Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Boterstraat E 39. No. 4767. EERSTE BLAD. 16de Jaarg. Zondag 17 December 1893. ^Bureau J>oocj3traat 317. Hoe ik Grootmoeder werd. Het BUREAU van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT zall Januaril894 verplaatst zijn van Parijsche Kroniek. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN Hoogstraat E 317 NAAR Kerstnachtgeschiedenis. IEUWE SCHIEDA HE COUAANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.-- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 1U. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke o\ereen- komsten aangegaan. pe beroemde psycholoog dr. Erb te idel.berg behandelde onlangs, bij gele genheid van de dies natalis" der Hooge- f o°l aldaar de vraag, wat wel de rede an zijn, waarom in deze eeuw de zenuw achtigheid zoo sterk is toegenomen. Het zenuwstelsel ondervindt den invloed van a e gebeurtenissen en omwentelingen, en eze doen zieh kiachtig op de her senen gevoelen. De overlading dezer ejsenen veroorzaakt dus natuurlijk 2enuwzwakte en al de kwalen daaraan vei bonden, zooals flauwten, zwaarmoedig- em enz. Bij de inspanning om zich e bestaan te verzekeren, komen ook llng de overhaasting, de rusteloosheid, en lust tot reizen, doch bovenal, de inmenging van het volk in staatkundige, aatsehappelij ke en godsdienstigel wisten k zat, juist de waarheid dezer rege- en te overwegen, toen ik Zaterdag-na- 11 c'ag den 9den dezer de krantenventers in de Paubourg Montmartre hoorde nepenla dynamite a, laChambredes deputes" en e bladen werden hen letterlijk uit e handen gerukt. Een ieder wilde weten at er gebeurd was en de zenuwachtig er iiad weer voor dagen lang voedsel ge legen. De bijzonderheden der aanslag Vr,™ la,niet °P gansch natuurlijke wijze ge- kw„ u 'le ïïemel mÜ dezen beelderigen ng<dle '"ij grootmama noemt, heeft Cl™ n! want ik zal het maar aanstonds Kennen, j'; ben eenvoudig een oude vrijster, on? r ■e Dani bekommert er zich vrij niet m ot mriie waardigheid echt is. „Maar mag mrme grootmoederlijke aanspraken voor het gerecht der wereld niet rechtvaardi- sï' vroeg ik aan mijne kinderen, j 6 ouders van den kleinen kerel lachten, sch' Iei'tel dat eens aan de menschenriep ■omiffi jend de gelukkige papa, en de lieve mama Zen.,i hartelijk. „Ach ja,vertel dit eens zachtjes Z'^ Z6gde het zachties> heel Ik heb alzoo verlof verkregen en ik schrijf dus. in de Kamer gepleegd, zijn reeds te over bekend om daarop terug te komen, doch de opgewondenheid door die overal herhaalde aanvallen togen de maatsch p- pij vero orzaakt, heeft ditmaal langer dan gewoonlijk geduurd en is nog niet ge ëindigd. Dat de anarchie besmettelijk is, daaraan twijfelt niemand meer en dat aanslagen, zooals in Barcelona en nu te Parijs gepleegd nog meer na volgers zullen vinden, daar zijn zelfs niet-zenuwachtige menschen van over tuigd, De schuldige of schuldigen zul len worden gestraft, omdat hier de misdaad gepleegd en bekend is; doch zoude het niet hoog tijd woiden,datde wetten, welke de veiligheid der burgers moeten verzekeren, zoo werden verbeterd en versterkt dat men, niet zoo als hier eerst moet wachten om die moordenaars te treffen, totdat zij hun lang gemaakte en openlijk verkondigde misdaden pleeg den; doch .ook de aanleggers en opruiers kan onschadelijk maken en straffen. Zooals de wetten thans zijn ingericht, kunnen die dynamiet-professorsongestraft, dank aan de vrijheid der pers en der vergaderingen, door de pen en het woord overal propaganda maken. Zelfs wanneer zij verkondigen dat het oogenblik daar is om tot daden over te gaan, is de politie machteloos. Het anarchistische zaad in de reeds door de ellende of wangunst verwarde hersenen gestrooid, moet onvermijdelijk de gedachte aan de misdaad doen geboren worden, en van daar tot de uitvoering ligt slechts een stap. Na de ontplofflngen van het vorige jaar scheen men een oogenblik die mach teloosheid der