Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau $>ooQ$tvaat 317. 16de Jaarg. Dinsdag 19 December 1893. No. 4768. H ALGEMEEN OVERZICHT. Hoe ik Grootmoeder werd. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Kerstnachtgeschiedenis. Het Verspiedingsproces te Leipzig. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.-- Afzonderlijke Nommers- 0.06 Het auteursrecht van den inhond dezer conrant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke o\ ereen- komsten aangegaan 18 December '93 Blijkens berichten uit Brussel dreigt 6r ook in België eene ministerieel» crisis, ^aterdag-avond is er eene zitting van den ministerraad gehouden, waaraan evenwel niet werd deelgenomen door d*n minister-president Beernaert. Deze deed zijnen ambtgenooten weten, dat, aangezien er geen zekerheid bestond dat de verschillende groepen der rech terzijde zich zouden aaneensluiten, ten opzishte van het beginsel der propor- ioneele vertegenwoordiging in de nieuwe kiesrechtregeling, hij zijn ontslag zou hemen met ingang van aanst. Dinsdag. 0 ministers zijn uiteengegaan zonder eeo besluit te nemen en zouden den genden dag weer bijeenkomen. Bet is te Parijs thans anarchisten en Anarchisme, al wat de klok slaat. De !ansche Kamer heeft Zaterdag de wet op de fabricage en het onregel- matig bezit van ontplofbare stoffen aan genomen met het opsteken der handen. c wet op vereenigingeu van misda- tgars werd met 464 tegen 39 stemmen Aangenomen, het crediet van 820.000 'ancs ten behoeve van de uitbreiding politie met 445 t gen 43. De groote eerderheden, waarmede de regeerings- oorstellen werden aangenomen, bewijst at de Kamer nog steeds onder den ihdruk van den aanslag verkeert. Trem ens dit kan niet anders, waar de aan- ag nog zooveel bloedige sporen nalaat ln gewonden, die nog niet geheel hersteld zijn. Na langdurige beraadslagingen met gesloten deuren heeft het Rijksgerechts- t» Leipzig, ondanks den aandrang an het openbaar ministerie tegenover e Aangeklaagde in zake het verspiedings- pioces eene zekere mildheid betracht, en Degony veroordeeld tot 6 jaren, aguet tot 4 jaren vestingstraf, in P aats van tuchthuisstraf. Voor zoover °P te maken is uit hetgeen thans be- 2) hoia2efensPraak met 2Gue'1 gewoonlijk terug- tn, aden aard, trad heden de beambte nader v nsy, IhiTi1? 0118 hlli3 zullen niet alle lieden een ee- j. aigen feestdag hebbenUllmann hier," U wees met den vinger naar boven „heeft «fln ontslag gekregen." Wh dit beeft de man ook zeker verdiend; s eeft zich aan den drank overgegeven." Ik uit a afwyzen(li hard en liet de voordeur niet Uide hand. Zoo Daniel Brun op mijn mede- jjjL8u rekende, had hij slecht gespeculeerd. Die Vrekf111'1 daarboven met zijnen koperrooden neus, Welk -ateeds fflijn misnoegen. Zijne vrouw, T 111 «lordigen sleependen rok de straat dien r'-s over een jaar gest°rvensedert üJd had de man zijn eigen kind, een thea- kend is geworden, hebben de nu ver oordeelde Franschen aan de Duitsche Noordzeekust nagegaan, welke moeilijk heden het landen daar oplevert, hoe het gesteld is met de gelegenheid om het nieuwe Noord Oostzaekanaal op te zeilen; en verder in de Oostzee eveneens de gesteldheid der geheele kust, daar bij in het bijzonder in aanmerking nemende, welke rol de Deenscbe havens zouden kunnen spelen. Zoo besnuffelden zij ook Kopenhagen's omgeving, terwijl zij zich naar het schijnt ook hebben bevonden in de buurt van Gjedsen, waar men de kortste spoorwegverbinding met Berlijn vindt. In zake de „Wurtemburgsche crisis" zooals men het incident Moser te Berlijn allengs is gaan noemen, begint er meer licht te komen. De Munchener Nette sten Nachrichten hebben namelijk vrij tact loos uit de school geklapt met te er kennen, dat de spanning tusschen Keizer en Koning, tusschen Berlijn en Stutt- gartt geenszins enkel op Wurtemberg's verzet tegen de mijnbelasting en ook niet op de militaire kwestie berust, maar een dieperen grond heeft en wel een dynastische. Iedereen begrijpt nu dat den Protestanten de schrik om het hart is geslagen bij de