den en in voorloopige bewaring gebracht de huisvrouw van H. Peters, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan de dief stallen, welke in den laatsten tijd daar vermoedelijk door haar man gepleegd werdeD. De rechercheur Klein Molenkamp en de hoofdagent Loman hebben gisteren te Amsterdam een gedeelte van het ontvreemde porcelein in beslag genomen, dat door Peters daarheen was verzonden aan zijn familie als St.-Nicolaas-geschen- ken. In de Woensdagavond gehouden ver gadering der commissie tot het oprichten eener Katholieke Spaarbank te 's Bosch bleek voor meer dan f 100,000 te zijn ingeschreven voor de kapitaalvorming. Aangenomen is het waarborg-kapitaal te stellen op f 100,000; het percentage te stellen op 236/iooen 8e spaarbank onder den naam de Katholieke Spaar- jank met 1 Januari te openen. Het bestuur zal bestaan uit 15 com missarissen, te kiezen in eene morgen avond te houden vergadering, in welke vergadering ook omtrent het gebouw, waarin de spaarbank zal gevestigd zijn, beslist zal worden. Voorts werd nog besloten dat, wan neer eenmaal uit de winst het waarborg kapitaal teruggegeven en eene reserve tas van f 100,000 zal gevormd zijn, de verdere winst tot bevordering van ka tholieke belangen zal worden aange wend. Nbr Donderdag-nacht hebben te Dinteloord naar gissing 8 a 9 manspersonen ge tracht in te breken in het hui», bewoond door P. V., landbouwer in den Konings oordpolder onder die gemeente. De bewoner, daardoor uit den slaap gewekt, heeft zijnen arbeider gebeld, die op vijf minuten afstand van zijn huis in «en arbeidersvertrek woont. Toen de inbrekers dezen hoorden, hebben zij hem gelast terug te gaan en een schot gelost, waarop de arbeider onmiddellijk huiswaarts snelde. De inbrekers hsbben daarop geëischt een bedrag van f20. Met het aanbod van f 12 (1.50 per man) waren zij niet tevreden. Na herhaalde bedreigingen van brand stichting enz., heeft de landbouwer hun f 20 aan rijksdaalders door een boven raam toegeworpen. Gisteren werden te Deurne (Noord- Brabant) 353 hektaren grauwveen ge veild. De opbrengst was f320.000. Wel een bewijs, dat de turfstrooisel- fabricatie een industrie is, die nog al wat op moet leveren Te Breda is een wer klieden bond op gericht, reeds 200 leden sterk, om on der de arbeiders socialistische denkbeel den tegen te werken, het gezellige ver keer te bevorderen en tegen vaste con tributie onderling wintervoorraad op te doen. ticulier terrein als op gemeentegrond. Een som gelds, hiertoe bijeengebracht door slecht enkele welgestelde en den werkman goedgezinde ingezetenen, wordt op deze wijze nuttig besteed. Daarbij is de bepaling gemaakt, dat de vrouw het loon in ontvangst, moet nemen. Een treurig ongeluk heeft te Osten- de plaats gehad. Een loodgieter, Pierre Devreeze genaamd, die daar op liet dak van een hotel werkte, had het ongeluk mis te stappen, het evenwicht te verlie zen en van het dak 'af te vallen. De man werd met verlrijzelden schedel op genomen. Hij laat een weduwe met ze- veD kinderen achter. Te Vlissingen is bericht ontvangen, dat twee stokers één uit Goes en één uit Vlisaingen. die de vorige week per stoomschip Northern Light van Vlis singen naar Amerika zijn vertrokken, te Darmouth zijn verdronken. Ieder laat een weduwe en ieder vijf kinderen achter. Het zoo bekende prachtige familieslot Epema Statete IJsbrechtum (Fr.), is eigendom geworden van mr. W.J. Yan Weideren baron Rangers, lid van de Eerste Kamer. Hoewel de vorige eige naar het prachtige boomgewas, dat het slot omringde, heeft laten kappen, zal de nieuwe eigenaar weer boomen en heesters laten planten, om het grijze slot zooveel mogelijk zijn vorige schoone omgeving terug te geven. De Duitsche minister van Spoorwe gen, de heer Thielen, heeft bepaald dat doorloopende wagens moeten gebruikt worden in de zoogenaamde Engelscho noorder-sneltreinen tusschen Berlijn en den Hoek van Holland, in aansluiting op de stoombooten op Harwich. Nieuwe corridorwagens van het laatste model zullen, naar men hoopt, reeds met Kerstmis voor den dienst gereed zijn. De Great Eastern Spoorweg-Maatschappij heeft voor den volgenden zomer 2 nieu we stoombooten besteld, de Berlin en de Amsterdam, die 1700 ton zullen meten en 18 knoopen in het uur maken. De Echo de la Timbrologie meldt de volgende voor postzegelverzamelaars belan grij ke gebeurtenis De republiek Uruguay gaf in 1883 blauwe postzegels van 5 eentesimos uit met den kop van generaal Santo». Deze postzegels zullen voortaan zeld zaam zijn. Een rijk verzamelaar te Mon tevideo, een zonderling, kocht zooveel van deze postzegels op als hij maar krijgen kon en had hij er eindelijk 109000 bij elkaar, waarvoor hij 15000 frs be taald had. Hij riep nu alle leden der Vereeniging van