politie te erkennen en de ministers Loubet en Ricard boden een wetsontwerp aan, waarin ook de aan hitsing en verheerlijking dezer misda den met straffen bedreigd werden doch deze artikelen werden slechts verminkt aangenomen, zoodat de Senaat de wet terug zond en zoo leden de verbeteringen weder schipbreuk. De Het is nu reeds twintig jaar geleden. Een dikke, geelgranwe nevel hing loodzwaar over de stadde straatlantaarnen brandden treurig en geleken op groote schaduwkegels. De 3neeuw viel in groote breede vlokken, die zoodra zij den grond aanraakten hunne fijne vormen en glanzende witte kleuren in het vuile straatmod- der wentelden. Eeue vochtige koude beklemde de keel, en waarlijk uit bloot genoegen hield niemand zich op onder de open lucht. Nochthans dien avond, op 24 December, waren de straten levendiger dan ooit. Uit de winkelramen straalden de prachtvolle Kerstnachttentoonstellingen en de lieden drongen de opgevulde magazijnen in en weer uit. Wie zijne aanknopen nog niet volle- digd had, moest spoed maken. Regenschermen geraakten in ergerlijke konfiikten. Verontschul digingen van hoffelijke lieden, ongeduldige uit roepen van haastige personen stegen op hier en ginder maar wie zou zich op zulken avond hoos maken Een ieder zocht zoo ving moge lijk uit het gedrang te geraken en voort te snellen; Achter eenige met vochtige wasem overtogen vensters, glinsterden reeds branden de iiehtboomen. Ik zat goed geborgen in een rijtuig naast mijne vriendin Lonise en tegenover ons haar goede man. Mijne vrienden reden uit om hunne mama geschenken te brengen, doch eerst zou den zij mij afzetten aan mijn klein huisje op de .Tohaniüsplaats. anarchisten hebben nu Zaterdag, wel wat brutaal, deze wetten wêer aan de orde van den dag gebracht en laat ons hopen, dat nu de afgevaardigden zelfs de vlammen zoo van nabij gezien heb ben, zij niet meer zullen weigeren den brand te blusschen. Evenals altijd, keuren de socialisten, collectivisten, possibilisten en nog zoo vele andere revolutionnaire partijen den aanslag van Vaillant sterk af, doch al die edele gevoelens, den dag na den aanslag geuit, zullen niamand, wie de richting dier ieden kent, bedriegen. In plaats van het anarchisme te bestrijden, geven de socialisten, door hunne hevige dagblad-artikelen en redevoeringen, de gevaarlijkste aanmoedigingen tot wan ordelijkheden en daden. Waar is het zoo groote verschil tusschen een rede naar der collectivisten, die de revolutie predikt, wier bloedige gevolgen hij ge makkelijk kan voorzien en een anarehist die een bom laadt Dat verschil ver dwijnt geheel in de hersenen der zwakke en onnoozele geesten en de heethoofden en gekken kunr.en zoo gemakkelijk niet rechtsomkeer maken op den geleidelijken weg tot de misdaad, dan die voorzich tige collectivisten. Zoodra men den eer bied voor de wet verliest en teergevoe lig wordt voor heftige middelen, dan zet men de deur voor alle misdadige fantaisiën wijd open en om zich daar van te overtuigen, behoeft men slechts de Petite République van den 8n dezer te lez n. De afgevaardigde Jaurès zegt daarin rondweg, dat de socialisten in alle staatslichamen moeten trachten door te dringen, den Senaat niet uitgesloten, om, als het oogenblik daar zal zijn, die lichamen te desorganiseeren en zoo in handen der partijgenooten te spelen. Dat is categorisch en oprecht, men moet het bekennen en moesten de radicalen zelf niet gaan inzien waar zulke alliPs hun noodlottig moeten brengen. De heeren Oasimir Périer en Dupuy, die zoo handig van 'presidentszetel ver- Wees nu toch eenmaal inconsequent. Anna, en ga met onsmama zal bljjde zjjn, wanneer wij u als Kerstnachtverrassing medebrengen, bad mijne vriendin. Haar echtgenoot deed redelijker aanmerken Hoe kan men zijne vrienden met zulke heden kwellen Ge weet al lang, dat juffer Anna ver kiest haar Kerstnachtfeest aileen te vieren smaken zijn verschillend." „Zij wil hare oude herinneringen