gedachte dat bij koning Wilhelm's kinderloos over lijden, de kroon van Wurtemberg aan de katholieke zijlinie zou overgaan En de Nachrichten bekennen dan ook, dat dit haar bedoeling was en dat werkelijk om die reden een nauwere aansluiting van Wurtemberg bij het Rijk door mid del van een militaire conventie noodig wordt geacht. Allicht zal het fanatieke blad, nu het eenmaal op dreef is, nog meer uit de school klappen, en krijgen we dan nog iets interessants te hooren. Een Wurtembergsche correspondent der Germania maakt intusschen de opmerking, dat in Wurtemberg zelf hoegenaamd niets van eene spanning te bespeuren valt en de geheele zaak blijkbaar slechts kunstmatig wordt opgeblazen, om er traal opgesmukt meisje, zelf bij de hand geno men hjj scheen het kind eene warme liefde toe te dragen, maar niettegenstaande dit alles kon ik noch hem, noch het kind ljjden- „Wanneer eens de mensch 'zoo diep gezon ken is, komt hjj niet weder er op zulke lie den zijn niet te helpen" voegde ik streng hem toe. „Ja helaas, helaasin Bruns stem trilde een diep medelijden. „In den laatsten tijd zal hij ook dronken naar de repetitie gekomen zijn." „Goeden nacht, mijnheer Brun Ik wou de voordeur sluiten, maar het gebo chelde mannetje trad nogmaals nader. „Het kind weet u Cilken, zou toch gaarne zijn kerstnachtgeschenk hebben. Het begrijpt nog niets van dien jammer. Haar boom pje is ook schoon opgesierd Ik sneed hem scherp het woord af. „Voor zulke onnoodige dingen heeft de man nog geld Dan moet de nood niet groot zijn." En ik sloot onzacht de deur. Ik dacht zoo iets als eene „zedelijke veront waardiging" in mijn binnenste to bespeuren, en voad het „smaakloos" van Daniel Brun mijne gemoedstemming op Kerstavond door zijne treu rige geschiedenis te storen. Maar mijn goede luim had slechts kortstondig door het gezegde van den gerechtsbeambte geleden. Zoodra ik de lamp aangestoken en mijn wandelkleed door eenen wollen slaaprok vervangen had, begon partij van te trekken. Te betreuren is dan ook de taal van sommige Noord- duitsche bladen, die voor de „hard- leesche" Zwaben niets dan beschimping en spot over hebben, zoodat Sigl en consorten vrij spel krijgen om den par- ticularistischen afkeer van Pruisen aan te blazen en Zuid-Duitschland tegen de rijkseenbeid op te zetten. Tusschen Frankrijk en Spanje zal, naar luid van berichten uit Madrid weldra een tarieven-oorlog uitbreken. Frankrijk eischt dat Spanje ten behoeve van de Fransche voortbrengselen dezelfde ver laging van rechten toepassen, welke het aan zekere andere Staten toekent op grond zijner handelstractaten. Spanje weigert. Er wordt nog onderhandeld, doch men vreest, dat de handelsbetrek kingen tusschen beide landen afgebroken zullen worden. Omtrent de bloedige onlusten op Sicilië, waar o. a. te Gardinello bet ge meentehuis door het volk werd bestormd en het archief vernield, brengen thans de Italiaansche bladen eenige nadere bijzonderheden, die de korte telegrafische berichten aanvullen. Te Montrelepre vernam men, dat er te Gardinello on lusten ontstaan waren, en men zond een brigadier en een gendarme uit om te zien of die berichten juist waren. Toen deze in bet dorp aankwamen, werden zij omringd door eene schreeu wende menigte, waaronder vele leden van het plaatselijk fuscit dei lavoratori. Men riepweg met het gemeentebe stuur Leve het socialismeDe gen darme kon ontsnappen. Hij keerde naar Montrelepre terug, gevolgd door eenige manifestanten, die zelfs eenige schoten op hem losten zonder hem te treffen. Daarop vertrok een luitenant der Ber- saglieri met 15 soldaten naar Gardi nello, waar de betoogers reeds het ge meentehuis hadden aangevallen. Het volk liep dreigend de troepen tegemoet. De luitenant trachtte de manifestanten over te halen om uiteen te gaan, maar ik met ijver aan de voorbereidselen van mijnen Kerstavond, en alle herinnering, zoowel aan den misbakerden beambte als aan den figurant, werd uitgewischt. Bij mijne eenzame leefwijze bad zich in mij eene zekere verfijning der genietingen ontwik keld ik