postzegelverzamelaars bijeen en vroeg bun, of zij een middel wisten om postzegels zeldzaam te maken Zij antwoordden ontkennend en nu ver brandde de zonderlinge man de 109000 door hem verzamelde blauwe postzegels. Voor postzegelverzamelaars. Voor de aan de expeditie naar Mel'lla deelnemende troepen heeft de Spaan»che regeering vrijdom van port voor hun brieven toegestaan. Voor het frankeeren dezer brieven is een bizondere postzegel gemaakt, die den militairen te Melilla kosteloos wordt ter hand gestold. Deze postzegel, dub bel zoo groot als do gewone, stolt het Spaansche wapen voor, dat door twee leeuwen wordt gedragenBo vsnaan staat Espana Correos onderaanMelillaejér- cito expedicionario. Stikstofhoudend voedsel is ook voor varkens een gewensqhte kost. Het beste voêr loont bij hen ook het meest. Een kleine toegift van vloesohmeel is dan ook, wegens zijn groot gehalte aan vet en eiwit, daar aan te bevelen, waar da afval van de melkerij niet genoeg ople vert. Bij zwakke melkvoedering geve men één vierde KG. per dag op 100 KG. levend gewichtbij rijkelijke melk voedering iets minder, Enkele dagen geleden had de jager Corns. Postma te Oosterzee, terwijl hij van de jacht naar huis terugkeerde, het ongeluk, ten gevolge van het plot seling afgaan van zijn geweer, door een hagelschot onder den rechter schouder getroffen te worden. Vrijdag avond is hij aan die verwonding overleden, een weduwe met twee kindertjes in hulp behoevenden toestand achterlatende. Een boerenknecht van den heer H. te Woerden, moet deerlijk mishandeld zijn door een stier. Tweemalen werd hij door den stier opgenomen en tegen de zoldering geworpen. De tweede maal kwam hij in de krib terecht en werd hij door eene opening uit den stal ge trokken. Zijne wonden zijn niet levens gevaarlijk. Die knecht moet hst dier onlangs geslagen en het beest scheen dit niet vergeten te hebben. Te Weesp worden ruim vijftig mannen, die zonder werk waren, sedert eenigen tijd in de gelegenheid gesteld om fl daags te verdienen. In ploegen verdeeld, is hun werk aangeboden, zoowel op par- Hevige stormen hebben de Britsche eilanden geteisterd en wederom ver scheidene zeerampen veroorzaakt. Vooral op de kusten van Schotland en Ierland woedde de storm. Bij Ayr sloeg het Noorsche stoomschip Contest van zijn touwen, het werd zwaar beschadigd en liep vol waterde bemanning redde zich met veel moeite. Door den storm kwamen in Hull-Roads de stoomschepen Inverness en Hr. Ms. wachtschip Audaciout in aanvaring. De Inver ness beliep belangrijke averij en hoe de bemanning er opgedeerd afkwam is nog een wonder. De Enterprisevan Folkestone, geraakte bij Hartlepool aan den grond, terwijl de kapitein van het stoomschip Mangara te South Shields het bericht heeft aangebracht van het vergaan van een Engelsche boot nabij Ushant. Nabij Holyhead is verder een schip in nood gezien men vermoedt dat het met man en muis is vergaan. Tal van visschersvaartuigen worden als vergaan gemeld. Aan de Monde wordt geseind, dat de commissie van kardinalen, belast met het beheer der goederen van den H. Stoel besloten heeft het paleisBorghese aan te koopen, ten einde te verhinderen, dat in dit oude paleis van Paulus V de magonnerie haar hoofdzetel blijft ves tigen. In Amerika heeft men een rijwiel vervaardigd voor den winter. Zoowel onder de draaistang als onder de zit plaats zijn verlengstukken aangebracht die in voetstukken als bij een slede uitloopen, waarmede het toestel op de sneeuw of het ijs rust, en het enkele wiel is getand. Op de ijsbaan kan men onder de beide voetstukken een soort van schaatsen inschroeven. GEBOREN 13 Dec. Frederik, zoon van A. Meerhof en W. B. Loos, Zalm straat.—14. Margaretha Liduina, dochter van J. A. Stieber en J. G. Janssen, Hoofdstraat. 15. Adriana Wilhelmina, dochter van H. J. I». Brökling en C. J. Visser, Singel. OVERLEDEN J14 Dec. Thomas Leonardus Heinsbroek, oud 1 jaar en 3 maanden, Boterstraat. BEURS TE SCHIEDAM, 15 Dec. 1893. Spoeling. Vereeniging f 1.90. Moutwijn f 7V4. Verhandeld; f 6s/g. Stemmino: Onveranderd. Beriiin.lRo^e' No*., Dee. April Mei. Meell2Merk.l.md. „12 Dec. Rogge, loop. ind. Spirit. Nov./. Dec. M. April/Mei 14 Dec 125.50 129^50 30.50 36.90 43.30 43.30 14.75 14.75 20.75 21.— 13 Dec. 463 IB Dec, 125.50 129. 30.90 37.10 43.40 14^80 14.75 20.75 21.— 14 Dec. 46'/, New-Yokk. Main Amsterdam. 14 Dec. Rogge op lev. weinig veran derd Maart f112,113; Mei f 112, 111. 15 Dec. Rogge op lev. traagper Maart f112; per Mei fill, 110, 111. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 14 Dec. 1.43 M. 15 Dec. 1.45 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f12.035 Disc. 3 pCt. Parijs «47-80 n 2» Antwerp. -47.755 3 Dec- AA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3