eenen licht boom aansteken en dat is sentimenteel, mom pelde Louise. Ik laat het aan uwe vriendschap over, mjj sentimenteel of eigenzinnig of een slaaf der gewoonte te noemen, mijn liefstein alle ge val, ge zult mij onder alle die brave menschen dezen avond niet missen." Het rfjtuig hield op. Vriend Weber sprong er uit, om mij te helpen de talrijke pakken, welke Louise overreikte, in huis te dragen. Nog eens mijn besten dank voor uwe mil de geschenken, en veel genoegen dezen avond. Morgenmiddag zien wij elkander weder. Louise trok zich met verstoord gelaat terug. Hoe dikwerf was dit klein tooneel reeds ge speeld geworden. Elk jaar, nadat mijne vrien den mij met rijke giften overladen hadden, wordt het door Louise opgevoerd. Eer ik de tweede verdieping bereikte, had ik, met die vele pakkeu beladen, op de steile trappen van het verouderde huis bijna den adem verloren. wisselden, zullen, nu de émotie van het eerste oogenblik voorbij is, en er geen dooden onder de slachtoffers gevallen zijn, wel zeggen „a quelqne chose mal heur est bon." Wanneer het zich nu ferm houdt, dan kan dit ministerie veel goeds tot stand brengen en hoe of de radicalen ook over reactionnaire wetten mogen schreeuwen, zoo de vier wetsont werpen op de pers, de vergaderingen en veraenigingen en de uitbreiding der politiemacht zullen zijn aangenomen, dan is men in eenige dagen, jaren vooruit gegaan immers, zoo de anarchisten de bourgtoisie, ja de geheel» maatschappij willen bevechten en vernietigen, dan zoude ik wel eens willen weten, waarom die burgers, nu zij nog de macht heb ben, hunne vijanden niet zouden mogen bestrijden en in bedwang houden. De door den opruier-afgevaardigde Basly voorgestelde enquete over de werk stakingen in de mijndistricten van het Noorden en Calais, waarmede tij eene commissie van onderzoek, 36 leden in getal, wilde heiast zien, zal nu zeker door de Kamer verworpen worden. Deze enquete had natuurlijk alleen ten doel om de agitatie onder de ongelukkige mijnwerkers levendig te houden. Men staat verbaasd, wanneer men de sta tistieken naleest, hoe het mogelijk blijft, dat na de millioenen, welke de grèves aan de arbeiders en aan de maatschap pijen kosten, die volksbedriegers nog zoo veel volgelingen vinden. De moeder van den anarchist Vaillant woont te Saint-Ouen, niet ver van Parijs. Zij was van een zware ziekte herstel lende, toen zij het verschrikkelijke nieuws hoorde. Aan een reporter, haar bezoe kende, vertelde zij het volgende: Mijn eenige zoon, die ik evenveel aanbad als hij mij liefhad, werd bij de Broeders te Mezières opgevoed; hij voltooide zijne studiën te Parijs in een school derzelfde Congregatie. Hij was zelfs zoo op een der professoren te Mezières gesteld, dat deze hem nog niet lang geleden zijn Maar daar boven, tegen de trapleuning rus tend, stond iemand kuchende en met hijgende borsthet was Daniel Brun, de gerechtsbeam- te, die over mij op een zolderkamertje woonde. Sinds weldra dertig jaren was ik eraan gewoon hem op dit aur in dezelfde houding aan te treffenuit hoofde van zijne misvormde leden viel hem het opstijgen zwaar en heden was hjj nog daarbij met pakken overladen. Gij gaat vandaag u zelf gulhartig beschen ken, M. Brun vroeg ik, wijl ik de voordeur ontsloot. Op zulken avond wil men toch niet gaar ne met leege handen naar huis keeren, juffer Möller, „antwoordde hy, hoffelijk den hoogen hoed afnemendhij droeg altoos een hoogen hoed. Wij, eenzame lieden, willen ook onzen Kerstnacht vieren. Ik zie, gij brengt insgelijks kerstgeschenken mee." Het beviel mij niet het onderhoudijte verlen gen, want ik wenschte nog allerhande voorbe reidsels te maken. Ons gesprek duurde nooit lang een paar woorden over het weer of eeue vluchtige vraag naar zijne gezondheid, daar het piepen uit zijne versleten hor t mij pijn lijk ik zou mogen zeggen onesthetisch ontroerde, dat was alles. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1