bereidde niet enkel de spijzen op het voortreffelijkste, mijne oogen begeerden insge lijks eene smaakvolle ordening der tafelhet was mij eene gewoonte geworden ook voor mij alleen haar altoos met zorgvuldigheid te dekken. De salade, die ik reeds opgemaakt had, delkon- de vleescbsneedjes, de boter, hetwitbrood, alles was uitgekozen waar. Ook een potje met gan- zelever-pastei plaatste ik er geopend bijik had het, gelfjk de kom van het fijnste konfijt, de groote gele noten en de Neurenberger dessert koeken zoo even van mijne vrienden gekregen. Het water in den kleinen theeketel van blinkend koper begon weldra te snisen, en ik hoefde nog slechts de kaarsen aan het kerstboompje aan te steken. Al de gekregen geschenken had ik er sierlijk onder uitgespreid, en van mijne plaats aan den tafel kon ik de schcone giften beschou wen. Zelfs voor geestelijk voedsel was er ge zorgd geworden de nieuwste roman zon na het avondeten mij verlustigen. Alles voorbe reid; ik goot den thee op, wierp een proefblik over mijne kleine tafel en nam plaats. Menschenschuw was ik niet; integendeel ik leefde uiterst gezellig, en een stille avond bij mijnen haard hoorde tot een mijner zeldzaam- deze eischten, dat de troepen zich zou den verwijderen. Daarop gaf de luitenant aan zijne soldaten bevel de wapens te vellen,maar bij het gerucht verstonden de soldaten, dat zij hunne wapens moesten laden. Die vergissing is verstaanbaar met de Italiaansche commando'sde wapens vellen is crociare le arrni, ze laden eariarce le ar mi. Een gendarme deed door bet sluiten van zijn geweer een schot afgaan. De andere soldaten meen den dat dit een teeken was tot het geven van vuur en verscheidene andere schoten volgden. De luitenant wierp zich voor de soldaten en deed het vuur ophouden hij begaf zich met hen in het fort Principo8sa. De manifestanten gingen uiteen, maar er waren acht dooden, vier stervenden en tien licht ge wonden. De soldaten bleven ongedeerd. In de Kamer van afgevaardigden te Weenen heeft de minister van financiën tot eene studie van het vraagstuk der kiesrechthervormingen aangespoord en de houding der Jong-Czechen als on vaderlandslievend gelaakt. Naar uit Petersburg aan de Time» wordt gemeld, heerscht er hongersnood in Turkestan, tengevolge van het ver- waarloozen van den graanbouw ter wille van de teelt van katoen. Naar de Nord- deutsche Allgem. Ztitung verneemt, zou de Turksche regeering ernstig bezig zijn eene verbetering te onderzoeken der Roode Zee. Engeland most verlangd heb ben dat er drie nieuwe vuurtorens zou den worden opgericht. De New York Htrald en de World melden, dat den lOn het bombardement te Rio de Janeiro weder hervat is als gevolg van een aanval van Peixoto, welken admiraal Saldanha de Gama met kracht beantwoordde. Volgens de World zouden er vele dooden gevallen zijn. Voor het Rijksgerechtshof te Leipzig werd de vorige week behandeld het pro ces tegen de beide Fransche zeeofficieren, ste genoegens. Ik wenschte mij geluk den aan drang mijner vrienden weerstaan te hebben. Een Kerstavond met eene massa opgestapelde ge schenken, die men bezien en bewonderen moet, verwekte in mij altijd een gewissen afkeer voor zulke o verzadiging daarbij de in he ete kamers te samen gedrongen, luid babbelende lieden, die uituoodigingen bij eene tafel met gerechten overladen en vooral het kindergeraasDit alles was niet naar mijnen smaak. Met wel behagen kon ik hier mijn maal verorberen. Het dennenboompje, zonder hetwelk wij Duit- schers geen Kernstnacht vieren kunnen, ver spreidde eenen aangenamen woud- en wasgeur. „Zulk een lichtboom is belichaamde poëzij," dacht ik en kraakte eene noot. Eensklaps scheen het mij, aleof boven mjj kindervoetjes trappelden alsof ik eene juichende kinderstemme hoorde. „Dit moet Chilke zijn!" peinsde ik en luisterde, Een oogenblik later verweet ik mij deze inbeelding. Boven mij woonde niet dc figurant Tiltnan, maar de beamb te Brun. Doch de gedachte aan dat kleine meisje liet mij niet meer los. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1